LG Optimus G İnceleme – 2 – Akıllı Telefon Saat Tablet Mobilbey.net

LG Optimus G İnceleme – 2

LG Optimus G inceleme 2. bölüm

Ofis uygulamaları
LG Optimus G ile Polaris Office uygulaması yüklü olarak geliyor. Bu uygulamayı kullanarak Microsoft Office belgelerini (.doc, .xls, .ppt vb.) açabiliyorsunuz. Ayrıca .pdf dökümanlarını da yine bu uygulama içerisinde açabilirsiniz. Uygulamayı kullanarak yeni Office belgeleri oluşturabilirsiniz. Var olan belgeleri düzenleyebilirsiniz. Araç çubuklarını kullanarak aynı bilgisayardaki gibi font, renk, hizalama, satır yüksekliği, girinti, listeleme vb. gibi özellikleri kullanabiliyorsunuz. Uygulama ücretsiz.

Kamera
LG Optimus G’nin arka yüzünde 13 MP ön yüzünde ise 1.3 MP kamerası bulunuyor. Telefonun ana kamerası, kaliteli çekimler yapmadığı için eleştiriliyor. Telefonun çektiği fooğrafları Xperia Z ile karşılaştırdığımızda eleştirilerin haklı olduğunu söyleyebiliriz. Telefon ile çekilen bir fotoğrafın ortalama boyutu 3.3 MB (Xperia Z 1.9 MB) yer kaplıyor. Bu oldukça yüksek bir değer.

İNDİR: LG Optimus G ile çekilen resimler

Fotoğraf modları
Telefonun fiziksel bir deklanşör tuşu bulunmuyor. Bu her zaman için eksi bir özelliktir. Ekrana dokunarak çekim yapmak her zaman mümkün olmuyor. Kameranın öne çıkan özellikleri arasında ses komutu ile çekim yapma, ışık kaynağına ters veya zayıf ışıkta daha iyi sonuçlar veren HDR modu, hızlı fotoğraf çekebilme, Yüz tanıma ve gülücük yakalama bulunuyor. Ayarlar > Görüntü modundan Akıllı Deklanşörü seçerseniz telefon çekim modunu bulunan ortamın özelliğine göre ayarlayabiliyor.

LG Optimus G inceleme galeri

Video kayıt
Video kayıtları sırasında ekranın sağ üst köşesinde bulunan tuşa basarak fotoğraf da çekebiliyorsunuz. Ön kamera ile 1 MP’lik fotoğraf çekebilir veya HD kalitesinde video kaydedebilirsiniz. Hem arka hem de ön kamera için görüntüyü iyileştirme özellikleri mevcut. Ön kamera ile internet üzerinden görüntülü görüşme yapabiliyorsunuz. Numara çevirerek görüntülü görüşme yok.

LG Optimus G inceleme video

Mesajlar
Her ne kadar sosyal ağ kullanımı çok yaygın olsa da SMS Mesajları vazgeçemediğimiz bir seçenek. Öncelikle telefonun standart ayarlarında mesaj depolama kapasitesinin 500 olarak geldiğini belirtelim. Telefonunuzdaki mesajların bu sınırı aştıktan sonra silinmesini istemiyorsanız öncelikle Mesajlar > Seçenekler > Ayarlar > Depolama yolunu izleyerek Eski iletileri sil seçeneğini kaldırın. Böylece artık tüm mesajlarınız sınırsız bir depolama alanına sahip olarak kaydedilecek. Toplu mesaj gönderirken rehberden en fazla 20 kişi seçebiliyorsunuz. Açılır pencere özelliğini işaretlediğinizde telefonunuza gelen mesaj açık olan tüm ekranların üzerine çıkarak size gösteriliyor. Açılan bu pencere üzerinden gelen mesaja cevap yazabiliyorsunuz.

Türkçe karakterler
Telefonun klavyesinde Türkçe karakterler tuşların üzerine basılı tuttuğunuzda çıkıyor. SMS yazarken Türkçe karakter kullanmıyoruz fakat sosyal ağları kullanırken Türkçe karakterler kullandığımız için yazmak biraz zor oluyor. Mesajların listelendiği ekranda, solda çıkan profil resimlerine tıklayarak kişinin tüm iletişim bilgilerini açılır ekranda görebilirsiniz. Ayrıca Mesajlar > Ayarlar > Konuşma Skini menüsünden de mesaj zeminini belirleyebilirsiniz.

Varsayılan uygulamaları değiştirmek
Telefonunuza standart video oynatıcısının dışında bir video oynatıcı uygulaması yüklediyseniz telefon size her video açışınızda hangi uygulamayı kullanmak istediğinizi sorar. Açılan pencereden Her zaman’ı seçerseniz, seçtiğiniz program varsayılan olur ve bu soru artık karşınıza çıkmaz. Varsayılan programları silmek için Görev Yöneticisini açıp en son sekmeyi açabilirsiniz.

LG Optimus G inceleme fileshare

Müzik
LG Optimus G’de iyi bir müzik oynatıcı bulunuyor. Özellikle yüksek ses çıkışına sahip olması ve Dolby ses desteği kulaklıkla müzik dinleme konusunda ayrı bir zevk veriyor. Xperia Z’de kulaklık ses çıkışı çok düşüktü ve dış ortamda ses yüksekse dinlediğiniz müzikten bir şey anlamıyordunuz. Kulaklık ses çıkışı sizi tatmin etmezse Müzik ayarlarını kullanarak Ses efekti bölümünden Kulaklık İyileştirici efektini kullanın. Bu sesi biraz daha yükseltip netleştiriyor. Kendi ekolayzır ayarlarınızı da yapabiliyorsunuz.

LG Optimus G inceleme müzik

Uyku zamanlayıcısı
Bas ve tizler çok net çıkıyor. Ses şiddeti çok iyi. Yüksek sesli müzik dinlemeyi sevenler için iadeal bir cihaz. Uyku zamanlayıcısı sayesinde belirli bir süre müzik çaların durmasını sağlayabiliyorsunuz. Bu özelliği uyumadan önce yatakta müzik dinleyenler iyi bilir. Müzik çaların üst kenarında bulunan düğmeleri kullanarak dinlediğiniz şarkının klibini YouTube’dan izleyebiliyorsunuz. Şarkıyı kablosuz bir cihazdan veya televizyonunuzdan dinlemeye devam etmek için yine burdaki Smart Share butonunu kullanabilirsiniz.

LG Optimus G inceleme ekolayzır

Yüksek ses çıkışı
Müzik player açık iken telefonun diğer özelliklerini kullanmaya devam edebilirsiniz. Parça değiştirmek veya müziği durdurmak için üst araç çubuğunu aşağıya çekmeniz yeterli. Müzik uygulaması açık iken her zaman burda gösterilmekte. Telefonda RDS destekli FM radyo da bulunuyor. Radyo kulaklık takılmadan kullanılamıyor. Kulaklığı taktıktan sonra sesi isterseniz hoparlörden de verebiliyorsunuz. Telefonu alırsanız Dolby Mobile ses efekti altında PSY – Gentleman şarkısını en yüksek seste dinlemenizi öneririm. Telefonun ekranı kilitli iken kulaklık üzerinden veya direkt telefonun ses tuşlarını kullanarak çalan şarkının ses seviyesini değişitirebiliyorsunuz.

DLNA ile multimedya içerik paylaşımı
Smart Share uygulamasını kullanarak DLNA desteği sunan tüm cihazlar arasında multimedya dosyalarınızı (video, fotoğraf) paylaşabilirsiniz. Smart Share, multimedya klasörlerinizi karşı taraftaki cihaz ile paylaşır ve karşı taraf içerikleri cihazına kaydetmeden görüntüleyebilir.

LG Optimus G inceleme smartworld

LG Smart World
Bu uygulama LG’nin Google Play mağazasındaki seçkin uygulamaların ve oyunların toplandığı yeni bir mağazadır. LG kendi müşterilerine özel kampanyalar düzenleyerek bazı uygulama ve oyunları indirimli veya ücretsiz daüıtmaktadır.

Kişiselleştirilebilir ayarlar
LG Optimus G’de işinize çok yarayan küçük ayarlamalar var. Daha önce bir Android cihaz aldığımızda bu küçük özellikleri kullanabilmek için ayrı ayrı uygulama yüklemek zorunda kalıyorduk. Şimdi ise bir çok özellik telefonun direkt olarak içinde geliyor. Şimdi bunlara bakalım:

LG Optimus G inceleme ayarlar 2

Sessiz süre:
Sessiz süre, telefonun sizin belirlediğiniz saatler arasında alarm ve medya dosyaları dışındaki seslerin kapanmasını sağlar. Gecenin köründe gelen mesajların yada maillerin bildirim uyarıları sizi rahatsız ediyorsa bu özelliği kullanabilirsiniz. Bu özelliği aktifleştirdiğinizde Alarmınız çalar yada müzik dinlerken ses çıkar. Sadece aramalr ve bildirimler için ses çıkmaz.

Akıllı zil sesi:
Akıllı zil sesi seçili olduğunda, siz telefonun ses şiddetini daha önceden belirlemiş olsanız bile, cihaz ortamdaki gürültüye bakarak gelen çağrıyı duyabilmeniz için ses şiddetini artırabilir.

Akıllı ekran:
Akıllı ekran özelliği telefonun ön kamerasını kullanarak sizi takip eder. Ekran kapanma süresi belli olsa bile, ekrana baktığınızı gördüğü sürece ışığı kapatmaz. Siz ekrandan yüzünüzü çevirdiğinizde ekranın bekleme süresi dolmuş ise kapanır. Bu özellik ekrana dokunmadan bir resim incelediğinizde veya yazı okuduğunuzda kullanışlı oluyor.

LG Optimus G inceleme internet

Görünüm oranının düzeltilmesi:
LG Optimus G’nin ekranı 15:9 oranında olduğu için bazı uygulamalarda sıkıntı yaşayabiliyorsunuz. Cihaz bu uygulamaları seçerek görüntüyü düzeltmenizi sağlıyor. Hangi uygulamalarda bu özelliği kullanmak istediğinizi kendiniz seçebiliyorsunuz.

LG On-Screen
OnScreen Phone uygulaması sayesinde telefonunuzun ekranını bilgisayarınızın masaüstünde görebilir ve normalde telefonunuzla ne yapabiliyorsanız bilgisayar ekranından da aynısını yapabilirsiniz. Masaüstündeki ekranı kullanarak mesaj yazmak ve oyun oynamak da mümkün. OnScreen uygulamasını kullanabilmek için LG’nin sitesine girin, telefonunuzu bulun ve Destek başlığı altından On-Screen Phone (OSP) yazılımını indiriniz.

Açılma süresi: 19 saniye
Şarj olma süresi: Yaklaşık 105 dakika
Konuşma süresi: 13 saat
Bekleme süresi: 450 saat

LG Optimus G inceleme 1. Bölüm

LG Optimus G ile ilgili diğer haberler:
LG Optimus G artıları eksileri
Turkcell LG Optimus G kampanyası
LG Optimus G: Yeni nesil Lithium-Polymer batarya

İlgini çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir