Powerbank İncelemesi – Akıllı Telefon Saat Tablet Mobilbey.net

Powerbank İncelemesi

powerbank

Powerbank İncelemesi
Powerbank yani yanınızda taşıyabildiğiniz yedek güç kaynağı artık günümüzün vazgeçilmez bir ihtiyacı haline geldi. Çeşitli kapasitede ve çeşitli boyutlarda bir çok Powerbank ürünü mevcut. Şimdi bunlardan bazılarına gözatalım.

Şarjlı Pil ile çalışan Powerbank
Bu Powerbank türleri genellikle tek pille çalışan ve taşınması kolay olan ürünlerdir. Tek pille çalıştığı için boyutları küçüktür. Bu Powerbank içine taktığınız şarj edilebiliri pili doldurmanıza ve daha sonra da telefonunuzu şarj etmenize yarar. Cihazın içine şarj edilemeyen pil takarak tek seferlik bir dolum gerçekleştirebilirsiniz. Fakat şarj edilemeyen bir pili kesinlikle şarj etmeyi denemeyiniz. Şarj edilebilir pille çalışan Powerbank’ler 1 ile 4 pil arasında değişmektedir. Açıkcası bu modeller kendinden bataryalı olanlara göre daha kullanışlı. Çünkü powerbankteki güç bittiğinde hemen bir pil satın alıp telefonunuzu doldurabiliyorsunuz. Fakat kendinden bataryalı olan güç kaynaklarında bu mümkün değil.

Kendinden bataryalı Powerbank modelleri
Kapasitesi 5.000 ile 28.600 arasında değişen bu modellerde öncelikle powerbanki bir bilgisayar yada güç kaynağı yardımı ile doldurmanız gerekiyor. Daha sonrasında ise telefonunuzu şarj edebilirsiniz. Kendinden bataryalı powerbankleri aynı telefonun bataryası gibi düşünebilirsiniz. Kapasite yükseldikçe cihazların ağırlığı da artmaktadır. Yüksek kapasiteli cihazları satın almak düşük olanlara oranla daha mantıklı. Düşük kapasiteliler yerine de pil ile çalışabilen powerbankleri almanızı öneririz.

Güneş Enerjisi ile çalışan Powerbank modelleri
Bu modellerin fiyatı yüksek olmasına karşın güneş enerjisi ile şarj edilebildiği için hayat kurtaracak nitelikte. Özellikle doğada yaşamayı sevenler için güzel bir çözüm olabilir. Tabiki güneş enerjisi ile kendisini tam olarak doldurması 12 saatten fazla sürsede yine de satın almaya değer. Bu cihazları illaki güneş enerjisi ile doldurmak zorunda değilsiniz. Harici bir güç kaynağına bağlayarak daha hızlı bir şekilde doldurabilirsiniz.

Powerbank Alırken Dikkat Edilecekler

  • Powerbank’in çıkış amperine dikkat ediniz. Çoğu powerbank düşük güce sahip olduğundan yüksek amperli olan Tablet ve akıllı telefonları şarj edemez.
  • Kapasitesi 5.000 olan bir powerbank, 2500 kapasiteli bir pili 2 kere şarj edebilir diye bir şey yok. Ortam sıcaklığı çok önemli. Şarj sırasında powerbank çok fazla ısındığından belki 1 kere şarj ettiğinizde powerbank boşalabilir.
  • İhtiyacınıza uygun bir powerbank belirlemeniz doğru olacaktır. Uzun bir yolculuğa çıkan biri iseniz yüksek kapasiteli bir powerbank almanız iyi olur. Ama gün içerisinde şarjınız bitiyor ise dev powerbank almanın bir anlamı yok. Telefonunuzu 1 kere şarj edecek bir cihaz alsanız yeter.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir