Motorola Moto 360 İncelemesi – Akıllı Telefon Saat Tablet Mobilbey.net

Motorola Moto 360 İncelemesi

Motorola Moto 360 incelemesi

Motorola Moto 360 incelemesi
Motorola Moto 360 şık bir kasaya sahip, güzel, kullanışlı bir akıllı saat. Akıllı saat kullanımı pek yaygın olmadığı için saatin tam olarak nasıl bir şey olduğu resimlerine bakılarak yada videolarını izleyerek anlaşılmıyor. Mutlaka gerçeğini görmeniz ve kolunuza takmanız gerekiyor. Motorola Moto 360’ın şuan için sağladığı en büyük fayda bildirimleri telefonu açmadan saat üzerinden kontrol edebilmek. Bu sayede telefonumun şarjı daha uzun süre gidiyor. İncelememizi zaman zaman güncelliyoruz. Çünkü Anroid Wear yazılımı çok sık bir şekilde güncelleniyor. Bu güncellemeler saatin yeni özellikler kazanmasına neden oluyor.

Üç sekmeli tasarım
Android Wear uygulaması sürekli güncellenen bir yazılım. Bu güncellemelerin çoğu cihazların kullanım tarzını değiştirmeye yönelik oluyor. Son yapılan güncellemede cihazın arayüzü baştan aşağıya değişti. Üç sekmeli bir tasarıma geçildi. Saatin ekranına dokunarak açtığınız ilk sekmede son kullandığınız uygulamalar ve saate özel uygulamalar yer alıyor. Bir yan sekmede telefonunuzun rehberi, diğer sekmede ise saatin alışkın olduğumuz eski menüsü yer alıyor. Eski menüde temel özellikler sıralanmış ve nasıl kullanacağınıza ait komutlar yer almaktaydı. Bu arayüz de 3. sekmede duruyor. Fakat artık “Başklat” menüsü yok. Bunun yerine saate yüklenen her uygulama kendi başlığına sahip.

Saate gelen mesajları kol hareketleriniz ile okuyabilme
Android Wear yazılımına yapılan en büyük güncelleme ile saatin kullanımı tamamen değişti. Gelen en büyük özelliklerden biri de saatin kol hareketlerinizi tanıyabilmesi oldu. Normalde bir eliniz dolu iken saate gelen bildirimleri okumanız mümkün değil. Çünkü gelen bildirim başlığına tıklamanız gerekiyor. Yapılan güncelleme saate gelen mesajları ve bildirimleri, kolunuzu arkaya ve öne doğru hızlı bir şekilde çevirerek okumanızı sağlıyor. Kolunuzu dıştan içeriye yada içerden dışarıya doğru çevirerek bir önceki ve bir sonraki mesajı görebiliyorsunuz. Ayrıca font büyüklüğünü de artık değiştirebiliyorsunuz.

Bildirimler hakkında
Telefona gelen tüm bildirimler saate de geliyor. Fakat bazı bildirimlerin saatte gösterilmesini istemiyorsanız uygulamaları tek tek engelleme özelliği de var. Mesela instagram’dan gelenleri gösterme diyebilirsiniz. Saat üzerinden kontrol ettiğiniz bildirimler telefondan siliniyor. Yani Whatsaapp’tan bir mesaj geldi ve bu mesajı saat üzerinden okudunuz. Telefonu açtığınızda bildirim panelinde okuduğunuz o mesaja ait bir bildirim görmüyorsunuz. Bu çok iyi. Daha önce olumsuz bir özellik olarak buraya yazdığımız saati çıkardığınızda oluşan güvenlik açığı son güncelleme ile kısmen giderildi. Saatin ekranına aynı telefonuda olduğu gibi kilit kolabiliyorsunuz. Belirlediğiniz şekli çizmeden saatin ekranı açılmıyor. Kilit açılmadan sadece saati görebiliyorsunuz.

Motorola Moto 360’a özel uygulamalar:
Telefonunuza yüklediğiniz Android Wear uygulaması üzerinden saatinize uygun olan uygulamaların listesine ulaşabilirsiniz. Çok fazla uygulama yok. Çeşitli sağlık programları, Hesap makinesi, Ses kaydı, Find My Phone vb. gibi kullanışlı uygulamaları yükleyebilirsiniz. Duolingo uygulaması da var fakat telefondaki gibi değil. Kelime pratiği yapmanız için önce Türkçe kelimeyi ardından ingilizce karşılığını ekrana yansıtıyor ve sizden doğru veya yanlış bir çeviri olup olmadığını onaylamanızı istiyor.

Motorola Moto 360’ın şarjı ne kadar gidiyor?
Motorola Moto 360’ın yazılımı güncellendikten sonra pil konusunda daha tasarruflu davranmaya başladı. Önceleri 1 günü bile zor tamamlayan saat güncelleme sonrasında kullanım süresini 2 güne kadar çıkardı. İlk zamanlar hem özelliklerini keşfetmek hem de her gören kişiye saatin özelliklerini anlatmak durumunda kaldığınız için şarjı yarım gün bile dayanmayabilir. Fakat sonraları normal kullanımlarda sizi 1 gün çok rahat idare ediyor.

Motorola Moto 360 Ekran Koruyucu Film
Saati bir ekran koruyucu filmle kullanmanızı öneririz. Çünkü kolunuzun nereye sürteceği, kime çarpacağı pek belli olmuyor. Ekranda oluşacak bir çizik artık her saate baktığınızda canınızı sıkacak. Ekran koruyucu film Amerika’da oldukça pahalı. 22 dolara bile satan var. Ekran koruyucu Filmi AliExpress’ten kargo ücreti ödemeden yarım dolara satın alabilirsiniz.

Saati satın almak isteyenlere öneriler:
Saati satın alacaksanız metal kayışlardan birini almanızı öneririm. Plastik kayışların kalitesi düşük ve çok kısa süre içerisinde deforme oluyor. Metal kayışlar çok şık duruyor. Saatin arayüzünde şimdilik Türkçe dil desteği yok. Fakat saati kullanırken veya mesajlara cevap verirken Türkçe cevap verebilirsiniz. Komutlar için ingilizce komut verip Türkçe içerik yazdırabilirsiniz. Mesela Ok Google komutundan sonra Take a Note diyerek açılacak pencerede Türkçe konuşarak not alabilirsiniz. Cihazı Amerika’dan alınızç Türkiye’deki fiytı çok yüksek.

Kutu İçeriği:
Motorola Moto 360’ın silindir şeklinde çok güzel bir kutusu var. Kutu içerisinden şarj cihazı ve kablosu ile birlikte, (metal kayış ile satın aldıysanız eğer) saatin kayışını büyültmeniz için ekstra metal şerit çıkıyor. Kullanıcı kılavuzu ve garanti belgesi de kutu içerisinde yer alıyor. Motorola Moto 360’ın kurulumunu yapabilmek için telefonunuza Android Wear uygulamasını yüklemeniz gerekiyor. Bluetooth ile eşleşme yapıldıktan sonra bir kaç ayar menüsü ekrana geliyor ve sonrasında saatiniz kullanıma hazır. Saat telefonun internetini kullanarak size hizmet verir. Eğer saati evinizdeki wifi ağına bağlarsanız bu şekilde kendi başına da internete bağlanabilir. Saat telefonun Bluetooth kapsama alanından çıkarsa, yani bağlantı kuramazsa bazı özellikler devre dışı kalır.

Amerika’daki fiyatı 205 dolardan başlıyor
Motorola Moto 360’ın Türkiye’de resmi bir satışı henüz yok. Bireysel kullanıcılar tarafından satılmakta. Fiyatı 1.000 TL – 1.400 TL Arası (Kayışına göre değişiyor) Amerika’daki fiyatı ise 245 dolardan başlıyor. Kayışına göre 400 dolara kadar çıkıyor. Fiyatın uygun olması nedeni ile Motorola Moto 360’ı Amerika’dan almanızı öneririz.

Motorola Moto 360 ne yapamaz?

 • Telefon araması gerçekleştiremezsiniz. Saatin üzerinden telefon görüşmesi yapamazsınız. Sadece çağrıları kabul veya reddedebilirsiniz. Görüşmeyi kabul ederseniz telefondan konuşursunuz.
 • Yeni bir Whatsapp veya Messenger mesajı yazamazsınız. Sadece size mesaj gelirse onu görüntüleyebilir ve yanıtlayabilirsiniz.
 • Telefonda yüklü olan uygulamaları saat üzerinden çalıştıramazsınız. Saatin uygulamaları kendine özeldir. Bu uygulamaları da yine saatin bağlı olduğu telefona yüklemelisiniz.

Motorola Moto 360 ne yapabilir?

 • Telefonunuza gelen tüm bildirimleri görebilirsiniz.
 • Telefonunuza gelen tüm SMS, E-Mail, Messenger, Whatsapp vb. gibi uygulamaların tamamını görebilir ve cevaplayabilirsiniz. Cevaplama siz konuşup saatin konuştuklarınızı sese çevirmesi ile oluyor.
 • Google’da birşeyler arayabilirsiniz. Arama sonuçları görüntülenir fakat bir siteye girme işlemini telefon üzerinden yapar.
 • Telefondan bağımsız olarak kendi başına ortamdaki Wifi ağına bağlanabilir.
 • Telefona gelen çağrının kime ait olduğunu görebilir, reddedebilir yada kabul edebilirsiniz. Kabul ederseniz görüşmeyi telefon üzerinden yapmanız gerekmektedir. Saatin üzerinde hoparlör yoktur.
 • Alarm kurabilirsiniz. Alarm zamanı geldiğinde saat titreyerek ve ses çıkararak size uyarı verir.
 • Not alabilirsiniz. (Google Keep senkronizasyonlu) Not için siz konuşursunuz ve cihaz konuştuklarınızı yazıya çevirerek kaydeder.
 • Rehberiniz görüntüleyebilir, istediğiniz kişilere yeni SMS, Email yazabilir ve arama başlatabilirsiniz.
 • Nabzınızı ölçebilir ve gün içerisinde kaç adım attığınızı görebilirsiniz.
 • Telefonunuzdaki müzik çaları kontrol edebilirsiniz.
 • Android Wear için geliştirilmiş uygulamaları telefona yükleyerek saat üzerinde kullanabilirsiniz. (Mesela Ses kaydı, Hesap Makinesi vb. gibi)
 • Saatin arayüzünü istediğiniz gibi değiştirme imkanı
 • Telefonunuzdan bağımsız çalışır, telefonla eşleşince kaydettiği verileri aktarır
 • Kronometre ve zaman sayacı

Sorularınız olursa yorum yazabilirsiniz.

İlgini çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir