Martı Elektrikli Scooter İncelemesi

Martı Elektrikli Scooter İncelemesi

Caddelerde, sokaklarda ve sahillerde kilitli olarak bekleyen Martı’ya ait scooterları akıllı telefonunuzun uygulama mağazasından indirebileceğiniz “Martı” mobil uygulamasını kullanarak kiralayabiliyorsunuz. Kiralama işlemi yapabilmek için öncelikle uygulamaya bir kredi kartı tanımlamanız ya da hesap bakiyenize yükleme yapmanız gerekiyor. Sonrasında ise harita üzerinden müsait olan bir aracın yanına giderek telefonun ekranındaki yönergeleri takip etmelisiniz.

Martı Hangi İllerde?

1 Mart 2019 tarihinde İstanbul’da hizmet vermeye başlayan Türkiye’nin ilk profesyonel ve yaygın elektrikli scooter paylaşım girişimi Martı şuan için Ankara, Antalya, Balıkesir, Bursa, Çorlu, Eskişehir, Gaziantep, İzmir, İskenderun, Kocaeli, Mersin, Muğla, Sakarya, Ordu ve Yalova’da hizmet veriyor.

Martı 2021 Ücretlendirmesi:

 • Açılış Fiyatı: 1,99 lira*
 • Kullanım süresince her dakika için 79 kuruş*

*Bulunduğunuz bölgeye göre açılış fiyatı değişmektedir. Mesela toplu taşıma duraklarına uzak bölgelerde araçları merkeze taşımanızı teşvik etmek için genellikle açılış ücreti alınmıyor.


Çekiliş Var!
Elektrikli Scooter Çekilişi


Martı Uygulamasını İndirin

Akıllı telefonunuzun uygulama mağazasından Martı isimli uygulamayı indirip kurulumunu yaparak scooterları kullanmaya başlayabilirsiniz. Müsait olan scooterları görebilmek için Mart’nın hizmet verdiği bir bölgede olmanız gerekiyor. Hizmet bölgesi dışındaysanız kiralabilir scooterları göremiyorsunuz. Geçmişe dönük olarak yaptığınız yolculukları uygulama üzerinden görebiliyorsunuz. Ne kadar süre kullandınız, ne kadar mesafe kat ettiniz ve harita üzerinde hangi rotayı izlediniz hepsi detaylı bir şekilde uygulama üzerinde yer alıyor. Bazı direklere bir kaç “Martı” birlikte bağlanmış oluyor. Bunlardan hangisini kiralamak istediğinizi uygulama üzerinden seçebiliyorsunuz. Her martının kendine ait bir kodu var. Aracı siz yanına gidene kadar kimse alsın istemiyorsanız Rezervasyon butonunu kullanarak kendiniz için ayırabilirsiniz. (*Ücretlidir) Martının yanına yaklaştığınızda uygulama üzerinden “zili çal” tuşuna basarsanız martı kendini belli etmek için ses çıkaracaktır. Kiralama yapmadan önce aracın tekerlerinin, gövdesinin, fren ve gaz pedallarının sağlam olup olmadığını kontrol etmenizi tavsiye ederiz. Kilitli olan bir martıya dokunduğunuzda güvenlik nedeniyle kısa süreli alarm çalacaktır. Endişelenmenize gerek yok. Kendi kendine susuyor 🙂

Başla Butonu ile Kilidi Açın ve Sürmeye Başlayın

Uygulama üzerinden kiralamak istediğiniz martıyı seçip “Başla” butonuna bastığınızda ücretlendirme başlamış oluyor. Başlangıç fiyatı 2 lira olup geçen her bir dakika için 79 kuruş ödüyorsunuz. Bu fiyat ilk başta biraz pahalı gibi gelse de, sarı taksi şoförüne kısa mesafe teklif ettikten sonra girdiğiniz tartışmada kaybettiğiniz zamanı kazandırması açısından iyi. Martıların ağzı var dili yok. İster 1 metre gidin ister 1000 metre. Uygulama üzerinden “Başla” butonuna bastığınızda kiralamak istediğiniz elektrikli scooterın elektronik kilidi otomatik olarak açılacak. Sürüşünüz bittikten sonra kilidi yeniden bağlayıp aracın fotoğrafını uygulamada gösterildiği gibi çekerek sonlandırma yapabilirsiniz. Sürüş esnasında kilidi açık tutmanız gerekiyor. Aksi halde kilitlendiğini düşünerek araç ilerlemeyebiliyor.

Önce Biraz Deneme Yapın

Daha önce hiç scooter kullanmadıysanız Martı scooterı boş bir yolda düşük hızda biraz denemenizi tavsiye ederim. 1-2 dakika içerisinde scootera alışıyorsunuz. Araçların geçmediği bir bisiklet yoluna girip orada Martı kullanmanız hem araca alışmanız hem de güvenli bir sürüş için ideal bir yer. Scooter olduğu yerde duruyorken gaz pedalına bassanız bile hareket etmez. Elektrik motorunun aktif olması için ayağınızla biraz ittirmeniz gerekiyor. Alıştıktan sonra martılar gibi özgürce uçmaya başlayabilirsiniz. Martıyı sürerken ayakta dimdik duruyor gibi değil, kendinizi öne doğru düşüyormuş gibi tutarsanız hem daha hızlı gidebilirsiniz hem de arkada duran ayağınızı yormamış olursunuz. Sürüş esnasında sağ ayağınız önde sol ayağınız arkada olsun. Yoruldukça değiştirebilirsiniz. Sağ ayağınızın yarısı rampada yarısı gövdede olsun. Arka tarafa koyduğunuz sol ayağınız ise çapraz şekilde dışa baksın. Ayağınızı çamurluğu üzerine koymayın. Çamurluk tek bir yerden gövdeye bağlı ve üzerine bastığınızda tekere baskı uyguluyor. Duruşunuz bozuk olursa kat ettiğiniz mesafeyi yürümüş olmaktan daha çok yorulursunuz.

Yokuş Performansı

Yokuş performansı teknik olarak belli. Fakat biraz da size bağlı. Kilonuz düşükse ve doğru bir duruşa sahipseniz 10 derece eğimli yokuşları çıkabilirsiniz. Düz yolda giderken nasıl kendinizi ileride tutmaya çalışmanız gerekiyorsa yokuş çıkarken bunun daha fazlasını yapmanız gerekiyor. Tabiri caizse düz yolda rükuda gidiyorsanız yokuşta secdeye kapanmanız gerekiyor 🙂 Bir scootera tam olarak alışmak için bir kaç ay düzenli olarak kullanmanız gerekebilir. Bu sebeple eğer yeni kullanıcıysanız kendinizi riske atacak hareketlerden kaçının. İnsan ya da araç trafiğinin yoğun olduğu bir yola çıkarken dikkatli ve yavaş gidin. Tekerlerin saplanabileceği ızgaralara ve çukurlara dikkat edin. Bir anda kendinizi yerde bulabilirsiniz. Güvenlik için en azından bir kask ile kullanılması iyi olur. Sürüş esnasında sağa sola hareket etmek için direksiyonla birlikte kendinizi de hafif yatırın. Bu daha dengeli dönmenizi sağlayacaktır. Yanınızda taşımak zorunda olduğunuz bir çanta varsa bunu sırtınıza alın. Sağda veya solda durması dengenizi bozacaktır.

Aldığınız Yere Bırakmak Zorunda Değilsiniz

Yolculuğunuz bitti ve artık martı ile vedalaşmak istiyorsunuz. Bunun için hizmet bölgesi içerisinde gözünüze kestirdiğiniz herhangi bir direği tercih edebilirsiniz. Scooterı uygun bir yere bağlayıp “Foto Çek ve Bitir” butonuna basarak ekranda gösterildiği gibi fotoğraf çekip park etmeniz gerekiyor. İşlem tamam. Yanlış fotoğraf çekmeniz ya da düzgün bir şekilde kilitlemeden scooterı terketmeniz durumunda ceza ödüyorsunuz. Buna dikkat edin. Scooterları herkesin serbestçe girebileceği ve görebileceği bir yere park etmek zorundasınız. Mesela bir sitenin kendi bahçesine park edemezsiniz. Yolculuğa başlamadan önce gitmek istediğiniz bölgenin park yasağı olan bir bölge olmadığından emin olun. Aksi halde park yasağı olan bölgeye aracı bırakamayacağınız için istenmeyen durumlarla karşılaşabilirsiniz.

Telefon Tutucu ve Zil Mutlaka Olmalı

Martıların üzerinde telefon tutucu olması iyi olabilirdi. Ne kadar süre kullandığımı, şarjımın ne kadar kaldığını ve hangi rotada olduğumu uygulama üzerinden takip edebilirdim. Ayrıca eğer bu bir ulaşım aracıysa haritalar servisini de kullanmam gerekebilir. Böylece gideceğim yolu görebilmek için yine telefona ihtiyacım olacak.

Martı Ceza Tarifesi:

 • Verdiğiniz zarara göre kullanıcı kaynaklı hatalar ve tamir bedeli (3 bin liraya kadar)
 • Yanlış şekilde park cezası: 100 liraya kadar
 • Engelli yollarına ya da engelli işaretleri üzerine (sarı şeritler) park etmenin cezası 250 lira
 • Özel bir mülke ya da herkesin girişine açık olmayan yere parketmenin cezası 500 liraya kadar
 • Hizmet bölgesinin dışına park etmenin cezası 300 liraya kadar
 • Martının hesap sahibi dışında kullanılması: 40 lira
 • Martı ile toplu taşıma araçlarına binilmesi: 100 liraya kadar
 • Çalıntı ya da kayıp durumunda ceza: 3 bin lira (+10 bin lira Scooter bedeli)
 • Aracın zayi olması durumunda denize düşmesi gibi ceza: 5 bin lira

Martı Scooter Filosu Hangi Araçlardan Oluşuyor?

Martı’nın filosu neredeyse tamamen yerli üretim olan Anadolu 1 modelinden oluşuyor. Martı ilk çıktığında Segway ES1 ve Xiaomi M365 kullanıyordu. Anadolu 1 ise Martı mühendislerinin kendi tasarımı.

SIKÇA SORULAN SORULAR:

1-Scooterın Şarjı Biterse Ne Yapacağım?

Scooterın şarjı biterse ilk gördüğünüz direğe bağlayıp yolculuğu sonlandırın. Şarjı biten scooterlar toplanıp şarj ediliyor ve belli yerlere yeniden bırakılıyor.

2-İnternetim Biterse ya da Telefonumun Şarjı Biterse Ne Yapacağım?

Martı kiralayabilmek için telefon ve internet şart. Kiralama süresince Martı uygulamasının internete bağlı kalması gerekiyor. Bu sebeple kiralama işleminden önce internet paketinizin ve şarjınızın dolu olduğundan emin olun. Telefonunuz kapanır veya internetiniz biterse ücretlendirme devam eder. Böyle bir durumda telefonu şarj edip uygulamayı sonlandırmanız gerekiyor.

3-Kaza Yaparsam Ne Olacak?

Kaza yapmanız durumunda araca verdiğiniz zararı karşılamakla yükümlüsünüz. Yaptığınız kazayı müşteri hizmetlerine ulaşarak bildirmeniz gerekiyor. Babanızın arabasını kaçırıp sonra da kaza yapmış gibi korkmayın, kimse sizi azarlamayacak 🙂 He tabi verdiğiniz zarara göre ödeyeceğiniz miktar yine babanızı kızdırabilir tabi. Bunun bir garantisi yok. Martı Müşteri Hizmetleri: 0850 800 61 25

4-18 Yaşından Küçükler Kullanabiliyor mu?

Hayır kullanamıyor. 18 yaşından küçüklerin Martı kiralaması da yasak sürmesi de yasak. Martı süren birinin arkasına, önüne, kucağına, kanadına, tepesine binmesi de yasak. 18 yaşından küçük biri kimin aracılığı ile Martı scooterı kiraladıysa (tabi tespit edilirse) o kişi ceza alır ve bir daha Martı kiralaması engellenir.

5-Martı Scootera İki Kişi Binebilir miyiz?

Hayır binemezsiniz. Scooter tek kişiliktir ve 100 kg kapasitesi vardır. Scooterı yalnızca kiralayan kişi kullanmalıdır. Scooterı kiraladıktan sonra başkasına sürdürmeniz veya başkasına kiralamanız yasaktır. Çocuğunuzu ya da sevgilinizi arkanıza alıp sürmeniz de yasaktır. Bunları hep görüyoruz 🙂

6-Hizmet Bölgesinin Dışına Çıkarsam Ne Olur?

Hizmet bölgesinin dışına çıkmamanız gerekiyor. Çıkmanız durumunda cihaz alarm veriyor ve müşteri hizmetleri sizi arıyor. Gelen uyarıyı dikkate alıp tekrar hizmet alanına girebilirsiniz. İşte telefon tutacağı olsa uygulama üzerinden sınırlarınızı da takip edebilirdiniz.

7-Yağmurda Kullanmam veya Suya Girmem Tehlikeli mi?

Yağmurda kullanım az da olsa tehlikeli. Her ne kadar su geçirmez olsa da su birikintilerine girmemeye gayret edin. Tüm sorumluluk sizdedir. Cihaza bindiğinizde her türlü yaralanmadan kazadan siz sorumlusunuz. Cihaz için belirtilen güvenlik önlemleri var. Bunlara uymak zorundasınız.

8-Scooterı En Fazla Kaç Saat Kiralayabilirim?

Martı scooterlar en fazla 24 saat kullanılabilir. 24 saat süre dolmadan iade etmeniz gerekmektedir.

9-Gaz Pedalı Sıkışıyorsa

Kullanıma bağlı olarak gidon üzerindeki elcikler gaz pedalına doğru sıkışıyor. Bunun sonucunda gaz pedalına bastığınızda basılı kalıyor ve olması gereken yere geri dönmüyor. Bunu düzeltmek için elcikleri dışa doğru biraz ittirin ve elciklerle pedal arasında yer açın.

Martı Scooter Artıları:

Her yerde var
Uygulamayı kullanmak basit
Eğlenceli

Martı Scooter Eksileri:

Telefon tutucu yok
Birazcık pahalı

Martı: Kısa Mesafeye Alerjisi Olan Sarı Taksilerin Katili

Henüz şehirlerimizin mimarisinde bisikleti bile bir ulaşım aracı olarak kabul edememişken elektrikli scooterların Türkiye’de bir ulaşım aracı olarak kullanıma sunulması güzel bir gelişme olarak görülebilir. Fakat güzel olarak görülebilecek bu gelişmelere, elektrikli ya da elektriksiz iki tekerlekli bu araçlara özel yollar da eklenmeli. Aksi halde yaya geçidinde bile yayadan yol bekleyen ve yol vermediğiniz taktirde ezip geçen sürücülerin olduğu bir trafikte scooterlarla yol almak can kayıplarına neden olacak. Siz de Martı servisini denediyseniz yorumunuzu bizimle paylaşabilirsiniz.

Etiketler:

“Martı Elektrikli Scooter İncelemesi” hakkında 19 yorum

 1. kaç km hıza cıkabılıyorlar gıdecegımız yere ne kadarda gıdıcemızı hesaplamamıza yardımcı olan en buyuk bılgıyı paylasmamıslar

  1. Ortalama 30 km hız yapıyor ve caddeden 1 sokak içeri giriyorsun saçmalığa bak anında alarm ötüyor gaza basıyorsun cihaz gaz almıyor ilerlemiyor yani elinle tekrar caddeye getirip cadde üzerinde kullanman gerekiyor 15 dakika bindim 5 dakikası kitleme ile caddede giderken üstelik gaz almadı ayağımla ittirerek taşıdım 5 dakikası böyle gitti

 2. Fahrettin Kocaman

  Martı scooterların 2 ayda bir yenilendiğini duymuştum. Bunların kullanımdan kaldırılan 2.el elektrikli scooter fiyatları ne kadar?

 3. Volkan Murat Kozinoğlu

  Martıların renk seçimi güzel, hizmet kalitesi sürekli etrafımızda yüksek pil ile bulunan martılardan belli, tek değişmesi gereken şey HIZ SORUNU. Şehirlerde çoğu insan bir yerlere yetişmeye çalışıyor, kimi zaman ben de öyle. Gel gelelim 30 KM yolu 1 saatte gideceksem, neden bu ücreti ödeyeyim? Toplu taşıma kullanırım. O da aynı sürede ulaştırıyor. Bu sorunu basit bir kademeli pedal ile hızı çok da olmayan %50-60 civarında yukarı çekebilirseniz o zaman bir çoğumuzun yapacağı gibi ben de tercih ederim.

  Tabi şimdiki dakika başına ücret modelinde bu zarara yol açabileceğinden, mesafeye göre ücretlendirme seçeneği ile ortadan kalkar bu sorun. GPS son derece tutarlı. Bu durumda herkes kazanır. Bunun dışında eklemek isterim, uygulamanız çok kullanışlı, hafif, tutarlı. Teşekkürler.

 4. Martı nın ömrü 1,5 Ay demişsiniz. Bu scooter ın kendi ömrü mü 1,5 Ay sonra yenisi mi gerekiyor açıklar mısınız

  1. Normal ömrü değil tabi ki. Martılar sokakta olduğu (kar, yağmur, çamur vs.) ve “gavurun malı gibi” anlayışıyla kullanan kullanıcılar olduğu için kısa sürede perte çıkıyor. Yoksa çok sağlam ürünler. Ama bunu kiralayıp denize atan bile oluyor.

 5. Martıların menzili hakkında neden bilgi yok?
  Örn ,doluluk oranı 16% gösteriyorsa 5km için almalı mı?Yarı yolda kalır mı endişesi oluştu. Maalesef uygulamada da bilgiye ulaşamadım.
  Saygılarımla,

  1. Menzil %100 şarj ile 25 km olarak kabul edilebilir. Menzil havanın sıcaklığına, gideceğiniz yolun eğimine ve sürücünün ağırlığına göre değişiklik gösterdiği için net bir sayı olmaz. %16 şarjı olan bir aracı kiralamayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir