Elektrikli Scooter Paylaşım Hizmeti Nedir?

Elektrikli Scooter Batarya Dolum Personeli

Elektrikli Scooter Paylaşım Hizmeti Nedir?

Gelişen teknoloji bazı meslek dallarının son bulmasına neden olsa da, insanlığın karşısına yeni yeni fırsatlar da çıkarıyor. Bir kız isteme merasiminde sizin için yöneltilen “Oğlumuz ne iş yapıyor acaba?” sorusuna “Elektrikli scooter paylaşım hizmetinde batarya dolum personeli olarak çalışıyorum” cevabı vermek, kızını ne doktorlara ne de mühendislere vermeyen ebeveynlere sizin “ipsiz sapsız biri olduğunuz” imajı verecektir 🙂 İşte hem size hem de ebeveynlere dev hizmet. Henüz Türkiye’de elektrikli scooter batarya dolum personeli bir elin parmakları kadar olsa da, çok yakın zamanda pazara dahil olacak uluslararası scooter paylaşım firmaları ile bu sayı el ve ayak parmaklarınızın toplamını bile geçecek.

Elektrikli Scooter Nasıl Kiralanıyor?

Her şey “Bird” isimli firmanın Xiaomi M365 ve Ninebot by Segway ES2 scooter modelleri ile Amerika’da kiralama hizmeti işini ortaya çıkarması ile başladı. Bir uygulama üzerinden şehrin belli bölgelerine parkedilmiş elektrikli scooterları kiralayabildiğiniz servis bir anda çok popüler oldu ve Amerika’nın neredeyse her yerine yayıldı. Bird uygulamasını telefonunuza yükleyip kredi kartınızı tanımlayarak park halindeki bir scooterı ulaşım veya eğlence amaçlı kiralayabiliyorsunuz. Gittiğiniz mesafe veya kullandığınız süreye göre farklı ücretlendirme şekilleri var. Sürüşe başladığınız scooterla istediğiniz yere geldiğinizde aracı bir kenara bırakıp gidebiliyorsunuz. Ücretlendirme uygulamaya tanımladığınız ödeme aracından tahsil ediliyor.

Paylaşımlı Elektrikli Scooter Firmaları Hangileri?

Bird’in bir anda popüler olması büyük bir savaşı başlatacak rakiplerinin de ortaya çıkmasını sağladı. Lime, Skip, Spin, Jump, Lyft ve Martı markaları da elektrikli scooter paylaşım hizmetine başladılar. Şuanda en yaygın ağa sahip olan Lime Amerika, Avrupa ve Ortadoğu’da hizmet vermekte. Lime çok yakında Türkiye’de de hizmete başlayacak. Firmalar genel olarak elektrikli scooter üreten markaların ürünlerini kullanıyorlar. Araçları takip etmek ve kendi servislerini sorunsuz bir şekilde sunabilmek için cihazların üzerine küçük takip kutuları yerleştiriliyor. Bu takip kutuları GPS ile aracın konumunu merkeze iletiyor. Araçların nerede olduğu uygulama üzerinden kolayca görülebiliyor.

Türkiye’de Elektrikli Scooter Paylaşım Hizmeti Var mı?

Evet var. İnternet sitemizde incelemesini yaptığımız Martı, Palm, Mobi, BinBin, Kumru, HOP ve Dost gibi paylaşım hizmeti veren firmalar var. Sayıları her geçen gün artmaya devam ediyor. Sokak lambalarının direklerine ve ağaçlara kilitlenmiş şekilde bölgenin çeşitli yerlerinde park halinde bekleyen scooterları bu firmaların uygulamalarını kullanarak kiralayabiliyorsunuz.

Bir Paylaşım Hizmetinde Kimler Çalışıyor?

Bir elektrikli paylaşım servisi kurmak isterseniz işte size lazım olan ekip:

Elektrikli Scooterlar:

Elektrikli scooter üreten bir çok firma var. (Segway, Xiaomi, Kawasaki, UberScoot, Airwheel, Tomoloo vs.) Bu iş büyük bir yatırım gerekiyor. En az 50 scooter için ortalama 4 bin liradan toplam 200 bin lira harcamanız gerekiyor.

Takip Cihazı:

Her firmanın kendine özel olarak geliştirdiği takip cihazları scooterlarınızın hem güvenliğini sağlamanıza hem de kullanıcılar tarafından bulunabilir ve kiralanabilir olmasına yarıyor. araçlarınızı GPS üzerinden takip edebildiğiniz gibi, kullanıcılar da uygulama üzerinden boşta olan scooterın nerede olduğunu görüp yanına giderek kiralama işlemini gerçekleştirebiliyor. Türkiye’de hizmet veren Martı scooter servisinin üzerindeki takip cihazları Türk mühendisleri tarafından geliştirildi.

Batarya Dolum Personeli:

Paylaşımlı scooter servislerinin olduğu ülkelerde yeni bir istihdam kapısı açan bu iş hem yarı zamanlı hem de tam zamanlı yapabileceğiniz özel bir yetenek gerektirmeyen bir iş. Scooterlarınız elektrikli olduğu için haliyle kullanıldıkça bataryaları azalıyor. Sistem bataryası azalan scooterları toplayan ve şarj eden elemanlara ihtiyaç duyuyor. Türkiye’de sistem bataryası biten veya azalmış olan tüm araçların akşam toplanarak tek bir yerde şarj edilip sabah tekrar belli yerlere parkedilmesi şeklinde işliyor. Bir çok farklı şehirde ise gün içerisinde de şarj eden personeller mevcut. Batarya dolum personelleri genellikle yarı zamanlı çalışıyorlar ve şarj ettikleri araç başına para alıyorlar. Yakın zamanda Türkiye’de hizmete başlayacak olan Lime’da batarya dolum personeli arayışı içerisinde. Lime sitesinden iş başvurusu yapabilirsiniz.

Müşteri Hizmetleri:

Tabiki tüm bu işleyişi kontrol edecek olan ve müşterilerin yaşadığı sorunlara anında destek verecek olan bir ekip de lazım. Herkes elektrikli scooter kullanımı konusunda bilgi sahibi olmayabilir. Ya da uygulama bazen hata verebilir. Bu yüzden tüm bu sorunlarla ilgilenecek bir müşteri hizmetleri departmanı da gerekli. Cihazların arızalanması, parçalarının veya aksesuarlarının kırılması veya çalınması durumunda da bunları çözecek elemanlara ihtiyaç var. Karbon salınımı konusunda oldukça çevre dostu olan bu sistem aynı zamanda istihdam konusunda da oldukça iyi bir sektör.

“Elektrikli Scooter Paylaşım Hizmeti Nedir?” hakkında 2 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir