Nokia Lumia 930 İncelemesi – 2 – Akıllı Telefon Saat Tablet Mobilbey.net

Nokia Lumia 930 İncelemesi – 2

Nokia Lumia 930 inceleme - 2. Bölüm

Nokia Lumia 930 incelemesi – 2.Bölüm
Lumia 930 incelememize devam ediyoruz. Eğer okumadıysanız inceleme yazısının ilk bölümü için tıklayınız.

Kamera ve Video
20 MP kamerası bulunan Lumia 930 ile fotoğraf çekmek çok güzel. Ekran kalitesi çok iyi olduğundan çektiğiniz fotoğraflar telefonunuzun ekranında harika görüntüleniyor. Telefonun kamera tuşunun olması büyük bir avantaj. Deklanşör tuşu sayesinde, tuşa yarım basarak objeye netleme yapıyorsunuz ve tam bastığınız zaman çekim gerçekleşiyor. Ekranın üst kısmında çekim ayarları ile ilgili hızlı menü bulunuyor. Ayrıca video moduna geçmek de çok basit. Ön kamerayı açmak için Seçenekler tuşuna basmanız gerekmekte. Telefonla bol bol fotoğraf çektik. Bunları aşağıdaki bağlantıdan görebilirsiniz.

İNDİR: Nokia Lumia 930 ile çekilen fotoğraflar

Nokia Lumia 930 incelemesi 2.Bölüm

Diğer fotoğraf uygulamaları
Uygulama mağazasından farklı fotoğraf uygulamaları indirirseniz kamerayı açtıktan sonra Seçenekler > Lensler yolunu izleyerek bu uygulamaları görebilirsiniz. Carl Zeiss optik bulunan cihazda el titremesini önlemek için optik görüntü sabitleyici teknolojisi kullanılıyor. Çift LED flaşı sayesinde karanlıkta çekim yaptığınızda çok başarılı sonuçlar alıyorsunuz. 1/2.5 inç sensör boyutu var. (iPhone 6 Plus 1/3 inç) Ayrıca piksel boyutu 1.12µm (Apple iPhone 6 Plus 1.5µm). Bu değerler onun çok iyi bir kamera telefonu olduğunu gösteriyor. Sınırlar zorlanmış.

Nokia Lumia 930 incelemesi 2.Bölüm

20 MP’lik fotoğraflar nasıl çekilir?
Lumia 930 farklı en boy oranlarına göre farklı çözünürlüklerde fotoğraf çekmekte. Telefonun 20 MP çözünürlüğünde fotoğraf çekebilmesi için en/boy oranını 4/3 yapmanız gerekiyor. 16/9 en boy oranında en fazla 16 MP’lik fotoğraf çekebiliyor. Tabi bu fotoğraflar oldukça fazla yer kaplayacağı için çektiğiniz fotoğrafları sosyal medyada paylaşmak zor olmasın diye Nokia bir çözüm düşünmüş. Çektiğiniz bir fotoğrafın aynı zamanda 5 MP’lik bir boyutu daha çekiliyor. Siz fotoğrafı sosyal medyada paylaşmak isterseniz boyutu düşük olan 5 MP’lik fotoğraf otomatik olarak gönderiliyor.

Nokia Lumia 930 incelemesi 2.Bölüm

Lumia 930 ile çekilen fotoğrafların boyutu
Lumia 930 ile çekilen bir fotoğrafın ortalama boyutu 4 MB. (16 MP) 5 MP’lik fotoğraflar ise 1.5 MB yer kaplıyor. 32 GB hafızalı model size oldukça fazla fotoğraf çekmek için yer sağlayacak. Ortalama 3500 fotoğraf kaydedebilirsiniz telefonunuza. Depolama konusu açılmışken 32 GB’lık cihazın size ayrılan kısmı 22 GB. Yani 10 GB’lık alanda sistem dosyaları mevcut. Bilgisayara yüklediğimiz Windows’tan daha fazla yer kaplıyor. Bu konuda detaylı bilgiyi yazımızın devamında vereceğiz. Kamerada PureView teknolojisi, yüz tanıma ve konum etiketleme özellikleri de bulunuyor. Lumia 930 ile çekilen bir videonun 1 saniyesi 2.4 MB yer kaplıyor. Bu oldukça yüksek. Telefonun boş hafızası ile 140 dakika Full HD video kaydı yapabilirsiniz. Hafıza kartı yuvası olmadığından kayıtlar bu sayılarla sınırlı olacak.

Nokia Lumia 930 incelemesi 2.Bölüm

Video çözünürlükleri:
Lumia 930 1080p/30fps’de video kayıt yapabiliyor. İsterseniz 720p/30fps’de de kayıt yapabilirsiniz. Bu videolarınızın daha düşük boyutta olmasını sağlar. Yönlü stereo özelliğini açarsanız kamera kayıttayken kameraya yakın olan kişinin sesi daha net duyulur. Bu da gürültülü ortamlarda kameraya yakın olan kişilerin seslerinin net çıkmasını sağlar.Ayrıca bas filtresi sayesinde yüksek baslı ortamlarda daha kaliteli video kaydı yapar. Kamerayı ekran kilitli iken de başlatabiliyorsunuz. Bunun için kamera tuşuna basılı tutunuz.

Nokia Lumia 930 incelemesi 2.Bölüm

Müzik
Müzik konusunda her zaman kullanıcısını memnun eden bir markadır Nokia. Benzersiz müzik özellikleri ile yine Lumia 930’da harika bir telefon bu konuda. Telefonun ses çıkış özellikleri çok yüksek olduğundan ne kadar kaliteli kulaklık kullanırsanız o kadar iyi sonuç alırsınız. Telefonun ses çıkışı çok yüksek. Dışarıda yüksek sesle müzik dinlerken başka hiçbir şeyi duymazsınız. Müzik uygulamasında ekolayzır ayarlamasını yapmak için ayar olmaması kötü. Ekolayzır ayarı için her seferinde Ayarlar > Ses yolunu izlemeniz gerekiyor. Ana ekranda müzik live tile (canlı kutu) dan çalan şarkı hakkında bilgi alabiliyorsunuz.

Nokia Lumia 930 incelemesi 2.Bölüm

Müzik kontrolleri:
Telefonun arka kısmında mono hoparlör bulunuyor. O da oldukça yüksek ses çıkış gücüne sahip. Müzik çalarken Bildirim çubuğundu aşağıya çektiğimizde açılan bildirim ekranında müzik kontrollerinin olmasını beklerdik. Müzik kontrolü yapabilmek için ses açıp kapama tuşlarından birine basmanız gerekiyor. Böylece ekranın üst kısmına mini bir müzik player geliyor. Kısa süreli ekranda kalan bu mini müzik çalar ile şarkıyı değiştirebilir yada durdurabilirsiniz. Telefonunuzdaki şarkılardan birini zil sesi yapmak isterseniz şarkıyı Ringtones klasörünün içine taşımanız gerekir.

Nokia Lumia 930 incelemesi 2.Bölüm

Mix Radio
Daha öncede defalarca bahsettik. Bu harika uygulama sayesinde tüm dünyadaki milyonlarca şarkıyı ücretsiz dinleyebiliyorsunuz. Sevdiğiniz sanatçılarla ilgili listeler oluşturabiliyorsunuz. Herhangi bir sanatçının yakındaki konserlerini ve sosyal ağ hesaplarını da yine uygulama üzerinden görebiliyorsunuz. Beğendiğiniz şarkıları da uygulama üzerinden satın alabiliyorsunuz. Uygulama internet bağlantınızı kullanarak şarkı dinlemenizi sağlıyor. İsterseniz çevirimdışı listeler oluşturarak, listedeki şarkıları telefonun kendi hafızasına indirebilir ve internet olmadığı zamanlarda da bu şarkıları dinleyebilirsiniz.

Nokia Lumia 930 incelemesi 2.Bölüm

Lumia 930 arka planda çalışan uygulamaları kapatma
Geri tuşuna uzun süreli basarak arka planda çalışan uygulamaları görebilirsiniz. Uygulamaları ekranın üst yada alt kısmından dışarı atarak arka planda çalışmasını durdurabilirsiniz. Bu telefonunuzun hızlanmasını ve daha az enerji tüketmesini sağlayacaktır.

Nokia Lumia 930 incelemesi 2.Bölüm

Lumia 930 kilitlenme
Nokia Lumia 930 telefonunuz herhangi bir sebepten dolayı kilitlenirse, ekran donarsa, size cevap vermezse açma kapama tuşuna 10 saniye boyunca basılı tutunuz. Telefon titreyecek ve yeniden başlayacaktır. Bu işlem herhangi bir veri kaybına neden olmaz.

Nokia Lumia 930 incelemesi 2.Bölüm

Uygulama odası
Uygulama Odası seçtiğiniz uygulamaları (sadece seçtiklerinizi) başkalarının kullanmasına imkan verir. Mesela çocuğunuzun oyun oynaması için telefonunuzu verdiniz. Burda en büyük korkumuz istemediğimiz yerlere girmesi ve yanlışlıkla bir arama yapmasıdır. İşte bunu engellemek için uygulama odasından çocuğunuzun girebileceği menü ve uygulamaları seçebiliyorsunuz. Böylece seçtiğiniz uygulamalara göre yeni bir başlangıç ekranı oluşturuluyor. Onun dışında başka özelliklere giremiyor.

Nokia Lumia 930 incelemesi 2.Bölüm

Uygulama odasından çıkmak
Uygulama Odası modundan çıkmak için kilit tuşuna uzun süreli basınız. Ekran sizi yönlendirecektir. Uygulama odasından çıkış için parola koruması yapabilirsiniz. Gelişmiş ayarlar olarak Kamera düğmesinin kullanılması, Arama düğmesinin pasif hale getirilmesi, Geri düğmesinin kapatılması gibi özellikler de bulunuyor. Uygulama odası özelliğini sık kullanacaksanız uygulamalarınızı seçtikten sonra kısa yol olarak ana ekrana odanın simgesini ekleyebilirsiniz. Böylece biri telefonunuzu istediğinde zaman kaybetmeden Uygulama odası moduna geçerek telefonunuzu verebilirsiniz.

Nokia Lumia 930 incelemesi – 1. Bölüm

İlgini çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir