Dost Elektrikli Scooter Kiralama İncelemesi

Dost Elektrikli Scooter Kiralama İncelemesi

Mart ayının başında “Şehirdeki en iyi dostun” sloganıyla İstanbul Şişli’de hizmet vermeye başlayan elektrikli scooter kiralama girişimi Dost, diğer firmalara benzer bir sistemle paylaşım hizmeti sunuyor. Güzel bir uygulaması bulunan Dost scooterda arkadaşlarınızı davet ederek ücretsiz kilit açma ile kullandıkça kazandıran puan sistemi bulunuyor. İndirimleri ve ücretsiz olan şeyleri seven bizler için bu çok güzel iki kampanya 🙂

Dost Scooter Ücretlendirme

  • Açılış Ücreti: 2 lira
  • Kullanım süresince her dakika için 60 kuruş
  • Yolculuk ücreti uygulamaya tanımladığınız kredi kartından tahsil ediliyor.

Hizmeti ilk kez kullanacaklar için ilk iki sürüş 10 liraya kadar ücretsiz. Bunun yanında uygulama içerisinde yer alan “Arkadaşını davet et” kodunuzu uygulamaya giren kişiler ücretsiz kilit açma hakkı kazanıyor. Sürüşü tamamladığında ise siz de ücretsiz bir kilit açma hakkı kazanıyorsunuz. Bununla birlikte Dost scooterı kullandıkça puan kazanıyor ve bu puanları yine ücretsiz yolculuk yapmak için kullanabiliyorsunuz. Her 1 liralık harcamanız size 1 dost puan kazandırıyor. 50 dost puan ise 1 liraya karşılık geliyor. Toplamda 1000 dost puan kazandığınızda (1000 liralık yolculuk yapmış olmanız gerekiyor) 20 liralık ücretsiz yolculuk hakkınız oluyor.

Dost Scooter Filosunda Hangi Modeller Var?
Dost scooter filosu Xiaomi M365 modelinden oluşuyor. Uygulama üzerinden müsait durumdaki aracın yerini ve batarya durumunu öğrenebiliyorsunuz. Scooter sürmek bisiklete oranla biraz daha dikkat isteyen bir iş. Bu sebeple kask ve dizlik kullanmanızı her zaman tavsiye ederiz. Xiaomi M365 maksimum 25 km hıza çıkıyor ve menzili 30 km.

Kiralama Öncesi Öneriler

M365 modellerinin lastikleri şişme olduğundan dolayı kiralayacağınız aracın kilidini açmadan önce kontrol ediniz. Patlak ya da havası inmiş lastiklere sahipse uygulama üzerinden bildirim yapabilirsiniz. Frenlerin en azından patlak olmadığından emin olun. Araçlar genel olarak koyu renkli olduğundan hava karardıktan sonra yapacağınız sürüşlerde aydınlatmaların aktif olarak çalışıyor olması önemli. Bunun dışında dengenizi bozacak durumlardan da sakınmalısınız. Özellikle hayvanların tasmalarını tutarak ya da aracın üzerine bağlamamalısınız. Bu gerçekten çok tehlikeli. 18 yaşından küçüklerin bu araçları kiralaması da yasak.

  • Çalınma ve scooter bedeli: 8 bin lira
  • Yanlış biçimde park ve yanlış yere park: 50 lira
  • Kapsama alanının dışına park etme: 400 lira
  • Scooterın tek seferde 24 saatten fazla kiralanması: 250 lira
  • Scooterın kiralayıcı dışında bir başkası tarafından kullanılması: 400 lira
  • Araç ile toplu taşıma aracına binmek
Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.