iXPERİA X1: Dolandırıcıların Yeni Telefonu – Akıllı Telefon Saat Tablet Mobilbey.net

iXPERİA X1: Dolandırıcıların Yeni Telefonu

ixperia x1

iXPERİA X1: Dolandırıcıların Yeni Telefonu
Özellikle bölgesel yayın yapan televizyon kanallarında ve son zamanlarda da ulusal kanallarda sıkça reklamlarını gördüğümüz bu telefon sanki bir dünya markasıymış gibi tanıtılmakta. Tanıtımlarda kelime oyunları yaparak beş para etmez değersiz telefonları harika bir cihazmış gibi anlata anlata bitiremiyorlar. Artan şikayetler üzerine bu yazıyı hazırladık. Fakat şikayet edenleri de anlamak mümkün değil. 99 liraya satılan bu cihazı “Sony Xperia sandım” diye alan çok insan var. Nasıl bu kadar saf olabiliyorlar anlamıyorum. 99 liraya Sony markalı orjinal batarya bile alamazsınız. Ekmeiğini dolandırıcılıktan, hırsızlıktan, insanları aldatmaktan kazanan insanlar genelde bu tür saf insanların pasarını alarak kısa yoldan yüksek gelir elde ediyorlar.

Reklamlardaki Yalanlar Neler?

 • Reklamda telefonun bir dünya markası olduğu belirtiliyor. “Xperia” bir dünya markası evet ama satılan telefon bunu taklit eden ve yazılışına küçük bir harf eklenerek IXPERIA olarak yazılan sahte bir telefon. Bırakın dünya markası olmasını, satan kişilerin kendi çocukları bile bilmiyordur.
 • Reklamlarda özellikle telefonun bataryasının bitmediği belirtiliyor. Şarjının ne kadar gittiğini kesinlikle söylemiyorlar. Söyledikleri tek şey bu telefonun bataryası bitmez. Bu kadar zekiler mi bilmiyorum ama bunu muhtemelen biri mahkemeye verir diye düşünmüşler olabilir. Batarya hiçbir zaman bitmez. Telefonunuzu açmayabilir ama o bataryanın içinde bir enerji olmadığı anlamına gelmez. Küçük bir ışığı yakabilir mesela. Gerçekte olan ise telefonun şarjının hiç kullanmasanız bile gün içerisinde biterek telefonun kapanması.
 • Türk Malı. Telefon kesinlikle ve kesinlikle Türk Malı değildir. Kutu üzerine Türk Malı yazarak ve reklamlarda bunu söyleyerek insanları açıkça kandırmaktadırlar. Telefonun kutusu bile çin malıdır. Burada tek yapılan şey logosuz bir çin telefonunun üzerine IXPERIA yazdırmaktır. Herşey çinden hazır olarak gelmektedir. Cihazların neredeyse tamamı arızalıdır.
 • 5 yıl garanti. En büyük yalanlardan birisi de bu. Tüm elektronik firmalar en fazla 3 yıl garanti verirken 99 liraya satılan bu uydurma telefon 5 yıl garantili. Üstelik faturası da var. İnternette kısa bir araştırma yaparsanız telefonu arızalananların başına neler geldiğini görebilirsiniz. Telefon zaten size arızalı gelecektir. Ya kamerası çalışmayacaktır, ya içinden şarj cihazı çıkmayacaktır yada yazılımında hatalar olacaktır.
 • BTK onaylı. IMEI kopyalama yöntemi ile cihazlar kopyalanıyor ve size gönderilen cihaza bir süre sonra BTK tarafından sim hatası mesajı gönderiliyor. Telefonunuzu bu sefer kapanmaması için onaylatmaya çalışıyorsunuz. Bunu yapmanız da çok zor. Çünkü fatura tarihine göre 1 aylık bir süre geçmeden yurtdışından geldiğinize dair onaylı pasaport olması gerekiyor.

Telefonu kesinlikle almanızı önermiyoruz. Sokağa 100 lira atmakla eş değerde bir şey. Ayrıca alıp kullanırsınız, yarın öbürgün elinizde patlar kulağınızı elinizi kaybedersiniz. Cihaz Türk malı değildir, Türk malı olan şey bunu çok güzel bir telefon gibi pazarlayıp insanları dolandıranlardır.

İlgini çekebilir

10 Responses

 1. Caner dedi ki:

  Hocam simdi uydudan yayin yapan bi kanalda denk geldi reklami izlerken gulmekten karnima ağrilar girdi 😀 adamlar 10 gun sarji bitmiyor.whatsap var diyorlar.Aklima takilan imeilerin orjinal olup olmadigi idi hani dusunmustum baska telefonda imeisini kullaniriz diye onlarda klonlanmis imeilermist 😀 bilgilendirdiginiz icin tesekkur ederim.

 2. reyhan dedi ki:

  ben geçensene ixperiya telefon aldım bana radyoda soruyu bilirseniz size 189 tlye ixperiya tel verceğiz dediler bende radyoyu aradım soruyu bildim fakat telefon elime geçti hiç kullanamadım parayıda kapıda peşin ödedim aradan bi sene geçti bana ixperya telefonunuzun 972 tel taksidi bulunmaktadır ben 100 tll lik telefonu 189 tel ye sat bideüstelik 972 tel taksidim varmış üstelik icra açmışlar bana dolandırıldım bende savcılğa gidip dielekçe vereceğim

 3. arda dedi ki:

  Bunlar çok adı insan milletin safligindan yararlaniyorlar utanmadan yalan beyanda bulunuyorlar ebu cahilden daha adiler üç kuruş para var diye yalan dolan yayın yapıyorlar yazılar olsun size bu dünya var birde öbür dünya var saf insanların temiz duygularıyla alay ediyorlar pislikler sakınan almayı ne internet nede televizyon hepsi yalan hileli işte fark ingiliz alisverisinin%90 mini internetten yapıyor bunlar müslüman olabilirmi yok gavurdan daha kötü rutukte bu tv kanallarına kapatma uygulamıyor siz insan olamazsınız siz insan gibi konuşan lanetlenmiş yaratiklarsiniz

 4. arda dedi ki:

  Yokmu bunlara dur diyen güven hiç mi olmiyacak

 5. arda dedi ki:

  Ortada telefon yokki immeli olsun sahtakarlar

 6. arda dedi ki:

  Bunlar her gun telefon degistiriyor tanıtan aynı ses olmayan telefonu tanıtıyor pislikler 14 gunde iade garantisi5 yılmıs servis 81 ildeymis
  yalan hile hurda hepsi Bunlar da tam asalıklar

 7. arda dedi ki:

  cevap verecek yuzleri yok sakına kanmayın yine simdide samsung s5 replica 99 tl diye reklam yapıyorlar 10tl etmez pislikler

 8. Ahmet dedi ki:

  Arkadaşlar ben aldım 80 tlye imei kodu yoktu onardım şimdi kullanıyorum idare eder işimi görüyor

 9. İBRAHİM SADRİ dedi ki:

  YİNE KELİME OYUNU YAPMIŞLAR SAMSUNG S5’İ “SANSUMG S5” OLARAK PAZARLIYORLAR. UYANIK OLUN ARKADAŞLAR.

 10. sese dedi ki:

  Birde gizli kamera varmiş hiç bir telefonda gizli kamera yoktur daha öyle bir teknoloji çikmadi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir