Nokia Lumia 820 İnceleme – Akıllı Telefon Saat Tablet Mobilbey.net

Nokia Lumia 820 İnceleme

Nokia Lumia 820 inceleme

Nokia Lumia 820 İnceleme
Lumia 820 Nokia’nın Windows Phone 8 işletim sistemine sahip ikinci telefonu. Lumia 920’ye göre daha küçük bir telefon. Şarj cihazına dokunarak bataryasını doldurabilen kılıfı, hafıza kartı ile belleğinin yükseltilebilmesi, Nokia Mix Radyo ile 12 milyondan fazla şarkıyı internet bağlantısı olmadan ücretsiz dinleyebilme öne çıkan özelliklerinden. Telefonun en çok şikayet alan problemi ise 8 GB olan dahili hafızası. Bu hafızanın 2 GB’ı sistem için ayrılıyor. Kalan hafıza da yüklediğiniz oyun ve uygulamalarla hemen doluyor ve kullanım esnasında sıkıntı oluşturuyor. Windows Phone modellerinde uygulama ve oyunlar hafıza kartına yüklenemediğinden bir süre sonra dahili hafıza yetersiz kalabilir. Bu yüzden Lumia 820’yi tercih ederken bunu gözönünde bulundurunuz.

Başlarken
Nokia Lumia 820, Windows Phone 8 işletim sistemine sahip olduğundan telefonun tüm özelliklerini tam anlamıyla kullanabilmek için bir Microsoft hesabı ve bir Nokia hesabına ihtiyacınız var. Cihazı ilk kez başlatırken bu bilgileri bizden isteyecek. Eğer Microsoft veya Nokia hesabınız yoksa daha sonradan bu bilgileri girebilirsiniz. Microsoft hesabı (@hotmail.com, @hotmail.com.tr, @outlook.com vb.) telefondaki rehberinizi, mesajlarınızı, ajandanızı, fotoğraflarınızı ve dokümanlarınızı yedeklemek için kullanılır. Her Microsoft hesabı çin verilen 7 GB kotalı SkyDrive çevirim içi depolama alanı üzerinden bu yedeklenen verilere kolayca ulaşabilirsiniz. Rehberinizi ve ajandanız aynı zamanda Nokia hesabınıza da yedeklenir.

Nokia Lumia 820 inceleme - Ana ekran

SIM kartı takma
Telefonun arka kapağını çıkarıp SIM kartı takmak belki de dünyanın en zor işi. Baş parmağınızı, telefonun üst köşelerinden birine, arka kapağı ittirebilecek şekilde yerleştirin. Burada kapağı ittirirken telefonun ekranını biraz zorlamak gerekiyor. Kapak biraz açılınca baskı uygulamayı bırakıp tırnaklarınızla çıkarmaya çalışın. Bu baskı zamanla telefonun ekranında hasara neden olacaktır. Sık bir şekilde sim kart değiştiriyorsanız sizi zor günler bekliyor. Çıkarma işlemini köşeden yapmaya ve parmağınızın ekrana değil de kılıfa baskı uyguladığından emin olun. Acele etmeyin ve çok bastırmayın.

Hafıza kartı takma
Şarj özelliğine sahip bu arka kapağı çıkarmak için daha basit bir yol bulmaları gerekiyordu. Herkesin yapabileceği bir iş değil. Kapağı çıkardığınızda bataryayı da çıkararak sim kartınızı ve varsa hafıza kartınızı telefona takabilirsiniz. Nokia Lumia 820 micro sim kartları desteklemekte. Micro sim kartınızı temas yeri aşağıya gelecek şekilde yuvasına otutturun ve sim kart yuvasına oturana kadar ittirin. Bataryanın değiştirilebiliyor olması bu telefon için önemli bir avantaj.

Nokia Lumia 820 inceleme hesap makinesi

Ana menü
Windows Phone işletim sisteminin kullanımı gayet basit. Belki de işletim sisteminin Türkiye’de diğer ülkelerden daha çok beğenilmesinin nedeni de budur. Telefonda iki ekran var. Biri telefon ilk açıldığında canlı widgetların bulunduğu ekran diğeri ise ekranı parmağınızla sola ittirip açtığınız ikinci ekran. İkinci ekranda telefona yüklediğiniz uygulamaların listesi bulunuyor.

Google, Facebook ve Twitter hesabı ekleme
Daha önce bir Android veya iPhone kullandıysanız rehberinizi ve takviminizi kolayca yeni telefonunuza aktarabilirsiniz. Bunun için Ayarlar > E-Posta+Hesaplar menüsünden eklemek istediğiniz hesapları seçiniz. Telefona Google hesabınızı ekleyip rehberinize ekleyeceğiniz yeni numaraların yine Google hesabınızda yedeklenmesini sağlayabilirsiniz.

Nokia Lumia 820 inceleme - Menu

Eski telefonunuzdan rehberinizi alma
Nokia Lumia 820’de yüklü bulunan “Verilerimi Aktar” uygulamasını çalıştırıp Bluetooth’unuzu açarak eski Nokia cihazınızdan rehberinizi alabilirsiniz.

Uygulamalar arasında geçiş yapma
Nokia Lumia 820′de uygulamalar arasında geçiş yapmak için Geri tuşunu bir kaç saniye basılı tutun. Açık olan uygulamalar ekranda listelenecektir. Geçiş yapmak istediğiniz uygulamayı ekrandan seçebilirsiniz.

Arka planda çalışan uygulamaları kapatma
Arka planda çalışan uygulamaları tamamen kapatmak için uygulama açıkken, telefonun ana ekranına dönene kadar Geri tuşuna basınız. Böylece açık olan uygulama kapanmış olacaktır. Geri tuşuna basılı tutup açık olan uygulamaları listelediğinizde kapattığınız bu uygulamayı göremeyeceksiniz. Eğer müzik çalar açık ve bir şarkı çalıyorsa bu şekilde müzik çalar kapanmaz. Müzik uygulamasını tamamen kapatmak için öncelikle çalan şarkıyı durdurmanız gerekmekte.

Bir uygulamayı telefondan kaldırma
Nokia Lumia 820’de bir uygulamayı veya oyunu telefondan kaldırmak için ana ekranı sola çekip tüm uygulamaların listelendiği ekrandan silmek istediğiniz uygulamayı bulunuz. Telefona yüklediğiniz oyunların tamamı “Oyunlar” uygulamasının içinde listelenmekte. Silmek istediğiniz uygulamanın isminin üzerine basılı tutup açılan pencereden Kaldır’ı seçiniz.

Nokia Lumia 820 inceleme Facebook

Nokia Lumia 820 ekran görüntüsü alma
Ekran görüntüsü almak için güç tuşuna ve Windows 8 logosuna aynı anda basmanız gerekiyor. Ekran görüntüsü alarak kaydettiğiniz görüntülere Fotoğraflar > Albümler > Ekran Görüntüleri klasöründen ulaşabilirsiniz.

Bir kelimenin arasındaki harfi seçme
Daha önce Android telefon kullandıysanız, kelime arasındaki yanlış yazdığınız harfin başına gelmek için zorlanabilirsiniz. Windows Phone 8’de kelimenin tamamını seçmek için kelimenin üzerine bir kez dokunmak yeterli. Fakat bir kelimenin bir harfini düzeltmek istiyorsanız işaret imleci çıkana kadar parmağınızı ekrana dokundurun. Çıkan imleci değiştirmek veya harf eklemek istediğiniz yere getirin.

Bluetooth ile resim veya dosya gönderme
Bir fotoğraf çektiniz ve arkadaşınız çok beğendi. Bluetooth’la kendisine göndermenizi istedi. Seçeneklerden Paylaş butonuna bastınız ve çıkan listede Bluetooth olmadığını gördünüz. Aklınıza “Bluetooth ile paylaşılmıyor mu ya?” diye bir soru gelebilir. Cevabı evet paylaşılıyor fakat önce Bluetooth’u açmanız gerekmekte. Eğer Bluetooth kapalı iken bir içerik paylaşmak isterseniz açılan listede Bluetooth iel gönder çıkmıyor.

Nokia Lumia 820 antenler

Antenler
Cihazın Wireless, Bluetooth ve şebeke antenlerinin yer aldığı bölgeler yukarıdaki resimde işaretlenmiştir. Özellikle görüşme esnasında bu bölgelere elinizle veya yüzünüzle bir temas gerçekleştirmeyiniz. Böylece hem cihazınız daha az güç harcar hem de sağlığınıza olan etkisi en aza inmiş olur.

Lumia 820 Mesajları bildirim çubuğunda göstermeyi engelleme
Mesajlarınızı (SMS, Whatasapp vb.) bildirim çubuğunda gösterilmesini engellemek için Ayarlar > Bildirimler+Eylemler menüsüne geliniz ve buradaki listeden SMS ve Whatsapp’ı kaldırınız. Böylece artık gelen mesajlarınız bildirim çubuğunda gösterilmeyecektir.

Nokia Lumia 820 inceleme – 2. Bölüm
Nokia Lumia 820 inceleme – 3. Bölüm

Nokia Lumia 820 ile ilgili haberler:
Nokia Lumia 820 Teknik Özellikleri
Galeri: Nokia Lumia 820
Nokia Lumia 820 artıları eksileri
Turkcell Nokia Lumia 820 kampanyası
Avea Nokia Lumia 820 kampanyası
Nokia Lumia 820 ekran görüntüsü alma
En iyi 10 Nokia Lumia 820 uygulaması
Nokia Lumia 820 – HTC Windows Phone 8S karşılaştırması
Nokia Lumia 820 ile çekilen fotoğraflar

İlgini çekebilir

208 Responses

 1. osman dedi ki:

  Merhaba lumis820 kullanıyorum Facebook da istediğim fotoğrafı paylaşamıyorum ilk sırada ki fotoğrafı paylaşıyor. Yardımcı olur musunuz

 2. burak dedi ki:

  Nokia lumia 820 kullanıyorum ve müzik listemdeki müzik isimlerini açamıyorum hepsi bilinmeyen sanatçı diye gözüküyor yardımcı olursanız çok sevinirim .

 3. esra demir dedi ki:

  lumia 820 kullanıyorum ve ana menüdeki arka plan resmini değiştirme gibi bir şansım varmı yani widgetler listesi ve ekranı sola ittiğimizde açılan listeler arkasına istediğimiz bir resmi koya bilme şansımız varmı düz siyah bir renk mecvut şuan cevabımızı meailime gönderirseniz sevinirim teşekkürler.

 4. musa dedi ki:

  Merhabalar benim evde internetim mevcut ama sifremi unutmusum lumia 820 kullaniyorum onda bagli ve ben sifreyi nasil gorebilirim telefonumdan yardimci olursaniz sevinirim..

 5. fatos dedi ki:

  ya şu lanet skydrive kaldırmayı açık bi şekilde izah edermisiniz. yedeklemeyi durdurdum .yere çarpcam o olcak teli bütün fotoları atıyo içine formatlıyorum gene çıkıyor.

 6. Canturk dedi ki:

  Ahmet bey windows Phone işletm sistemime hakim oldugunuz belli. Butun sorulara gayet acıklamalı cevaplar yazmıssınız ama Marttan sonra yok hıc gonderi yada cevap. Lumia 1520 kullanıyorum bunla ilgili bir soruda benim olacak size mümkünse. Benzer sorulardan anladığım kadarı ile biraz tahmin ediyorum ama sorayım yinede internetten bir corum sitesinden bir video indirdim. 21 MB lik bir videoyu indirilenlere kaydetti dedi bitince. Ancak hiç bi yerde bulamıyorum. Bi yerlerdeduruyomudur onedrivede filan yoksa hiç mi kaydetmedi hafızasına cevaplarsan sevinirim

 7. Gülay dedi ki:

  Merhaba ben lumia 820 kullanıyorum ve instagrama video atamıyorum. Nasıl atılabileceğini bilen biri varsa çok acil cevap istiyorum. Şimdiden teşekkürler

 8. Ayşenur dedi ki:

  Ben lumia 520 kullanıyorum, kısa mesajlar yedekleme seçeneği açık, dün yanlışlıkla mesajları sildim yedekleme açık olduğu halde bulamıyorum mesajları, microsoft hesabında onedriveda da yok ne yapmam lazım lütfen yardımcı olur musunuz?

 9. Said dedi ki:

  Sa. Bir sorunum var telefonda toplu mesaj gönderdikten sonra bir arkadaşa o mesaj sürekli gider oldu. Bide sms olarak değil mms olarak gidiyor. Operatör ile gorustüm olmadı bazı forumlarda bu sorunu yaşayan arkadaşlarında olduğunu öğrendim yardım ederseniz çok mutlu olurum.

 10. beyza dedi ki:

  Merhaba nokia lumia 820 kullanıyorum facebook twitter nasıl yüklerim daha önce den android deneyimm yok aktarma yapamm

 11. Murat Yücel dedi ki:

  Selam,1.5 yıldır Nokia lumia 820 tel.kullanıyorum.Telefon hakikaten aşırı ısınıyor,uygulama veya konuşmayı sonlandırdığınızda bir müddet sonra normale dönüyor.Bunun servisle bir alakası olduğunu sanmıyorum,anlaşılan telefonun doğal hali.Aynı tel.a henüz sahip olanlara önerim,hafızaya depolamaya başlamadan önce bir mini sd kart edinin.Markasından çok kartın CLASS 4 değil(sakın ha!)de CLASS 10 olmasına dikkat edin.Ilk seçenek trajikomik sonuçlar doğurabiliyor.Mesela siz “tel.depolama alanından” yeni depolama yeri olarak SD kartı seçer,nasılolsa dolu yerim var diyerek yüklenirseniz;tel.kartı desteklemeyeceğinden(veya tam tersi)bir müddet sonra depolama alanı sıfırlanacak ve tel.nunuzun tuşlu ev tel.nuzdan farkı kalmayacaktır.Eğer hala menüye girebiliyor ve uygulamaların birçoğunu kapatabiliyor ve sonrasında yüklediğiniz oyun ve/veya müzikleri kaldırabiliyor iseniz şanslısınız demektir.Tepkisiz kalan tel.nunuzu geri döndürme alametidir bu.Veya danışabilir ama kuvvetle muhtemel”Siz akıllı tel. kullanmaktan bihabersiniz,tel.nunuzu yedeklediyseniz sıfırlayabilir veya bu neki diyorsanız,servise başvurabilirsiniz” şeklinde (!)bir cevapla karşılaşabilirsiniz…Teşekkürler(!)NOKİA.

 12. kadem pelen dedi ki:

  Mrb sıkıntım facebooktan indirdiğim resimleri telefon hafıza kartında da normal kendi alanında da bulamıyorum pc ye taktım yine araştırdım her yeri gizli dosya varsa da tel tek arasam da bulamadım nerde olabılır.telefonu başkasına verecem bulsam silecem ama bulamıyorum.indirildi yazısı da çıkmıştı

 13. nn dedi ki:

  Merhabalar , daha önce sorulmuş olabilir fakat tüm yorumları inceleme fırsatım olmadı , gördüğüm kadarı da pek faydalı oldu çok teşekkür ederim.Benim de bir sorunum var.Maillerdeki ekleri indiriyorum ki indirmek de bir hayli zaman alıyor şayet belki de inmiyor bilmiyorum.Şndiyse dahi nereye kaydolduğunu bilmiyorum.Ekler nereye iniyor acaba ? Nasıl goruntulerim ?

 14. emre dedi ki:

  mrb. nokia lumia 820 tlf vifi bağlanamıyorum. 2 senedir sorun yoktu güncelledim . bu sorunla karşılaştım. şuna bağlandı diyor. internet erişimi yok diyor . başka bir ağa bağlanmayı denedik yine olmadı sunucu/url ve bağlantı noktası. açılıyor modemin şifresini giriyoruz olmuyor yardımcı olursanız sevinirim . teşekürler

 15. faruk dedi ki:

  Nokia lumia 820 kullanıyorum rehbere kayıt edilen telefon numaralarını hatta aktarmak veya muhafaza etmek istiyorum bu konuda yardıma ihtiyacım var …teşekkurler

 16. meriç dedi ki:

  Merhaba nokia lumia 1520 aldım, whatsapptan aldığım müzikleri telefonda bulamıyorum, kaydetmek istiyorum ancak o tarz bir imleç de göremiyorum. Şarkıları ancak whatsapp üzerinden medya sekmesinden dinleyebiliyorum, bu konuda bi yardımınız olabilir mi? Şimdiden çok teşekkürler.

 17. Hüseyin KAYA dedi ki:

  Merhabalar,

  Nokia 820 kulaklığım bozuldu, orjnal kulaklık almak istiyorum online ya da İstanbul’da alabileceğim bir yer konusunda yardımcı olabilir misiniz?

 18. tugba dedi ki:

  merhaba ben nokıa lumıa 820 kullanıcısıyım . telefonuma watsapp uygulasını indirdim bi zaman sonra güncelleme istedi şifremide unuttum telefonu sıfırlamamı söylüyorlar sıfırlarsam rehberim gidecek veya telefondaki fotograflarım bunlarıda istemiyorum işim nedeni ilede sürekli watsapp kullanmam gerekiyor ne yapmam gerekiyor bana yardımcı olurmusunuz lutfen..

  • Yedekleme menüsünden rehberinizin ve mesajlarınızın Microsoft hesabınıza yedeklenmesine izin verin. Fotoğraflarınızı da bilgisayar aracılığı ile yedekleyin. Telefonu sıfırladıktan sonra microsoft hesabınızı tekrar girdiğinizde mesajlarınız ve rehber otomatik olarak geri yüklenecektir.

 19. Kerim dedi ki:

  Nokia Lumia 820 kullaniyorum
  google play oyunlari indirebilirmiyim?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir