Nokia Lumia 930 İnceleme – Akıllı Telefon Saat Tablet Mobilbey.net

Nokia Lumia 930 İnceleme

Nokia Lumia 930 inceleme

Nokia Lumia 930 inceleme
Hafif, şık ve sağlam bir kasa, harika ses kalitesine sahip müzik çalar, muhteşem kamera ve inanılmaz görüntü kalitesine sahip olan ekranı ile Nokia Lumia 930’u inceleyeceğiz. Daha elinize alır almaz tasarımdaki o kaliteyi hissediyorsunuz. Arka kapak renkleri oldukça fosforlu ve çok parlıyor. İnceleme için gönderilen cihazın arka kapağı turuncu renkte. Çok dikkat çekici. Telefonun ön yüzü her zaman olduğu gibi simsiyah. Bu hem şık durmasını hem de sanki ön yüzün tamamının ekranmış hissi vermesini sağlıyor.

Nokia Lumia 930 inceleme - Antenler

Yukarıdaki resimde yer alan kırmızı bölgeler telefonunuzun anten bölgelerini göstermekte. Görüşme esnasında bu bölgelere dokunmanız ses kalitesini etkileyeceği gibi şarjınızın daha hızlı azalmasına ve sağlığınız açısından da daha riskli bir durumda olmanıza neden olacaktır. Bu durum sadece Lumia 930’a özel değil her telefon için geçerlidir. Telefonunuzun anten bölgelerini öğrenip ona göre tutmaya alışınız.

Tasarım:
Lumia modellerinin renk ve şekil olarak gayet hoş tasarımları var. Lumia 930 köşeli yapısı ve alüminyum çerçevesi ile elinizde bir güç olduğunu hissettiriyor. Çerçeve telefonunuzu düşmelere karşı koruyacaktır. Çevreci bir telefon olan Lumia 930’un arka kısmı da polikarbondan yapılmış. Bu kısım değişik renklerde satılıyor. Telefonun pili kullanıcı tarafından değiştirilemiyor. Yani tek parça bir cihaz. Üst kısımda kulaklık girişi ve Nano sim kartınızın yuvası bulunuyor.

Nokia Lumia 930 inceleme

Tuşlar
Eğer elinizde mikro sim kart varsa öncelikle bunu kestirmeniz gerekecek. Ya da abonesi olduğunuz operatörünüzden bunu talep etmelisiniz. Telefonun yan kısımlarında ise ses açıp kısma, kilit tuşu ve kamera tuşu bulunmakta.Kamera tuşunun olması fotoğraf çekimlerinde büyük kolaylık sağlıyor. Kamera tuşuna uzun süre bastığınızda otomatik olarak kamera uygulaması açılıyor. Ekranı ister kilit tuşundan, isterseniz de iki kez tıklayarak açabiliyorsunuz. Alt kısımda ise şarj yuvası bulunuyor.

Ekran ve özellikleri:
Nokia Lumia 930 modelinin 5 inç büyüklüğünde ekranı bulunuyor. Ekran çözünürlüğü Full HD (1080 x 1920) Oldukça kaliteli bir görüntü sunuyor. Ayrıca sahip olduğu AMOLED teknolojisi sayesinde çok düşük enerji harcıyor. Ekranın güneş ışığı altında çok iyi görünebilir olması bizi oldukça etkiledi. Ayarı otomatik yaparsanız kendi kendine parlaklığını ayarlıyor. Corning Gorilla Glass 3 cama sahip ekran çizilmelere karşı dayanıklı.

Nokia Lumia 930 inceleme

Dokunmatik hassasiyeti:
Dokunmatik hassasiyeti konusunda da sizi şaşırtacak bir hassasiyete sahip. Zaten ekran için iki farklı hassasiyet derecesi bulunuyor. Yüksek hassasiyeti seçerseniz eldiven ile de kullanabiliyorsunuz. Düşük hassasiyette ise eldivenle kullanmak mümkün değil ama çıplak elle harika bir deneyim sunuyor. Düşük hassasiyet pil konusunda da tasarruf yapmanızı sağlar. Dokunmatik hassasiyetini Ayarlar > Dokun menüsünden yapabilirsiniz. Telefonun ekranına iki kere dokunarak telefonu kilit ekranından uyandırabilirsiniz. Bu ayarı açmak için Ayarlar > Dokun > Uyandırma yolunu izleyiniz.

Nokia Lumia 930 inceleme

Ayarlar menüsü
Yeri gelmişken burada bir konudan da bahsedelim. Lumia modelleri ilk çıktığında, Windows Phone işletim sistemi sadece temel özelliklere sahip olduğundan dolayı Ayarlar menüsü çok karışık değildi. Fakat gün geçtikçe yeni özellikler eklendi ve ayarlar menüsü iyice kalabalık bir hal aldı. Nokia benzer ayar düğmelerini bir başlığın altında toplamadığı için bazı özellikleri nereden açıp kapatacağınızı bulmak oldukça zor oluyor. Telefonun genel anlamda kullanımı çok basit olmasına karşılık Ayarlar menüsünün bu kadar karışık olması Lumia modellerinin genel olumsuz yanı.

Mesela Ekran ile ilgili ayarların hepsi bir başlık altında toplanabilir. Ama hepsi ayrı ayrı ve farklı başlıklar altında. Ayarlar menüsünde ekran ile ilgili kaç tane ayar var yazalım:

  • Kilit ekranı – Ekran zaman aşımı, Parola
  • Parlaklık
  • Ekran döndürme
  • Ekranımı yansıt
  • Erişim Kolaylığı – Metin boyutu, Kontrast, Ekran koruyucu, Ekran büyüteci
  • Ekran – Güneş ışığı altında okunabilirlik, Otomatik parlaklık, Renk Profili
  • Dokun – Dokunma hassasiyeti, Uyandırma, Gezinme çubuğu

Aslında bunların hepsi bir yada iki başlık altında toplanabilirdi. Bunun gibi bir çok diğer özelliklerde ayrı ayrı yazıldığından Ayarlar menüsü tam 48 başlıktan oluşuyor. Bu konuda bir düzenleme yapılması şart.

Nokia Lumia 930 inceleme

Ana ekran ve Klasörleme
Ana ekran canlı widgetlarınızı koyabilmeniz için oldukça büyük. Yan yana 6 küçük kutu koyabiliyorsunuz. Büyük kutular ekranın tamamını değil 4 küçük kutunun kapladığı genişlik kadar büyüyor. Aynı zamanda benzer özellikleri bir klasör içerisinde ana ekranda tutabiliyorsunuz. Bunu yapmak için bir simgenin üzerine basılı tutun. Ekran düzenleme moduna geçtiğinde ikonu başka bir ikonun üzerine tutunuz. Sistem otomatik olarak ikisini bir klasörün içine koyacaktır. Klasörü iptal etmek için de içindeki ikonları dışarı çıkarmanız yeterlidir.

Nokia Lumia 930 inceleme

Durum çubuğu ve Bildirimler:
Durum çubuğunu aşağıya çekerek bildirim ekranını açabilirsiniz. Burada bazı ayarların kısa yolları var. (Wifi, Bluetooth, Uçuş modu, Ekran döndürme vb. gibi) Telefonunuza gelen SMS ve E-Postalar cevapsız çağrılar burda listeleniyor. Ayrıca uygulama bildirimleri de burada. Diğer telefonlar için uzun zamandır kullanılan bir özellik olsa da Windows Phone kullanıcıları için henüz yeni bir özellik bu. Bu ekranla ilgili ayarlarınızı Ayarlar > Bildirimler+Eylemler menüsünden yapabilirsiniz. Kısayollar toplamda 4 tanedir ve sayısı değiştirilemez. Hızlı işlem merkezi olarak adlandırılan bu kısımda bildirim almak istemediğiniz uygulamaları listeden çıkarmanız gerekmekte.

Nokia Lumia 930 inceleme

Lumia 930 mesajları bildirim çubuğunda göstermeyi engelleme
Mesajlarınızı (SMS, Whatasapp vb.) bildirim çubuğunda gösterilmesini engellemek için Ayarlar > Bildirimler+Eylemler menüsüne geliniz ve buradaki listeden SMS ve Whatsapp’ı kaldırınız. Böylece artık gelen mesajlarınız bildirim çubuğunda gösterilmeyecektir. Diğer bildirimleri de kapatmak için yine bu yolu izleyebilirsiniz.

Arka plana duvar kağıdı ekleme
Belki bunu yapmak için daha önce bir uygulama kullanıyordunuz ama artık gerek kalmadı. Telefonunuzun Ayarlar > Başlangıç+Tema yolunu izleyerek arka plana resim ekleyebilirsiniz. Bu resim telefonun bazı temel uygulamalarının şeffaflaşarak gösterilmesini sağlar.

Nokia Lumia 930 inceleme

İstediğiniz bir şarkıyı zil sesi yapma
Lumia 930’da istediğiniz bir şarkıyı zil sesi yapmak için şarkının Ringtones klasörü içerisinde olması gerekmektedir. Aksi halde Zil sesi ayarlarından şarkınızı göremezsiniz. Dosyalar uygulamasından şarkınızı Ringtones klasörüne kopyalayınız ve tekrar Zil sesleri menüsünden şarkınızı seçiniz. Şarkınızın bir kısmını Zil sesi yapmak istiyorsanız Uygulama mağazasından Nokia Zil sesi oluşturucu uygulamasını yüklemeniz gerekmektedir.

Akıllı Wifi özelliği
Akıllı wifi özelliği herkese açık olan yada paylaşılan wifi ağlarına bağlanmanızı sağlar. Tabi bunun için önceden bir ayar yapılması gereklidir. Mesela evinizdeki kablosuz interneti Facebook arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Facebook arkadaşlarınızdan biri evinize gelirse size kablosuz bağlantınızın şifresini sormasına gerek kalmadan internetten faydalanabilir.

Nokia Lumia 930 inceleme

Bluetooth ile paylaşma
NFC özelliği de bulunan Lumia 930’da bir resmi Bluetooth üzerinden paylaşabilmek için öncelikle Bluetooth’unuzu açmanız gerekmektedir. Aksi halde Paylaş menüsünde Bluetooth çıkmayacaktır.

Lumia 930 mobil interneti kapatma
Lumia 930’da mobil interneti kapatmak için Ayarlar > Hücresel+SIM menüsüne giriniz ve Veri Bağlantısını kapalı konuma getiriniz. Burada diğer işletim sistemlerinde olmayan güzel bir özellik daha eklenmiş. Bazen kablosuz internetinizde sorun olur ve internet bağlantısı kopar. Fakat telefon modeme bağlı kalır. Yani telefonunuz wifi ağına bağlıdır ama modeme internet gelmediği için interneti kullanamazsınız. İşte bu gibi durumlar için Lumia 930’un otomatik olarak mobil internete geçmesini sağlayabilirsiniz.

Lumia 930 Fiyatı:
1.700 TL (Son Güncelleme: 13 Ocak 2015)

Nokia Lumia 930 incelemesi 2. Bölüm

İlgini çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir