Nokia Lumia 1020 incelemesi – Akıllı Telefon Saat Tablet Mobilbey.net

Nokia Lumia 1020 incelemesi

Nokia Lumia 1020 incelemesi

Nokia Lumia 1020 incelemesi
İnsanların telefon satın alırken tercihlerini en çok etkileyen özelliklerden biri de Kamera’dır. Bunu çok iyi bilen Nokia, yeni çıkan modellerinde öncelikli olarak Kamera, müzik, ücretsiz servisler ve tasarıma odaklanmış durumda. Nokia Lumia 1020 aslında odak noktası haline gelen tüm bu özelliklerin birleşmiş bir hali. Nokia Lumia 1020’nin kamerası, diğer telefonlarda olmayan bir teknolojiye sahip ve gerçekten çok iyi çekimler yapıyor. Nokia Müzik, Mix Radio ve Harita uygulamaları da öne çıkan diğer özellikleri.İncelememiz ağırlıklı olarak Kamera ve yenilenen işletim sistemi ile gelen özellikler konusunda olacak. Lumia 1020 ile ilgili sorularınızı bize yorum olarak iletebilirsiniz.

Nokia Lumia 1020 incelemesi kamera

Nokia Kamera
İlk başta Nokia Pro Cam olarak isimlendirilen özel uygulama daha sonra yapılan güncelleme ile Nokia Kamera olarak isimlendirildi. Nokia Pro Cam gelişmiş özelliklere sahip bir yazılımdı ve mağazadan ayrıca indirmeniz gerekiyordu. Şimdi ise hem Nokia Smart Cam hem de Nokia Camera Pro’yu birleştiren ve telefonun standart kamera uygulaması olarak gelen Nokia Kamera uygulaması mevcut. Nokia Kamera uygulamasını kullanarak Smart Cam ile Pro Cam arasında kolayca geçiş yapabiliyorsunuz.

Nokia Lumia 1020 incelemesi kamera

Nokia Kamera özellikleri:
Kamera uygulamasını, deklanşör tuşunu kullanarak başlatabilirsiniz. Kamera açıldığınızda karşınıza otomatik ayarlara sahip bir arayüz gelecek. Ayarlarla oynamak istemiyor ve ortamın ışığına, nesneye olan yakınlığınıza göre ayarları telefonun yapmasını istiyorsanız tüm ayarlar “Otomatik”te kalabilir. Kendi ayarlarınızı yapmanız için sağa doğru açılan oka basın ve 6 farklı ayarı istediğiniz şekilde değiştirin. Yakın çekimlerde makro ayarı ile, karanlık çekimlerde ise ISO değeri ile oynamanız otomatik çekime göre daha iyi sonuçlar almanızı sağlar. Sağ taraftaki yuvarlak menüden Smart Kameraya ve video kaydına geçiş yapabilirsiniz.

Nokia Lumia 1020 incelemesi kamera3

Nokia Lumia 1020 ile çekilen fotoğraflar:
Nokia Lumia 1020’nin gelişmiş Pureview kamerası şaşırtıcı sonuçlar almanızı sağlayan mükemmel bir kaliteye sahip. HTC One ve Sony Xperia Z ile karşılaştırmalı olarak çektiğimiz görüntülerde her iki cihazdan da tüm ortamlarda daha iyi çekimler yaptı. Seçtiğiniz en-boy oranına göre 38 MP veya 34 MP’lik fotoğraflar çekebilmekte. Lumia 1020, çektiğiniz bir fotoğrafı sosyal medyada paylaşabilmeniz için yüksek çözünürlüklü fotoğrafın yanında 5 MP’lik özel bir kopyasını da çeker. Siz Bluetooth ile veya internet ile arkadaşlarınıza bu görüntüleri göndermek isterseniz kolay paylaşabilmeniz için 5 MP’lik görüntüyü otomatik olarak seçer ve gönderir.

İNDİR: Nokia Lumia 1020 ile çekilen resimler

Fotoğraf ve Video Kapasitesi:
Telefonla çekilen 1 fotoğraf ortalama 12.2 MB yer kaplıyor. İnceleme sırasında telefonla 1.000’den fazla fotoğraf çektik. Çektiğimiz fotoğraflar içerisinde en büyük boyutlusu 18 MB, en küçüğü ise 7.15 MB yer kaplıyordu. Telefon hafızasının büyük olması burada çok büyük önem taşıyor. Lumia 1020 ile çekilen Full HD videonun 1 saniyesi 2.6 MB yer kaplamakta. 32 GB hafızanın yaklaşık 28 GB’ı kullanıcı için ayrılmış durumda. Böylece telefonun hafızasının tamamını kullanarak 2.350 fotoğraf çekebilir veya yaklaşık 3 saat Full HD video kaydı yapabiliriz.

Nokia Lumia 1020 incelemesi kamera 4

Çektiğiniz her bir görüntü telefonunuzda iki fotoğraf olarak kaydediliyor. Yani 1020’yi bilgisayarınıza bağlayıp fotoğraflara bakmak isterseniz aynı görüntüden iki tane olduğunu göreceksiniz. Bunlardan biri 38 MP’lik diğeri ise 5 MP’liktir. Boyutlarından ve isimlerinden anlayabilirsiniz. Telefonunuzda ise çektiğiniz her bir görüntü Galeride bir tane olarak listelenir. Nokia Smart Cam ile çekilen görüntülerden bazıları sadece telefonda görüntülenebilir. Bunlar hareketli olan görüntülerdir. Bunun dışındaki efektli olan durgun fotoğraflar bilgisayarınızdan görüntülenebilir.

Nokia Lumia 1020 incelemesi kamera 5

Kamera Teknik Özellikler:

 • Ana kamera: 41 MP, PureView teknolojisi
 • Sensör boyutu: 1/3,81 cm
 • Ana kamera f numarası/diyafram açıklığı: f/2,2 (iPhone 5S ve Galaxy S4 ile aynı)
 • Carl ZEISS Optik
 • Kamera odak uzaklığı: 26 mm
 • Kamera en az odak aralığı: 15 cm
 • Xenon flaş
 • Flaş mesafesi: 4.0 m
 • Yüksek kaliteli stereo ses kaydeden HD video modu

Nokia Kamera Uygulaması Pro Ayar Menüsü:
Nokia Lumia 1020 incelemesi kamera 6

Farklı çerçeve kılavuzları, çektiğiniz kareyi çerçeve içine almanıza yardımcı olur, düz ve ortalı çekimler yapmanızı sağlar. Eğer eğri çekimler yaptıysanız kayıttan sonra düzenleme modunda fotoğrafınızı istediğiniz şekilde çevirerek düzeltebilirsiniz. Creative Studio uygulaması sayesinde hızlı ve kolay bir şekilde renk dengesini düzeltebilir, kırmızı göz kusurunu kaldırabilir ve filtreler sayesinde fotoğrafınıza değişik duygular katabilirsiniz.

Nokia Kamera Uygulaması Pro Ayar Menüsü en üst limitler:
Nokia Lumia 1020 incelemesi kamera 7

Nokia Glam Me uygulaması bir süreliğine bir sürü fotoğraf çeker ve o esnada gözü kapalı çıkan bir kişinin yüzünü tanıyarak, gözü açık olan kareyi alabilir. Bu özelliği sadece gözü kapalı olarak da değerlendirmeyelim. Mesela gülerken çekilmiş bir karede yüzünüzün en düzgün çıktığı halini yine bu uygulama sayesinde seçebilirsiniz. Uygulama bunun dışında diş beyazlatma, her türlü efekt ve renklendirme yapabiliyor.

Nokia Kamera Uygulaması Pro Ayar Menüsü video kaydı:
Nokia Lumia 1020 incelemesi kamera 8

Pro Kamera, Smart Kamera ve Video kaydı için sağ taraftaki yuvarlak menüyü hareket ettirmeniz yeterli. Zamanlayıcı sayesinde fotoğraf kaydını 2, 5 veya 10 saniye bekletebilirsiniz.

Video ses kaydı:
Açıkcası video kayıtlarındaki harika ses kayıtları bizi etkiledi. Telefonu inceleme sırasında iki tane düğüne katıldık. Düğün salonu içerisinde çok yüksek derecede ses ve gürültü olmasına karşın tüm sesleri net bir şekilde videoya alabildik. Zaten Nokia’da bu konuda Lumia 1020 için yeni bir özellik duyurmuştu. Video kayıtlarındaki ses kaydı stereo. Bunu siz de deneyimlediğinizde farkı çok açık bir şekilde anlayabileceksiniz.

Nokia Lumia 1020 incelemesi kamera 9

Ses bas filtresi:
Konsere gittiğinizde siz de sahneye çıkan şarkıcıyı kaydetmişsinizdir. DJ Armin Van Buuren Samsung GALAXY S4 etkinliğinde LG Optimus G ile bir video kaydı yapmıştım. Telefonların bas’ı nasıl kaydedemediğini o zaman anladım. Eve geldiğimde onlarca video içerisinden en düzgünü sadece Youtube yüklediğim bu video idi. Nokia bunun için güzel bir çözüm getirmiş: Ses bas filtresi. Filtre sayesinde güçlü bas olan ortamlarda daha berrak sesli video kayıtları yapabiliyorsunuz.

Nokia Lumia 1020 kamera 10

Ön kamera:
1.2 MP çözünürlüğe sahip ön kamera ile fotoğraf çekebilir ve HD video kayıtları yapabilirsiniz. Ön kamera ile şebeke üzerinden görüntülü görüşme yapmak yok. Sadece internet üzerinden Skype vb. uygulamalar sayesinde görüntülü görüşme yapabiliyorsunuz. Bu durum tüm Lumia serisi akıllı cep telefonları için geçerli. Çoğu kişi bunu sormadan telefonları alıyor ve aldıktan sonra pişmanlık yaşıyor.

Ön kamera teknik özellikleri:

 • İkinci kamera çözünürlüğü: 1280 x 960 pixels piksel
 • İkinci kamera f numarası/diyafram açıklığı: f/2,4
 • İkinci kamera – diğer özellikler: HD 1,2 MP geniş açı, Video kaydetme, Durağan görüntü çekme, Görüntülü arama

Nokia Lumia 1020 kamera 11

Kameranın olumsuz yönleri:
Cihazın kamerası için söylenebilecek olumsuz tek şey, çok yüksek çözünürlüklü fotoğrafların kayıt süresinin biraz geç olması. Yani 38 MP’lik bir fotoğrafın telefonun hafızasına yazılması 1 saniyeden biraz fazla sürüyor. Kameranın da çekime hazır olması için 2 saniye kadar bekliyorsunuz. Bunun dışında kayıt kalitesinde hiç bir olumsuz yanı yok. “Kamera” kalitesine çok önem veren kullanıcılar için alınabilecek çok az telefondan biri. Profesyonel makinenizi evde bırakmanızı sağlayacak şekilde kayıtlar yapabiliyor. Bunu çok defa denediğim için söyleyebiliyorum.

Bluetooth ile resim veya dosya gönderme
Bluetooth ile resim ve video göndermek için öncelikle Ayarlar’dan Bluetooth’u açmanız gerekmekte. Aksi halde Paylaş tuşuna bassanız bile burada Bluetooth seçeneği görünmeyecektir. Bluetooth’u açtıktan sonra paylaşmak istediğiniz içeriği açıp Seçenekler > Paylaş > Bluetooth yolunu izleyiniz.

Bluetooth ile dosya alma
Ne yazık ki şimdilik Bluetooth ile gelen müzik ve videoları telefonunuza kaydedemiyorsunuz. Bir arkadaşınız size bir müzik gönderirse bunu ekranı kapatmamak şart ile istediğiniz kadar dinleyebilirsiniz. Ekrandan çıktığınız anda artık o dosyaya ulaşamazsınız. Aynı durum internetten indireceğiniz müzikler için de geçerlidir. Tarayıcıdan indirdiğiniz müzikler telefonun hafızasına kaydedilmez.

Lumia 1020 Mesajları bildirim çubuğunda göstermeyi engelleme
Mesajlarınızı (SMS, Whatasapp vb.) bildirim çubuğunda gösterilmesini engellemek için Ayarlar > Bildirimler+Eylemler menüsüne geliniz ve buradaki listeden SMS ve Whatsapp’ı kaldırınız. Böylece artık gelen mesajlarınız bildirim çubuğunda gösterilmeyecektir.

Nokia Lumia 1020 incelemesi – 2. Bölüm

Nokia Lumia 1020 ile ilgili haberler:
Nokia Lumia 1020 Teknik Özellikleri
Nokia Lumia 1020 Galeri
Nokia Lumia 1020 ile çekilen fotoğraflar

İlgini çekebilir

1 Response

 1. Misir dedi ki:

  Sizə 2 sorum var lumia 1020 de nasıl görüntülü konuşma yapılır skype istisna olmaqla,2ci sorumu arz edeyim ne sebebe lumia 1020 de model olaraq 909 yazıyor amma lumianın başqa modellerinde mesala lumia 720 , 520 de kendilerine uygun model adı yazılıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir