Martı Elektrikli Scooter İncelemesi

Martı Elektrikli Scooter İncelemesi
1 Mart 2019 tarihinde İstanbul Kadıköy, Boctancı ve Göztepe semtlerinde hizmet vermeye başlayan Türkiye’nin ilk (profesyonel) elektrikli scooter paylaşım servisi Martı artık İstanbul’un bir çok bölgesine 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veriyor. Yakın zaman önce İstanbul sınırlarını da aşan paylaşım hizmeti İzmit, Yalova, Bursa, İzmir, Eskişehir, Ankara, Antalya ve Gaziantep’te de hizmet vermeye başladı. Sokak aralarında veya sahilde direklere ve ağaçlara kilitlenmiş olarak bekleyen scooterları “Martı” mobil uygulamasını kullanarak kiralayabiliyorsunuz. Kiralama işlemi yapabilmek için öncelikle uygulamaya bir kredi kartı tanımlamanız gerekiyor. Sonrasında ise harita üzerinden müsait olan bir scooterın yanına giderek telefonun ekranındaki yönergeleri takip etmelisiniz. Uygun olan scooterları görebilmek için konum olarak servisin hizmet verdiği bölgede olmanız gerekiyor. Hizmet bölgesi dışına çıktığınızda uygulama üzerinden müsait scooterları göremiyorsunuz.

Martı Scooter Özellikleri:
Martı’nın filosu Segway ES1, Xiaomi M365 ve Anadolu 1 modellerinden oluşuyor.

Martı Uygulamasını İndirin
Kredi kartınızı uygulamaya tanımlarken deneme amaçlı 10 liralık bir ücret çekiliyor. Kiralama sonunda yolculuğunuzun maliyeti ne ise bu 10 lira ona göre ya iade ediliyor ya da eksik kalan kısmı kartınızdan tahsil ediliyor. Geçmişe dönük olarak yaptığınız yolculukları uygulama üzerinden görebiliyorsunuz. Ne kadar süre kullandınız, ne kadar mesafe kat ettiniz ve harita üzerinde hangi rotayı izlediniz hepsi detaylı bir şekilde uygulama üzerinde yer alıyor. Bazı direklere bir kaç martı birlikte bağlanmış oluyor. Bunlardan hangisini kiralamak istediğinizi uygulama üzerinden seçebiliyorsunuz. Her martının kendine ait bir kodu var. Martının yanına yaklaştığınızda uygulama üzerinden “zili çal” tuşuna basarsanız martı kendini belli etmek için ses çıkaracaktır. Kiralama yapmadan önce martının üzerine çıkıp tekerlerinin ve ayakta duracağınız kısmın sağlam olup olmadığını kontrol etmenizi tavsiye ederiz. Işıklarının çalıştığından ve herhangi bir yerinde bir kaza izi olup olmadığından emin olun. Oldukça hor kullanıldığı için bazı scooterlar çok bakımsız ve parçaları kırık olabiliyor. Bu durum sürüş esnasında rahatsız edici sesler çıkarmasına neden oluyor. Kilitli olan bir martıya dokunduğunuzda güvenlik nedeniyle kısa süreli alarm çalacaktır. Endişelenmenize gerek yok. Kendi kendine susuyor 🙂

Ulaşım için Pahalı, Eğlence için İdeal
Uygulama üzerinden kiralamak istediğiniz martıyı seçip “Başla” butonuna bastığınızda ücretlendirme başlamış oluyor. Başlangıç fiyatı 2 lira olup geçen her bir dakika için 60 kuruş ödüyorsunuz. Bu biraz pahalı bir ücretlendirme tarifesi. Henüz şehirlerimizin mimarisinde bisikleti bile bir ulaşım aracı olarak kabul edememişken elektrikli scooterların Türkiye’de bir ulaşım aracı olarak kullanılmasını beklemek gülünç olur. Yatırımcılar da bunu bildiklerinden dolayı martıları bir ulaşım aracı olarak değil bir alternatif olarak görüyorlar. Kullanıcılar için ise ne ulaşım ne de ulaşıma alternatif bir cihaz, tamamen eğlence. Bu sebeple ücretlendirme yüksek. Süreniz başladığı anda uygulama üzerinde 4 basamaklı kilit şifresi göreceksiniz. Bu kilit şifresi ile martı scooterı bağlı olduğu yerden çıkarabilirsiniz. Martıların üzerinde telefon tutucu olması iyi olabilirdi. Ne kadar süre kullandığımı, şarjımın ne kadar kaldığını ve hangi rotada olduğumu uygulama üzerinden takip edebilirdim. Ayrıca eğer bu bir ulaşım aracıysa haritalar servisini de kullanmam gerekebilir. Böylece gideceğim yolu görebilmek için yine telefona ihtiyacım olacak. Martının kilit şifresi sürekli olarak ekranda duruyor. Cihazı çözdükten sonra kilidin ağzını yeniden bağlayıp sizi engellemesini önleyebilirsiniz. Daha sonra martıyı kilitlerken yeniden aynı şifreyi kullanarak çözüp bağlayabilirsiniz.

Hizmet Ücretlendirmesi:

  • Açılış Fiyatı 1,99 lira
  • Kullanım süresince her dakika için 59 kuruş

Cezalar:

  • Verdiğiniz zarara göre kullanıcı kaynaklı hatalar ve tamir bedeli
  • Yanlış şekilde park cezası: 40 lira
  • Hizmet bölgesinin dışına ya da kamuya kapalı alanlara park etme: 40 lira
  • Martının hesap sahibi dışında kullanılması: 40 lira
  • Çalıntı ya da kayıp durumunda ceza: 3 bin lira (+9 bin lira Scooter bedeli)
  • Özel bir mülke, herkesin girişine açık olmayan bir alana park edilmesi halinde 500 liraya kadar ceza

Önce Biraz Deneme Yapın
Daha önce hiç scooter kullanmadıysanız Martı scooterı boş bir yolda düşük hızda biraz denemenizi tavsiye ederim. Motosiklet kullananların bunu yapmasına gerek yok ama bir bisiklet kullanıcısıysanız, ayaklarınızı hiç oynatmadan nasıl hızlandığınızı anlamak biraz zaman alabilir 🙂 1-2 dakika içerisinde scootera alışıyorsunuz. Bostancı sahildeki bisiklet yoluna inip orada martı kullanmanız hem cihaza alışmanız hem de güvenli bir sürüş için ideal bir yer. Scooter duruyorken gaz pedalına bassanız bile hareket etmiyor. Elektrik motorunun aktif olması için ayağınızla biraz ittirmeniz gerekiyor. Alıştıktan sonra martılar gibi özgürce uçmaya başlayabilirsiniz. Martıyı sürerken ayakta dimdik duruyor gibi değil, kendinizi öne doğru düşüyormuş gibi tutarsanız hem daha hızlı gidebilirsiniz hem de arkada duran ayağınızı yormamış olursunuz. Sürüş esnasında sağ ayağınız önde sol ayağınız arkada olsun. Yoruldukça değiştirebilirsiniz. Sağ ayağınızın yarısı rampada yarısı gövdede olsun. Arka tarafa koyduğunuz sol ayağınız ise çapraz şekilde dışa baksın. Ayağınızı çamurluğu üzerine koymayın. Çamurluk tek bir yerden gövdeye bağlı ve üzerine bastığınızda tekere baskı uyguluyor. Bu ise zamanla parçanın kırılmasına ya da aşınmasına neden oluyor. Duruşunuz bozuk olursa katettiğiniz mesafeyi yürümüş olmaktan daha çok yorulursunuz.

Yokuş Performansı
Yokuş performansı teknik olarak belli. Fakat biraz da size bağlı. Kilonuz düşükse ve doğru bir duruşa sahipseniz %15 eğimli (kısa mesafeli) yokuşları bile çıkabilirsiniz. Düz yolda giderken nasıl kendinizi ileride tutmaya çalışmanız gerekiyorsa yokuş çıkarken bunun daha fazlasını yapmanız gerekiyor. Tabiri caizse düz yolda rükuda gidiyorsanız yokuşta secdeye kapanmanız gerekiyor 🙂 Elektrikli scooterlar şarjı olmadan da kullanılabiliyor. Tabi ki elektriksiz kullanımı motoru olmayan scooterlar gibi değil. Sizi biraz zorluyor. Bir scootera tam olarak alışmak için bir kaç ay düzenli olarak kullanmanız gerekir. Bu sebeple eğer yeni kullanıcıysanız kendinizi riske atacak hareketlerden kaçının. Trafiğin olduğu caddeye çıkarken yavaş olun ve dikkatli gidin. Tekerlerin saplanabileceği ızgaralara ve inşaat kumlarına dikkat edin. Bir anda kendinizi yerde bulabilirsiniz. Güvenlik için en azından bir kask ile kullanılması iyi olur. Sürüş esnasında sağa sola hareket etmek için direksiyonu değil kendinizi yatırın. Direksiyonu durduğunuz zaman scooterın yönünü değiştirmek için kullanabilirsiniz. Yanınızda taşımak zorunda olduğunuz bir çanta varsa bunu sırtınıza alın. Sağda veya solda durması dengenizi bozacaktır.

Aldığınız Yere Bırakmak Zorunda Değilsiniz
Yolculuğunuz bitti ve artık martı ile vedalaşmak istiyorsunuz. Bunun için hizmet bölgesi içerisinde gözünüze kestirdiğiniz herhangi bir elektrik direğini tercih edebilirsiniz. Yolculuğu sonlandıra bastığınızda scooterı direğe kilitleyip bunu fotoğraf ile kaydetmeniz gerekiyor. Scooterı bağladıktan ve kilit şifresini değiştirdikten sonra biraz uzaklaşıp fotoğrafını çekin. İşlem tamam. Yanlış fotoğraf çekmeniz ya da düzgün bir şekilde kilitlemeden scooterı terketmeniz durumunda 40 lira ceza ödüyorsunuz. Buna dikkat edin. Scooterları herkesin serbestçe girebileceği ve görebileceği bir yere parketmek zorundasınız. Mesela bir sitenin kendi bahçesine parkedemezsiniz.

Olumlu Yanları:
Her yerde var
Eğlenceli

Olumsuz Yanları:
Bazı scooterların arka çamurluğu kırık, bağlantı yerleri çok ses çıkarıyor
Yüksek ücretlendirme
Telefon tutucu yok (*Bazı modellerde)
Zil yok (*Bazı modellerde)

SIKÇA SORULAN SORULAR:

1-Scooterın Şarjı Biterse Ne Yapacağım?
Scooterın şarjı biterse ilk gördüğünüz direğe bağlayıp yolculuğu sonlandırın. Şarjı biten scooterlar toplanıp şarj ediliyor ve belli yerlere yeniden bırakılıyor.

2-Gaz ve Fren Pedalı Sıkışıyorsa
Kullanıma bağlı olarak gidon üzerindeki elcikler gaz ve fren pedallarına doğru sıkışıyor. Bunun sonucunda gaz ve fren pedalına bastığınızda o şekilde basılı kalıyor ve olması gereken yere geri dönmüyor. Bunu düzeltmek için elcikleri dışa doğru biraz ittirin ve elciklerle pedallar arasında yer açın.

3-Kaza Yaparsam Ne Olacak?
Kaza yaparsanız cihaza verdiğiniz tüm zarar sizden karşılanacak. Yaptığınız kazayı müşteri hizmetlerine ulaşarak bildirmeniz gerekiyor. 18 yaşından küçüklerin Martı kiralaması yasak. 18 yaşından küçük birinin martı scooter kullandığı tespit edilirse buna izin veren kişi maddi olarak cezalandırılıyor. Bunun kontrol edilebilmesi için martı yetkilileri sizden kimlik isteyebilirler. Kimlik ibraz etmemeniz durumunda servisi kullanmanız engellenir.

4-Hizmet Bölgesinin Dışına Çıkarsam Ne Olur?
Hizmet bölgesinin dışına çıkmamanız gerekiyor. Çıkmanız durumunda cihaz alarm veriyor ve müşteri hizmetleri sizi arıyor. Gelen uyarıyı dikkate alıp tekrar hizmet alanına girebilirsiniz. İşte telefon tutacağı olsa uygulama üzerinden sınırlarınızı da takip edebilirdiniz.

5-Telefonum Şarjı Biterse Ne Olur?
Bu hizmetten yararlanabilmek için telefon ve internet şart. Hizmet süresince Martı uygulamasının internete bağlı kalması gerekiyor. Bu sebeple kiralama işleminden önce internet paketinizin ve şarjınızın dolu olduğundan emin olun. Telefonunuz kapanır veya internetiniz biterse geçen süreyi ödemek zorunda kalırsınız.

6-Martı Scootera İki Kişi Binebilir miyiz?
Hayır binemezsiniz. Scooter tek kişiliktir ve 91 kg kapasitesi vardır. Scooterı yalnızca kiralayan kişi kullanmalıdır. Scooterı kiraladıktan sonra başkasına sürdürmeniz veya başkasına kiralamanız yasaktır.

7-Yağmurda Kullanmam veya Suya Girmem Tehlikeli mi?
Yağmurda kullanım az da olsa tehlikeli. Her ne kadar su geçirmez olsa da su birikintilerine girmemeye gayret edin. Tüm sorumluluk sizdedir. Cihaza bindiğinizde her türlü yaralanmadan kazadan siz sorumlusunuz. Cihaz için belirtilen güvenlik önlemleri var. Bunlara uymak zorundasınız.

8-Scooter Çalınırsa Ne Olur?
Scooterların üzerinde Türk mühendisleri tarafından geliştirilmiş olan bir takip sistemi var. Bu sistem sayesinde hangi scooterın nerede olduğu harita üzerinden izlenebiliyor. Ayrıca scooterların üzerinde alarm var. Yine de çalınabilir mi? Evet çalınabilir. Direğe bağlı olan bir scooterın kilidi kesilip bir araba ile çalınabilir. Üzerindeki GPS takip sistemi de sökülürse kimse cihazın nerede olduğunu bulamaz. Bir scooter kilitli durumdayken bulunduğu noktadan 9 bin 144 metre uzaklaştırıldığında scooter kayıp ya da çalıntı olarak tanımlanıyor. Makul gerekçeler sunulmadıkça scooterı kullanan son kişi bu durumdan sorumlu tutuluyor.

9-Scooterı En Fazla Kaç Saat Kiralayabilirim?
Martı scooterlar en fazla 24 saat kullanılabilir. 24 saat süre dolmadan iade etmeniz gerekmektedir.

10-Scooterlar Ulaşım Sorununa Bir Çözüm Olabilir mi?
Şehirlerimizde bisikletler için özel bir yol olmadığı sürece bu ve buna benzer hiçbir ulaşım aracı trafiği rahatlatma konusunda çözüm olamaz. Bu scooterlarla araçlarla yanyana gitmek ya da bozuk ve kırık kaldırım üzerinde sürmek biraz kelle koltukta yolculuk yapmakla aynı şey. Sürüş güvenliği için gerekli olan tüm önlemleri almak sürücünün sorumluluğunda. Bir kask mutlaka kullanılmalı.

Siz de Martı servisini denediyseniz yorumunuzu bizimle paylaşabilirsiniz.

Etiketler:

“Martı Elektrikli Scooter İncelemesi” hakkında 2 yorum

  1. kaç km hıza cıkabılıyorlar gıdecegımız yere ne kadarda gıdıcemızı hesaplamamıza yardımcı olan en buyuk bılgıyı paylasmamıslar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir