MOBI Elektrikli Scooter İncelemesi

MOBI Elektrikli Scooter İncelemesi

MOBİ ismiyle 9 Mart 2020 tarihinde İstanbul ve Çanakkale’nin bazı bölgelerinde hizmet vermeye başlayan elektrikli scooter paylaşım girişimi, kendi markasını taşıyan iki farklı model elektrikli araç ile sektöre giriş yapmış oldu. Palm, Martı, Dost, Etku (Kapandı), BinBin ve HOP ile rakip olan MOBİ, Çanakkale’de sahil hattında, İstanbul’da ise Büyükçekmece, Küçükçekmece, boğaz hattı, Kadıköy, Maltepe, Kartal, Pendik ve Ataşehir bölgelerinde bulunuyor. Bu alanda en yaygın araç kapasitesine Martı sahip. MOBİ’nin martı ile kıyaslandığında çok az sayıda bir araca sahip olduğu söylenebilir. Android ve İOS uygulamaları üzerinden diğer firmalarla benzer şekilde kiralanabiliyor.

MOBİ Elektrikli Scooter Ücretlendirme

  • Açılış Ücreti: 2 lira
  • Kullanım süresince her dakika için 60 kuruş
  • Yolculuk ücreti uygulamaya tanımladığınız kredi kartından tahsil edilmektedir.

MOBİ uygulamasını indirip kurduktan sonra hesap oluşturuyorsunuz. Ardından harita üzerinden müsait olan araçların yanına giderek kamera yardımıyla aracın üzerindeki QR kodunu okutturuyorsunuz. Ekranda beliren kod, scooterın kilinin çözmeniz için size gerekli olan koddur. Bu kod ile aracı kilidinden krtarıp kullanmaya başlayabilirsiniz. Yolculuğunuz bittiğinde ise herkese açık bir alanda bir elektrik direğinin ya da bir korkuluğun üzerine kilitleyebilirsiniz. Kiralama işlemi bittikten ve aracı kilitledikten sonra bunu fotoğrafla belgelendirip yolculuğu sonlandırmanız gerekiyor. Kameranız herhangi bir sebeple çalışmıyorsa cihaz üzerindeki kodu manuel olarak da telefonunuza yazabilirsiniz.

İlk Kez Kullanırken Dikkat

Bu uyarıyı genellikle yapıyoruz. İlk kez bir elektrikli scooter kullanacaksanız öncelikle boş ve düz bir yolda küçük denemeler yapın. bir ayağınız aracın üzerinde ve diğer ayağınız yerdeyken kendinizi ileri doğru itip gaz verin. Daha sonra fren yapmayı ve dönüşler yapmayı deneyin. 18 yaşından küçüklerin bu araçları kullanması yasak. Ayrıca kendi hesabınızdan kiraladığınız bir scooterı başkasının kullanması da yasak. Ayrıca telefonunuzun şarjı az ise (%20’nin altında) kiralama işlemi yap-ma-manızı tavsiye ederiz. Ücretlendirme şarjınız bitip telefonunuz kapandığında da devam eder. Bu tüm firmalar için böyledir. Bu tür bir durumla karşılaşmanız durumunda aracın kodunu alarak müşteri hizmetlerine ulaşmanız gerekiyor.

Hangi Scooter Modellerine Sahip

MOBI scooter paylaşım girişiminde yer alan elektrikli scooterlar firmanın kendi markası ile çıkardığı araçlardan oluşuyor. MOBI S2 ve MOBI S2 Pro olmak üzere iki farklı modeli bulunan elektrikli scooterların aralarında batarya farkı bulunuyor. S2 Pro menzil olarak S2 modelinden 5 km daha fazla. (30 km)

Kullanıcı Kaynaklı Hasarlar ve Diğer Ücretler

Kullanıcı hatası sebebiyle oluşan maddi hasarları o esnada kiralama yapan kişi öder.

  • Çalınma bedeli: 9 bin lira
  • Yanlış biçimde park ve yanlış yere park: 40 lira
  • Kapsama alanının dışına park etme: 9 bin lira
  • Scooterın kiralayıcı dışında bir başkası tarafından kullanılması: 250 lira

Son olarak MOBI uygulamasının ve internet sitesinin tasarımının kullanıcılara pek güven vermediğini söyleyelim. Modern ve rakiplerin uygulamaları da değerlendirilerek yapılacak yeni bir tasarımla bu sorun çözülebilir.

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir