Hat Vergisini Ödemedim Hattımı Taşıyabilir Miyim? – Akıllı Telefon Saat Tablet Mobilbey.net

Hat Vergisini Ödemedim Hattımı Taşıyabilir Miyim?

Hat Vergisini Ödemedim Hattımı Taşıyabilir Miyim?
GSM hatlarından her ay devlet tarafından alınan bir vergi var. Bu verginin adı Telsiz Kullanım Ücretidir. Bu vergi 2014 yılı için toplamda 16.30 TL’dir. Operatörler bu miktarı Ocak ayı için 1,45 TL ve diğer aylar için 1,35 TL olarak tahsil etmekteler.

Bu bir sorun olmaz
Eğer sizin şuan abonesi olduğunuz operatördeki hattınızda yeterli bakiye bulunmadığından dolayı ödeyemediğiniz vergi borcu bulunuyorsa hattınızı yine de taşıyabilirsiniz. Bu bir sorun olmaz. Üstelik yeni operatörünüze geçtiğinizde biriken borcunuz silinir. Ayrıca yıl sonuna kadar da geçiş yaptığınız operatör sizden kullanım ücreti kesemez.

Yeni Operatörde Vergi Ödemezsiniz
Yani diyelim ki Turkcell abonesisiniz ve 3 aylık birikmiş borcunuz var. Siz hattınızı Avea’ya taşırsanız hem bu 3 aylık borcu hem de hattınızı taşıdığınız aydan itibarek yıl sonuna kadar olacak olan kullanım ücretini ödemezsiniz. Çünkü bu ücretler BTK’ya operatörler tarafından toplu bir şekilde ödenmekte ve ödenen bu para abonelerden ay ay tahsil edilmektedir. Yani Turkcell en başta sizin için 1 yıllık tüm kullanım ücretini ödedi. Siz yıl bitmeden Avea’ya geçtiniz. Bunun üzerine Avea sizden bir para alamaz çünkü zaten sizin o yılki ücretiniz Turkcell tarafından Ocak ayında ödendi.

Eğer hattınızı taşıdığınız halde operatör sizden ücret alıyorsa bunu hemen şikayet ediniz ve paranızı geri alınız.

İlgini çekebilir

2 Responses

  1. Ali dedi ki:

    Ben avealiyim bazı servislere üye oldum mesala film yazıp 9090 agonderdim iptal ettim hemen bana bedava 24saat geçerli 100mb geldi ve bunu kontor yokken yaptım nasilolsa kontor yok benden kesmezler dedim veavea müşteri hizmetlerini aradigimda servis uyeligi borcumuz olduğunu öğrendim 61tl 15tane servise üye olmusum bu borcu hattimi başka bir hatta tasirsam silinirmi mesala vodofone

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir