Nokia Lumia 720 İncelemesi – 2 – Akıllı Telefon Saat Tablet Mobilbey.net

Nokia Lumia 720 İncelemesi – 2

Nokia Lumia 720 incelemesi

Nokia Lumia 720 İncelemesi – 2.Bölüm
Nokia Müzik ve Müzik uygulaması
Telefonunuzda kullanabileceğiniz iki tane müzik uygulaması bulunuyor. Bunlardan biri milyonlarca parçayı ücretsiz dinleyebildiğiniz Nokia Müzik uygulaması, diğeri de Windows Phone 8 işletim sisteminin müzik ve video oynatıcısı. Nokia müzik uygulamasını kullanarak telefonunuzdaki parçaları oynatabilir, parça satın alabilir ve Mix Radio’dan online veya çevirimdışı radyo dinleyebilirsiniz. Uygulamanın diğer özelliklerini okumak için Cihaz inceleme bölümümüzdeki diğer Nokia Lumia modellerinin incelemelerine bakınız. Biz şimdi daha önce yazmadğımız özellikleri anlatmaya devam edelim.

Nokia Lumia 720 incelemesi müzik

Parça listesi oluşturma:
Nokia Müzik uygulamasına giriş yapıp Liste Oluştur menüsüne giriniz. Burada ekranı sola doğru çekerek göreceğiniz iki farklı liste oluşturma seçeneği bulunuyor. Sanatçı Listesi oluştur kısmından Türk sanatçılarda dahil olmak üzere istediğiniz bir sanatçının ismini yazın. Çıkan sonuçlardan birini seçebilir ve üstelik çevirim dışı dinlemek için cihazınıza da indirebilirsiniz. Bu gerçekten harika bir özellik. Lisanslı müzikleri, istediğiniz şarkıcıyı istediğiniz kadar dinleyebiliyorsunuz. “Kişiselleştirme sayfası”, telefonun hafızasında yüklü olan parçaları tarayıp sizin ruh halinize göre müzik önerisi sunan bir listedir. Tarama işlemi sonuçlandığında size uygun listeler önerilir ve bunlardan istediğinizi seçerek müzik dinlemeye devam edersiniz. Nokia Müzik gibi bir müzik oynatıcı diğer hiçbir telefonda yoktur.

Nokia Lumia 720 incelemesi müzik

Nokia Müzik+ nedir?
Nokia Müzik+ uygulamanın ücretli versiyonudur. Ücretsiz versiyonunda 1 saat içerisinde 6 şarkıyı dinlemeden atalayabiliyorsunuz. Daha fazlası için izin vermiyor. Ücretli sürümde ise istediğiniz kadar parçayı dinlemeden atlayabilirsiniz. Ücretsiz sürümde sadece 6 listeyi çevirimdışı dinlenebilir yapabiliyorsunuz. Ücretli sürümde daha fazla liste kullanılabiliyor. Ücretsiz sürümde standart ses kalitesi var, ücretlide ise daha yüksek ses kalitesi sunuluyor. Ücretli sürüme geçtiğinizde tüm cihazlarınızdan hesabınıza giriş yaparak müzik dinleyebiliyorsunuz. Nokia Müzik+ ücretli sürümünü 7 gün boyunca ücretsiz deneyebilirsiniz. Bunun için: Nokia Müzik > Ayarlar > Yükselt > Beni Dene.

Ses kalitesi
Lumia 720 hem kulaklıktan hem de dışarıya ses verme konusunda çok iyi. Yüksek ses çıkışı özellikle kulaklıktan dinlerken yeterli seviyede. Sony telefonlarda kulaklık ses seviyesi biraz düşük oluyor ve bizi hayal kırıklığına uğratıyor. Lumia 720’de 3.5 mm kualklık yuvası var. Kutu içerisinden çıkan kulaklığı cihazınıza taktığınızda parçaları ileri geri alabilir ve ses açıp kapayabilirsiniz. Dolby ses desteği daha farklı bir müzik deneyimi yaşamanızı sağlıyor. Lumia 720 tek şarj ile 79 saat müzik çalabilme özelliğine sahip. Bu değer çevirimdışı modda ekran kapalı iken ulaşılan bir değerdir. Normal kullanımda bu kadar yüksek olmaz.

Nokia Lumia 720 incelemesi fotograflar

Kamera ve Video kaydı
Nokia Lumia 720’nin 6.7 MP kamerası bulunmakta. Bu kamera 2848 x 2144 px çözünürlüğünde fotoğraflar çekmekte. İki aşamalı kamera tuşu bulunan Lumia 720’de otomatik netleme özelliği de bulunuyor. Bu özellik fotoğrafları daha net çekmenizi sağlıyor. 4X dijital yakınlaştırma özelliğini kullanabilmek için ekranı büyültüyormuş gibi iki parmağınızı açmanız gerekiyor. Dijital yakınlaştırma diğer telefonlarda ses açma kapama tuşu üzerinden kullanılırken Nokia Lumia modellerinde bu şekilde kullanılmış. Telefon ile çekilen 1 fotoğrafın boyutu ortalama 1.8 MB yer kaplıyor. En yüksek HD kalitesinde video kaydı yapabiliyor. Video kaydı yaparkende dijital yakınlaştırmayı kullanabiliyorsunuz. Telefonla çekilen fotoğraflara aşağıdaki bağlantıdan gözatabilirsiniz.

İNDİR: Nokia Lumia 720 ile çekilen resimler

Kamera uygulamaları:
Carl Zeiss Tessar lense sahip Nokia Lumia 720’nin ışığın yetersiz olduğu ortamlarda kullanabileceğiniz LED flaşı da bulunuyor. Odaklamayı ekrana dokunarak da yapabiliyorsunuz. Ekran üzerindeki bir noktayı seçtiğinizde cihaz o noktayı odaklayıp fotoğrafı çekiyor. Çektiğiniz görüntülere konum bilgisi ekleyebiliyor. Uygulama mağazasından indirdiğiniz kamera uygulamalarını kullanmak için kamera açıkken Seçenekler > Lensler’e basınız. Mağazadan mutlaka yüklemenizi önerdiğim uygulamalar arasında SophieLens for Nokia var. Nokia’nın kendi uygulamalarını da yükleyin. Ayrıca mağazada fotoğraf efekti programları da var. Bunlardan da PhotoFunia ve InstaWithLove’u yükleyebilirsiniz.

Nokia Lumia 720 incelemesi uygulamalar

Fotoğraf paylaşma:
Fotoğraf galerisinde çektiğiniz fotoğraflar Film Rulosunun içerisinde bulunuyor. Fotoğraf uygulamasını açtığınızda sosyal ağlardan indirilen fotoğrafları da göreceksiniz. Fotoğraflar ayrı ayrı klasörleniyor. Ekran görüntüleri için de ayrı bir klasör bulunuyor. Bir fotoğrafı paylaşmak için öncelikle fotoğrafı ekranda görüntüleyin ve ardından Seçenekler > Paylaş butonuna basın. Açılan sayfadan istediğiniz şekilde paylaşma seçeneğini seçebilirsiniz. Bluetooth ile fotoğraf paylaşmak için öncelikle Bluetooth’u açmanız gerekmekte. Bluetooth kapalı ise Paylaş butonu altında “Bluetooth” çıkmayacaktır. İsterseniz fotoğraflarınıı 7 GB kotalı SkyDrive alanına yedekleyebilirsiniz. Böylece telefonunuzdan silinse bile SkyDrive hesabınızda kalır. Bunun için Ayarlar > Yedekleme yolunu izleyiniz. Bu özelliği kullanarak fotoğraflarınızı ve videolarınızı yedekleyebilirsiniz. Böylece Microsoft hesabınız sayesinde telefonunuza oluşturduğunuz tüm içerik yedeklenmiş olacaktır. Yedekleme yapılabilen içerikler Rehber, Mesajlar, E-Postalar, Uygulamalar ve Ayarları, Resimler ve Videolar.

Nokia Lumia 720 incelemesi uygulamalar

Fotoğraf ve video depolama
Kamerayı hızlı başlatmak için kamera tuşuna basılı tutabilirsiniz. Ekran kilitli iken de kamera bu şekilde başlatılabilir. Telefonunuzda bir hafıza kartı kullanıyorsanız fotoğraflarınızın ve videolarınızın hafıza kartına kaydedilmesini sağlayabilirsiniz. Çünkü hafıza doldukça telefon yavaşlayacak ve %75’lik sınır aşıldıktan sonra ekran donmaları yaşanacaktır. Multimedya içeriğin hafıza kartına kaydedilmesi için Ayarlar > Telefon Depolama Alanı yolunu izleyin. Buradaki seçeneklerde yer alan “Telefon” yazısını SD Hafıza kartı olarak değiştirin.

Haritalar: Here Maps
Nokia Lumia 720’nin ve diğer tüm Nokia modellerinin en güzel özelliklerinden daha biri Haritalar ve Navigasyon. Türkçe dil desteği de bulunan Nokia Haritalar tamamen ücretsiz olup hem sesli hem de görüntülü yol tarifleri sunmaktadır. Güncellemeler için herhangi bir cüret ödemezsiniz. Haritaları internet üzerinden cihazınıza indirebildiğiniz için navigasyon özelliği internet bağlantısı olmadan da çalışabilir. Hiçbir bağlantı ve internet olmadan size sesli yol tarifleri sunabilir. Aracınıza bir navigasyon cihazı almak yerine uygun fiyatlı bir Nokia cihazı almanızı öneririm.

nokia lumia 720 teamviewer

Haritaları indirme
Harita uygulamasını kablosuz internetin olduğu bir yerde başlatın ve Seçenekler > Haritaları İndir yolunu izleyin. Buradan istediğiniz haritaları telefonunuza indirin. İndirme işlemi devam ederken ekrandan ayrılmayın. Aksi halde indirme işlemi durur. Here Drive Beta uygulamasına giriş yapıp Ayarlar menüsünden Navigasyon sesini de indirebilirsiniz. Ayarlar kısmında düzenleme yapabileceğiniz bir çok seçenek mevcut.

Araç modu
Nokia Haritalar uygulamasını her zaman kullanıyoruz. İnceleme sırasında iç anadolu bölgesinde yine test etme imkanımız oldu. Uygulama size iki nokta arasındaki en kısa yolu gösterdiğinden Çankırı-Kırıkkale arasında bilinen yollardan değil köylerin arasından geçerek gittik. Bazı köylerde bizi şaşırtan tarifler de oldu. Mesela arabaların kullanmasıyla yola dönüşen çayırlar bile Nokia haritasında mevcut. Köy mezarlığına giden yollar yine haritalarda gösteriliyor. Ayrıca sesli olması ekrana bakmanıza gerek kalmadan yolunuza devam etmenizi sağlıyor. Arka planda çalışabildiğinden telefonun ekranı kapalı olsa da harita çalışmaya devam ediyor. 2B ve 3B harita modları var. Önemli bazı yerlerin 3 boyutlu görselleri yine haritalarda mevcut.

Nokia Lumia 720 incelemesi – 1. Bölüm

Nokia Lumia 720 ile ilgili haberler:
Nokia Lumia 720
Nokia Lumia 720 Galeri
Turkcell Nokia Lumia 720 kampanyası
Nokia Lumia 720 ile çekilen fotoğraflar
Nokia Lumia 720 artıları eksileri

İlgini çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir