Nokia Lumia 620 inceleme – Akıllı Telefon Saat Tablet Mobilbey.net

Nokia Lumia 620 inceleme

Nokia Lumia 620 inceleme

Nokia Lumia 620 inceleme
Lumia serisinin küçük telefonu Lumia 620 modelini inceleyeceğiz. Lumia 620, Lumia 800’den de daha küçük boyutlara sahip. Yine dokunarak şarj olmaz özelliği var. Bu özelliği dokunmatik şarj aleti aldığınızda kullanabiliyorsunuz. Paket içerisinden çıkan şarj cihazı standart şarj cihazıdır. Lumia 620 incelemesini okuduktan sonra Windows Phone hakkında daha detaylı bilgi edinmek için Lumia 920 ve Lumia 820 incelemelerimizi de okuyabilirsiniz. Sonuçta burada anlatılanların %90’ı işletim sisteminin özellikleri. Telefonla ilgili sorularınızı bu yazının altına yorum olarak yazabilirsiniz. İncelememizin ilk bölümü daha çok başlangıç ayarları ile ilgilidir.

Önce Microsoft hesabımızı tanımlayalım
Telefonun tüm özelliklerini kullanabilmek ve rehber, mesajlar ve takvim gibi öğelerin yedeklenmesini sağlamak için bir Microsoft hesabı ve bir Nokia hesabına ihtiyacımız var. Microsoft hesabı (@hotmail.com, @hotmail.com.tr, @outlook.com vb.) telefondaki rehberinizi, mesajlarınızı, ajandanızı, fotoğraflarınızı ve dokümanlarınızı yedeklemek için kullanılır. 7 GB kotalı SkyDrive çevirim içi depolama servisi üzerinden bu yedeklenen verilere ulaşabilirsiniz.

Nokia Lumia 620 inceleme Ana ekran

Kapağı açma
Eğer Lumia 820 incelemesini okuduysanız, o telefonun arka kapağını çıkarmanın ne kadar zor olduğunu yazmıştık. Neyseki Lumia 620’nin kapağı daha kolay açılıyor. Arkadaki flaş ışığına bir parmağınızı bastırıp kapağın kenarından kendinize doğru çekin. Kapağı takarken de önce alt kısımdaki micro USB yuvasına oturtturun. Aksi halde kapak tam oturmaz.

Ana menü
Lumia 620’nin tek ana ekranı var. Bu ana ekrana canlı kutucukları ekleyebiliyorsunuz. Uygulama listesi ekranına ulaşmak için telefonun ekranını sola doğru çekiniz. Uygulamalar alfabetik sıraya göre listelenecektir. Arama tuşunu kullanarak bir uygulama daha hızlı ulaşabilirsiniz. Sık kullandığınız uygulamaların canlı kutularını ana ekrana ekleyerek daha hızlı açabilirsiniz. Bir uygulamanın canlı kutucuğunu ana ekrana eklemek için uygulama listesinden, uygulamanın ismine basılı tutup açılan kutucuktan “Başlangıç Ekranına Sabitle” yi seçiniz.

Nokia Lumia 620 inceleme Alarm Kısayol Oluşturma Kişiler

Sosyal ağ hesapları ve e-posta hesapları ekleme
Telefonunuzu kullanmaya başlamadan önce Ayarlar menüsünden temel ayarları yapmakta fayda var. Mesela en önce sosyal ağ hesaplarınızı ve e-posta hesaplarınızı telefona tanımlayınız. Bunun için Ayarlar > E-Posta + Hesaplar yolunu izleyeceksiniz. Telefon Facebook’tan kişileri, Google’dan rehberinizi alıp birleştirebiliyor. Sosyal ağ hesaplarınızı girdiğinizde, rehberden bir kişinin ayrıntılarına baktığınızda bu kişiye ait tüm hesapları görebiliyorsunuz.

Eski telefonunuzdan rehberinizi ve mesajlarınızı alma
Telefonunuzda yüklü ise “Verilerimi Aktar” uygulamasını çalıştırıp Bluetooth’unuzu açarak eski telefonunuzdan rehberinizi, mesajlarınızı veya desteklenen diğer içerikleri yeni telefonunuza aktarabilirsiniz. Verilerimi Aktar uygulaması telefonunuzda yüklü değilse Uygulama Mağazasından yükleyebilirsiniz.

Nokia Lumia 620 inceleme Uygulama listesi oyun profili

Telefonu sıfırlama
Herhangi bir sebepten dolayı telefonu sıfırlamanız gerekirse, rehberinizin, mesajlarınızın, yüklediğiniz uygulamaların ve fotoğraflarınızın silinmemesi için mutlaka telefona bir Microsoft hesabı tanımlamış olmanız gerekmektedir. Telefon sıfırlandıktan sonra Hesap ekleme kısmından aynı Microsoft hesabını girdiğinizde tüm içeriğiniz (Uygulamalar da dahil) telefona internet üzerinden yeniden yüklenir. Telefonu sıfırlamak için Ayarlar > Hakkında > Telefonu Sıfırlayın seçeneğini seçiniz.

Uygulamalar arasında geçiş yapma
Nokia Lumia 620′de uygulamalar arasında geçiş yapmak için Geri tuşunu bir kaç saniye basılı tutun. Açık olan uygulamalar ekranda listelenecektir. Geçiş yapmak istediğiniz uygulamayı ekrandan seçebilirsiniz.

Nokia Lumia 620 inceleme kapasite kontrolü

Arka planda çalışan uygulamaları kapatma
Lumia 620’de arka planda çalışan uygulamaları tamamen kapatmak için uygulama açıkken, telefonun ana ekranına dönene kadar Geri tuşuna basınız. Böylece açık olan uygulama kapanmış olacaktır. Geri tuşuna basılı tutup açık olan uygulamaları listelediğinizde kapattığınız bu uygulamayı göremeyeceksiniz. Eğer müzik çalar açık ve bir şarkı çalıyorsa bu şekilde müzik çalar kapanmaz. Müzik uygulamasını tamamen kapatmak için öncelikle çalan şarkıyı durdurmanız gerekmekte. Arka planda birden fazla uygulama açık ise Geri tuşuna ekranda hiçbir hareket olmayana kadar arka arkaya basılı tutunuz. Telefon her bir uygulamayı kapattığında ana ekrana dönecek ve açık olan diğer bir uygulama varsa onun ekranına geçiş yapıp tekrar ana ekrana gelecektir. Bu hareket arka planda açık olan uygulama kalmayana kadar devam eder.

Bir uygulamayı telefondan kaldırma
Nokia Lumia 620′de bir uygulamayı telefondan kaldırmak için uygulama listesinden silmek istediğiniz uygulamayı bulunuz. Silmek istediğiniz uygulamanın isminin üzerine basılı tutup açılan pencereden “Kaldır”ı seçiniz. Bir oyunu silmek isterseniz “Oyunlar” uygulamasının içinde listelenen oyunu seçip aynı yolu izleyiniz.

Nokia Lumia 620 fotoğraflar

Nokia Lumia 620 ekran görüntüsü alma
Ekran görüntüsü almak için güç tuşuna ve Windows 8 logosuna aynı anda basmanız gerekiyor. Ekran görüntüsü alarak kaydettiğiniz görüntülere Fotoğraflar > Albümler > Ekran Görüntüleri klasöründen ulaşabilirsiniz.

Bir kelimenin arasındaki harfi seçme
Bir kelimenin arasındaki harfi seçmek için imleç çıkana kadar ekrana basılı tutunuz. Birkaç saniye sonra ekranda bir imleç çıkacak. Elinizi çekmeden imleci kelimenin arasındaki harflere getirebilirsiniz.

Bluetooth ile resim veya dosya gönderme
Bluetooth ile bir dosya veya multimedya içerik göndermek için öncelikle Bluetooth’u açmanız gerekmekte. Aksi halde Paylaşma seçeneklerinde Bluetooth görünmez. Paylaşmak istediğiniz fotoğrafı açıp Seçenekler’den Paylaş butonuna basınız ve ardından Bluetooth’u seçiniz.

Telefonu uzaktan kilitleme
Ayarlar > Telefonumu Bul menüsünden seçeneği açık hale getirin. Ardından Microsoft hesabınızla windowsphone.com adresinden hesabınıza giriş yaparak telefonunuzu çaldırabilir, kilitleyebilir ve içeriğini sıfırlayabilirsiniz.

Lumia 620 Mesajları bildirim çubuğunda göstermeyi engelleme
Mesajlarınızı (SMS, Whatasapp vb.) bildirim çubuğunda gösterilmesini engellemek için Ayarlar > Bildirimler+Eylemler menüsüne geliniz ve buradaki listeden SMS ve Whatsapp’ı kaldırınız. Böylece artık gelen mesajlarınız bildirim çubuğunda gösterilmeyecektir.


Nokia Lumia 620 inceleme 2. Bölüm

Galeri: Nokia Lumia 620

İlgini çekebilir

355 Responses

  1. guler dedi ki:

    Merhaba .ben 620 kullaniyorum.klaviaturume,bir sey oldu.hic bir sey yazamiyorum.yardimci ola bilirseniz sevinirim

  2. mustafa dedi ki:

    merhaba nokia 620 kullanıyorum rehberde iki isim ve soyadı yazıldıgında ortada yazılan ismi göstermiyor nasıl düzeltebilirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir