Blok Telefon – Akıllı Telefon Saat Tablet Mobilbey.net

Blok Telefon

Blok telefon

Blok Telefon
Bir proje aşamasında olan “PhoneBloks” çok önemli bir soruna çözüm getirmeyi amaçlıyor. Dünya üzerindeki en büyük elektronik kirliliği cep telefonları oluşturuyor. Bu proje ise donanımsal malzemelerin daha etkin şekilde kullanılmasını amaçlıyor. Mesela Galaxy S4 telefonunu düşünelim. Belki siz bu telefonun tüm özelliklerini kullanıyorsunuzdur fakat kamerasını, MP3 çalarını yada sensörlerini kullanmayan bir sürü insan vardır. Üreticiler piyasaya bir telefon sunuyor ve bu cihazı ilkokul mezunundan, profesörüne, 10 yaşındaki bir çocuktan 70 yaşındaki bir dedeye kadar herkesin kullanması bekleniyor. Ama durum bu şekilde değil. Herkes anlayabildiği kadarını yada ihtiyacı olanı kullanıyor.

Blokları kendiniz değiştirebiliyorsunuz
Telefonunun Bluetooth’u ile resim göndermemiş bir çok kişi bulabilirsiniz. Hayatında hiç SMS atmamış kişiler var etrafımızda. Yada daha basit olarak Galaxy S4 almak istiyorsunuz ama 13 MP kamerası, Full HD video kaydı sizin için çok fazla olabilir. İşte PhoneBloks, bir zemin üzerine kendi ihtiyacınıza uygun özellikleri yerleştirebileceğiniz bir çözüm sunuyor. Siz telefonunuzda Bluetooth istiyorsanız, parçasını alıp takıyorsunuz. Kameranız 5 MP olsun istiyorsanız 5 MP’lik modülü, 13 MP istiyorsanız 13 MP’lik modülü kullanabiliyorsunuz. Hiç kamera istemiyorsanız, kamerayı çıkarıp yerine işlemci takabiliyorsunuz. Böylece telefonunuz daha hızlı oluyor. Aşağıdaki videoyu izleyerek konuyu daha iyi anlayabilirsiniz:

Proje askıda kaldı
Yukarıdaki yazımızı 2013 yılında yayınlamıştık. Fakat üzerinden geçen 2 yıla rağmen bu projeyi hayata geçirmek adına yardım toplanabilmiş değil. Açıkcası çok heyecan verici bir projeydi. Amaçları insanlığa faydalı bir çizgideydi. Yerli üretimin teşvik edildiği bu günlerde devlet bu projeye sahip çıkıp kendi telefonumuzu buna benzer şekilde üretebilsek gerçekten bir çığır açmış oluruz.

phonebloks1

İlgini çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir