LG G2 İncelemesi – Akıllı Telefon Saat Tablet Mobilbey.net

LG G2 İncelemesi

LG G2 incelemesi

LG G2 İncelemesi
LG G2 için söze nereden başlayacağımı gerçekten bilmiyorum. Sınırların zorlandığı bir tasarıma ve teknolojinin en üst sınırlarında bir donanıma sahip. MobilBey.net’te yer alan diğer LG telefonlarına da bakarsanız, her defasında cihazlardan ne kadar çok memnun kaldığımızı göreceksiniz. Aslında tüm LG modellerini incelemek ve sizlere anlatmak istiyoruz ama işler istediğimiz gibi yürümüyor. LG modellerinin Samsung modellerinden çok daha iyi olduğunu her zaman ifade ediyoruz. Tanıtım ve yerelleşme konusunda sıkıntı çeken LG, bu problemi aştığında daha çok tutulan bir model olacaktır.

LG G2 incelemesi kilit ekranı

LG G2’yi yanyana tutmamanız gereken modeller
İnceleme yazımıza bir uyarı ile başlayalım. LG G2’yi sakın Galaxy S3 ile yada Xperia Z1 ile yan yana tutmayın. Yoksa bu iki telefona sahip olanları cihazlarından soğutursunuz. LG G2’nin ön yüzü neredeyse tamamıyla ekranla kaplı. İncecik kenarları onu o kadar zarif yapıyor ki, bir S3 artık gözünüzde çöp gibi duruyor. Xperia Z1’in alttan, üstten ve kenardan bırakılan boşluklarına bakıp telefonu aldığınız için pişman olabilirsiniz.

LG G2 incelemesi anaekran

Mükemmele yakın tasarım
LG G2 her ne kadar arka kısmında yer alan ses açma-kapama ve güç tuşu ile öne çıkarılmaya çalışılsa da daha önemli olanı ekranının telefonun gövdesi içerisinde olabildiğince fazla yer kaplaması. Bu durumu Galaxy S4 geliştirmesinde görmüştük. Telefonun boyutu değişmeden ekran daha da genişlemişti. LG G2’nin boyutlarına sahip olup da bu kadar geniş bir ekranı bulunan başka bir telefon yok. LG, bu modelinde tasarım konusunda büyük bir hassasiyet göstermiş ve çıkıntısı, kaba düğmeleri olmayan harika bir telefon ortaya çıkarmıştır.

LG G2 incelemesi uygulama ekranı

Ses tuşlarının arkada olmasının dezavantajları
Telefonun alt kısmında bulunan USB ve kulaklık yuvası dışında hiçbir yerinde bir açıklık yok. Ses açma kapama tuşları ve güç tuşu da arkada olduğundan size kenarları temiz bir telefon sunuyor. Bu çok önemli. Ses açma kapama tuşlarının güç tuşuyla birlikte arka kısımda olmasının avantajları da var dezavantajları da. Avantajları arasında, LG’nin de dediği gibi parmaklarımızın o bölgeyi daha kolay kontrol etmesi gösterilebilir. Fakat dezavantajları arasında da istemeden kilit tuşuna basma gösterilebilir.

LG G2 incelemesi araçlar

Ses tuşlarının arkada olmasının avantajları
Mesela cüzdanımızı telefon ile birlikte elimizde taşıyoruz. Cihazın camını cüzdana dayamaya kıyamadığımız için arkasını cüzdana vermek durumundayız. Bu ise sürekli olarak tuş kilidinin açılıp kapanmasına neden oluyor. Yada telefonu masanın üzerine koyup video izlemek istediniz. Ses ayarı yapmak için cihazı kaldırıp düğmelere basmanız gerekiyor. Ses tuşlarının arka kısımda olmasının günlük kullanımda bu tür sıkıntıları olabiliyor. Ama cebinize koyup müzik dinlerken, ses düzeyini değiştirmek de bir o kadar kolay oluyor. Kulaklık yuvasının alt kısımda olması ses kontrolü açısında önemli bir yerleştirme.

LG G2 incelemesi kilit tuşları

Ekrana dokunarak kilidi açma
Kilit tuşunun arkada olması ve bu sebeple düz bir yüzeyde kullanırken ses tuşlarında yaşadığımız problemi yaşamamamız için ekran kilidini güç tuşuna basmadan da açıp kapayabiliyoruz. Ekrana iki kere vurduğumuzda kilit açılıyor. Açık olan ekrana da aynı şekilde iki kere vurunca kapanıyor. Bu özelliği ilk olarak MeeGo işletim sistemine sahip Nokia N9’da görmüştük. Hala bir N9 kullanıcı olarak söylemeden geçemeyeceğim.

Kilit ekranı:
Telefonun ekran kilidini açtığınızda alt kısımda hızlı ulaşabileceğiniz 5 uygulama yer alıyor. Parmağınızı bu uygulamalar üzerinde kaydırdığınızda ana ekran yerine direkt olarak o uygulamaya geçiyor.

Ana ekran:
LG modellerinde ana ekran widgetları oldukça zengin. El feneri ve RAM boşaltma gibi bir telefon için önemli widgetlar bulunuyor. Bu widgetların görselleri telefonun ana temasıyla uyumlu. Sonradan indirilen çoğu uygulama telefonun ekranında çok sırıtabiliyor. Mesela Sony Xperia modellerinde, telefonun içerisinde bu tür temel widgetlar mevcut değil.

LG G2 incelemesi hesap makinesi

Ekran çok hassas:
LG G2’nin ekranı o kadar hassas ki, belki bu hassaslığı bir dezavantaj olarak söyleyebiliriz. Çok parlak, çok net ve çok canlı renkler, bu 5.2 inçlik dev ekrandaki True HD-IPS + LCD teknolojisi ile sağlanıyor. True HD teknolojisi hem canlı renkler sunarken hem de düşük enerji tüketimi sağlıyor. Biliyorsunuz ki telefonda en çok enerji tüketen parça ekran. Bu 5.2 inçlik dev ekran ise şaşırtıcı derecede az enerji tüketiyor ve saatlerce açık kalmasına rağmen çok rahat bir şekilde bir gün kullanım imkanı sunuyor. Normal bir kullanıcı telefonu 3 güne kadar kullanabilir.

Ekran Teknik Özellikleri:

  • 16 milyon renk
  • True HD-IPS + LCD kapasitif ekran
  • 5.2 inç, 1080 x 1920 px
  • 1 inç başına 424 piksel
  • Corning Gorilla Glass 2 cam

LG G2 incelemesi batarya

Batarya:
Hazır bu konuya girmişken bataryadan devam edelim. Telefonun üzerinde kullanıcı tarafından değiştirilemeyen 3.000 mAh kapasiteli Li-Po bir batarya bulunuyor. Uygun koşullar sağlandığında tam dolu batarya ile 2G şebekesi üzerinde 790 saat bekleme/16,5 saat konuşma, 3G şebekesi üzerinde ise 900 saat bekleme/17,5 saat konuşma yapılabiliyor. Bizim şartlarımızda ise yaklaşık 11 saat konuşma yapabileceğiniz bir telefon. Telefonu sadece bekleme konumunda tutsanız yaklaşık 600 saat durabilir. Yani batarya konusunda sıkıntı çekmeyeceğiniz LG modellerinden biri daha.

Müzik dinleme ve şarj olma süresi
Her zaman batarya konusunda sıkıntı yaşayanlara bir LG modeli önermekteyiz. Samsung’larla karşılaştırma yaptığınızda ne kadar haklı olduğumuzu göreceksiniz. Sony kadar müzik ayar menüsü olmasa da telefonun tam dolu bataryası ile 47 saat müzik dinlemek mümkün. Telefonun şarjı yaklaşık 45 dakikada tam olarak doluyor.

LG G2 incelemesi uzaktan kumanda

Uzaktan Kumanda
LG G2’nin üzerinde bulunan kızılötesi donanımı sayesinde, telefonunuz ile uzaktan kumanda edilebilen tüm elektronik cihazları kontrol edebiliyorsunuz. Bu cihazlar arasına televizyonlar, müzik setleri, klimalar, medya oynatıcıları ve projektörler de dahil olmak üzere tüm kumandalı cihazlar giriyor. LG G2 ile bir cihazı kumanda etmek çok kolay. Cihazın türünü ve markasını seçmeniz yeterli. Eğer listede olmayan bir markaya sahip iseniz ve cihazı kontrol edemiyorsanız, kendi kumandanızı oluşturarak yeni bir kumanda ortaya çıkarıyor ve kontrol sağlıyorsunuz.

LG G2 incelemesi uzaktan kumanda

Marka seçerek kumanda etme
Biz incelememiz sırasında boşa çalışan onlarca televizyonu kapatarak çevreye olan duyarlılığımızı gösterdik. Kafelere girip sadece marka seçerek kanalları değiştirdik yada televizyonları kapattık. Evlerde kimseye söylemeden kendi cihazlarımızı kapattık ve herkesin “bozuldu” hissine kapılmasına neden olduk. Uzaktan kumanda olayını yıllar önce saatlerde görmüştük. Orada bir marka seçme şansımız yoktu. Saatin karşısına TV kumandasını getirip her tuş için tek tek ayar yapıyorduk. Burada ise sadece marka seçme var. Ve çok gariptir ki binlerce marka cihazın içerisinde yüklü geliyor.

LG G2 incelemesi uzaktan kumanda

Quick Remote
LG G2’nin taktir edilecek diğer yanı ise tamamen kullanıcı odaklı yapısı ve sistemidir. Üst araç çubuğunu açtığınızda QuickRemote uygulaması ile hemen üst araç çubuğuna kumandayı getirebiliyorsunuz. Bu gerçekten çok büyük bir kolaylık. Evinizdeki kumanda bozuk ise yada her akşam kumanda savaşı yapıyorsanız sahip olmanız gereken telefon LG G2’dir.

LG G2 incelemesi – 2. Bölüm

LG G2 ile ilgili Haberler:
LG G2 Teknik Özellikleri
LG G2 Galerisi
LG G2 artıları eksileri

İlgini çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir