Nokia Lumia 925 İncelemesi – 2 – Akıllı Telefon Saat Tablet Mobilbey.net

Nokia Lumia 925 İncelemesi – 2

Nokia Lumia 925 incelemesi 2. Bölüm

Nokia Lumia 925 incelemesi – 2.Bölüm
Müzik çalar:
Her incelememizde Nokia Müzik uygulamasından ve ne kadar muhteşem bir uygulama olduğundan bahsediyoruz. Lumia modellerinde, biri Microsoft’un biri de Nokia’nın olmak üzere iki tane müzik çalar bulunuyor. Microsoft Nokia’yı satın aldığından dolayı artık bu ayrım kalmayabilir ve müzik çalar tek uygulama altında toplanabilir. Microsoft’un müzik çalarında hem müzik dinleyebiliyor hem de videolarınızı izleyebiliyorsunuz. Telefonunuzda FM Radyo desteği varsa yine bu uygulamaya giriş yapıp radyoyu açabiliyorsunuz. Nokia Müzik uygulamasında ise çevirim içi ve çevirim dışı müzik dinleyebiliyor, müzik satın alabiliyor ve Mix Radio üzerinden radyo dinleyebiliyorsunuz.

Nokia Lumia 925 incelemesi Müzik

Gelişmiş ses ayarları:
Telefonun kutusundan kulak içi kulaklık çıkıyor. Ayarlar menüsünden gelişmiş ses ayarları yapabiliyorsunuz. Lumia modellerini düşükten yükseğe doğru sıraladığımızda müzik konusunda çok fazla bir değişiklik yer almıyor. Tüm cihazların müzik çalar özellikleri ve kalitesi hemen hemen aynı. Değişiklikler sadece hoparlör ses kalitesinde ortaya çıkıyor. Lumia 925 bizim için harika bir kamera telefonu. Bu yüzden müzik çalarla ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz Lumia modellerinin yer aldığı diğer incelemelerimizi okumanızı tavsiye ederim.

Nokia Lumia 925 incelemesi Müzik

FM Radyo
FM Radyo arayüzü oldukça basit. Müzik uygulamasından sonra FM Radyoyu seçerek ve kulaklığınızı takarak radyo kanallarını dinleyebilirsiniz. Kulaklık takmadan radyo dinleyemezsiniz. Ayarlar > Ses yolunu izleyerek Ekolayzır ve Dolby Headphone ayarlarınızı yapabilirsiniz.

Nokia Lumia 925 incelemesi Müzik

Nokia Müzik+ hakkında
Nokia Müzik+ bu uygulamanın ücretli versiyonudur. Ücretsiz versiyonunda 1 saat içerisinde 6 şarkıyı dinlemeden atlayabiliyorsunuz. Daha fazlası için izin vermiyor. Ücretli sürümde ise istediğiniz kadar parçayı dinlemeden atlayabilirsiniz. Ücretsiz sürümde sadece 6 listeyi çevirimdışı dinlenebilir yapabiliyorsunuz. Ücretli sürümde daha fazla liste kullanılabiliyor. Ücretsiz sürümde standart ses kalitesi var, ücretlide ise daha yüksek ses kalitesi sunuluyor. Ücretli sürüme geçtiğinizde tüm cihazlarınızdan hesabınıza giriş yaparak müzik dinleyebiliyorsunuz. Nokia Müzik+ ücretli sürümünü 7 gün boyunca ücretsiz deneyebilirsiniz. Bunun için: Nokia Müzik > Ayarlar > Yükselt > Beni Dene.

Nokia Lumia 925 incelemesi Müzik

Kamera
Bizi en çok heyecanlandıran ve şaşırtan kamera konusuna gelelim. Kamera ile çektiğiniz fotoğraf ve videoların kalitesi muhteşem. Normalde güneş ışığında çektiğiniz görüntüler zaten her telefonda iyidir. Ama Lumia 925 ile tüm ortamlarda, tüm ışık şiddetlerinde neredeyse en iyi sonucu alıyorsunuz. Lumia 925’in kamerasını HTC One ve Sony Xperia Z ile karşılaştırdık. Bu karşılaştırmada en kötü çekimleri Xperia Z yaptı. HTC One ise ışığın düşük olduğu ortamlarda renk olarak daha iyi sonuçlar verdi. Lumia 925 ile yaklaşık 500 fotoğraf çektik. Telefonun ekranı da oldukça kaliteli ve canlı olduğundan, görüntüleri telefondan seyretmek çok daha şaşırtıcı oluyor.

Nokia Lumia 925 incelemesi Fotoğraf

Telefonla çekilen fotoğraflar
Telefonla çekilen bir fotoğrafın ortalama boyutu ortalama 2.2 MB. Telefonla çektiğimiz ve en çok yer kaplayan fotoğraf 4.8 MB boyutundaydı. En düşüğü ise 1.5 MB büyüklüğündeydi. Diğer fotoğraflarınız bu iki değer arasında değişir. Lumia 925 ile çekilen Full HD bir videonun 1 saniyesinin kapladığı alan ortalama 2.7 MB. Telefonun dahili hafızası 16 GB. Kullanıcı için ayrılan kısmı ise yaklaşık 12 GB. Bu değerleri göz önüne alırsak telefona başka hiçbir şey yüklemeden 5.500 fotoğraf çekebilir yada 75 dakika Full HD video kaydı yapabiliriz.

İNDİR: Nokia Lumia 925 ile çekilen fotoğraflar

Arka arkaya fotoğraf çekme
Yukarıdaki bağlantıya Nokia Lumia 925 ile tıklayarak Antalya, Afyon, Kütahya ve Isparta’da çekilen görüntülere ulaşabilirsiniz. Telefonun kamerasının sizi şaşırtacak derecede iyi olduğunu tekrar söylemeliyim. Arka arkaya hızlı bir şekilde fotoğraf çekebiliyor. Yarım saniyeden daha kısa bir bekleme oluyor. Çektiğiniz görüntüleri 7 GB kotalı SkyDrive hesabınıza otomatik olarak yedekleyebiliyor. Kamera tuşuna basılı tutarak kamerayı açabiliyorsunuz.

Nokia Lumia 925 incelemesi Galeri

Kamera Uygulamaları:
Mağazadan indirebileceğiniz bir çok kamera uygulaması bulunuyor. Bu uygulamalar arasında Nokia’nın kendi yazılımları da var. Nokia Smart Cam ile fotoğraf çekerken elinizi titretmeden bir kaç saniye beklemeniz gerekiyor. Kaydetmek istediğiniz görüntüdeki nesneler hareket edebilir, bunda herhangi bir sorun yok. Sonrasında fotoğraf üzerinde değişiklikler yapılabiliyor. Mesela çektiğiniz görüntüden bir obje kaldırma gibi. Yada eğer fotoğraf karesindeki birinin gözleri kapalı çıktıysa bunu düzeltmek gibi. Harekete odaklanma, cismin etrafını bulandırma yada değişik efektler verme. Tüm bunların hepsi Nokia Smart Cam uygulamasında mevcut.

Dual Shot: Ön kamera ve arka kamerayı kullanarak fotoğraf çeker.
Nokia Panorama: Panoramik resimler çekmenizi sağlar.
SophieLens for Nokia: Çektiğiniz görüntüye efekt uygulamanızı sağlar.
Nokia Cinemagraft: Animasyonlu fotoğraf çekmenizi sağlar. Resme efektler ekleyebilirsiniz. Sadece tek renkten oluşan resimler çekebilirsiniz.

Nokia Lumia 925 incelemesi Galeri

Kamera tuşuna uygulama atama
Ayarlar > Uygulamalar > Fotoğraflar ve Kamera yolunu izleyerek açılan sayfada “Kamera Tuşuna Basıldığında” kutusundan istediğiniz bir uygulamayı seçerek, kamera tuşuna bastığınızda telefonunuzun direkt olarak o lens ile açılmasını sağlayabilirsiniz. Yani fotoğraf çekerken yerleşik kamera uygulaması yerine, sürekli olarak Nokia Smart Cam uygulamasını kullanmak istiyorsanız bu kutucuğu açıp seçiminizi yapabilirsiniz.

Navigasyon
Bildiğiniz gibi Nokia yıllardır navigasyon konusunda kullanıcılarına ücretsiz olarak hizmet vermekte. Bu konuda çok tecrübeli. Nokia Here uygulaması ile çevirim dışı sesli yönlendirmeler alabiliyorsunuz. Telefonunuzu aldığınızda yapacağınız ilk şeylerden biri Türkiye haritasını ve Türkçe sesli yönlendirme dosyasını cihazınıza yüklemek olsun. Böylece internet paketiniz ve şebeke bağlantınız olmasa bile haritayı kullanmaya devam edebilirsiniz.

Nokia Lumia 925 incelemesi navigasyon

Trafik durumuna göre rota
Türkiye’de bazı bölgelerde artık 3D binalarda mevcut. Mekan bilgileri, çevrenizdeki önemli yerler, tarihi ve turistik mekanlar gibi bir çok veri uygulama içerisinde yer alıyor. Yeni güncellemeler ile artık Nokia Here uygulamasından trafik durumunu da görebiliyorsunuz. Trafik durumunu görüntülemeyi açtığınızda en küçük sokaklardan bile bilgi geldiğini göreceksiniz. Bunun sebebi trafik bilgisinin uygulamayı kullananlardan toplanan verilerden oluşturulması. Böylece anlık olarak trafik konusunda bilgi alabiliyorsunuz. Ayrıca bir rota belirlerken “trafik durumuna göre alternatif yollar öner” seçeneğini seçebiliyorsunuz.

Nokia Lumia 925 incelemesi navigasyon

Here Drive:
Here Drive uygulaması, bir yere araçla gitmek istediğinizde açılıyor ve kolay kullanım sağlanması için sık kullanılan düğmeler ekranda daha büyük gösteriliyor. Gideceğiniz yer ile aranızdaki kalan mesafe, hızınız, hız limitleri, asfalt olmayan yollar, feribot vb. gibi çok çeşitli bilgilere bu uygulama üzerinden sahip olabiliyorsunuz. Sesli yönlendirme ile ekrana hiç bakmadan gitmek istediğiniz noktaya ulaşabiliyorsunuz.

Here Transit
Bu uygulama toplu taşıma araçlarını kullanarak gideceğiniz yere ulaşmanızı sağlıyor. Size nereden hangi ulaşım aracına bineceğinizi ve araçların duraklardan kalkış saatlerini gösteriyor. Uygulama şimdilik ülkemizde kullanılamıyor ama bununla ilgili çalışmalar devam ediyor.

Nokia Lumia 925 incelemesi internet

Internet Explorer:
Internet Explorer tarayıcı ile internete bağlanabiliyorsunuz. Google Chrome yada iPhone tarayıcı ile karşılaştırılacak kadar iyi değil. Geliştirilmesi gereken bir çok nokta var. Ayarlar > Uygulamalar > Internet Explorer yolunu izleyerek tarayıcının web sitelerini Mobil veya Masaüstü olarak görüntülenmesini seçebilirsiniz. Araç çubuğu üzerinde tek düğme var ve bunun işlevini kendiniz seçebiliyorsunuz. Fakat daha çok düğme olan bir araç çubuğu kullanılması gerekli. Çünkü sekmelere ulaşmak, yeni sekme açmak, sayfa yüklemesini durdurma gibi özellikler internette gezinirken çok sık kullanılıyor.

Nokia Lumia 925 incelemesi internet

Geçmişi silme:
Hafıza ile ilgili sorunlar yaşayanların ara sıra bu ayar menüsünden Geçmişi silmesi gerekiyor. Silmedikleri taktirde Kapasite Kontrolünde “Diğer” kısmındaki içerik artıyor. Buda zaman geçtikçe hafızanızın dolmasına neden oluyor. Geçmişi silerken herhangi bir seçenek yok. eğer kayıtlı parolalarınız varsa onlarda dahil tüm içerik tek tuşla siliniyor. Bunda bir düzenleme yapılmalı ve hangi içeriği silmek istediğimiz seçilebilmeli.

Nokia Lumia 925 incelemesi 1. Bölüm
Nokia Lumia 925 incelemesi 3. Bölüm

İlgini çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir