Nokia Lumia 720 İncelemesi – Akıllı Telefon Saat Tablet Mobilbey.net

Nokia Lumia 720 İncelemesi

Nokia Lumia 720 incelemesi

Nokia Lumia 720 İncelemesi
Nokia Lumia 720, 4.3 inç ekran boyutuna sahip tasarımı ve performansı ile öne çıkan bir Windows Phone 8 telefonu. Telefonun kırmızı, beyaz, mavi, siyah ve sarı olmak üzere beş farklı renk alternatifi bulunuyor. Tüm renkler oldukça etkileyici. Tasarımı ile çok beğeni toplayan Lumia modelleri renkleri ile de tercih edilir oluyor. Tek parça yapıya sahip olan Lumia 720’nin bataryası kullanıcı tarafından çıkarılamıyor. Sim kartınızı ve hafıza kartınızı telefonun yanında bulunan ve ince bir çubuk sokarak açabileceğiniz yuvalardan takabiliyorsunuz. Cihazı kullanabilmek için bir Microsoft ve Nokia hesabınızın olması gerekiyor.

Nokia Lumia 720 incelemesi kilit

Başlangıç
Telefona Microsoft ve Nokia hesabımızı ekledikten sonra mağazadan uygulama indirebiliyoruz. Ayrıca 7 GB kotalı SkyDrive alanına sahip oluyoruz. SkyDrive’ı telefonunuzda kullanabilmek için uygulama mağazasından indirmeniz gerekiyor. Cihaz için çıkarılan güncelleme varsa hesap kurulumu sonrasında bu güncellemeler yükleniyor. Ayrıca Rehber, Mesajlar ve takvim kaytlarınız da Microsoft hesabınıza yedekleniyor. Nokia Lumia modellerinin en büyük avantajı Harita uygulaması. Harita uygulamasını internet olmadan sesli yönlendirmeler de dahil olarak kullanabiliyorsunuz. Bunun için önceden bulunduğunuz ülkenin haritasını indirmeniz gerekiyor. Bunları inceleme yazısı sırasında nasıl yapacağımızdan bahsedeceğiz. Lumia 720 hakkındaki incelemeyi okuduktan sonra, diğer Lumia modelleri hakkında yazdığımız inceleme yazılarını da okuyabilirsiniz. İşletim sistemleri aynı olduğunda benzer özellikler tüm telefonlarda aynı. Yorumlar kısmında bir çok arıza ve “nasıl yapılır?” sorularının cevapları mevcut.

Nokia Lumia 720 incelemesi harita

SIM kartı ve hafıza kartını takma
Lumia 720 tek parça bir telefon ve arka kapağı açılmıyor. SIM kartınızı ve hafıza kartınızı telefonun yan kısmındaki yuvaları açarak yerleştiriyorsunuz. Bunun için ucu ince bir iğne kullanabilirsiniz. Lumia 720 micro SIM kart ile çalışıyor. Hafıza kartı olarak da micro SD kartları destekliyor. Telefonun 8 GB dahili hafızası var. 64 GB’a kadar da hafıza kartı desteği sunuyor. Bu sizin için yeterli bir alan olacaktır.

Ana ekran ve uygulama ekranı
Yeni bir Windows Phone kullanıcısı iseniz Lumia’nın diğer modelleri ile ilgili yaptığımız incelemeleri de okumanızı öneririm. Faydasını göreceksiniz. Windows Phone 8 modelleri temel olarak iki ekrandan oluşmakta. Telefonu ilk açtığınızda gelen ekran, canlı kutuların bulunduğu ana ekran. Bu ekranı sola doğru çektiğinizde açılan ekran ise telefona yüklediğiniz tüm uygulamaların listelendiği Uygulama ekranıdır. Sık kullandığınız bir uygulamayı ana ekrana ekleyerek (“Live Tile” özelliği de bulunuyorsa) açmadan takip edebilirsiniz. Bir uygulamanın canlı kutucuğunu ana ekrana eklemek için uygulama listesinden, uygulamanın ismine basılı tutup açılan kutucuktan “Başlangıç Ekranına Sabitle” yi seçiniz. Bir uygulamayı ana ekrandan kaldırmak için, ana ekrandaki simgesinin üzerine basılı tutup, sağ üst köşedeki simgeye basın. Bu sadece uygulamayı ana ekrandan kaldırır. Uygulamayı tamamen kaldırmak için uygulama listesinden seçip kaldırmanız gerekmektedir. Ana ekrandaki canlı kutucukların boyutunu da değiştirebiliyorsunuz. Bunun için üzerine basıp sağ alttaki düğmeye basmanız gerekmekte.

Nokia Lumia 720 incelemesi Fotoğraflar

Kilit ekranı
Kilit ekranı tuş kilidini aktifleştirdiğinizde devreye girer. Bu ekran üzerinden bazı uygulamaların durumları hakkında küçük bilgiler alabilirsiniz. Mesela şarjınızın ne kadar kaldığını öğrenebilir veya gelen mesajın bir kaç satırını okuyabilirsiniz. Kilit ekranı ile ilgili ayarları Ayarlar > Kilit ekranı menüsünden yapabilirsiniz. Arka plan resmini de bu ayar menüsünden değiştiriyorsunuz.

Ekran teknik özellikleri:
Lumia 720’nin 480 x 800 px çözünürlüğe sahip 4.3 inç büyüklüğünde bir ekranı var. IPS ekran renk ve hassasiyet olarak çok iyi. 1 inç başına 217 piksel düşüyor. Nokia ClearBlack teknolojisine sahip ekran çizilmeye karşı dayanıklı. Bunun için Corning Gorilla Cam kullanılmış. Güneş ışığı altında okunabilirliği çok iyi. Ayarlar > Parlaklık menüsünden otomatik ekran ışığı seviyesini açabilirsiniz. Bu durumda ortamın ışık şiddetine göre ekran ışığı ayarlanacaktır. Telefonu eldivenle kullanabiliyorsunuz. Evdivenle kullanabilmek için Ayarlar > Ekran+ Dokunma menüsüne gidiniz. Ekran renkleri: TrueColor (24-bit/16M) En/boy oranı: 15:9

Nokia Lumia 720 incelemesi harita

Mail hesabı ve sosyal ağ hesabı ekleme
Telefonunuza hesapları Ayalar > E-posta ve hesaplar menüsünden ekliyorsunuz. Buradaki Microsoft hesabı uzantısı @msn.com, @outlook.com, @hotmail.com vb. gibi olan Microsoft’un hesaplarından biri olabilir. “Microsoft Hesabı”na basıp eklediğiniz bu hesap sizin ana hesabınıza olacak ve telefonunuzun içeriği bu hesaba yedeklenecek. Eğer ekelyeceğiniz hesap uzun süredir kullandığınız bir hesapsa bugüne kadar konuştuğunuz bir çok messenger hesabı rehberinizde yer alacak ve karışıklığa neden olacak. Bu yüzden yeni bir Microsoft hesabı oluşturup kullanmanızı tavsiye ederiz. Sosyal ağ hesaplarınızı da yine bu ayar menüsünden ekleyebilirsiniz. Uzantısı size ait bir mail hesabı kurmak için Hesap Ekle > Başka Hesap yolunu kullanınız.

Rehber filtreleme
Eklediğiniz e-posta hesapları ve sosyal ağ hesaplarının kişi listeleri telefonun rehberine görünecektir. Görünmesini istemediğiniz kişi listelerini kaldırmak için Rehberinizi açın ve Seçenekler > Ayarlar > Kişi Listemi Filtrele tuşuna basıp görünmesini istemediğiniz hesapları kaldırınız. Hesap ekleme bölümünden Google hesabınızı da ekleyebiliyor ve rehberinizi Google suncuusuna da yedekleyebiliyorsunuz. Uygulama mağazasından “Verilerimi Aktar” uygulamasını indirerek eski telefonunuzdan desteklenen içeriğin tamamını yeni telefonunuza aktarabilirsiniz.

Nokia Lumia 720 format atma
Telefona format atmak yani tüm içeriğini silmek için Ayarlar > Hakkında > Telefonu sıfırla yolunu izleyiniz. Telefonu sıfırladıktan sonra yapacağınız kurulumda mevcut Microsoft hesabınızı tanımlamanız durumunda rehberiniz, mesajlarınız ve takvim kayıtlarınız internet üzerinden telefona yeniden indirilecektir. Telefonun ekranı donduğunda ise yeniden başlatmak için güç tuşuna ve ses kısma tuşuna 7-8 saniye basılı tutunuz.

Nokia Lumia 720 incelemesi internet

Lumia 720 Uygulamalar arasında geçiş yapma
Nokia Lumia 720′de uygulamalar arasında geçiş yapmak için Geri tuşunu bir kaç saniye basılı tutun. Açık olan uygulamalar ekranda listelenecektir. Geçiş yapmak istediğiniz uygulamayı ekrandan seçebilirsiniz.

Lumia 720 arka planda çalışan uygulamaları kapatma
Bir uygulamadan Windows tuşuna basarak çıkarsanız uygulama arka planda çalışmaya devam eder. Uygulamaları kapatmak için ana ekrana dönene kadar Geri tuşuna arka arkaya basınız. Geri tuşuna basılı tutup açık olan uygulamaları listelediğinizde kapattığınız bu uygulamayı göremeyeceksiniz. Sadece müzik çalar bu şekilde kapanmaz. Müzik çaları kapatmak için öncelikle çalan şarkıyı durdurmanız gerekmektedir.

Nokia Lumia 720 ekran görüntüsü alma
Ekran görüntüsü almak için güç tuşuna ve Windows tuşuna aynı anda basmanız gerekiyor. Ekran görüntüsü alarak kaydettiğiniz görüntülere Fotoğraflar > Albümler > Ekran Görüntüleri klasöründen ulaşabilirsiniz.

Nokia Lumia 720 incelemesi Mağaza

Kesme-Kopyalama-Yapıştırma, kelime arasına girme
Bir kelimeyi seçmek için kelimenin üzerine bir kere dokununuz. Seçme aracı açılacaktır. Başından ve sonundan tutarak istediğiniz kadar kelimeyi seçebilirsiniz. Seçim işleminden sonra Kopyalama için bir buton çıkar. Buna basarak seçtiğiniz sözcükleri kopyalamış olursunuz. Bir kelimenin arasına girmek için ekrandaki herhangi bir yere imleç çıkana kadar basılı tutun. Yazı imleci çıkınca bunu istediğiniz kelimenin arasına getirin. Yapıştırma işlemi için de klavyenin üst çubuğunda solda çıkan butonu kullanın.

Bluetooth ile resim veya dosya gönderme
Bluetooth ile bir dosya veya multimedya içerik göndermek için öncelikle Bluetooth’u açmanız gerekmekte. Aksi halde Paylaşma seçeneklerinde Bluetooth görünmez. Paylaşmak istediğiniz fotoğrafı açıp Seçenekler’den Paylaş butonuna basınız ve ardından Bluetooth’u seçiniz. NFC desteğine sahip bir cihazda bu işlemi yapmanıza gerek kalmaz. NFCnizin açık olması yeterlidir. Cihazları birbirine dokundurarak alışveriş yapabilirsiniz. Fakat NFCde farklı markalar her zaman birbirini desteklememekte. Yani bir Samsung modeline bazen içerik gönderemeyebilirsiniz.

Nokia Lumia 720 incelemesi uygulama

Telefona uzaktan uygulama yükleme, kilitleme, çaldırma
Ayarlar > Telefonumu Bul menüsünden seçeneği açık hale getirin. Ardından Microsoft hesabınızla windowsphone.com adresinden hesabınıza giriş yapın. Telefon simgesinin üzerine geldiğinizde açılan seçeneklerden Telefonumu Bul menüsüne giriş yapın. Bu menüden telefonunuzu çaldırabilir veya kilitleyebilirsiniz. windowsphone.com sitesindende telefonunuza uygulama yükleyebilmek için Telefonumu Bul özelliğinin açık olması gerekmektedir.

Lumia 720 Mesajları bildirim çubuğunda göstermeyi engelleme
Mesajlarınızı (SMS, Whatasapp vb.) bildirim çubuğunda gösterilmesini engellemek için Ayarlar > Bildirimler+Eylemler menüsüne geliniz ve buradaki listeden SMS ve Whatsapp’ı kaldırınız. Böylece artık gelen mesajlarınız bildirim çubuğunda gösterilmeyecektir.

Nokia Lumia 720 incelemesi 2. Bölüm

Nokia Lumia 720 ile ilgili haberler:
Nokia Lumia 720
Nokia Lumia 720 Galeri
Turkcell Nokia Lumia 720 kampanyası
Nokia Lumia 720 ile çekilen fotoğraflar
Nokia Lumia 720 artıları eksileri

İlgini çekebilir

89 Responses

 1. kübra dedi ki:

  Ahmet Bey merhaba uzun bir aradan sonra:)
  artık lumia 720 den kurtulup Samsung Galaxy s5 aldım.
  Yardımlarınız ve Lumia için verdiğiniz tüm destekler için çokça tşk ederim.
  Saygı ile..

 2. nazmiye dedi ki:

  merhabalar
  ben de nokıa lumıa 720 aldım ama durduğu yerde tl gidiyor nerde kulllanıldığını da bilemiyorum bütün internet bağlantısı olan özzelliklerin hepsini kapattığım halde yine de gidiyor… şimdi tl bitince gitmiyor… bana yardımcı olurmusunuz…

 3. Meryem Selenay Özçelebi dedi ki:

  Ben L720 almayı düşünüyorum ama çogu sitede hemen arızalandığı fln yazıyor aslında nokianın telefonun çok arızalanıcagını düşünmem.Kararsız kaldım alsam mı Ahmet Bey?

 4. Meryem Selenay Özçelebi dedi ki:

  Birde eksi ve artı yönlerini söyleyebilirmisiniz ama lütfen telefonun kullananlar söylesin duyanlar yada hiç kullanmayanlar değil

 5. emre kart dedi ki:

  merhabalar lumia 720 kullanıcısıyım ama mobil veriyi acamıyoum yardımcı olurmusunuz ?

 6. Büteyra dedi ki:

  Ben yeni telefon almak istiyorum ve lumia 720 ile htc 8x arasında kaldım bi de lumia 720 nin arka kapağını değiştirebiliyor muyuz? Şimdiden teşekkürler

 7. Rıfat dedi ki:

  15 gün önce lumia 1320 aldım memnunun ptabledimden fakat kendim pthableti kapatıp açınca otomatik olarak ses seviyesi yarı yarıya düşüyor yani 30 iken 15 e düşüyor bu ptabletin kendinden mi yoksa fabrikasal hata mıdır bana yardımcı olur musunuz lutfen

 8. nazmiye dedi ki:

  Merhabalar….
  ben de Nokia lumıa 720 kullanıyorum … Telefonumdan çok memnunum ama tek sorunum internetten indirdiğim müzikler nereye kaydediliyor onları bulamıyorum… Yardımcı olur musunuz acaba ??

 9. irem dedi ki:

  lütfen yardım edin lumia 720 telefonumda whatsappa basıyorum sanki basmamışım gibi ana sayfada kalıyor internete girme tuşuna basıyorum onda da aynı şey oluyor ne yapmalıyım

 10. Kubilay dedi ki:

  Böyle telefon olmaz olsun almayın aldırtmayın telefonun ses kısma tuşu kilit ekranı tuşu hepsi zamanla bozuluyor tuşlara tırnak ile sert bastırmak gerekiyor şimdi her arama yaptığımda telefon 10 saniyeden uzun konuşmalarda donuyor ve dokunmatik işlev görmüyor mecburen telefona reset atmam gerekiyor. Şuanda yine dondu ve reset bile atamıyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir