HTC One İncelemesi – Akıllı Telefon Saat Tablet Mobilbey.net

HTC One İncelemesi

HTC One incelemesi

HTC One İncelemesi
Ocak 2014’de gelen Android 4.3 ve HTC Sense 5.5 güncellemesi sonrası HTC One cihazını incelemeye karar verdik. Bildiğiniz gibi HTC One Şubat 2013’de tanıtılmıştı ve üzerinden yaklaşık 1 yıl geçmesine rağmen hâlâ popülerliğini korumakta ve en çok satılan cihazlar arasında yer almaktadır. Tasarımı ve kaliteli işçiliği ile öne çıkan cihaz daha uzun süre herkesin tercih edeceği bir cihaz olacaktır. İncelememizde hem cihazın genel yapısından hem de yeni gelen güncellemede değişen özelliklerden bahsedeceğiz. Cihazla ilgili sorularınızı bu yazıya yorum yazarak gönderebilirsiniz.

Sistem Güncellemesi:

 • Öncelikle son yapılan güncellemeden bahsedelim. Bu güncelleme de:
 • Android 4.3 sürümü
 • HTC Sense 5.5 sürümü
 • Video özelliği ile ilgili güncellemeler
 • Arayüz geliştirmeleri
 • Yeni video müzikleri
 • Yeni sosyal ağ önerileri
 • Yeni haber kanalı önerileri
 • Daha sonra ya da çevirim dışı okumak için makaleler kaydedebilme
 • Yeni Besleme özellikleri
 • Müzik çalar arayüz geliştirmeleri
 • Yeni müzik kanalları
 • Sense TV arayüz geliştirmeleri
 • Yeni TV Kanalları
 • Yeni Program seçenekleri

HTC Sense tarafında yapılan bu geliştirmelere ek olarak Android 4.3 sürümü genel olarak performans geliştirmelerini içeriyor.

Ana ekran
HTC One’ın diğer akıllı cep telefonlarından farklı bir ana ekranı bulunuyor. Ana ekranlardan biri sadece güncellemelere, bildirimlere ve aboneliklere ayrılmış. Mesela Facebook ve Twitter’daki son gönderiler, yaklaşan takvim kayıtları, haber akışları, fotoğraflar vb. gibi bir çok içeriği bu ana ekrana koyabiliyorsunuz. Güncellemeler ve içerikler şık bir şekilde ekran üzerinde yer alıyor. Telefonun “Giriş Sayfası”ı olarak bu ekranı (BLINKFEED ekranını) seçerseniz, Home tuşuna bastığınızda hangi sayfada olursanız olun bu sayfaya dönersiniz. Giriş sayfasını değiştirmek için ekrandaki bir boşluğa basılı tutup, Giriş ekranı olarak ayarlamak istediğiniz ekranı sağ üstteki “Giriş Sayfası olarak ayarla” yazısının üzerine getiriniz.

Ana ekranda Widget ve uygulamalar
Uygulamalar ve widgetlar için toplam 6 tane ana ekran ekleyebiliyorsunuz. Ana ekranda klasörleme sistemi var. Benzer uygulamaları tek bir klasörde toplayabilirsiniz. Telefonun kendi içindeki widgetlar tasarım olarak diğer Android cihazlarına göre daha iyi görünüyor. Telefonun kilit/güç tuşu yukarıda bulunuyor. En çok şikayet bu konuda. HTC One yeni bir kamera teknolojisi ile çıkmasına karşın, fotoğraf çekmek için bir deklanşör tuşu bulunmuyor.

HTC UltraPixel Kamera:
UltraPiksel teknolojisi ile az yer kaplayan fakat kaliteli fotoğraflar elde etmek amaçlanmış. HTC One’da 4 MP kamera bulunuyor. Kameradan çok üstün bir performans beklemek doğru değil. Sonuçta kameradaki bu teknoloji yazılım ağırlıklı bir teknoloji. Ve mevcut görüntüyü iyileştirme mantığı ile çalışıyor. HTC One’daki 4 MP’lik kameranın karşılığı Lumia 925’deki 8 MP’lik kamera değildir. Görüntüler kaliteli ama Lumia 925 ile karşılaştırma yapacak derecede değil. Telefonun üzerindeki lens, 4 MP’lik bir kameraya göre %300 daha fazla ışık alıyor. Bu netlik, renk ve kontrast anlamında size fayda sağlıyor. Fakat ters ışıkta ve karanlık çekimlerde beklenilenin altında bir performans sergiliyor.

HTC One ile çekilen fotoğraflar
HTC One ile çektiğimiz fotoğraflar normal sahneleme modunda çekildi. Gün ışığında bile az bir ters açıya düşseniz resimler karanlık çıkıyor. Kamera ayarlarında bir çok ayar düğmesi mevcut fakat her seferinde bu ayarları yapmak mümkün olmuyor. HTC One ile çekilen bir fotoğraf ortalama 1.3 MP yer kaplıyor. Bu çok düşük bir değer değil aslında. 8 MP’lik bir çok telefon ortalama 1.5 MB yer kaplayan fotoğraflar çekiyor. HDR modunu ters ışıkta kullanarak kaliteyi arttırabilirsiniz.

İNDİR: HTC One ile çekilen resimler

Video kaydı ve Ağır çekim video
Telefonun benzersiz özelliklerinden biri de ağır çekim video kaydı yapabilmesi. Çoğu cihaz hızlı çekilen videoyu ağır çekime dönüştürme özelliğine sahipken, HTC One direkt olarak ağır çekim video kaydediyor ve bekletmeden izlemenize imkan veriyor. Normal videolarınızı Full HD kalitesinde 30 fps’de çekebilirsiniz. Ağır çekim videoları da HD kalitesinde 60 fps’de kaydediliyor. 2.1 MP’lik ön kamerası ile de Full HD video kaydı yapabiliyor.

HTC Zoe
HTC Zoe özelliği, 3 saniyelik bir video oluşturmanızı sağlayan canlı fotoğraf çekimi. Siz fotoğraf modunda deklanşöre bir kez basıyorsunuz, cihaz 3 saniyelik bir video kaydediyor. Açıkçası çok kullanılan bir özellik değil. Çünkü video çekmek daha mantıklı. Ama bu özelliği kullanarak fotoğraf karesi içerisindeki objeleri kaldırmak, grup rötuşu yapmak mümkün. Sekans çekimi de yine Zoe özellikleri arasında.

Kamera teknik özellikleri:

 • BSI sensörü, 2.0 µm Piksel boyutu, 1/3′ Sensör boyutu
 • Özel HTC ImageChip 2
 • F2.0 apertür ve 28 mm lens
 • Optik Görüntü Dengeleme (OIS)
 • Smart Flash: Nesneye olan uzaklığa dayalı olarak otomatik ayarlanan beş flaş seviyesi
 • Ön Kamera: HDR özelliği ile 2.1 MP, 88 derece geniş açılı lens
 • HDR Video ile 1080p Full HD video kayıt
 • Sıralı Çekim, Sürekli Gülüş ve Nesne Kaldırma ile HTC Zoe
 • Değişebilen oynatma hızları ile ağır çekim video kaydetme

HTC BoomSound ve Beats Audio teknolojisi:
HTC One’ın üstün olan özelliklerinden biri de Ses. Beats Audio desteğine sahip olan cihazın ön yüzünde iki hoparlör var ve dışarıya stereo ses çıkışı sağlıyor. Bu ise daha önce bir cep telefonunda görmediğiniz kadar kaliteli ses çıkışı anlamına geliyor. HTC One’ın hoparlörünü kullanarak müzik dinlemek veya film izlemek diğer telefonlara göre kat kat daha kaliteli ve eğlenceli hale geliyor. Kutu içerisinden çıkan Beats kulaklık hem kalite hem de tasarım olarak harika. HTC One ile çok yüksek sesli kaliteli müzikler dinleyebilirsiniz. Dahili FM radyosu ile radyo da dinleyebilirsiniz.

İncelemiz kamera özellikleri ile devam edecektir. Sorularınızı yorum yazarak bize iletebilirsiniz.

HTC One ile ilgili haberler:
HTC One Teknik Özellikleri
HTC One artıları eksileri
Galeri: HTC One
HTC One ile çekilen fotoğraflar

İlgini çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir