Nokia Lumia 920 İnceleme – 2 – Akıllı Telefon Saat Tablet Mobilbey.net

Nokia Lumia 920 İnceleme – 2

Nokia Lumia 920 inceleme 2. Bölüm

Nokia Lumia 920 İnceleme – 2.Bölüm
Müzik ve Videolar
Nokia Lumia 920’de en beğendiğim özelliklerden biri de müzik diyebilirim. Çünkü müzik çalar sadece bir müzik çalar değil. Cihazda iki tane oynatıcı bulunuyor. Biri Windows Phone 8 işletim sistemine ait olan Müzik+Videolar uygulaması diğeri ise Nokia Müzik. Müzik+Videolar uygulamasını açtığınızda önce Müzik mi dinleyeceksiniz yoksa video mu izleyeceksiniz bunu seçiyorsunuz. Telefonda dosya yöneticisi olmadığı için müziklerinizi attığınız klasöre girip şarkı başlatmak yok.

Windows Phone 8 müzik ve video uygulaması
Uygulamada sağa doğru ilerlediğinizde sırasıyla son dinlediğiniz albümler, cihazınıza attığınız en son parçalar ve müzik uygulamaları yer alıyor. Telefonun bir diğer güzel özelliği de bu. Mesela kamera ile ilgili uygulamalar yüklediyseniz bir resimde düzenleme yapmak istediğinizde cihaz size bu uygulamaları getiriyor. Müzik uygulamasında da biz Last.fm, Nokia Müzik ve YouTube uygulamalarını önceden yüklediğimiz için bu uygulamaları listeledi. Sesle ilgili ekolayzır ayarını Ayarlar > Ses menüsünden yapıyorsunuz. Nokia Lumia 920 Full HD videoları rahatlıkla oynatabiliyor. Bu uygulamadan çıkıp Nokia Müzik uygulamasına girelim. Çünkü Nokia Müzik uygulamasında çok güzel sürprizler var.

Nokia Lumia 920 inceleme - Müzik Video

Windows Phone 8 için Nokia Müzik uygulaması
Nokia Müzik uygulaması mükemmel bir uygulama. Daha önce hiçbir cihazda görmediğimiz özellikleri sunuyor bize. Uygulamayı açtığınızda çıkan karşılama ekranında Müziğim seçeneğini seçerseniz telefonun hafızasındaki müzikleri dinlersiniz. Mix Radio ise size çevirim içi müzikler sunuyor. Bu özelliği kullanmak için internet bağlantınızın olması gerekiyor. Fakat Nokia mix radio uygulaması içerisinde yer alan radyoları indirmenize izin veriyor. Böylece indirdiğiniz radyoları internet bağlantınız olmadan da dinleyebiliyorsunuz. Radyo dediğimiz şeyler aslında şarkı listeleri. Bunları indirdiğinizde telefonunuzda şifrelenmiş bir şekilde saklanıyor. Sadece dinleme hakkınız oluyor. Çalan şarkıyı tekrar tekrar dinleyemiyorsunuz. İleri geri saramıyor ve 1 saat içerisinde 6’dan fazla farklı şarkıya ilerleyemiyorsunuz. Aynı anda dinlemek için en fazla 4 liste indirebiliyorsunuz. Mesela klasik hiphop, 2012’nin en iyileri, editörün seçimi ve 2012 avrupa Müzik Ödülleri gibi.

Şarkıcı ve albüm bilgileri
İster kendi yüklediğiniz şarkı olsun, ister mix radyodaki bir müzik olsun eğer internet bağlantınız varsa şarkının albüm bilgileri ve sanatçı bilgileri cihazınızda yer alıyor. Sanatçının bir resim galerisi oluşuyor ve bu resimler şarkı sırasında sırayla dönüyor. Ayrıca şarkıcının Twitter hesabı varsa en son attığı twitlerde listeleniyor. Nokia Müzik uygulaması üzerinden parça da satın alabiliyorsunuz. Yani kısacası Nokia Müzik uygulaması tam bir müzik çalar.

Nokia Lumia 920 inceleme - Nokia Müzik

Uygulama Mağazası
Nokia Lumia 920 ve Windows Phone 8 işletim sistemi hakkında gelen eleştirilerin en başında uygulama mağazasının zayıflığı oluyor. Henüz çok fazla cihaz ve geliştirici olmadığı için mağazada Android ve AppStore ile karşılaştırılamayacak kadar az uygulama var. İşe yarar uygulamalar arasında kendi yüklediklerimizi sayarsak Hava durumu, Batarya göstergesi, E-Kitap okuyucu, Wifi, Bluetooth, Uçak modu, Mobil veri bağlantısı kısayolları, Facebook, Twitter, WhatsApp, El feneri, foursquare, İBB Trafik, Last.fm, Tag Reader, Skype, SoundHound, Canlı TV izleme, Yandex.Haritalar ve Youtube bulunuyor. Bunların yanında güzel özelliklere sahip kaliteli fotoğraf düzenleme uygulamaları var. Ayrıca Microsoft ve Nokia’nın ayrı ayrı kendine ait kullanışlı uygulamaları var. Oyunlar da ise Microsoft’un XBox oyunları öne çıkıyor. Oynayabileceğiniz yaklaşık 20 tane kaliteli oyun var. Bunlar zamanla düzelecek şeyler. Bu yüzden bu konuda bir eleştiri yapmak istemiyorum. Mağaza şuanki sahip olduğu uygulamalarla ihtiyaçları karşılayabilecek nitelikte.

Nokia Lumia 920 inceleme - Uygulama Mağazası

Uygulama güncelleme
Mağazadaki en güzel özellik, oyun ve uygulamaları satın almadan kullanabilmeniz. Denemek için size süre veya kullanım kısıtlamalı haklar veriyor. Böylece bir uygulamayı satın almadan önce denemiş oluyorsunuz. Yüklü olan uygulamalardan birine güncelleme gelirse bu ana ekranınızdaki uygulama simgesinde sayı olarak beliriyor. Nokia’nın oluşturduğu bir listede yer alıyor. Önce bu listeden başlayarak Nokia’nın özellikle haritalar ve kamera ile ilgili uygulamalarını indirmenizi öneririm. Uygulama mağazası ile ilgili ayarları (uygulamalar sadece Wifi üzerinden güncellensin gibi) yine telefonun Ayarlar menüsüne girerek yapabiliyorsunuz.

Nokia Lumia 920 inceleme - E-Posta hesapları ve Outlook

E-Posta hesapları
Cihazınıza Microsoft, Nokia, Gmail, Facebook ve Twitter hesabınızı kurabiliyorsunuz. Ayrıca özel alan adlarına ait e-posta hesaplarınızıda telefona ekleyebiliyorsunuz. Bilgisayardaki Outlook uygulamanız telefonunuzda da yer alıyor. İster e-posta hesaplarınızı ayrı ayrı kendi ekranlarından takip edin, isterseniz de tüm hesapları Outlook uygulamasına bağlayın ve tek bir ekran üzerinden takip edin. Bir e-posta hesabını telefondaki Outlook uygulamasına eklemek için Outlook uygulaması içinden Seçeneklere basın ve Gelen Kutularını İlişkilendir‘i seçin.

Sosyal ağlar
Microsoft tarafından cihazın arayüzüne uygun bir Facebook uygulaması oluşturulmuş. Twitter uygulaması da yine telefonun arayüzüne uygun. Yani ekranı sola çektikçe diğer özellikler ve ekranlar geliyor. Facebook uygulamasında mesajlaşma özelliği yok. Çünkü bu özelliklerin tamamı yani Facebook Messenger, SMS ve bundan sonra eklenecek çevirim içi mesajlaşma servisleri Yazışmalar uygulamasında yer alıyor. Bu uygulama üzerinden hem online olan kişileri görebiliyor hem de size gönderilen mesajlara anlık cevap yazabiliyorsunuz. Uygulamalar arka planda çalıştığından messengerdan çıkıp diğer uygulamalara girebilirsiniz.

Nokia Lumia 920 inceleme - Sosyal Ağlar

Metin tahmini ile yazı yazma
Kelime tamamlama özelliği mesaj yazarken bize zaman kazandıran bir özellik. Lumia 920’deki kelime tamamlama özelliğinin yanında tahmin etme özelliği de bulunuyor. Bunun nasıl olduğunu örnekle açıklarsak daha anlaşılır olacak. Siz ekrana Seni yazdığınızda cihaz bir sonraki kelimeler için size öneride bulunuyor: “çok” “de” “seviyorum” “mutlu” “bulmuşum” “takip” vb. Bu kelimelerden birine bastığınızda ister cümleyi bitirip yeni bir cümleye başlayabilir isterseniz de yazmaya devam edebilirsiniz. Sizin kelimelerinizden sonra anlamlı kelimeler tahmin ettiği için çoğu zaman sık kullandığınız cümleleri bir kaç kez tuşa basarak yazabiliyorsunuz. Resimlerde sadece ilk kelimeleri biz yazdık. Sonra yazılan kelimelerin tamamı tahmin metinlerine tıklayarak ulaştığımız cümleler.

Nokia Lumia 920 inceleme - Kelime Tahmin

İnceleme yazımız 3. Bölüm ile devam edecektir. Telefonla ilgili sorularınızı yorum yazarak bize iletebilirsiniz.

Nokia Lumia 920 inceleme – 1. Bölüm
Nokia Lumia 920 inceleme – 3. Bölüm

İlgini çekebilir

18 Responses

 1. Şeref Ali dedi ki:

  Dinlediğim müzikleri ileri saramıyorum. Mesela bir şarkı açınca ortasına getirip oradan dinleyemiyorum.

  • Telefonda iki tane müzik dinleme uygulaması var. Biri Windows Phone 8’in diğeri ise Nokia’nın. Nokia’nın müzik uygulamasında ileri geri sarma yok. İleri geri sarma özelliği Windows Phone işletim sisteminin müzik uygulamasında var.

   Telefonunuzdaki müzikleri dinlemek için WP8’in müzik uygulamasını kullanın. Çevirim içi veya çevirimdışı radyo dinlerken de Nokia Müzik uygulamasını kullanın.

 2. Cihan Düşen dedi ki:

  Ya şarkıları özellikle bassları harika çalıyor.

 3. Fatma Şahin dedi ki:

  Mağazadan oyun ykledim ama nerede olduğunu bulamıyorum.

 4. Süleyman Karlı dedi ki:

  Telefona iki tane Twitter hesabı tanımlayabiliyor muyuz? Ayarlar > E-Posta + Hesaplar kısmından eklemeye çalışıyorum ama bir tane ekledikten sonra Twitter simgesi gidiyor. Yardımcı olursanız çok sevinirim çünkü güncellemem gereken 2 tane Tiwtter hesabım var.

  • Telefonunuza birden fazla twitter hesabı eklemek için Twitter uygulamasını açın ve Seçenekler > Ayarlar yolunu izleyin. add account (Hesap ekle) seçeneğini kullanarak ikinci bir hesap ekleyebilirsiniz.

 5. alican karhan dedi ki:

  telefona bilgşsayardan attıgım muzikleri internetten dinlediklerimin ceyregi sesinde bile calıstırmıyor daha once iphone kullanıyordum aynı muzikler ordada vardı ve sorun olmuyordu

  • cem dedi ki:

   aynı sorun bende de var, bir ki defa düzelir gibi oldu ancak şu an hâlâ bilgisayardan telefon hafızasına attığım şarkıların sesleri çok az çıkıyor. bir çaresi yoksa rezalet bir durum, para harcamadan doya doya müzik dinleyemeyecek miyiz yani?

   • huseyin dedi ki:

    telefonu kapatıp açarsanız sorun düzeliyor arkadaşlar, değişik bir çözüm ama neden böyle olduğunu bilmiyorum yazılımsal olabilir

 6. dilek dedi ki:

  Resımlerımın başkası gormesn dıye bır klasöre ekleyıp nasıl gızleye bılrm

 7. dilek dedi ki:

  Tuş takımının tıtresımını kapatamıyorum neren kapata bılırım

 8. onur dedi ki:

  ya arkadaşlar lumıa 920 de mıcrosoft hesabı istedi bende hotmail adresimi girdim şimdi kapatamıyorum nasıl kapatırım yada nasıl değiştiririm bu hesabı bilen varmı?

 9. İBRAHİM dedi ki:

  ben telefonu yeni aldığımda geri tuşuna baştığımda açık olan uygulamaların sağ üst kısmında çarpı işareti çıkıyordu. böylece kapatabilyordum. fakat telefonu bir kez sıfırlama gerekti ve ve bahsettiğim olay bidaha olmadı. nasıl düzeltebilrim?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir