Sanal Operatörler Kapatılacak – Akıllı Telefon Saat Tablet Mobilbey.net

Sanal Operatörler Kapatılacak

Sanal Operatörler Kapatılacak
Sabit telefonlar için hizmet veren sanal operatörlerin yenilenen mevzuata uygun bir şekilde faaliyet göstermemesi durumunda kapatılacağı duyuruldu. BTK, paralel yapının sabit telefon hizmeti vermek için yetki alan bazı firmalar üzerinden iletişim sağladığını belirlendi. Elektronik haberleşme sektöründe faaliyet göstermek isteyen şirketler hizmet türüne göre “bildirim” veya “kullanım hakkı” verilmesi ile yetkilendirilmekte. Yani mevzuata göre sadece kullanım hakkı verilecek.

İletişim kayıtları değiştirilebiliyor
Firmalar bildirim hakkını kullanarak erişebildikleri veriler sayesinde kendi kullanıcıları için tüm bilgileri değiştirebiliyor. Bir hizmet sağlayıcı hiç yapılmamış bir telefon görüşmesini yapılmış gibi gösterebiliyor. Aradığınız bir numarayı aramamışsınız gibi de gösterebiliyor. Yurtiçinde yapılan görüşmeler yurtdışından yapılmış gibi de gösterilerek hat güvenliği ortadan kaldırılıyor.

Mevzuata uymayan firma kapatılacak
2008’de çıkarılan yasa ile sabit telefonlarda Türk Telekom’un tekeli sona erdi. Bilgi Teknolojileri Kurumu bugüne kadar 293 şirkete yetki verdi. Bazı firmalar yurtdışında yapılan telefon görüşmelerini yurtiçinde yapılmış gibi göstererek telekom ve GSM operatörlerini 2013 yılında yaklaşık 50 milyon lira zarara uğrattı. Sabit telefon hizmeti yetkisi alan firma, isterse teknik takibi imkansız hale getirebiliyor. İzmir’den Adana’yı arayan bir kişinin telefon görüşmesi, İsrail veya Almanya üzerinden yaptırılabildiği için iletişim tamamen güvensiz hale geliyor.

İlgini çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir