Hergele ama Çok Disiplinli Elektrikli Scooter

Hergele Scooter

Hergele Elektrikli Scooter Mayıs Ayında Çıkıyor
Hergele markası yerli yazılım ve tasarıma sahip olan elektrikli scooter ve paylaşım platformu altyapısı olarak karşımıza çıkıyor. Şuan için Turkcell’in kitlesel fonlama platformu Arıkovanı’nda destek toplayan fakat yazılım ve tasarım olarak her şeyi hazır olan girişim ihtiyacı olan maddi desteğin %68’ine ulaşmış durumda. GÜNCELLEME: 10 Nisan 2020 tarihi itibarıyla hedefe ulaşıldı.

Ne Kadarı Yerli?
Hergele markasının Base ve Pro olmak üzere iki farklı elektrikli scooter modeli bulunuyor. Bu modeller Türk mühendisler tarafından geliştirilmiş durumda. Üretilen prototip ile test sürüşleri gerçekleştiren ekip aynı zamanda “paylaşım servisi” kurmak isteyen girişimcilere de hem araç hem de yazılım desteği sunuyor. Yani Martı, Palm ya da Dost gibi yerli elektrikli scooter paylaşım girişimlerine özenirseniz aslında her şey hazır. Araç da var yazılım da. Kendi markanızla hemen çalışmaya başlayabilirsiniz. Elektrikli scooterların elektrik motoru ile bataryası yurtdışından geliyor. Şase parçaları yurtiçinden temin ediliyor. Tüm parçalar Hergele atölyesinde birleştiriliyor ve yerli yazılımla birlikte kullanıma sunuluyor.

Pro ve Base modelleri Hakkında
Yerli elektrikli scooter modelleri arasında batarya farkı var. Base model 7.8 Ah batarya ve 25 km menzile, Pro model ise 10.4 Ah batarya ve 35 km menzile sahip. Pro model bataryadan dolayı 0,7 Kg daha ağır. Arıkovanı’nda projeyi desteklerken ilk üretilecek olan araçlardan da satın alabiliyorsunuz. Şimdiye kadar 13 adet Pro modeli satın alınmış. Eğer 10 Nisan 2020 tarihine kadar yerli üretim Hergelelerden birine sahip olmak isterseniz Pro modeli için 2 bin 850 lira, Base modeli için ise 2 bin 590 lira ödemeniz gerekiyor. Fiyatların bu tarihten sonra artacağını da belirtelim.

Amortisör ve Hava Kanallı Dolma Lastikler
Elektrikli scooterların ortak ve öne çıkan özelliklerine bakarsak ön amortisör ve esnek dolgu lastikler dikkat çekiyor. Amortisör araçların uzun ömürlü olması için gerekli bir özellik. Bununla birlikte lastiklerin de delikli olması fazladan bir konfor sağlıyor. Her iki teker de dolma lastik olduğundan patlama riski yok. Bu gerçekten güzel. Çünkü şişme lastiklerde özellikle motorun olduğu lastikleri sökmek zor oluyor. Malum bisiklet tamircileri henüz bu araçlara alışkın değiller. Ön tekerde bulunan elektrikli motor 350 Watt güce sahip. Kombine fren sistemi yokuş aşağı giderken bataryanızı dolduruyor ve arkada da disk fren olarak yer alıyor. Ahşap desk kişiselleştirilebilir yapısı ile oldukça şık duruyor.

Hergele Elektrikli Scooter

Hergele ne demek?
Yaramaz bir çocukluk döneminiz olduysa ve üniversite sınavlarına hazırlanırken sürekli kaytardıysanız “hergele” ifadesine yabancı değilsiniz demektir. Hergele henüz bineğe ya da yük taşımaya alıştırılmamış at ya da eşek sürüsü anlamında kullanılıyor. Hani hakaret olarak direkt at ve eşek demek “hergele” demenin yanında çok hafif kalıyor 🙂

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.