Nokia Lumia 920 İnceleme – 3 – Akıllı Telefon Saat Tablet Mobilbey.net

Nokia Lumia 920 İnceleme – 3

Nokia Lumia 920 inceleme 3. Bölüm

Nokia Lumia 920 İnceleme – 3.Bölüm
Kamera ve Video kaydı
Pureview teknolojisi ile öne çıkan Nokia Lumia 920’nin diğer akıllı telefonlardan ne kadar üstün olduğunu fotoğraf ve video çekerken görebiliyorsunuz. Normalde çıplak gözle bile algılayamadığımız ışıkları algılayıp, karanlık fotoğrafları renk kaybı yaşatmadan aydınlık bir şekilde çekiyor. Telefonu incelerken çok zayıf ışıkların bulunduğu ortamlarda çekim yaptık. Sonuç gerçekten inanılmaz. Fiziksel bir Kamera tuşu olduğundan kamerayı bu tuşa basarak açabilirsiniz. Ekran kilitli olsa bile kamera tuşuna basılı tutatak direkt olarak kameranın açılmasını sağlayabilirsiniz.

Kamera uygulamaları
Daha önce de bahsettiğimiz gibi uygulama mağazasından temel özellikler ile ilgili bir uygulama yüklediğinizde buna kolayca ulaşabiliyorsunuz. Mesela biz uygulama mağazasından Cinemagraph, Smart Shoot ve Panorama uygulamalarını indirmiştik. Kamerayı açıp soldaki simgelerden en alttakine bastığınızda kamera ile ilgili yüklenen bu uygulamalar listeleniyor. Ekranın sol kısmında yer alan oka bastığınızda ise çektiğiniz görüntülere gidiyorsunuz. Video kameraya geçiş, ön kamerayı çalıştırma ve flaşı açıp kapama kısayolları da ekranda sürekli duruyor.

Arka arkaya fotoğraf çekme
Kamera ile ilgili ince ayarlamalarınızı yapmak için kamera uygulaması açıkken “Seçenekler” noktasına basın ve bir ayar seçin. Arka arkaya fotoğraf çekme konusunda çok hızlı. Neredeyse hiç beklemeden arka arkaya fotoğraf çekebiliyorsunuz. Mağazadan indireceğiniz farklı lenslerle değişik fotoğraflar çekebilirsiniz.

Nokia Lumia 920 ile çekilen fotoğraflar

Ortalama değerler:
1 fotoğraf boyutu: 2.3 MB
10 saniyelik Full HD video: 27 MB
Arka arkaya fotoğraf çekme hızı: 0.4 saniye

Nokia Lumia 920 inceleme - internet tarayıcı

Windows Phone 8 için Internet Explorer 10
Nokia Lumia 920’de Internet Explorer 10 mobil tarayıcı bulunuyor. İki farklı arama motoru kullanan tarayıcı da ya Bing ya da Yandex’i seçmeniz gerekiyor. Cihazda Yandex’in Rusça versiyonu varsayılan olarak geliyor. Konum bilgilerinizi ayarlayarak Yandex’in Türkçe olmasını sağlayabilirsiniz. Tarayıcıda en fazla 6 sekme açılabiliyor. Tarayıcı çubuğunun soluna sık kullandığınız bir özelliği ekleyebiliyorsunuz. Biz sekmeleri ekledik ve bu kısayolu kullanarak sekmeler arasında daha kolay geçiş yaptık. Tarayıcı ile siteleri mobil sürümde veya bilgisayar sürümünde açabiliyorsunuz. Şifrelerinizi, form verilerinizi kaydedebiliyor. Fakat form doldururken, form kutuları arasında geçiş için özel bir tuşu bulunmuyor. Bir formu doldururken her kutuya tek tek tıklamanız gerekiyor.

NFC
NFC uygulaması genellikle fotoğraf ve müzik aktarılırken kullanılıyor. NFC, bu özelliğe sahip iki cihaz arasında, cihazları birbirine dokundurarak fotoğraf, video, müzik, rehber kaydı vb. gibi verileri aktarmaya yarar. NFC özelliği ile veri göndermek için iki telefonda da NFC olması gereklidir. Farklı markalara ait iki telefon arasında bu özellik kullanılamayabilir. NFC’nin kullanım alanı çok fazladır. Mesela temassız kredi kartları veya Akbil gibi kartlar bu teknolojiye dayanmaktadır. Cihaz uyumlulukları sağlanıp NFC kullanımı arttığında artık tüm kartlarımız telefonda tanımlı olacak ve ayrı ayrı kart taşımayacağız.

Cüzdan
Windows Phone işletim sistemi ile birlikte gelen Cüzdan uygulaması ile kredi kartlarınız da dahil olmak üzere, öğrenci kartı veya kütüphane kartını cihaza aktarıp gerektiğinde kullanabiliyorsunuz. Cüzdan uygulamasına kredi kartı bilgilerinizi eksiksiz girerseniz, Uygulama mağazasından ücretli bir uygulama satın alırken Cüzdan uygulamasında tanımlı olan kartınızı kullanabiliyorsunuz. Uygulama mağazasından, alışveriş sitelerine ait bir uygulama indirip alışveriş yapmak istediğinizde, ödeme ekranında yine Cüzdan uygulamasındaki kredi kartınızı kullanabiliyorsunuz.

Nokia Lumia 920 inceleme - Sesli kontrol

Sesli kontrol
Windows Phone’da rakipleri kadar gelişmiş olmasa da bir sesli asistan var. Sesli asistanı kullanmak için Windows tuşuna uzun süre basmanız gerekiyor. Sesli asistan ile rehberdeki bir kişiyi arayabilir, yakındaki restoranları görüntüleyebilir, bir uygulama veya oyun açabilir veya sesli mesaj yazabilirsiniz. Rehberdeki bir kişiyi aramak için “Call” ile başlayıp adını söylemeniz gerekli. Uygulamanın şimdlik Türkçe dil desteği yok. Fakat yine de kullanmak için Rehberdeki isimleri biraz İngiliz aksanı ile söylemeye çalışın. Söylediklerinizi çok iyi anlıyor. Rehberdeki bulunan kayıt üzerinde birden fazla numara kayıtlı ise bunlardan hangisini aramanızı istediğiğinizi de soruyor.

Sesli mesaj yazma
Sesli mesaj yazmak için Text komutunu kullanıyorsunuz. Mesajın tamamını veya bir kısmını söyleyip bekleyin. Telefon söylediklerinizi yazacaktır. Sonrasında ise size mesaj yazmaya devam etmek isteyip istemediğinizi soruyor ve mesajı göndermeyi sesli olarak onaylamanızı istiyor. Siz “Send” derseniz mesajı gönderiyor. Telefonda bulunan bir uygulama veya oyunu açmak için “Open” komutunu kullanmanız gerekiyor. Herhangi bir komut kullanmadığınızda cihaz her söylediğinizi internette aratıp bulabiliyor.

Ekran hassasiyeti
Ekran hassasiyetini en yüksek seviyeye getirirseniz parmağınızla ekrana dokunmadan bile ekranı yukarı aşağı hareket ettirebilirsiniz. Ekran hassasiyetindeki en yüksek seviye eldivenle bile telefonu rahat bir şekilde kontrol etmenizi sağlıyor.

Nokia Lumia 920 ile ilgili incelememiz sona ermiştir. Diğer bölümlere aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz. Nokia Lumia 920 ile ilgili tüm haberler için tıklayınız.

Nokia Lumia 920 inceleme – 1. Bölüm
Nokia Lumia 920 inceleme – 2. Bölüm

İlgini çekebilir

24 Responses

 1. Ramazan Duran dedi ki:

  Kamerasına diyecek bir şey yok. Karanlık ortamlarda çok iyi. Gündüz de çok iyi. Bu telefonu çok beğendim.

 2. Sinem dedi ki:

  Telefonun görüntü sabitleme özelliğini video çekerken daha iyi anlıyorsunuz. Elim titrese bile hiç sıkıntı olmuyor. Ya bu telefon gerçekten çok iyi. Yalnız hafıza kartı olsa daha iyi olurdu. Çünkü video ve fotoğraflar çok yer kaplıyor.

 3. Ebrar dedi ki:

  Tarayıcının 6 sekme açması sıkıntı oluyorç Özellikle haber sitelerini okurken.

 4. Mesut Dura dedi ki:

  Cüzdan uygulamasına kredi kartı bilgilerimi girdim. Bizim çocuk sağolsun uygulama mağazasından bir kaç tane oyun satın aldım. Sanal kart kullandığım için cüzdan uygulaması çok kullanışlı oluyor. Her zaman internete girip sanal kart bilgilerime bakma imkanım yok. Ama bu uygulama ile bakabiliyorum.

  Çocuğumun uygulama satın almasını nasıl engelleyebilirim?

  • Merhaba Mesut bey, uygulama mağazasına kilit koyma özelliği var. Böylece ücretli uygulamaları sizin dışınızda birinin satın alması mümkün olmaz.

   Mağazaya şifre koymak için Seçenekler > Ayarlar > PIN.

 5. ertugrul dedi ki:

  Ben telefonla ilgili bir soru sorcam lumia 920.oyun marketinde genellikle oyunlar veya uygulamalar ucretlimi birde telefona kendi hafizasindan başka sd kart takiliyomu lütfen cevaplarmisiniz

 6. Aycan dedi ki:

  Peki bu lumia 920 yi baskasına vericez microsoft hesabını nasıl silicez yani telefonu ilk aldgmz hale nasıl getireblrz??

 7. davut dedi ki:

  Lımıa 920 ile ilgili sürekli kapandığı gibi bir şikayet var bu doğrumudur

 8. emre i.şeri dedi ki:

  Sesli Mesaj yazma özelliği samsung galaxylerde olduğu gibi kaliteli duraksamadan çalışıyormu?
  yani türkçe söylediğimiz şeyler aynen hızlı bir şekilde mesaja yansıyor mu?
  el yazısı ile yazma özelliği de yok sanırım öylemi?
  tşk. ederim cevaplarsanız.

 9. ahmet dedi ki:

  Ben l920 kullanıcısıyım anlatılanlar oldukça faydalı ama lumia bunlarla sınırlı değil hepsini anlatmak tabiki mümkün değil ancak harita uygulamalarından (City lens here drive vs) özellikle bahsedilmeli ve teknik özelliklerden hiç bahsedilmemiş

  • Merhaba, bu durumun farkındayız ve bu cihazdan sonraki yaptığımız incelemelerde ziyaretçilerimizi konuyla ilgili olarak bilgilendiriyoruz. Burada anlatılanların çoğu işletim sistemi ile ilgili. Ve tüm Lumia modelleri de benzer özelliklere sahip. Yani Lumia 820 incelemesinde yazılan bir konuyu siz kendi telefonunuzda da görebilirsiniz. Her inceleme de aynı konuları tekrar etmemek için böyle şeyler yapıyoruz.

   Teknik özellikler konusuna da fazla girmek istemiyoruz, çünkü teknik özellikler her yerde zaten var. Biz daha çok kullanım tecrübesine dayanan, direkt olarak son kullanıcının yaşadığı tecrübeleri yazmaya dikkat ediyoruz. Örnek olarak teknik özelliklerde şarjının diyelim ki 400 saat gittiği yazılı. Ama telefonu almak isteyen biri bunu değil, gerçek kullanım esnasında bu süre ne kadara düşüyor bunu bilmek istiyor. Kamerası 8 MP olabilir ama gerçekten de kaliteli çekiyor mu? Biz bu tür sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.

 10. sultan dedi ki:

  merhaba ben skype yukledım ama kişilere gidemiyorum facebook baglantılı yaptım turkce yuklendı zaten ama profil var herhangi bir kişi arama yeri yok ben mi yapamıyorum yardımcı olursanız sevinirim….

 11. Onur dedi ki:

  ya ben telefonu yedeklemeden format attıım telefonumda da e posta var ne bısey bunu eskısı gbı yapma sansım var mı magazaya fılan gıremıyorum garantıısı ve sıgortası var ama sure uzun suruyor bıde kapsar mı kapsamaz mı dıe korkuyorum bana acıl bı ulasır mısnız

  • Mağazaya girebilmek, uygulama indirebilmek için telefona bir microsoft hesabı tanımlamanız gerekmekte. Eğer format atmadan önceki hesabınıza uygulama listesini, rehber ve mesajlarınızı yedeklediyseniz bu hesabı girdiğinizde telefonunuzu internete bağlayarak eski verilerin indirilmesini sağlayabilirsiniz.

   Servisle alakalı bir durum söz konusu değildir.

 12. Ece dedi ki:

  Merhaba. Lumia alacağım fakat hangi modeli alacağıma karar veremedim. Sizce 720 mi 920 mi almalıyım? Telefonun kamerası benim için pek önemli değil. Kamera dışındaki özellikler karşılaştırıldığında hangisini önerirsiniz? Teşekkürler.

 13. kemal dedi ki:

  Ben 920 ye video ve şarkı.indiriyorum Google den ama bulamıyorum nereye kaydediyo biri yardımcı olabilirmi

  • Video ve şarkı dosyalarınızı bilgisayardan ve cihazınızdan göremezsiniz. Bunun şimdilik bir yolu yok. Uygulama üzerinden indirdiğiniz müzikleri de sadece uygulama üzerinden dinleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir