Nokia Lumia 620 İnceleme – 2 – Akıllı Telefon Saat Tablet Mobilbey.net

Nokia Lumia 620 İnceleme – 2

Nokia Lumia 620 inceleme - 2. Bölüm

Nokia Lumia 620 İnceleme – 2.Bölüm
Müzik uygulamaları
Lumia 620′de iki tane müzik oynatıcısı bulunuyor. Bunlardan biri Microsoft’un diğeri ise Nokia’nın. Nokia Müzik uygulamasını Uygulama mağazasından mutlaka indiriniz. Telefona attığınız şarkıları her iki oynatıcıdan da dinleyebiliyorsunuz. Burada dikkat çeken tabiki nokia’nın Müzik oynatıcısı. Başka hiçbir telefonda olmayan Mix Radio özelliği sayesinde lisanslı olan milyonlarca parçayı ücretsiz dinleyebiliyorsunuz. Mix Radio’da dinlemek istediğiniz tarzdaki parçaları kendiniz seçebiliyorsunuz. Cihaz internet üzerinden Mix Radio’yu çalıştırıyor. Fakat internetin olmadığı durumlarda da Mix Radio dinlemek mümkün. Bunun için önceden dinlemek istediğiniz listeleri telefona indirmeniz gerekiyor. 6 radyo indirme hakkınız var. Sonrasında bu müzikleri internetinizin olmadığı yerlerde de istediğiniz kadar dinleyebiliyorsunuz.

Nokia Lumia 620 inceleme Müzik

Mix Radio
Lumia 620’nin dahili hafızası 8 GB ile sınırlı olduğundan Mix Radio’dan liste indirmek telefonunuzda ciddi yer kaplayacaktır. Uygulamar da telefonun dahili hafızasına kaydedildiğinden resim, müzik ve video gibi içeriğinizi bir hafıza kartı kullanarak depolamanızı öneririz. Telefonun boş hafızası 1.5 GB kadar kaldığında takılmalar ve yavaşlamalar söz konusu olabiliyor. Mix Radioda şarkıcıların fotoğraf albümleri, albüm kapakları ve Twitter hesaplarından gönderdikleri son mesajlar da bulunuyor. İstediğiniz parçayı online olarak satın da alabiliyorsunuz. Kutu içerisinden çıkan kulakiçi kulaklık ve Dolby ses desteği de dinlediğiniz parçaların kalitesini iki katına çıkarıyor. Kısacası Nokia Müzik uygulamasının yer aldığı bir telefon tam anlamıyla harika bir müzik telefonuna dönüşüyor.

Nokia Lumia 620 inceleme Mix radio

Kamera ve Video
5 MP çözünürlüğünde fotoğraflar çekebilen Lumia 620’nin fiziksel bir kamera tuşu bulunuyor. Bu tuş üzerinden netleme ayarını da yapabiliyorsunuz. Gündüz çekimleri oldukça iyi. Ekrana dokunarak da kayıt yapmak mümkün. Mağazadan kamera için uygulamalar indirip farklı efektler kullanabiliyorsunuz. Bu uygulamaların en güzel özelliği Kamera uygulamasını çalıştırdığımızda ekranda listelenmesi. Android uygulamalarında bir kamera uygulaması yüklediğinizde, uygulamanın özelliklerini kullanmak için o uygulamayı çalıştırmak gerekiyor. Windows telefonlarda ise Kamera uygulamasını açtığınızda kamera ile ilgili olan uygulamalar listeleniyor. Bu daha kullanışlı.

Kamerayı başlatmak için deklanşör tuşuna kısa süreli basmanızyeterli. Ön kamerayı da kullanarak fotoğraf ve video kaydedebiliyorsunuz. Arka kamera ile HD video kaydetmek mümkün. Nokia Lumia 620 ile çektiğimiz 1 fotoğraf ortalama 1.5 MB yer kaplıyor. HD videonun 1 saniyesi 1.3 MB yer kaplıyor. Cihaz 64 GB’a kadar hafıza kartı destekliyor.

Ortalama değerler:
1 fotoğraf boyutu: 1.5 MB
10 saniyelik HD video: 13 MB
Arka arkaya fotoğraf çekme hızı: 0.4 saniye

İNDİR: Nokia Lumia 620 ile çekilen resimler

Nokia Lumia 620 inceleme facebook

Office uygulaması
Windows Phone’un en sevdiğimiz en beğendiğimiz yanı Office uygulaması. Yeni belgeler oluşturabiliyor ve cihazımızdaki belgeleri uygulama sayesinde görüntüleyebiliyoruz. Belgeler telefonun içindeki Belgeler klasöründe saklanıyor. Siz de bilgisayarınızdan bir döküman atmak isterseniz bu klasörü kullanmanız gerekiyor. Aksi halde telefon belgenizi görmüyor. Telefonda dosya yöneticisi yok. Bu sebeple dökümanları, müzikleri, resimleri ve videoları kendi özel klasörlerine koymalısınız. Bir belgeyi telefona yüklediğinizde otomatik olarak SkyDrive’a da yükleniyor ve böylece belgeye internetin olduğu her yerden ulaşabiliyorsunuz. Aynı zamanda notlarınız da SkyDrive’a kaydediliyor. Telefonu sıfırlamanız durumunda ya da farklı bir model almanız durumunda Microsoft hesabınızla giriş yapıp tüm belgeleri telefonunuza indirebiliyorsunuz.

Nokia Lumia 620 inceleme hava durumu

Uygulama Mağazası
Uygulama mağazasının yine 1-2 ay öncesine göre çok daha iyi olduğunu söyleyebiliriz. Her geçen gün yeni uygulamalar ekleniyor. Mağazada çok güzel uygulama ve oyunlar var. Kaliteli uygulamalar arasında Evernote, Foursquare, IBB Trafik, Nokia Trailers, PhotoFunia, Maçkolik, Turkcell Dergilik, SkyDrive, Skype, SoundHound, Tunein Radio, VoiceTranslator, Wallbase, WordPress, Nokia Weather ve WhatsApp gibi uygulamaları sayabiliriz. Tabi mağazada henüz Team Viewer, Instagram, MessageMe ve Dropbox gibi uygulamalar yok. Fakat uygulama mağazası konusunda eleştiriler azalmış durumda. Eskisinden çok daha geniş bir uygulama arşivi var.

Windows Phone 8 için Internet Explorer 10
Nokia Lumia 620′de Internet Explorer 10 mobil tarayıcı bulunuyor. Arama motoru olarak Google, Bing ya da Yandex’i seçebiliyorsunuz. Önceden Google yoktu. Tarayıcının ayarlar kısmında Mobil ve Masaüstü tarama seçenekleri bulunuyor. Sekmeli tarama özelliği var. Tarayıcıda en fazla 6 sekme açılabiliyor.

Nokia Lumia 620 inceleme internet

Görüntülü Görüşme
Nokia Lumia 620′nin ön yüzünde 0.3 MP’lik bir kamera var fakat bu kamera 3G şebekesi üzerinden görüntülü görüşme yapmak için değil. Windows Phone işletim sistemi henüz bunu desteklemediği için kamerayı sadece Skype gibi görüntülü görüşme yapılabilen uygulamalarda kullanabiliyorsunuz. Ön kamerayı kullanarak kendi resminizi de çekebilirsiniz.

Batarya
Android telefonlardaki en büyük sorunlardan biri olan şarjın çabuk bitmesi Lumia modelleri için geçerli değil. Diğer Lumia modellerinde olduğu gibi Lumaia 620’nin de bekleme ve konuşma süresi oldukça yüksek. Aynı kullanım şekliyle bir Android modelinden 2.5 kat daha uzun ömürlü bataryası var. Telefonu alanlar şarj konusunda hiçbir sıkıntı yaşamazlar. Telefonun pil tasarrufu için de bir çok seçeneği bulunuyor. Bunları da uygulayarak pil kullanımını daha da düşürebilirsiniz. İnceleme sırasında bazen gün içerisinde 2-3 saat konuştuğumuz oldu. İnternetimiz sürekli açık ve onlarca mail geliyor. Üzerine oyun oynayıp internete de girdik. Bu kadar yoğun bir kullanımda ancak gün sonunda bitiyor.

Nokia Lumia 620 inceleme mağaza

Ayarlar hakkında
Telefonun Ayarlar menüsü yapılan güncellemelerle birlikte oldukça karışık bir hal aldı. Değiştimek istediğimiz bir özelliğin hangi menü altında olduğunu bulmak bazen içinden çıkılmaz bir hal alabiliyor. Mesela Arama Bekletme özelliğini aktif hale getirmek istiyorsunuz. Acaba Ayarlar menüsünde nerede olabilir? Şebeke, Şebeke+, Erişim noktası, Arama ve Telefon. Bu menülerden birinde olabilir mi? Evet olabilir. İşte acaba bunlardan hangisinin içinde diye teker teker dolaşıyorsunuz. Ekran ayarları ile ilgili de aynı durum söz konusu. Telefona yapılan her güncelleme de Ayarlar menüsüne eklenen özellikler, mevcut ayar menüsüne değil, ayrı bir başlık olarak ekleniyor. bu da ciddi karışıklığa sebep oluyor. İleride bir güncelleme ile düzeltileceğini düşünüyoruz.

Ekrandaki simgelerin anlamları

Nokia Lumia Simgeler

Ekran dokunmatik hassasiyeti ne işe yarar?
Ekran dokunmatik hassasiyeti Yüksek konumunda olduğunda telefonun ekranını eldiven kullanarak da kontrol edebilirsiniz. Normalde eldiven ile telefonların ekranına dokunduğunuzda cihaz hiçbir tepki vermez. Ekran hassasiyetini yükselterek telefonu eldiven ile kullanabiliyorsunuz. Bu güzel bir özellik. Dezavantajı ise telefonun biraz daha fazla enerji harcaması. Ama bu çok önemli bir harcama değil. Ekran yüksek hassasiyette iken telefonu eldiven takmadan kullanırsanız, parmağınızı daha ekrana dokundurmadan telefonun tepki verdiğini görürsünüz.

Telefona attığım müzikleri zil sesi yapabiliyor muyum?
Mağazadan “Nokia Zil Sesi Yaratıcı” uygulamasını indirerek telefona attığınız şarkılardan zil sesi yapabiliyorsunuz.

Nokia Lumia 620 inceleme 1. Bölüm
Galeri: Nokia Lumia 620

İlgini çekebilir

2 Responses

  1. serap dedi ki:

    telefonumu ingilizceye çevirdim anlamadığım için türkceye ceviremiyorum yardımcı olurmusunuz

  2. serap durmus dedi ki:

    telefonum türkceden ingilizceye cevirdim ama türkceye ceviremiyorum yardımcı olurmusunuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir