LG Optimus G İnceleme – Akıllı Telefon Saat Tablet Mobilbey.net

LG Optimus G İnceleme

LG Optimus G inceleme

LG Optimus G İnceleme
Öncelikle LG Optimus G için, LG modelleri içerisindeki en iyi ve en kullanışlı model diyebilirim. Telefonun en etkileyici yanı İşlemci ve batarya performansı. İlk defa bu kadar büyük ekranlı bir telefonun şarjının bu kadar uzun gittiğini görüyorum. Ses kalitesi Sony kadar iyi olmasa da iyi. Kamera konusunda ise 13 MP’lik bir performans göstermediğini söyleyebiliriz. Fakat cihaz, onu satın almaktan vazgeçirecek ciddi bir problem içermiyor. LG modellerinin tamamı bilgisayar ile arasında kablosuz bağlantı kurma noktasında diğer telefonlarda olmayan bir çok özeliğe sahip. Bunların hepsinden de ayrı ayrı bahsedeceğiz.

Genel Yapısı:
LG Optimus G micro SIM kart ile çalışıyor. SIM kartı takabilmek için, cihazın kutusunun içinden çıkan iğneyi kullanarak, yuvanın hemen yanındaki deliğe sokmanız gerekiyor. İğneyi ittirdiğinizde sim yuvası dışarı çıkıyor. Telefonun hafıza kartı yuvası yok. Kullanıcıya ayrılan 25 GB’lık hafıza yeterli. LG Optimus G’nin özel camı ve arka kapağı telefona şık bir görüntü sağlıyor. Arka kapak farklı açılardan bakıldığında farklı desenler görebildiğiniz bir yapıda. Işık altında parlayan desenler arka kapağa üç boyutlu bir görüntü kazandırıyor. Hem ön yüzünde hem de arka yüzünde Corning Gorilla Glass 2 seri cam kullanılmış. Bu camın kırılmaya ve çizilmeye karşı dayanıklılığı var. Cam, bir önceki modeline göre %20 daha ince ve telefonun etrafında 0.33 mm’lik bir koruyucu çerçeve işlevi görüyor.

LG Optimus G inceleme Kilit Ekranı

Ekran
4.7 inçlik True HD IPS Plus ekranın bu yüksek teknolojisi cihaz için bir çok avantaj sunuyor. Öncelikle güç tüketimi çok düşük. Ekran 15:9 görüntü oranına sahip. Yüksek piksel yoğunluğu sayesinde (1 inç başına 318) renkler çok canlı ve çok net. Akıllı ekran özelliği sayesinde cihaz ön yüzdeki kamerayı kullanarak telefonun ekranına baktığınızı algıladığı sürece ekran ışığını kapatmıyor. Normalde ekran ışığının kapanması için bir süre belirliyorsunuz. Ama Akıllı ekran özelliği aktif iken cihaz sürekli olarak sizin yüzünüzü kontrol ediyor. Duruma görede ekran ışığını sürekli açık bırakıyor veya kapatıyor. Tabi bu özelliğin karanlık ortamlarda çok etkin bir şekilde çalışmadığını söyleyelim.

LG Optimus G inceleme Ana ekran

Ön dokunmatik tuşlar ve Bildirim Işığı
Telefonun kontrolünü sağladığınız ön menü tuşları dokunmatik ve arkadan aydınlatmalı. Bu aydınlatmayı isterseniz ekran açık iken sürekli yakabiliyor yada zaman ayarlı olarak kullanmadığınız durumlarda kapatabiliyorsunuz. Yine ön yüzde kameranın yanında bulunan bildirim ışığınıda kapatıp açabiliyorsunuz. Bu kontrolleri sağlamak küçük gibi görünse de önemli şeyler. Bildirim ışığının geceden sabaha kadar yanması şarjınızın önemli ölçüde tükenmesine neden olacaktır.

LG Optimus G inceleme uygulama

İşlemci
LG Optimus G’de dört çekirdekli Snapdragon S4 Pro 1.5 GHz işlemci bulunuyor. Bu işlemci modelinin özelliği çekirdeklerin her birinin birbirinden bağımsız olarak çalışabilmesidir. LG bu tip işlemcileri daha önce bir çok modelinde kullandı. İşlemcinin, en düşük gücü tüketerek en yüksek performans sunma noktasında Optimus G diğer tüm modellerin üzerinde bir cihaz. 2 GB RAM değeri oyun ve uygulamalarda kesinlikle bir donma veya kapanma meydana getirmiyor. Uygulamalar arası geçiş çok hızlı. İncelememiz sırasında telefon hiç kilitlenmedi. Bir çok oyun ve uygulama denedik. Telefonu yeniden başlatmadan günlerce kullandık. Ama herhangi bir performans kaybı yaşamadık.

LG Optimus G inceleme saat

Batarya
Androidli telefonlar arasında batarya konusunda her zaman LG Optimus 4X HD’nin çok iyi olduğunu söylemiştim. Fakat artık bir adım daha önce olan LG Optimus G modeli var. Optimus 4X HD’de bataryadan tasarruf etmek için işlemci optimize edilmiş haldeydi ve bu yoğun grafiğe sahip oyunlarda aşırı ısınma ve performans kaybı yaşatıyordu. LG Optimus G’de ise saatler süren oyunlar ve ısınmaya rağmen ne bataryada ne de işlemci de bir kayıp yaşanıyor. İşlemci hem çok düşük enerji tüketirken hem de en yüksek performansı sağlıyor.

LG Optimus G inceleme hava durumu

Batarya kapasitesi
Optimus G’de kullanılan bataryanın kapasitesi 2.100 mAh. Telefon ile 13 saate yakın sesli görüşme yapabiliyorsunuz. 450 saate yakın bekleme süresi var. Batarya kullanıcı tarafından değiştirilemiyor. Prizden şarj ettiğinizde yaklaşık 2 saatte şarjı doluyor. Bilgisayardan USB kablo ile şarj ederseniz bu süre 2 katına çıkıyor. Telefonda özelleştirme yapabileceğiniz bir çok tasarruf ayarı bulunuyor. İşlemciyi “Eco modda” çalıştırarak çekirdekler üzerinde daha dinamik bir kontrol sağlayıp pilden tasarruf yapabiliyorsunuz. Güç tasarruf menüsünden kablosuz bağlantılar, titreşim, ekran ışığı ve ekran parlaklığı gibi bir çok seçeneği düzenleyebiliyorsunuz.

LG Optimus G inceleme ses kayıt

Quick Memo
Samsung Note serisi telefonlarda gördüğümüz ve LG’nin yazılım konusunda geliştirdiği kullanışlı bir uygulama Quick Memo. Bu özellik ile not alma ihtiyacı duyduğunuzda kısayolları kullanarak ekran üzerine parmağınızla yazı yazıp not alabiliyorsunuz. Quick Memo aynı zamanda ses kaydı da yapabiliyor. Quick Memo’yu açtığınızda ekranın üst kısmına bir araç çubuğu geliyor ve artık ekranı bir sayfa olarak kullanabiliyorsunuz. Kalem ve renk seçip yazmaya başlayabilirsiniz.

Quick Memo Araç çubuğu
Quick Memo açıkken üst araç çubuğunun size göre en solundaki tuş, not alma modu ile telefonun ana ekranı arasında geçiş yapmanızı sağlayan tuştur. QuickMemo uygulamasından tamamen çıkılana kadar bu tuşu kullanarak uygulama ve ana ekran arasında geçiş yapabilirsiniz. Quick Memo açıkken ekrandaki simgeleri görürsünüz ama tıklayamazsınız.

LG Optimus G inceleme quickmemo

Quick Memo tuşları kilitleme
Bu uygulamanın amacı hızlı bir şekilde not almanızı sağlamak olduğundan açık olan ekranınızı sayfa zemini olarak kullanmakta. Ama ekrandaki resim not almanızı engelleyecek karışıklıkta ise yine üst araç çubuğundaki soldan ikinci tuşa basarak temiz bir not defteri sayfası açabiliyorsunuz. Notlarınızı kaydedebilir veya diğer uygulamaları kullanarak paylaşabilir veya başkasına gönderebilirsiniz. Quick Memo açıkken sol alt köşede ön menü kontrol tuşlarını kapatan bir düğme var. Bu da iyi düşünülmüş bir özellik. Bu tuşa basarak dokunmatik menü kontrol tuşlarını devre dışı bırakabilirsiniz.

LG Optimus G inceleme qslide

QSlide Fonksiyonu
Akıllı telefonlar üzerinde ilk defa Samsung modellerinde gördüğümüz açılır pencere özelliği ile telefonun normal ekranının üzerine bir pencere daha açarak aynı anda iki uygulamayı çalıştırabilirsiniz. Mesela tarayıcıda bir sitede bir ürün gördünüz ve hesap makinesine ihtiyaç duydunuz. Üst araç menüsünden QSIide’a eklediğiniz Hesap makinesi simgesine tıklayarak ayrı bir pencerede hesap makinesini açabilir ve kullanabilirsiniz. Bu şekilde ekran üzerine en fazla 2 adet uygulama ekleyebilirsiniz.

Qslide ile açılan uygulamalar
QSIide ile açılan penceredeki uygulamanın boyutunu küçültüp büyültebilirsiniz. Sol köşesindeki düğmeye basarak tam ekran yapabilirsiniz. Kapatma tuşunun solunda kalan seviye düğmesini kullanarak ana ekranın üstünde açılan bu pencereyi şeffaflaştırabilir ve arka planda pasif bir şekilde kalmasını sağlayabilirsiniz. Seviye düğmesini kullanarak uygulamayı tekrar aktif hale getirebilirsiniz. QSlide ile izlemekte olduğunuz videoyu da ekranın bir kenarında oynatabilir ve o sırada başka işlerinizi yapabilirsiniz.

LG Optimus G inceleme qslide video

RAM boşaltma
Akıllı telefon sahipleri arasında çok sık kullanılan ve bir telefonda mutlaka olması gereken uygulamalardan biri olan RAM boşaltma LG’nin kendi geliştirdiği yazılım ile önceden yüklü geliyor. Ekran widgetını kullanarak RAM kapasitesini anlık görebiliyor ve ihtiyaç duyduğunuzda tek dokunuşla RAMi boşaltabiliyorsunuz. Son kullanılan uygulamar listesinde de Tümünü silme özelliğini kullanarak en son kullandığınız uygulamalar listesini temizleyebiliyorsunuz.

Ekran görüntüsü alma
LG Optimus G’de olduğu gibi Android 4 işletim sistemli tüm cihazlarda ses kısma tuşu ve kilit tuşuna aynı anda basarak ekran görüntüsü alabilirsiniz.

Dosya Yöneticisi
Telefona ekstradan bir dosya yöneticisi programı yüklemenize gerek yok. LG bu ihtiyacı düşünerek bir tane yapmış. Bu dosya yöneticisini kullanarak telefonun dahili hafızasındaki dosyaları görebildiğiniz gibi, çevirimiçi servis (Dropbox vb. gibi) hesaplarınızdaki dosyaları da yönetebiliyorsunuz.

LG Optimus G inceleme Dosya yöneticisi

Backup – Yedekleme
LG Backup uygulaması ile telefondaki verilerinizi yedekleyebiliyorsunuz. Uygulama çok kullanışlı. Yedeklemeyi ister elle yapabilirsiniz isterseniz de zaman ayarlaması yaparak belirlediğiniz tarihlerde (Günlük, Haftada bir gün, İki haftada bir veya aylık) otomatik olarak yaptırabilirsiniz. Ayrıca yedek dosyanıza şifre koyabilirsiniz. Yedeklenen içeriği aynı uygulamayı kullanarak telefona geri yükleyebilirsiniz.

LG Not Uygulaması
Android’in standart not defteri veya Google Keep’i tercih etmeyenler için LG telefona kendi not uygulamasını yüklemiş. Bu normal bir not uygulamasına göre gelişmiş bir uygulama. Benzerlerini yine Samsung modellerinde görmüştük. LG Defter uygulaması çizimler, görüntüler, haritalar ve yapıştırmalar ile kendi özel notlarınızı oluşturmanızı sağlar.

LG Optimus G inceleme Defter

File Share – Dosya Paylaşma
File Share uygulaması Wifi bağlantısı kullanarak cihazdaki dosyaları paylaşmanızı sağlar. Bu uygulama da LG tarafından telefona önceden yüklü gelmektedir. File Share çalışırken Wifi ile internete bağlanamazsınız. File Share uygulamasını açıp göndermek istediğiniz dosyaları ve cihazı seçip çok hızlı bir şekilde aktarım yapabilirsiniz. Dosya paylaşmak için bir başka yol ise Kablosuz İletişim ve Ağlar menüsündeki Dosya ağı oluşturma özelliğidir.

Telefonun ekranını paylaşma
Miracast uygulaması sayesinde telefonun ekranını ve sesini bu teknolojiyi destekleyen televizyonunuza aktarabilirsiniz. Görüntü aktarımı Wifi veya mobil internet ağı üzerinden gerçekleşir. Bu özellik sayesinde telefonunuzu bir film oynatıcı olarak kullanabilirsiniz. Bir çok oyunu da bu uygulama ile televizyonun ekranında oynayabilirsiniz.

LG Optimus G inceleme 2. Bölüm

GALERİ: LG Optimus G Galeri

İlgini çekebilir

4 Responses

 1. Sema dedi ki:

  Ben telefonu aldım ama ekrana baktığımda da kapanıyor ışıkları. Gözlerimi takip edemiyor, ona baktığımı anlayamıyor acaba bozuk mu?

 2. Proton Gen 2 dedi ki:

  Telefon çok hoşuma gitti. Ekranı çok hassas ve parlak. İşlemcisi çok güçlü. Yalnız ısınıyor.

 3. Burak dedi ki:

  Hocam ellerinize sağlık çok güzel bir inceleme olmuş. Telefon tasarım ve ekran bakımından beni kendisine aşık etti. Kesinlikle alınabilir bir cihaz.

 4. SEDAT dedi ki:

  telefonla konuşurken hem karşi tarafın hemde kendı sesımı kaydedebilirmiyim. şimdiden teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir