Doğru Hafıza Kartı Seçimi – Akıllı Telefon Saat Tablet Mobilbey.net

Doğru Hafıza Kartı Seçimi

LG G Flex2

Doğru Hafıza Kartı Seçimi
Akıllı telefonunuz için hafıza kartı satın alacaksınız. Bunun için sadece satın almak istediğiniz hafıza kartının kapasitesini seçmeniz yeterli değildir. Telefonunuza uygun hafıza kartını almadığınız bir durumda kameranız ile çekeceğiniz videoların hiçbir kalitesi olmayacaktır. Telefonunuz yavaş çalışacak ve bir fotoğraf çektiğinizde telefonunuz bir kaç saniye kilitlenecektir.

Telefonlardaki kamera özelliklerinin her geçen gün yükselmesi ile telefonlardaki diğer donanımlarında buna göre yükselmesi ihtiyacını ortaya çıkarmıştır. Mesela Full HD video kaydı yapan bir cihaz saniyede yaklaşık 2,5 MB veri üretir. 4K video kaydı yapan bir cihaz ise saniyede yaklaşık 6 MB veri üretir. Telefonunuz bir yandan video çekip, diğer telefon özelliklerini açık tutarken bir yandan da her saniye 6 MB’lık bir veriyi biriktirmeye başlar. Bu çok hızlı bir hafıza kartı ihtiyacı ortaya çıkarır. Yazma hızı en az saniyede 40 MB olan bir hafıza kartı almadığınız sürece 4K videolarınız kare kare ilerler ve görüntü kaybı yaşarsınız. Çektiğiniz yüksek çözünürlüklü fotoğraflardan sonra da telefonun kendine gelmesini beklersiniz.

Full HD videolar için en az 20 MB’lık yazma hızı, 4K videolar için ise en az 40 MB’lık yazma hızına sahip bir hafıza kartı almanızı tavsiye ederiz. Bu değerlerin altında olan yazma hızlarında yuklarıdaki sorunları yaşamanız muhtemeldir.

Hafıza kartı sadece kamera için kullanılmamakta. Telefonunuzun dahili hafızasında yer açmak için uygulamaları da hafıza kartına aktarmaktasınız. Yani hafıza kartının hızı direkt olarak telefonunuzun hızını da etkileyecektir.

Burada şunu da unutmayın. Piyasada yazma hızı 90 MB olan hafıza kartları da mevcut. Fakat hafıza kartının yazma hızı 90 MB diye telefon da bunu tam kapasite ile kullanabilir diye bir durum yok. Telefonunuzun yazma gücü en son kaç ise sizin de hafıza kartında kullanabileceğiniz hız o kadardır. Telefonunuz 4K video çekebiliyorsa zaten yazma hızı da yüksektir. Ama 90 MB’a ulaşır mı bunu bilemeyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir