Nokia Lumia 925 İncelemesi – Akıllı Telefon Saat Tablet Mobilbey.net

Nokia Lumia 925 İncelemesi

Nokia Lumia 925 incelemesi

Nokia Lumia 925 İncelemesi
“Gözlerinizle görebildiğinizden daha fazlası” sloganı ile tanıtılan Nokia Lumia 925, fotoğraf ve video çekimi konusunda piyasadaki telefonlara göre çok iyi durumda. 8 MP kamerası bulunan Lumia 925, Carl Zeiss optiğe sahip. Ekran kalitesi de en üst düzeyde olduğundan hem çekerken hem de görüntülerken maksimum performans sunuyor. Telefon ayrıca şık tasarımı ile de öne çıkıyor. 4.5 inç çok hassas dokunmatik ekranı bulunan Lumia 925’de 1 inç başına 332 piksel düşüyor. Ekran camı çizilmeye ve kırılmaya karşı dayanıklı Corning Gorilla Glass 2 markasına ait. PureMotion HD+ ClearBlack ekran teknolojisi ile güneş ışığı altında çok rahat okunabilirlik sağlarken, eldiven ile de telefonunuzun ekranını kullanabiliyorsunuz.

Nokia Lumia 925 incelemesi Ana ekran

Genel Yapısı
Telefon tek parça bir gövdeye sahip. Kablosuz şarj özelliği de bulunan cihazın kutusundan çıkan iğne ile, cihazın üst kısmındaki sim kart yuvasını açarak mikro sim kartınızı takabiliyorsunuz.İğneyi sim kart yuvasına batırın ve ardından kendinize doğru çekin. Sim kartınızı taktıktan sonrada yuvayı yerine oturana kadar ileri ittirin. Lumia 925’in 16 GB dahili hafızası bulunuyor ve hafıza kartı desteği yok. Telefonun sol kısmında ses açma kapama, kilit/güç ve kamera tuşu bulunuyor. Telefonun üst kısmında ise usb yuvası ve kulaklık yuvası var. Ayrıca ortam gürültüsünü engelleyen ikinci mikrofonda üst tarafta bulunuyor. Telefonun alt kısmında ve sağ kısmında ise herhangi bir düğme yok. Cihazın tasarımı oldukça şık. Elinize aldığınızda sağlamlık hissi veriyor. Kamera arka kısımda dışarıya doğru bombeli olarak yerleştirilmiş. Bu hem hoparlörün kapanmasını engellerken hem de kamera camını koruyor. Fakat kamera camı ile kasanın arasındaki hafif boşluk hemen içine toz alıyor ve kötü bir görünüm oluşturuyor.

Nokia Lumia 925 incelemesi pil

Başlarken:
Telefonun tüm özelliklerini kullanabilmek için bir Microsoft ve bir Nokia hesabınızın olması gerekli. Microsoft hesabınız olmadan mağazadan uygulama indiremezsiniz. Telefona eklediğiniz Microsoft hesabı rehberinizin, SMS mesajlarınızın, Takvim kayıtlarınızın, fotoğraf ve videolarınızın yedeklenmesini de sağlıyor. Bu yedekleme 7 GB kotalı SkyDrive hesabınıza yapılıyor. SkyDrive her bir Microsoft hesabı için ücretsiz 7 GB kotalı alan sağlıyor. Microsoft hesabınızı telefonun kurulumu sırasında ya da Ayarlar > E-Posta ve Hesaplar yolunu izleyerek ekleyebilirsiniz. Bu yolu izleyerek kendinize ait diğer eposta ve sosyal ağ hesaplarını da telefona tanımlayabilirsiniz. Telefonu ilk aldığınızda yapmanızı önerdiğimiz işlemler, Microsoft ve Nokia hesabı tanımlamanız, Rehber yedeklemesini açmanız, güncelleştirmeleri kontrol etmeniz ve Nokia Here uygulamasına girip Türkiye haritasını indirmeniz olacaktır. Haritaları çevirim dışı kullanabildiğiniz için bir Wifi noktasında bu işlemleri yapmanızı öneririz.

Nokia Lumia 925 incelemesi datasense

Data Sense hakkında:
Windows Phone güncellemesi ile gelen yeni uygulamalardan biri de Data Sense. Data Sense telefonunuzdaki mobil internet ve Wifi kullanım oranlarını kaydederek size istatistikler sunuyor. Telefonunuzda mobil internet kullanıyorsanız, kotasını ve paket süresini girerek, kotanız dolduğunda telefonun sizi uyarmasını sağlayabiliyorsunuz. Data Sense, size hangi uygulama için ne kadar mobil veri harcadığınızı gösteriyor. Kablosuz ağlardan indirdiğiniz veri miktarını ve hangi uygulama için kablosuz ağdan ne kadar veri indirdiğinizi de yine Data Sense ile görebiliyorsunuz. Ayrıca Data Sense uygulaması ile harita üzerinde popüler wifi noktalarını görebiliyorsunuz. Uygulamanın belki de en ilgi çeken yanı bu özelliği. Data Sense ile Wifi noktalarını göster dediğinizde, harita açılıyor ve size en yakın veya en uzak hiç farketmez tüm popüler noktalar harita üzerinde yer alıyor.

Nokia Lumia 925 incelemesi Kilit ekranı

Kilit ekranı
Telefonun ana ekranına duvar kağıdı eklenemediği için kişisel özelleştirmeleri kilit ekranında yapabilirsiniz. Mesela kilit ekranına duvar kağıdı ekleyebilir ve ekrana sabit bir yazı koyabilirsiniz. Bunun için Ayarlar > Kilit Ekranı yolunu izleyiniz. Arka Plan seçeneklerinde telefonunuza indirdiğiniz bazı uygulamaları da göreceksiniz. Bu uygulamaları kilit ekranında arka plan olarak kullanabiliyorsunuz. Mağazadan Lock Screen Message uygulamasını indirerek kilit ekranına sabit bir yazı ekleyebilirsiniz. Uygulamayı kurup açtıktan sonra mesajınızı yazın ve ardından Kilit ekranı ayarlarına gelerek buradaki “Detaylı durumu görüntülenecek uygulama olarak seçin. Artık kilit ekranınızda uygulama içine yazdığınız yazı görünecektir.

Nokia Lumia 925 incelemesi Gözatma

Bekleme modu
Kilit ekranı kapalı olduğunda yani telefon bekleme modunda olduğunda standart olarak saati göstermekte. Bunu kapatmak için Ayarlar > Gözatma menüsünü kullanabilirsiniz. Bu menü içindeki Gece modundan Zaman ayarı yaparak telefonun gereksiz yere pil harcamasını engelleyebilirsiniz. Ayrıca telefonu bekleme modundan çıkarmak için ekrana iki kere dokunmanız yeterli. Bu özellik aktif olduğunda cihazınız biraz daha fazla enerji harcıyor fakat bu çok ciddi bir şey değil. Böylece kilit tuşuna dokunmadan telefonu açabiliyorsunuz. Bu ayarı değiştirmek için Ayarlar > Dokun yolunu izleyiniz.

Nokia Lumia 925 incelemesi ayarlar

Ayarlar menüsü karışık
Yukarıda ekranla ilgili bir kaç özellik paylaştık. Burada Microsoft ve Nokia tarafından dikkat edilmesi gereken önemli konu telefonun Ayarlar menüsünün çok karışık olmasıdır. Android cihazlarda Ekranla ilgili tüm ayarlar tek başlık altında iken, Windows Phone cihazlarında tüm ayarlar karışıktır. Ekranla ilgili bir sürü başlık var ve bu başlıklar herhangi bir sıraya sahip değil. Bu durum kullanıcının ayar yapma konusunda kafasını karıştırmakta.

Nokia Lumia 925 incelemesi tema

Ekran teknik özellikleri:
Lumia 925′in 768 x 1280 px çözünürlüğe sahip 4.5 inç büyüklüğünde bir ekranı var. Ekran çok canlı ve çok net. 1 inç başına 334 piksel düşüyor. Dokunmatik hassasiyet ayarlarında telefonu eldiven ile kullanabilmeniz için gerekli ayar mevcut. Neredeyse üfleyerek telefonun kilidini açabileceksiniz. Ekran çizilmelere karşı dayanıklı cama sahip. AMOLED teknolojisi daha az enerji tüketmesini sağlıyor. Nokia’nın geliştirdiği PureMotion HD+ ClearBlack ekran teknolojisi ise hem çektiğimiz görüntülerin hem de telefondan izlediğimiz videoların daha canlı ve kaliteli görüntülenmesini sağlıyor. Ekran parlaklığı en son seviyede iken tam güneş ışığı altında bile herhangi bir sıkıntı olmuyor. Işık ayarını otomatik yaparak ortama göre şiddetin ayarlanmasını sağlayabilirsiniz.

Ekran renkleri: TrueColor (24-bit/16M)
En/boy oranı: 15:9

Nokia Lumia 925 kilitlenme/ısınma durumu
İnceleme sırasında telefon hiçbir zaman kilitlenmedi veya kendi kendine kapanmadı. Mağazada artık 1 GB’dan fazla yer kaplayan oyunlar mevcut. Bu oyunların çoğu yüksek grafik donanımı istiyor. Lumia 925 ile bazı oyunları denedik. Isınma oluyor ama bu ısınma telefonun performansını çok etkilemiyor.

Nokia Lumia 925 incelemesi

Nokia Lumia 925 sıfırlama:
Herhangi bir nedenden dolayı telefonunuzu sıfırlamak isterseniz Ayarlar > Hakkında > Telefonu sıfırla yolunu izleyiniz. Böylece telefonunuzun içerisindeki tüm veriler silinir. Telefon satın aldığınız ilk günkü haline geri döner. Telefona Microsoft hesabınızı kurduktan sonra rehber ve SMS yedeklemeyi açık hale getirirseniz, sıfırlamadan sonra Microsoft hesabınızı girdiğinizde cihaz rehberinizi ve SMSlerinizi yeniden telefona indirecektir.

Nokia Lumia 925 incelemesi mesaj

Mesajlaşma:
Daha önceden Windows Phone cihazlarında mesaj taslakları yoktu. Yeni güncelleme ile artık mesajları taslak olarak da kaydedebiliyor. Mesajı göndermediğiniz sürece taslaklarda kalıyor.

Ekranın donması durumunda ne yapacağım?
Lumia 925’in gövdesi tek parça olup bataryası çıkarılamamakta. Bu sebeple ekranın donması durumunda cihazı yeniden başlatmak için güç tuşuna ve ses kısma tuşuna 7-8 saniye basılı tutunuz.

Nokia Lumia 925 ekran görüntüsü alma
Ekran görüntüsü almak için güç tuşuna ve Windows tuşuna aynı anda basmanız gerekiyor. Ekran görüntüsü alarak kaydettiğiniz görüntülere Fotoğraflar > Albümler > Ekran Görüntüleri klasöründen ulaşabilirsiniz.

Nokia Lumia 925 incelemesi hesap

Bluetooth ile resim veya dosya gönderme
Bluetooth ile resim ve video göndermek için öncelikle Ayarlar’dan Bluetooth’u açmanız gerekmekte. Aksi halde Paylaş tuşuna bassanız bile burada Bluetooth seçeneği görünmeyecektir. Bluetooth’u açtıktan sonra paylaşmak istediğiniz içeriği açıp Seçenekler > Paylaş > Bluetooth yolunu izleyiniz.

Bluetooth ile dosya alma
Ne yazık ki şimdilik Bluetooth ile gelen müzik ve office belgelerini telefonunuza kaydedemiyorsunuz. Bir arkadaşınız size bir müzik gönderirse bunu ekranı kapatmamak şart ile istediğiniz kadar dinleyebilirsiniz. Ekrandan çıktığınız anda artık o dosyaya ulaşamazsınız. Aynı durum internetten indireceğiniz müzikler için de geçerlidir. Tarayıcıdan indirdiğiniz müzikler telefonun hafızasına kaydedilmez.

Nokia Lumia 925 incelemesi kişiler

Telefona uzaktan uygulama yükleme, kilitleme, çaldırma
Ayarlar > Telefonumu Bul menüsünden seçeneği açık hale getirin. Ardından Microsoft hesabınızla windowsphone.com adresinden hesabınıza giriş yapın. Telefon simgesinin üzerine geldiğinizde açılan seçeneklerden Telefonumu Bul menüsüne giriş yapın. Bu menüden telefonunuzu çaldırabilir veya kilitleyebilirsiniz. windowsphone.com sitesindende telefonunuza uygulama yükleyebilmek için Telefonumu Bul özelliğinin açık olması gerekmektedir.

Lumia 925 Mesajları bildirim çubuğunda göstermeyi engelleme
Mesajlarınızı (SMS, Whatasapp vb.) bildirim çubuğunda gösterilmesini engellemek için Ayarlar > Bildirimler+Eylemler menüsüne geliniz ve buradaki listeden SMS ve Whatsapp’ı kaldırınız. Böylece artık gelen mesajlarınız bildirim çubuğunda gösterilmeyecektir.

Devamı:
Nokia Lumia 925 incelemesi 2. Bölüm
Nokia Lumia 925 incelemesi 3. Bölüm

Nokia Lumia 925 ile ilgili haberler:
Nokia Lumia 925 Galeri
Nokia Lumia 925 artıları eksileri
Nokia Lumia 925 ile çekilen fotoğraflar
Turkcell Nokia Lumia 925 kampanyası
Vodafone Nokia Lumia 925 kampanyası
Avea Nokia Lumia 925 kampanyası

İlgini çekebilir

11 Responses

 1. Berkay dedi ki:

  Merhaba, ben lumia 925 kullanıyorum ve ayarlar > kapasite kontrolü ‘nü açıp incelediğim zaman en altta bir ‘Diğer’ klasörü var, boyutu artıyo. Bunu nası silebilirim? Kapasite kontrolünden ya da başka bi yerden bulup da açamadım ‘Diğer’ klasörünü.

  • Diğer olarak yer kaplayan dosyalar arasında Internet Explorer’da kaydedilen veriler, uygulama ve telefon ayarlarının bilgisi, ana ekrana sabitlenen canlı kutucuklarda kaydedilen bilgiler gibi veriler yer almaktadır. Ayrıca telefonda dosya yönetim sistemi olmadığından mesela Youtube download uygulaması ile indirdiğiniz verilerde Diğer klasöründe görülebilmektedir. Internet Explorer’a girip Ayarlar kısmından tarama verilerini temizleyiniz.

 2. Samet dedi ki:

  Merhaba , Pc me Windows Phone oyunu indirdim ve telefonumun hafızasına kaydettim . Fakat mağazada ne kadar beklesem de telefonu kapatıp açsam da bir türlü sd kart gözükmedi .Ama müzik kaydettiğimde bir sorun çıkmamıştı . Oyunda neden böyle arıza çıkardı anlamadım.

  • SD karta yüklediğiniz .xap dosyasının görünmesi için telefonu yeniden başlatmanızı öneririm. Mağazaya bu şekilde uygulama veya oyun yüklemek bazen sıkıntılı oluyor. Dosya bozuk değilse, uyumlu da olsa uyumsuzda olsa 1 dakika içinde Mağaza’da görünmesi gerekli.

 3. Fatih dedi ki:

  Bekleme modundan sonra gelen ekranda sabitlediğim kişileri nasıl kaldırabilirim. ben yazıyor yanında listemdeki bir kişi daha var. onu kaldırmak istiyorum ama sabitle tuşuna bişey yapamıyorum.

 4. koksal olcay dedi ki:

  Selam.eski telefonumdaki resim ve müzikleri pc üzerinden telefona aktardım fakat resimleri buldum ama müzikleri bulamadım.nerede olduğunu söyler misiniz.

 5. yusuf dedi ki:

  Slm telefon ekraninda ekean koruyucu saat var nasil kaldiriliyor.
  bu béni rahatsiz ediyo batrisini cok yiyo yardimci olursaniz sevinirim
  cok tesekkurler

 6. nokia925 dedi ki:

  İndirdiğim ve ya bluetoothla aktardığım dosyaları bulamıyorum nereye kaydoluyor acaba bir bilgisi olan var mı?

 7. ertan dedi ki:

  Lumia 925 ekranı duşme sonucu kırıldı ve araştırma sonucu 350 tl olduğunu öğrendim neden bu kadar pahalı daha ucuz yokmu. Neden dokunmatık çalışır durumda ama ikisi birlikte değişiliyormuş ekran ve dokunmatık birmiş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir