Nokia Lumia 1020 incelemesi – 2 – Akıllı Telefon Saat Tablet Mobilbey.net

Nokia Lumia 1020 incelemesi – 2

Nokia Lumia 1020 incelemesi - 2. Bölüm

Nokia Lumia 1020 incelemesi – 2.Bölüm
İncelememizin birinci kısmında telefonun kamerasından bahsetmiştik. Normalde incelememize telefonun genel yapısı ve genel özelliklerinden başlar ve daha sonra detaya girerdik. Ama Lumia 1020 özel bir cihaz olduğu için önce kamera konusunda detaylı bilgi verdik. Şimdi telefonun genel özelliklerine ve yeni işletim sisteminde telefona eklenen yeni özelliklere bakalım. Okumayanlar 1. Bölüme bu bağlantıdan ulaşabilirler: Nokia Lumia 1020 incelemesi – 1. Bölüm

nokia lumia 1020 incelemesi ana ekran

Ana ekran
Yeni Windows Phone güncellemesi ile telefon “Amber” sürümüne geçti ve bir çok yeni özelliğe sahip oldu. Ama ana ekranda herhangi bir değişiklik yok. Ayarlar > Kilit Ekranı menüsünden kilit ekranına uygulamalara ait küçük bildirimleri koyabiliyorsunuz. Bu bildirimlerden biri detaylı olabiliyor. Mesela detaylı bildirim olarak takvimi seçerseniz, kilit ekranında o günkü programınıza ait detaylı bilgi sürekli duruyor. Küçük ikonlarda da mesela okunmamış mesaj yada e-posta sayısını gösterebiliyor. Mağazadan indireceğiniz LockScreen Texter Lite uygulaması ile kilit ekranına sabit kalacak şekilde yazı da yazabiliyorsunuz.

nokia lumia 1020 incelemesi kilitekrani

Kilit ekranı
Yine Kilit ekranında parmağınızı üst araç çubuğunun olduğu kısımda küçük bir hareketle aşağıya doğru kaydırırsanız, şebeke sinyal kuvveti, 3G bağlantı bilgisi, Wifi ve Bluetooth hakkında bilgi ve batarya seviyesini görebilirsiniz. Kilit ekranını aşağıdan yukarı doğru çekerek açtığınızda karşınıza ana ekran gelecektir. Kilitli ekran kapanmış halde iken parmağınızla ekrana arka arkaya iki kere dokunursanız ekran otomatik olarak açılır ve kilit ekranı görüntülenir.

Nokia Lumia 1020 incelemesi datasense

Data Sense:
Data Sense telefonunuzdaki mobil internet ve wifi kullanımınızı ölçen bir uygulamadır. Eğer operatörünüzden kotalı bir internet paketi satın aldıysanız DataSense’e bunun kotasını girerek ne kadar kullanım hakkınızın kaldığını görebilirsiniz. DataSense kullanım bilgilerini aylık olarak arşivlemiyor ama sizin belirlediğiniz periyotlara göre ölçüm yapabiliyor. Mesela paketiniz bir haftalık ise 1 haftalık kullanım bilgisi tutmasını ve sonunda da sizi uyarmasını sağlayabilirsiniz. Kotanız bitmeye yakın uygulama sizi bu konuda uyarıyor.

Popüler Wifi Noktaları:
DataSense aynı zamanda popüler wifi noktalarını da göstermekte. Bunu ister direkt DataSense menüsünden isterseniz de Ayarlar > Wifi menüsünden görebilirsiniz. Açılan haritada kullanıcılardan alınan wifi bilgileri paylaşılıyor ve nerede kablosuz internet olduğu görüntüleniyor. Ayrıca görüntülenen kablosuz ağların şifreli olup olmadıkları da belirtiliyor. Yani oturduğunuz yerden bedava internet bulmak için güzel bir uygulama.

Nokia Lumia 1020 incelemesi datasense2

Telefon depolama alanı:
32 GB dahili hafızası bulunan Nokia Lumia 1020’de bu hafızanın yaklaşık 29 GB’ı kullanıcı için ayrılmış. Windows Phone 8 işletim sisteminde Ayarlar menüsünün karışık olduğunu her seferinde söylüyoruz. Hafıza konusunda da bu karışıklık şu şekilde karşımıza çıkıyor: Ayarlar kısmında Telefon Depolama alanı ve Kapasite kontrolü olmak üzere iki kısım var. Telefon depolama alanında dahili hafızadaki kullanılan ve kalan kısmı görebilir, yeni çektiğiniz görüntülerin hafıza kartına mı yoksa dahili hafızaya mı kaydedileceğini seçebilirsiniz. Lumia 1020’de hafıza kartı olmadığından bu kısımlar sönük olarak yer alıyor.

Nokia Lumia 1020 incelemesi depolama

Kapasite Kontrolü:
Kapasite kontrolünde ise telefonun hafızasının içerik türlerine göre dağılımını ve hangi uygulamanın ne kadar veri ürettiğini görebiliyorsunuz. Ayrıca Kapasite Kontrolü’ndeki Geçici dosyaları silerek hafızanızda yer açabiliyorsunuz. Lumia modellerinin tamamı için dahili hafıza çok önemli. Çünkü Uygulama, oyun ve bu içeriğe ait veriler sadece dahili hafızada saklanabiliyor. Yani siz bir uygulamayı hafıza kartına kuramıyorsunuz. Dahili hafızanızın dolması telefonunuza yeni bir oyun yada uygulama yükleyemeyeceğiniz anlamına geliyor.

Nokia Lumia 1020 incelemesi kapasite

Yedekleme:
Telefonun kurulumu sırasında girdiğiniz Microsoft hesabı size aynı zamanda 7 GB kotalı bir SkyDrive yani çevirim içi depolama alanı sağlıyor. Böylece isterseniz Rehberinizi, Kısa Mesajlarınızı, Uygulama listenizi, Ayarlarınızı, Fotoğraf ve Videolarınızı size verilen bu 7 GB kotalı alana yedekleyebiliyorsunuz. Bu işlem size çok değerli bir hizmet sunuyor. Telefonunuzu kaybettiğinizde, bozduğunuzda veya değiştirdiğinizde tüm bu verilere sadece hesabınızı kullanarak çok kolay bir şekilde ulaşabiliyorsunuz.

Nokia Lumia 1020 incelemesi şebeke

Tüm içerik yeniden yükleniyor:
Yedeklenen uygulama listesi sayesinde, telefonunuza format atsanız bile Microsoft hesabınızı girdiğiniz anda telefon size yedeklenen içeriği tekrar yüklemek isteyip istemediğinizi soruyor. İstediğiniz taktirde uygulamalar sırayla indirilip kuruluyor. Rehberiniz ve mesajlarınız da aynı şekilde telefona yükleniyor. Bu çok harika bir özellik.

Lumia 1020 kilitlenme ve ısınma problemi
Lumia 1020 Çift çekirdekli Qualcomm MSM8960 Snapdragon işlemciye sahip. İşlemci ve işletim sistemi o kadar uyumlu ki telefon ne donuyor ne de ısınıyor. Çok güçlü bir işlemcisi var ve telefonun tepki süresi çok hızlı. Oyun ve uygulamaları hiç zorlanmadan çalıştırabiliyor ve bunlar arasında hızlı bir şekilde geçiş yapabiliyor. Lumia 1020’de beklediğiniz tek şey 38 MP’lik fotoğraflar çekerken fotoğrafı kaydetme aşaması. Cihaz burada sizi yaklaşık 1 saniye kadar bekletiyor ve sonrasında yeni bir fotoğraf çekmeniz için hazır hale geliyor.

İşlemci Özellikleri:

 • Çift Çekirdekli 1.5 GHz Krait işlemci
 • Qualcomm MSM8960 Snapdragon
 • Adreno 225 grafik işlemcisi
 • 2 GB RAM

Nokia Lumia 1020 incelemesi ekran

Dokunmatik Ekran:
1280 x 768 px çözünürlüğünde 4.5 inç ekranı bulunan Nokia Lumia 1020 her türlü ortamda ve güneş ışığı altında harika bir görüntüleme donanımına sahip. Ekran o kadar parlak ve canlı ki çektiğiniz görüntüler Lumia 1020’nin ekranında daha bir başka görünüyor. Lumia 1020’nin ekranında 1 inç başına 334 piksel düşüyor. (iPhone 5S – 326 piksel, Galaxy S4 – 441 piksel, Xperia Z1 – 441 piksel, Optimus G Pro – 401 piksel) Çok hassas olan dokunmatik ekran eldivenle de kullanılabiliyor. Hassaslık için Ayarlar kısmında bir bölüm bulunuyor.

Nokia Lumia 1020 incelemesi fotograflar

Ekran teknolojisi:
Lumia 1020 çizilmelere karşı 3. nesil Gorilla markalı cama sahip. PureMotion HD+ ClearBlack ekran teknolojisi hem harika bir görüntüleme sunuyor hem de güneş ışığı altında okunabilirliği artırıyor. AMOLED ekranı daha az enerji tüketmesini sağlıyor. Parlaklık ayarını otomatiğe alarak sensörler sayesinde ekran ışık şiddetini dış ortama göre ayarlayabilirsiniz.

Ekran Teknik Özellikleri:

 • Ekran boyutu: 4.5 inç, 1280 x 768 px
 • En/boy oranı: 15:9
 • Ekran renkleri: TrueColor (24-bit/16M)
 • Yenileme hızı 60 Hz
 • Kolay temizlenir yontulmuş cam
 • Geniş görüntüleme açısı
 • AMOLED Kapasitif dokunmatik
 • Ortam ışığı sensörü

Nokia Lumia 1020 incelemesi fotograflar2

Nokia Lumia 1020 fotmat atma:
Herhangi bir nedenden dolayı telefonunuzu sıfırlamak isterseniz Ayarlar > Hakkında > Telefonu sıfırla yolunu izleyiniz. Böylece telefonunuzun içerisindeki tüm veriler silinir. Telefon satın aldığınız ilk günkü haline geri döner. Yukarıda bahsettiğimiz yedekleme konusunda gerekli ayarları yaptıysanız, Microsoft hesabınızı telefona tanımlamanız durumunda cihaz size geri yükleme yapıp yapmak istemediğinizi soracaktır. Eğer kabul ederseniz çevirimiçi depolama alanınızdaki veriler geri yüklenir.

Not: Lumia 1020 donarsa, açılmazsa veya sürekli kendi kendine kapanıp açılıyorsa aşağıdaki yazımızı okumanızı öneririm:
Windows Phone 8 telefonu sıfırlama

Nokia Lumia 1020 incelemesi instagram

Arama ve SMS engelleme:
İşletim sisteminin kendi özelliği olan bu uygulama sayesinde belirlediğiniz numaralardan gelen SMS ve çağrıları telefonunuz size göstermez. Gelen mesajlar uygulama içerisinde saklanır. İsterseniz saklanan SMS ve Çağrı sayısını ana ekranınızdan takip edebilirsiniz. Bunun için uygulamayı başlattıktan sonra canlı kutucuğunu ana ekrana eklemeniz gerekmektedir. Gelişmiş ayarlarda rehberinizde olmayan bir numaranın sizi aramasını engelleyebiliyorsunuz.

SIM rehberini telefona aktarma:
Sim kartınızdaki rehberi Lumia 1020’ye aktarmak için Rehber > Seçenekler > Ayarlar > SIM kişilerini içeri aktar yolunu izleyiniz.

3G İnterneti kapatma
Hattınızda internet paketi yoksa ve krediniz gitmesin diye interneti kapatmak istiyorsanız Ayarlar > Şebeke > Veri Bağlantısı > Kapalı yolunu izleyiniz.

“Ben” kutucuğunu ana ekrana ekleme:
Lumia 1020’nin ana ekranında bulunan “Ben” kutusunu silerseniz tekrar ana ekrana eklemek için Rehber’i açıp hesap resminize tıklayınız. Ardından açılan sayfada en alttaki iğneye basarak tekrar ana ekrana getirebilirsiniz.

Gelen Giden aramalar ve Arama süresi:
Telefonda çağrı geçmişi tek listedir ve telefon simgesine dokunarak ulaşabilirsiniz. Gelen ve Giden aramalar ayrı listelerde tutulmaz. Arama süresi tutulmaz sadece arama zamanı kaydedilir.

İncelenen Telefonun Sürümü:

 • Sürüm: 3.5.481.8
 • Harita Sürümü: 8.30.51.121
 • Konfigisaryon ID: 255782
 • Label ID: 3049.0000.1330.10165
 • Aplikasyon Versiyonu: 3.0.6.1

Kutu içeriği:

 • Nokia Lumia 1020
 • Nokia AC-60 MicroUSB Şarj Cihazı
 • Nokia Şarj ve Veri Kablosu CA-190CD
 • Nokia Kulaklık WH-208
 • SIM Kapak Tuşu
 • İncelememiz sona ermiştir. Telefonla ilgili sorularınızı yorum olarak gönderebilirsiniz.

  Nokia Lumia 1020 incelemesi – 1. Bölüm

  İlgini çekebilir

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir