Android 4.2 Jelly Bean Özellikleri: – Akıllı Telefon Saat Tablet Mobilbey.net

Android 4.2 Jelly Bean Özellikleri:

Android 4.2 Jelly Bean Özellikleri

Google, mobil cihazlarda kullanılan Android’in 4.2 sürümünü yayınladı. Güncelleme genel anlamda kamera, klavye, arayüz kişiselleştirme ve gelişmiş bildirim ekranı gibi yenilikler içeriyor. Şimdi bunlara bakalım:

Basit kamera arayüzü
Android 4.2 ile kamera yukarı, aşağı, sağa ve sola istediğiniz yöne doğru fotoğraf çekebiliyor. Android 4.2 her yöne doğru fotoğraf çekmenizi sağlıyor. Ardından bunları birleştirerek size çok yönlü panoramik fotoğraflar sunuyor. Çektiğiniz fotoğrafları Google+’da paylaşabilir veya Google Haritalara ekleyebilirsiniz.

Akıllı klavye
Hareket halindeyken özellikle dokunmatik ekranlı telefonlarda yazı yazmak zor. Parmağınız bazen diğer harflere kayabiliyor. Android 4.2’de herkesin anlayacağı şekilde Swype özelliği bulunuyor. Tabi önceki Android sürümlerine oranla daha gelişmiş. Siz parmağınızı ekrandan hiç kaldırmadan, yazmak istediğiniz kelimelerin harfleri üzerinde gezdiriyorsunuz. Cihaz parmak hareketinizden ne yazmak istediğinizi anlıyor. Yazım bitmeden size kelime önerileri sunabiliyor.

Sesli yazma özelliği de bulunan Android 4.2 artık bunu internet bağlantısı olmadan yapabiliyor. Daha önceki sürümlerde sesli yazma özelliğinin kullanılabilmesi için internet bağlantısının olması gerekiyordu. Mesajlarınızı klavyeye ile hiç bulaşmadan sesli olarak da cihaza yazdırabilirsiniz.

Çoklu kullanıcı özelliği
Bir tableti birden fazla kişi kullanıyor olabilir. Bu durumda her bir kullanıcı kendisine özel ayar yapabiliyor. Duvarkağıdı ve sesleri değiştirebiliyor. Uygulamaların yerlerini ve ana ekrandaki sıralamasını kendi isteklerine göre değiştirebiliyor. Sadece kendi hesabınıza ait oyunlar ve uygulamalar yükleyebiliyorsunuz. Kullanıcılar arasında geçiş yapmak da kolay ve hızlı.

Televizyona kablosuz bağlanma
HD TV’nize bağlayacağınız kablosuz ekran adaptörü sayesinde cihazınızın ekranını televizyonunuzdan görüntüleyebilirsiniz. Mesela bir video izleyecekken bu özelliği kullanabilir ve telefonun küçük ekranı yerine daha büyük HD TV’nizden görüntü alabilirsiniz. Bu özellik sayesinde uygulamaları ve oyunları da HD TV’ üzerinden görüntüleyebilirsiniz.

Yeni bildirim ekranı
Üst araç çubuğunu aşağı doğru kaydırarak açtığınız bildirim ekranı tamamen yenilenmiş. Şimdi daha anlaşılır ve basit olmuş. Tabi firmalar bu ekranı kendilerine göre değiştirip daha işlevsel hale getireceklerdir.

Google Now
Google Now ile bir çok konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. iPhone’daki Siri’ye benzer bir uygulama diyebiliriz. Fakat henüz Siri kadar gelişmiş değil. İster söyleyerek isterseniz de yazarak hava durumu, trafik durumu ve piyasa bilgileri gibi sonuçlar alabiliyorsunuz.

İşlemciyi daha verimli kullanıyor
Yeni Android sürümü ekran kilitli iken işlemcilerin gücünü azaltıyor. Buna karşılık ekran kilidi açılıp parmağınız ekrana deydiği anda cihaz tüm işlemcileri kullanıma hazır hale getiriyor. Bu durum pilden tasarruf sağlamanızı sağlıyor.

Android Beam
NFC destekli telefonlarda kullanılabilen bu özellik sayesinde, NFC özelliğine sahip iki cihazı birbirine dokundurduğunuzda herhangi bir onaya gerek kalmadan fotoğraf veya video karşı cihaza geçiyor. Aktarım başladıktan sonra cihazları birbirine dokundurmanıza gerek yok. Kendisi otomatik devam ediyor.

Widgetları boyutlandırma
Ana ekrana eklediğiniz widgetları istediğiniz şekilde boyutlandırabiliyorsunuz. Mesela Facebook akışı normalde tüm ekranınızı kaplıyorsa Android 4.2 ile bu akış penceresini küçülterek kendinize yer açabiliyorsunuz.

İlgini çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir