HOP Elektrikli Scooter İncelemesi

HO Elektrikli Scooter Kiralama

HOP Elektrikli Scooter İncelemesi

Her geçen gün popülerliğini artıran elektrikli scooterlar ve bu scooterları herkese açık şekilde kiralayan elektrikli scooter paylaşım girişimleri artıyor. Ankara merkezli elektrikli scooter paylaşım girişimi HOP, 2019 yılının Eylül ayından bu yana Ankara’da hizmet veriyor. Başlangıçta Bilkent Cyberpark ve Bilkent Üniversitesi bölgesinde hizmet vermeye başlayan girişim şimdilerde Ankara’nın bir çok bölgesine yayılmış durumda. HOP scooterları kiralamak için öncelikle akıllı telefonunuza HOP uygulamasını yüklemeniz gerekiyor. Uygulamayı yükleyip kayıt yaptırdıktan sonra kredi kartınızı da tanımlayarak kiralama işlemine başlayabilirsiniz.

HOP Scooter Ücretlendirmesi:

 • Açılış Fiyatı: 2 lira*
 • Kullanım süresince her dakika için 60 kuruş

*Uygulamayı yükledikten sonra davet kodunu kullanarak bir arkadaşınızı davet etmeniz durumunda her ikiniz de ücretsiz başlangıç kazanabiliyorsunuz.


Çekiliş Var!
Elektrikli Scooter Çekilişi


Fiyat Bilgisi Ekranda Yazıyor

Uygulamayı indirdikten sonra harita üzerinden size en yakın müsait durumdaki aracın yanına gidin. “Başla” butonuna bastığınızda telefonunuzun kamerası açılacak ve kiralamak istediğiniz aracın üzerindeki QR kodunu okutmanız durumunda ekrana bir şifre gelecek. Ekrana gelen şifre ile HOP scooterın kilidini çözebilirsiniz. Hava karanlıksa ya da telefonunuzun kamerasında bir sorun varsa QR kodunu el ile de girebilirsiniz. Ücretlendirme bilgisi de yine kiralama öncesi gösteriliyor. Kiralama öncesi aracın fren pedalının sağlam olup olmadığını mutlaka kontrol ediniz.

HOP Scooter Filosu Hangi Araçlardan Oluşuyor?

HOP scooter filosu Segway markalı elektrikli scooterlardan oluşuyor. Bu araçlar kaliteli malzemeden üretilmiş gövde yapısına ve yüksek kapasiteli pillere sahipler. Martı filosunda yer alan Anadolu 1 araçlarına göre daha hızlı gidiyor ve daha uzun menzil imkanı sunuyor. Scooter kullanmak kolay gibi gelse de alışana kadar dikkatli kullanmanız ve kalabalık yerlerde hızlı gitmemenizi öneririz. Ayaklarımızı koyduğumuz gövde kısmı geniş olduğu için denge kurmakta ve güven duymakta zorluk çekmiyorsunuz. Scooter üzerinde duruş çok önemli. Duruşunuz direkt dengenize etki ettiği için abuk subuk hareketler yapmamanız karizmanızın scooterın tekerlekleri altında kalmaması için önemlidir 🙂 Zaten bir scootera binen kişi süperman gibi olduğu için boşuna kendinizi kasmayın. Her türlü havalısınız.

İnsanların Geçişini Engellemeyecek Şekilde Park Yapın

Kilit sisteminde artık bir güncelleme yapılabilir. Kilit açmak için zaman kaybedildiği için bu insanın canını sıkıyor. Kiralama işlemi ile birlikte kilit de otomatik olarak açılabilmeli. Bazen kilit açılmıyor ve süre geçip paramız gidiyor diye daha çok heyecan yapıyoruz 🙂 Kiraladığınız scooterı HOP’un hizmet bölgesi içerisinde sürmek zorundasınız. Hizmet bölgesi dışına çıktığınızda uygulama size uyarı veriyor. Eğer ulaşım amacıyla kullanacaksanız öncelikle nerelere kadar gidebildiğinize haritadan bakınız. Hizmet bölgesi dışına park etmenizin tabi ki bir cezası var. Sürüşünüz bittikten sonra yaya trafiğini engellemeyecek şekilde aydınlatma direklerine, bahçe korkuluklarına vs. park yapabiliyorsunuz. Görme engelliler için kaldırımlarda bulunan sarı çizgilerin üzerine park etmek yasak. İlla ki yasak olmak zorunda da değil, buralara hiç bir şekilde engel koymamamız gerekiyor.

HOPla Git Ceza Tarifesi:

 • Verdiğiniz zarara göre kullanıcı kaynaklı hatalar ve tamir bedeli (3 bin liraya kadar)
 • Scooterın kiralayan kişi dışında kullanılması: 300 liraya kadar
 • Hizmet alanı dışında kullanılması ve hizmet alanı dışına parkedilmesi: 300 liraya kadar
 • Yanlış şekilde park cezası: 100 liraya kadar
 • Engelli yollarına ya da engelli işaretleri üzerine (sarı şeritler) park etmenin cezası 100 liraya kadar
 • Özel bir mülke ya da herkesin girişine açık olmayan yere parketmenin cezası 100 liraya kadar
 • HOP scooter ile toplu taşıma araçlarına binilmesi: 100 liraya kadar
 • Çalıntı ya da kayıp durumunda ceza: 9 bin lira
 • Aracın zayi olması durumunda ceza: 9 bin lira

*Her ne kadar araçlara iki kişi binmek, 18 yaşından küçüklerin binmesi ve başkasının hesabı üzerinden binmek yasak olsa da şimdilik takip edilmesi zor olduğundan bu cezalar uygulanamıyor.

HOP SIKÇA SORULAN SORULAR:

1-Scooterın Şarjı Biterse Ne Yapacağım?

Scooterın şarjı biterse ilk gördüğünüz direğe bağlayıp yolculuğu sonlandırın. Şarjı biten scooterlar toplanıp şarj ediliyor ve belli yerlere yeniden bırakılıyor.

2-İnternetim Biterse ya da Telefonumun Şarjı Biterse Ne Yapacağım?

Scooter kiralayabilmek için şarjı olan akıllı bir telefon ile internet bağlantısı şart. Kiralama süresince HOP uygulamasının internete bağlı kalması gerekiyor. Bu sebeple kiralama işleminden önce internet paketinizin ve şarjınızın dolu olduğundan emin olun. Telefonunuz kapanır veya internetiniz biterse ücretlendirme devam eder. Böyle bir durumda telefonu şarj edip uygulamayı sonlandırmanız gerekiyor.

3-18 Yaşından Küçükler Kullanabiliyor mu?

18 yaşından küçüklerin scooter kiralaması, sürmesi ya da kiralayan kişinin arkasına/önüne binmesi yasak.

4-HOP Scootera İki Kişi Binebilir miyiz?

İki kişi binmek yasak. Scooter tek kişiliktir ve 100 kg kapasitesi vardır. Scooterı yalnızca kiralayan kişi kullanmalıdır. Scooterı kiraladıktan sonra başkasına sürdürmeniz veya başkasına kiralamanız yasaktır.

5-Yağmurda Kullanmam veya Suya Girmem Tehlikeli mi?

Yağmurda kullanım az da olsa tehlikeli. Her ne kadar su geçirmez olsa da su birikintilerine girmemeye gayret edin. Tüm sorumluluk sizdedir. Cihaza bindiğinizde her türlü yaralanmadan kazadan siz sorumlusunuz. Cihaz için belirtilen güvenlik önlemleri var. Bunlara uymak zorundasınız.

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir