Nokia Lumia 920 inceleme – Akıllı Telefon Saat Tablet Mobilbey.net

Nokia Lumia 920 inceleme

Nokia Lumia 920 inceleme

Nokia Lumia 920 inceleme
Nokia Lumia 920 ile ilgili deneyimlerimizi sizlerle paylaşacağız. İncelemenin ilk bölümü telefonun kullanıma hazırlanması ve ilk açılış ile ilgilidir. Sonraki bölümler de ise cihazın özellikleri ile ilgili detaylı açıklamalar yer almaktadır. Siz de Nokia Lumia 920 ve Windows Phone 8 ile ilgili merak ettiklerinizi yorum yazarak bize iletebilirsiniz.

Nokia Lumia 920 inceleme – 2. Bölüm
Nokia Lumia 920 inceleme – 3. Bölüm

Başlarken
Nokia Lumia 920, Windows Phone 8 işletim sistemine sahip. Bu sebeple telefonun tüm özelliklerini kullanabilmek için bir Microsoft hesabı ve bir Nokia hesabına ihtiyacınız var. Cihazı ilk kez başlatırken bu bilgileri gireceğiz. Eğer Microsoft veya Nokia hesabınız yoksa daha sonradan bu bilgileri de girebilirsiniz. Microsoft hesabı (@hotmail.com, @hotmail.com.tr, @outlook.com vb.) telefondaki rehberinizi, mesajlarınızı, ajandanızı, fotoğraflarınızı ve dokümanlarınızı yedeklemek için kullanılır. 7 GB kotalı SkyDrive çevirim içi depolama servisi üzerinden bu yedeklenen verilere ulaşabilirsiniz.

SIM kartı takma
Nokia Lumia 920 micro SIM kartları desteklemekte. Sim kartınız büyük ise öncelikle sim kartınızı kestirin veya yeni bir micro SIM kart alın. Cihazın kutusundan çıkan iğne ile telefonun üst kısmındaki deliğe bastırın. Yuva dışarı çıkana kadar bu değile bastırınız. Sim kartınızı, çip yukarı bakacak şekilde yuvaya yerleştirip yerine takınız. Güç tuşuna basılı tutarak telefonu açınız. Ekrandaki yönergeleri takip edin ve sizden istenilenleri yapınız.

Ana menü
Telefonun kullanımı gayet basit. İki farklı ekran var. Biri telefon ilk açıldığında canlı widgetların bulunduğu ekran. Ekranı parmağınızla sola ittirip açtığınız ikinci ekran ise telefona yüklediğiniz tüm uygulamaların yer aldığı ekrandır. Bu ekran uygulama yükledikçe aşağıya doğru uzayıp gidiyor. Arama fonksiyonunu kullanarak uygulamalara daha kolay ulaşabilirsiniz.

Nokia Lumia 920 inceleme - ana ekran

Ana ekrana widget ekleme
Sık kullandığınız bir uygulamayı ana ekrana eklemek istiyorsanız Uygulamaların listelendiği bölümde uygulamanın ismine tıklayıp parmağınızı basılı tutun. Açılan menüden Başlangıç ekranına sabitle seçeneğini seçiniz. Uygulama artık ana ekranınızda görünecek. Mesela fotoğraf uygulamasını ana ekrana eklediğinizde fotoğraflarınız slide gösteri şeklinde ekranda sürekli dönüyor. Eğer yüklediğiniz uygulamanın ana ekranda buna benzer bir işlevi varsa hemen çalışmaya başlar.

Ana ekrandaki simgelerin boyutunu değiştirme
Ana ekrandaki bir simgenin boyutunu değiştirmek için üzerine basılı tutun ve sağ alt köşesinde çıkan ok işaretine size uygun olan boyuta gelene kadar basın. Düzenlemeyi bitirmek için dokunmatik menü kontrol tuşlarından Geri tuşuna basabilirsiniz.

Nokia Lumia 920 inceleme - Simgelerin boyutunu değiştirme

Ayarlar
Telefonu kullanmaya başlamadan önce Ayarlar menüsüne girip temel ayarları gerçekleştiriniz. Lumia 920 almadan önce bir Android telefon kullanıyorsanız cihazınızdaki rehberi ve ajanda kayıtlarını almak için Ayarlar > E-Posta+Hesaplar menüsünden Google hesabınızı giriniz. Böylece rehberiniz ve ajanda kayıtlarınız cihazınıza alınır. Rehbere bir numara kaydederken yine Google hesabınıza kaydedebilirsiniz. Uygulamalar ile ilgili ayarlar için telefonun Ayarlar menüsüne bastıktan sonra ekranı sola kaydırın. Listelenen uygulamalarla ilgili ayarları buradan yapabilirsiniz.

Eski telefonunuzdan rehberinizi alma
Nokia Lumia 920’nin uygulama listesinde yer alan “Verilerimi Aktar” uygulamasını çalıştırıp Bluetooth’unuzu açarak eski Nokia cihazınızdan rehberinizi alabilirsiniz.

Ofis belgeleri
Nokia Lumia 920’de Microsoft Office uygulaması yüklü gelmekte. Cihazınız Word, PowerPoint ve Excel dosyalarını görüntülemekte, düzenlemekte ve yeni bir belge oluşturabilmekte. Dosyalarınızı telefonda görüntülemek için önce SkyDrive’a atıp ardından office uygulamasını çalıştırınız. Herhangi bir klasörün içerisine attığınız belgeleri telefon görmüyor.

Uygulamalar arasında geçiş yapma
Nokia Lumia 920’de uygulamalar arasında geçiş yapmak için Geri tuşuna bir kaç saniye basın. Açık olan uygulamalar ekranda listelenecektir. Geçiş yapmak istediğiniz ekrandan seçebilirsiniz.

Arka planda çalışan uygulamaları kapatma
Arka planda çalışan uygulamaları tamamen kapatmak için uygulama açıkken, telefonun ana ekranına dönene kadar geri tuşuna basınız. Böylece açık olan uygulama kapanmış olacaktır. Geri tuşuna basılı tutup açık olan uygulamaları listelediğinizde kapattığınız bu uygulamayı göremeyeceksiniz. Eğer müzik çalar açık ve bir şarkı çalıyorsa bu şekilde müzik çalar kapanmaz. Müzik uygulamasını tamamen kapatmak için öncelikle çalan şarkıyı durdurmanız gerekmekte.

Bir uygulamayı telefondan kaldırma
Bir uygulamayı veya oyunu telefondan kaldırmak için ana ekranı sola çekip tüm uygulamaların listelendiği ekrandan silmek istediğinizi bulunuz. Ardından bu uygulamanın isminin üzerine basılı tutup açılan pencereden Kaldır’ı seçiniz.

Nokia Lumia 920 inceleme - Antenler

Antenler
Cihazın Wireless, Bluetooth ve şebeke antenlerinin yer aldığı bölgeler yukarıdaki resimde işaretlenmiştir. Özellikle görüşme esnasında bu bölgelere elinizle veya yüzünüzle bir temas gerçekleştirmeyiniz. Böylece hem cihazınız daha az güç harcar hem de sağlığınıza olan etkisi en aza inmiş olur.

Nokia Lumia 920 inceleme – 2. Bölüm

İlgini çekebilir

125 Responses

 1. berf dedi ki:

  bide şey ana ekrana parola koyabiliyormuyuz?

 2. sezeray dedi ki:

  Selam Bi sorum olacaktı lumia 920 kullanıyorum,ama kamerayı açıp lensleri kullanmaya çalıştığımda açılıyor ama kamera çekim tuşuna bastığımda uygulama kapanıyor Nokia camera Nokia panaroma Nokia refocus uygulamalarını bu yüzden kullanamıyorum

 3. ezgi dedi ki:

  Ben microsoft hesabımı guncellemek istiyorum şifresi de dahil nasıl yapabilirim bunu uğraşıyorum olmuyor magazda ki guncellemelerim guncelleyemiyorum .

 4. mert sezgin dedi ki:

  Nokia 1320 aldım her şeyinden memnunum ama ÖSYM nin (aday işlemleri) kısmına bir türlü giremiyorum. her kafadan bir ses çıkıyor ama ben onları da uygulamama rağmen bir türlü başaramadım. yardımcı olursanız teşekkür ederim.

 5. rumeysa dedi ki:

  Her siteye girebildiğim halde kendi internet paketimden face giriş kabul etmiyor,giremiyorum fakat başka bir wifi üzerinden girebiliyorum neden olabilir? Aynı şekilde instagramdan da bildirim alıyorum fakat resimler yüklenmiyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir