Alo Ne Demek? – Akıllı Telefon Saat Tablet Mobilbey.net

Alo Ne Demek?

telefon kadin

Alo Ne Demek?
Her gün onlarca kez kullandığımız Alo sözcüğünün hikayesini biliyor musunuz? İlk kim Alo dedi ve neden Alo dedi? Telefonu icat eden Graham Bell ile bir ilgisi var mı?

Her yöne sınırsız?
Alo sözcüğü, Graham Bell’in sevgilisinin ismi olan Allessandra Lolita Oswaldo’un baş harflerinin kısaltılmış halidir. Graham Bell’in telefonu icat etmesine sebep olan Allessandra, Graham’ın her an nerde olduğunu ve ne yaptığını bilmek istediğinden dolayı kavgalar çıkarıyor ama dönemin imkansızlıkları nedeni ile sevgilisinden hiç haber alamıyordu. Evde olduğu halde yine bir gün “Neredeydin sen dün akşam?” diye başlayan bir kavganın ortasında kalan Graham Bell’in aklına böyle bir icat geldi. Hemen garajına inip uzun uğraşlar sonucunda akşam 8’den sabah 8’e kadar sınırlaması olmayan, her yöne sınırsız konuşturan ilk sabit telefonu icat etti. Kendisine yaptığı cihazın aynısından bir tane daha yapıp doğum günün de sevgilisine hediye etti.

Fatura korkusu ALO dedirtti
Böylece Allessandra’nın içi artık çok rahattı. Her gün olur olmadık zamanlarda Graham’ı arıyor ve “Sesini duymak istedim aşkım” diyerek saatlerce konuşuyordu. O dönemde telefonun arayan kişiyi gösterme özelliği yoktu ama Graham telefonu sadece iki tane ürettiği için arayan kişinin sevgilisi Allessandra olduğunu biliyordu. Telefonu her açışında sevgilisinin ismini söylemekten sıkılınca şimdi mesajlarda kullandığımız kısaltmalar gibi ALO demeye başladı. Aslında sevgilisi için zaten Ale Lolos kısaltmasını kullanıyordu. Fakat bedava telefonu bulan Allessandra sürekli arayınca “bunlar bedava diyor ama ay sonunda kazık gibi bir fatura gönderirler” endişesi ile kısaltmayı da kısaltıp ALO demeye başladı.

Şimdi ses çıkarmıyorlar
Şimdi ise insanlar genellikle telefonu “Buyrun” “Ne var” “Efendim usta” “Buyur Kardeş” “Oooo baba ne yaptın” şeklinde açıyorlar. Hatta telefonu açıp hiç ses çıkarmadan bekleyenler de var. Herhalde “konuştukça öde” kampanyasını yanlış anlamış olmalılar.

İlgini çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir