Nokia Lumia 820 inceleme – 3 – Akıllı Telefon Saat Tablet Mobilbey.net

Nokia Lumia 820 inceleme – 3

Nokia Lumia 820 inceleme 2. Bölüm

Nokia Lumia 820 inceleme – 3.Bölüm
Müzik
Lumia 820’de iki tane müzik oynatıcısı bulunuyor. Bunlardan biri işletim sistemine ait oynatıcı diğeri ise Nokia’nın kendi müzik çaları. Telefona attığınız müzikleri her iki oynatıcıdan da dinleyebiliyorsunuz. Gelişmiş özellikleri, Mix Radio ve çevirim dışı lisanslı müzik dinleme gibi özellikleri olduğundan dolayı biz müzik dinlerken Nokia’nın uygulamasını kullanıyoruz. Nokia Müzik uygulamasının tek eksiği kendi müziklerinizi dinlerken parçayı ileri ve geri saramamanız. Normalde Mix Radio’daki parçalar lisanslı olduğundan anlaşma gereği şarkıları ileri alamıyorsunuz. Fakat bunu kendi müziğimizde yapabilmemiz gerekli.

Çevirimdışı lisanlı müzik dinleme
Nokia Müzik uygulaması bu cihazları diğer Windows Phone işletim sistemli telefonlardan bir adım öne talıyan çok mükemmel bir uygulama. Uygulama sayesinde herhangi bir ücret ödemeden 20 milyondan fazla şarkıyı istediğiniz kadar dinleyebiliyorsunuz. Mix Radio size bu imkanı veriyor. Fakat Mix Radio’dan parça dinlemek için internet bağlantınızın olması gerekiyor. Her zaman internet bağlantısı mümkün değil. İşte bunu düşünen Nokia uygulamada beğendiğiniz radioları çevirimdışı dinleyebilmeniz için indirmenizi sağlıyor. Siz beğendiğiniz kanalları telefonunuza indiriyorsunuz ve internetin olmadığı yerlerde bu parçaları dinleyebiliyorsunuz.

Nokia Lumia 820 inceleme Müzik

Şarkıcı bilgileri
Telefona indirdiğiniz parçalar hafıza içerisinde yer kaplıyor fakat dosya olarak görünmüyor. İçinde bir şey olmadığı halde telefonunuzun hafızasının neden azaldığını merak ediyorsanız sebebi çevirimdışı radyodur. Mix Radioda şarkıcıların fotoğraf albümleri, albüm kapakları ve Twitter hesaplarından gönderdikleri son mesajlar da bulunuyor. İstediğiniz parçayı online olarak satın da alabiliyorsunuz. Kutu içerisinden çıkan kulakiçi kulaklık ve Dolby ses desteği de dinlediğiniz parçaların kalitesini iki katına çıkarıyor. Kısacası Nokia Müzik uygulamasının yer aldığı bir telefon tam anlamıyla harika bir müzik telefonuna dönüşüyor.

Kamera ve Video
Otomatik netleme özelliği ile birlikte fiziksel bir kamera tuşu bulunan Nokia Lumia 820 arka arkaya hızlı fotoğraflar çekebiliyor. Kamerayı açmak için kamera tuşunu kısa süreli basılı tutmanız yeterli. Ön kamerayı da kullanarak fotoğraf ve video kaydedebiliyorsunuz. Arka kamera ile HD veya Full HD video kaydetmek mümkün. Nokia Lumia 820 ile çektiğimiz 1 fotoğrafın ortalama boyutu 3.3 MB yer kaplıyor. Yani 8 GB dahili hafızasına yaklaşık 2.400 fotoğraf sığar. Full HD videonun 1 saniyesi 2.7 MB yer kaplıyor. Yani 8 GB dahili hafızaya yaklaşık 50 dakika kayıt yapabilirsiniz. Bu durum sizi hafıza kartı kullanmaya zorlayabilir. Cihaz 32 GB’a kadar hafıza kartı destekliyor.

Ortalama değerler:
1 fotoğraf boyutu: 3.3 MB
10 saniyelik HD video: 18 MB
10 saniyelik Full HD video: 27 MB
Arka arkaya fotoğraf çekme hızı: 0.4 saniye

İNDİR: Nokia Lumia 820 ile çekilen resimler

Nokia Lumia 820 inceleme oyun

Uygulama Mağazası
Uygulama mağazasının 1-2 ay öncesine göre çok daha iyi olduğunu söyleyebiliriz. Her geçen gün yeni uygulamalar ekleniyor. Mağazadaki kaliteli uygulamalar arasında Evernote, Amazon Kindle, Audible, Foursquare, IBB Trafik, Last.fm, Linkedin, Nokia Trailers, PhotoFunia, SkyDrive, Skype, SoundHound, Tunein Radio, VoiceTranslator, Wallbase, Nokia Weather, WhatsApp ve YouTube bulunuyor. İsmini yazamadığımız daha bir çok uygulama var. Daha öncede söylediğimiz gibi Nokia’nın kendi uygulamaları telefonu bir adım öne taşıyor. Ben TeamViewer ile Dropbox uygulamasının mağazada yer almasını bekliyorum. Mağazanın bu hali ile eleştiri alması normal. Çünkü diğer işletim sistemlerinde yıllardır kullanılan uygulamalardan eksik kalmanız ve beklemek zorunda olmanız üzücü bir durum.

Kelime tahmini
Kelime tamamlama özelliği mesaj yazarken size zaman kazandıran bir özellik. Lumia 820′de siz yazmaya başladığınızda klavyenin hemen üstünde kelime tahminleri yer alıyor. Kelimenizi yazdığınızda, diğer telefonlardan farklı olarak o kelimenin ardından gelmesi ihtimal olan kelimeleri öneriyor. Mesela siz mesajınıza “Seni” yazdınız. Lumia 820 bu kelimenin ardından size “çok” “seviyorum” “özledim” gibi kelimeler öneriyor. Bir kelime ile başlayıp uzun uzun anlamlı cümleler kurabiliyorsunuz. Bu ciddi anlamda zaman kazandırıyor.

Windows Phone 8 için Internet Explorer 10
Nokia Lumia 820′de Internet Explorer 10 mobil tarayıcı bulunuyor. İki farklı arama motoru kullanan tarayıcı da ya Bing ya da Yandex’i seçebilirsiniz. Yandex telefonda uygulama olarak kurulu olduğundan arama yapmak biraz zaman alıyor. Cihaz önce uygulamayı başlatıyor ardından aranan kelime için sonuçları listeliyor. Tarayıcıda en fazla 6 sekme açılabiliyor. Tarayıcı çubuğunun soluna sık kullandığınız bir özelliği ekleyebiliyorsunuz. Biz sekmeleri ekledik ve bu kısayolu kullanarak sekmeler arasında daha kolay geçiş yaptık. Tarayıcı ile siteleri mobil sürümde veya bilgisayar sürümünde açabiliyorsunuz. Şifrelerinizi, form verilerinizi kaydedebiliyor.

Nokia Lumia 820 inceleme internet

Cüzdan
Windows Phone işletim sistemi ile birlikte gelen Cüzdan uygulaması ile kredi kartlarınız da dahil olmak üzere, öğrenci kartı veya kütüphane kartını cihaza aktarıp gerektiğinde kullanabiliyorsunuz. Cüzdan uygulamasına kredi kartı bilgilerinizi eksiksiz girerseniz, Uygulama mağazasından ücretli bir uygulama satın alırken Cüzdan uygulamasında tanımlı olan kartınızı kullanabiliyorsunuz. Uygulama mağazasından, alışveriş sitelerine ait bir uygulama indirip alışveriş yapmak istediğinizde, ödeme ekranında yine Cüzdan uygulamasındaki kredi kartınızı kullanabiliyorsunuz.

Sesli kontrol
Windows Phone’da rakipleri kadar gelişmiş olmasa da bir sesli asistan var. Sesli asistanı kullanmak için Windows tuşuna uzun süre basmanız gerekiyor. Sesli asistan ile rehberdeki bir kişiyi arayabilir, yakındaki restoranları görüntüleyebilir, bir uygulama veya oyun açabilir veya sesli mesaj yazabilirsiniz. Rehberdeki bir kişiyi aramak için “Call” ile başlayıp adını söylemeniz gerekli. Uygulamanın şimdlik Türkçe dil desteği yok. Fakat yine de kullanmak için Rehberdeki isimleri biraz İngiliz aksanı ile söylemeye çalışın. Söylediklerinizi çok iyi anlıyor. Rehberdeki bulunan kayıt üzerinde birden fazla numara kayıtlı ise bunlardan hangisini aramanızı istediğiğinizi de soruyor.

Sesli mesaj yazma
Sesli mesaj yazmak için Text komutunu kullanıyorsunuz. Mesajın tamamını veya bir kısmını söyleyip bekleyin. Telefon söylediklerinizi yazacaktır. Sonrasında ise size mesaj yazmaya devam etmek isteyip istemediğinizi soruyor ve mesajı göndermeyi sesli olarak onaylamanızı istiyor. Siz “Send” derseniz mesajı gönderiyor. Telefonda bulunan bir uygulama veya oyunu açmak için “Open” komutunu kullanmanız gerekiyor. Herhangi bir komut kullanmadığınızda cihaz her söylediğinizi internette aratıp bulabiliyor.

Nokia Lumia 820 inceleme Kişiler

Ekran hassasiyeti
Ekran hassasiyetini en yüksek seviyeye getirirseniz parmağınızla ekrana dokunmadan bile ekranı yukarı aşağı hareket ettirebilirsiniz. Yüksek hassasiyet telefonu eldivenle bile kullanmanızı sağlıyor.

Kutu içeriği
Batarya
Şarj cihazı ve kablosu
Kulaklık

Nokia Lumia 820 inceleme – 1. Bölüm
Nokia Lumia 820 inceleme – 2. Bölüm

İlgini çekebilir

129 Responses

 1. rumeysa dedi ki:

  telefonumda belli aralıklarla Tl kalan tutar iletisi geliyor ve kontörümü yiyor.. bu neden olablir? internet paketim de yok.. eğer erişimi kapat önerisi vericekseniz biraz daha açabilir misiniz? henüz telefondaki yerlerini bilmiyorum..

  ha birde windows tuşuna uzun basınca sesli yönlendirme yapabiliyormuşuz.. windows tuşu ne oluyor tam oalrak nerede?

  • Eğer telefon kendi kendine internete bağlanıyor ve bu sebeple hattınızdaki kredi azalıyorsa Ayarlar kısmından Veri Bağlantısını kapatmanız gerekmektedir.
   Ayarlar > Hücresel+SIM > Veri Bağlantısı kapalı olacak

   Windows tuşu telefonun alt kısmında yer alan üç tuştan ortadakidir. Windows logosu olan tuş 🙂
   Bu tuşa basarak sesli asistanı açabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir