Cep Telefonu mu Yoksa Baz İstasyonu mu Daha Zararlıdır? – Akıllı Telefon Saat Tablet Mobilbey.net

Cep Telefonu mu Yoksa Baz İstasyonu mu Daha Zararlıdır?

Samsung Galaxy E5

Cep Telefonu mu Yoksa Baz İstasyonu mu Daha Zararlıdır?
Cep telefonları ve baz istasyonları, sahip oldukları anten sayesinde düşük güce sahip radyo dalgaları ve mikro dalgalar yaymaktadırlar. Bu dalgalar sayesinde diğer cep telefonu kullanıcıları ile iletişim kurabilmekteyiz. Cep telefonlarındaki bu dalga değerine SAR ismi veriliyor. Bir çok kullanıcı bu değerin telefonun radyasyon değeri olduğunu bilir fakat satın alma aşamasında buna kesinlikle dikkat etmez. Fakat burada şunu da göz önüne alalım. Burada ifade edilen radyasyon değeri çok küçük olduğundan dolayı insan vücudunda radyoaktif bozulmaya neden olacak enerji taşımazlar.

Mesafe ve Dalga Gücü
Cep telefonu ile baz istasyonu arasında bir zarar karşılaştırması için iki kriteri gözönüne alabiliriz. Bunlardan biri mesafe diğeri ise cihazların dalga gücü. Mesefa olarak karşılaştırıldığında cep telefonu ile konuşma esnasında vucudumuza çok yakın tuttuğumuz için baz istasyonuna oranla daha çok zarar görmekteyiz. Baz istasyonuna yakın bir mesafede yaşıyorsak, bu seferde sürekli olarak bir etki içerisinde kaldığımızdan telefonumuza göre daha çok zarar görürürüz. Cep telefonunun sürekli baz istasyonu ile bağlı olması ile telefonla konuşma esnasındaki yada mobil interneti kullanma anındaki bağlantı gücü çok farklıdır.

Cep Telefonu Daha Zararlı
Akıllı telefonlar üzerinden mobil interneti kullanarak sürekli internete gidiyor isek bu da aynı derecede bir zarar verir. Sonuç olarak ses ve data kullanılan telefonun vücuda verdiği zarar baz istasyonuna göre daha fazladır.

İlgini çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir