Apple 2012 yılı 3. Çeyrek Raporu – Akıllı Telefon Saat Tablet Mobilbey.net

Apple 2012 yılı 3. Çeyrek Raporu

Apple 2012 yılı 3. çeyrek raporu

Apple 2012 yılı 3. Çeyrek Raporu
Apple 2012 yılının üçüncü çeyreğine ilişkin raporunu yayınladı. (4. çeyrek mâli sonuçlar) Buna göre Apple, yılın 3. çeyreğinde 26.9 milyon adet iPhone sattı. Bir önceki çeyrekte bu sayı 35.1 milyon idi. Bu düşüşün sebebi kullanıcıların yeni iPhone’u beklemesi oldu. Mac satışları bir önceki çeyreğe göre 0.9 milyon adet artarak 4.9 milyon oldu. Son çeyrek raporları yayınlandığında iPhone 5‘in ne kadar etkili olduğunu göreceğiz.

iPad satışları ise bir önceki çeyreğe göre 3 milyon adet azalarak 14 milyona geriledi. Bu azalmanın sebebinde iPad mini’nin çıkacağı yönündeki söylentiler etkili oldu. Tüketiciler iPad mini‘yi gördükten sonra karar verme yolunu seçtiler. Yine son çeyrekte iPad 4 ve iPad mini satışlarının tablet satışlarındaki etkisini göreceğiz.

iPod serisi ise yenilenmesine rağmen 5.3 milyona geriledi. iPod satışları bir önceki çeyrekte 6.8 milyon adetti.

Apple bu satış rakamlarına göre 2012 yılının 3.çeyreğinde 8.2 milyar dolar kâr elde etti. Cirosu ise 36 milyar dolar. Bu rakam geçen yılın aynı döneminde 28.3 milyar dolar toplam satış ve 6.6 milyar dolar kâr şeklindeydi. Sonuçların açıklanmasının hemen ardından Apple hisseleri %4 değer kaybetti. Uzmanlar kâr oranının daha yüksek olmasını bekliyorlardı.

İlgini çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir