Sony Xperia E İncelemesi – Akıllı Telefon Saat Tablet Mobilbey.net

Sony Xperia E İncelemesi

Sony Xperia E incelemesi

Sony Xperia E İncelemesi
Küçük boyutlara sahip sade bir model arayanlar için geliştirilen Xperia E, yüksek donanımlı telefonlardaki bir çok özelliğe sahip olup, işlemcisi ve kalitesi biraz daha giriş seviyesinde olan bir cihazdır. Telefonun küçük olması daha kolay taşınabilmesini ve kullanım açısından kolaylık sağlıyor. Cihazın öne çıkan özelliğinin bataryasının normal bir kullanımda 2-3 günlük kullanım süresi sunduğunu söyleyebiliriz. Telefonun arka kapağı ve bataryası çıkarılabiliyor. Siyah ve Beyaz olmak üzere iki farklı rengi bulunuyor. Kullanım klavuzundaki resme bakarak arka kapağı dikkatli bir şekilde çıkarınız ve sim kartınızı takınız. Cihazın aynı özelliklere sahip Xperia E Dual isminde çift sim kartlı modeli de bulunuyor.

Sony Xperia E incelemesi kilit

Ekran kalitesi
Ortalama 500 TL’ye satılan bir cihaz için daha kaliteli bir ekran beklentisi içerisinde olabilirsiniz. 1 inç başına 165 piksel düşüyor. Ekrana yakından bakıldığında pikseller ayırt edilebiliyor. Ekranın küçük boyutuna karşılık (3.5 inç) çözünürlüğünün de düşük olması (320 x 480 px) özellikle internet sitelerindeki yazıları okumanızı zorlaştırıyor. Ekran çizilmeye karşı dayanıklı fakat üzerinde cam yok. Cam olmaması ekrana yapılan baskılarda renklerin karışmasına neden olabiliyor. Dokunmatik hassasiyeti de cam ekran olmamasından dolayı vasat durumda. Bazen parmağınız ekran üzerinde zor kayıyor. Bu fiyat aralığındaki bir telefon için ekran kalitesi normal aslında.

Ekran kalitesini test edin
Ekranla ilgili bu olumsuz durumları telefonu satın almaya gittiğinizde teşhir ürünlerinden deneyimlemenizi tavsiye ederim. Çünkü biz genellikle üst modelleri kullanmaya alışkın olduğumuzdan dolayı, bu gibi daha düşük özelliklere sahip cihazlarda mevcut olan en ufak sorunları bile çok büyük bir problemmiş gibi anlatabiliyoruz. Telefonun görüş açıları, kontrast seviyesi ve güneş ışığı altında ekran görünürlüğü kötü. Ucuz bir telefon almak istediğinizde en çok feragat etmeniz gereken yer ekran oluyor.

Sony Xperia E incelemesi arama

Dokunmatik hassasiyeti
Her zaman bir karşılaştırma içerisinde olduğumuzdan dolayı sizin için durum farklı olabilir. Mesela önceki telefonunuzun ekranı kapasitif değilse, Xperia E’nin ekranı size daha hassas gelecektir. ve ekranınızın çözünürlüğü daha düşük ise yine size bu ekran daha net olarak görünecektir. Ekran dokunmatik telefonlarda çok önemli bir konu olduğundan, internetteki incelemeleri okusanız bile mutlaka açılmış bir cihazı az da olsa kullanmanızı öneririm. Menülerde dolaşın, mesaj yazın ve oyun oynayın. Telefonu yan tutup aynı işlemleri tekrarlayın. Sizin için sorun yoksa diğer kriterlere gözatın.

İşlemci ve hız
Sony Xperia E, 1 GHz Qualcomm MSM7227A Snapdragon işlemciye sahip. Kaliteli bir işlemci ve telefonun temel özelliklerini eksiksiz çalıştırabiliyor. 512 MB RAM değerine sahip olmasından dolayı mağazadaki bir çok oyunu desteklemiyor. İşletim sistemi versiyonu yüksek (Android 4.1 (Jelly Bean)) ve bu sebeple çoğu uygulamayı destekliyor ama RAM değerinden dolayı uygulamalarda takılmalar yaşanabiliyor. Telefonu her gün yeniden başlamak daha performanslı olmasına yardımcı oluyor. Arka planda uygulama çalıştırma konusunda yine RAM değerinden dolayı sıkıntılar yaşanabiliyor. Burada telefonu hangi amaçla kullanmak istediğiniz önemli. Oyunlarla pek aranız yoksa RAM değerinin çok önemi yok. Instagram, Teamviewer, Dropbox, Facebook, Twitter gibi çok kullanılan uygulamalar sorunsuz bir şekilde çalışıyor. Google haritalardan zorlanmadan yol tarifleri alabiliyor ya da maillerinize bakabiliyorsunuz. Bunlarda sıkıntı yok.

Sony Xperia E incelemesi ajanda

Kamera
Xperia E’nin 3.2 MP kamerası bulunuyor. Otomatik netleme ve flaş özellikleri yok. Kamerasının standart bir kamera olduğunu ve gün ışığında özel anlarınızı kaydetmek için yeterli kalitede kayıt yaptığını söyleyebiliriz. Genelde insanlar bu telefonları alıp “kamerası çok kötü” diye eleştiri yapıyorlar. Halbuki zaten kamera en baştan “ben buyum” diye söylüyor. 3.2 MP kamera ile çekilen fotoğraflar bir zamanlar bizi çok etkilerken, şimdilerde sadece kamerayı ayda yılda bir kez kullananlar için tercih sebebi oldu. Bu kameradan çok şey beklemeyin. Telefonun kamerası ile çekilen fotoğraflara aşağıdaki bağlantıdan bakabilirsiniz:

İNDİR: Sony Xperia E ile çekilen fotoğraflar

Bildirim ışığı:
Cevaplanmamış çağrılar, mesajlar, e-postalar vb. gibi durumlar için telefonun alt kısmında krom çerçevenin hemen altında mavi renkli bildirim ışığı bulunuyor. Bu ışık Xperia E’nin az sayıdaki sürprizlerinden biri. Xperia E giriş seviyesindeki bir telefon olduğundan tasarım ve özellik olarak bu seviyedeki cihazlarla rekabet edebilecek durumda. Telefonu tercih ederken ihtiyaçlarınızı mutlaka göz önünde bulundurun. Kauçuk arka kapak dokunduğunuzda yumuşak bir kumaş hissi vermesinin yanında parmak izi konusunda biraz zayıf kalıyor. Telefonun yapısı ve boyutu avcunuzun içine tam oturacak ve kolay bir yönetim sağlayacak şekilde tasarlanmış. Menü kontrol tuşlarının bulunduğu kısım tam olması gereken uzunlukta.

Sony Xperia E incelemesi internet

Tuşlar:
Telefonun sağ tarafında alt alta dizili ses açıp kapama tuşu, güç tuşu ve kamera tuşu var. Ses açıp kapama tuşu ile güç tuşunun birbirine yakın olması ekran görüntüsü alırken biraz zorluyor. Otomatik netleme ve flaşı olmayan bir telefon için neden kamera tuşunun yapılmış olabileceğini sorabilirsiniz ama olsun, kamera tuşunun olması her zaman iyidir.

İşletim sistemi:
Xperia E paket içerisinden Android 4.1 (Jelly Bean) sürümü ile çıkıyor. Telefon için yayınlanmış bir kaç güncelleme mevcut. Bir çok uygulamayı destekliyor. Diğer modellerden farklı olarak telefonda SMS sayacı bulunuyor. Sayaç sadece gönderdiğiniz mesajları sayıyor. Yazdığınız bir mesaj diyelim ki 3 mesaj uzunluğunda ise bunu da 3 olarak ekliyor. Telefonu kapatıp açtığınızda felan sayacın doğru sayısı göstermesi için biraz beklemeniz gerekiyor. Ana ekran üzerinde alt alta 5 uygulama simgesi yerleştirilebiliyor. Ana ekran üzerine klasörleme yapabiliyorsunuz. Bir çok widget ve kısayol mevcut.

Sony Xperia E incelemesi yazi

Yazı yazarken
Ekranın küçük olması sebebi ile yazı yazarken veya telefon numarası çevirirken yazdığınız harf ve sayıları görmekte zorlanıyorsunuz. Klavyenin standart boyutta olması size yazdığınız şeyi görmeniz için neredeyse yarım satırlık bir alan bırakıyor. Ekran görüntülerine baktığınızda ne demek istediğimizi daha iyi anlayacaksınız.

Müzik
Walkman müzik oynatıcısına sahip Xperia E ile Müziğim sekmesinden telefona yüklediğiniz şarkıların bigilerini güncelleyebilirsiniz. Bilgiler otomatik olarak internetten indirilebiliyor. Telefona yüklediğiniz şarkıların lisanslı olma zorunluluğu yok. Şarkı ekranda çalarken Sonsuz düğmesine basarsanız açılan menü çubuğundan şarkının YouTube’daki videosunu ve sözlerini arattırabiliyorsunuz. Ekolayzır menüsünden farklı müzik tarzları için özel ayarlar yapabiliyorsunuz. xLOUD desteği sayesinde hoparlör sesi daha güçlü çıkıyor. Şarkı çalıyorken müzik uygulamasından çıkış yapabilirsiniz. Parçayı durdurmak, bir sonraki veya bir önceki şarkıya geçmek için kilit ekranındaki yada üst araç çubuğunu aşağıya doğru çektiğinizde açılan müzik kontrol tuşlarını kullanabilirsiniz. RDS destekli FM radyo özelliği de bulunan Xperia E’de kulaklık anten olarak kullanılıyor.

Sony Xperia E incelemesi klasor

DLNA bağlantısı
DLNA bağlantısını kullanarak aynı ağ üzerindeki cihazlara bağlanabilir ve telefonunuzu medya sunucusu olarak kullanabilirsiniz. Cihazla çektiğiniz video ve fotoğrafları, aktarma işlemine gerek kalmadan diğer cihazlardan izleyebilirsiniz. Wifi Direct özelliği ile cihazlar arası veri aktarımı oldukça hızlı olduğundan telefonun içindeki filmi takılma olmadan rahatlıkla televizyonunuzdan izleyebilirsiniz.

Xperia E yanıt vermezse
Telefonunuz kitlenirse ses açma tuşu ve güç tuşuna telefon yanıt verene kadar yada yeniden başlayana kadar basılı tutunuz.

Xperia E ekran görüntüsünü alma
Tüm Android 4 işletim sistemine sahip cihazlarda olduğu gibi Xperia E’de de ekran görüntüsü almak için ses kısma tuşu ile güç tuşuna aynı anda basmanız gerekiyor. Aldığınız ekran görüntüleri cihazınızda Pictures > Screenshots klasöründe depolanır.

HD Voice ses desteği
HD Voice ses desteği ile telefon konuşmalarının olabilecek en yüksek seviyede gerçekleşiyor. Operatör desteğine bağlı olan HD Voice ses desteği sayesinde ortam sesleri filtrelenerek karşı tarafa iletiliyor. Böylece konuşmalarınız daha anlaşılır oluyor. Operatörünüz HD Voice desteği sunmasa bile telefonun sahip olduğu ikinci mikrofon aynı işlevi gerçekleştiriyor.

Sony Xperia E incelemesi klavye

Sony Select
Sony Select uygulaması, Sony tarafından önerilen uygulama ve oyunları size listeler. Bazen ücretli uygulamalar Sony kullanıcılarına ücretsiz sunuluyor. Bu tür uygulamaları Sony Select uygulaması üzerinden takip edebilirsiniz.

Akıllı Bağlantı
Sony’nin kullanışlı uygulamalarından biri. Daha önce LiveWare Yöneticisi olarak bildiğimiz bu uygulama daha da geliştirilerek şimdiki halini almış. Uygulama sayesinde cihaza bağladığınız şarj cihazı, kulaklık, veri aktarımı için telefon gibi bağlantılar karşısında telefonun ne yapması gerektiğini seçebilirsiniz. Mesela kulaklık taktığımda Walkman uygulaması otomatik aç gibi.

Bir uygulamayı kaldırma
Telefondaki bir uygulamayı silmek için uygulamalara basın ve sağ üstteki alt alta duran üç noktaya basın. Açılan pencereden Kaldır’ı seçin ve kaldırmak istediğiniz uygulamanın üzerine basın.

Sony Xperia E artıları:

 • 3.5 inç, 320 x 480 px, TFT kapasitif ekran, Çizilmeye karşı dayanıklı ekran
 • 4 GB dahili hafıza, 32 GB’a kadar hafıza kartı desteği
 • Wi-Fi, Wi-Fi hotspot, DLNA, Bluetooth 2.1, GPS
 • Ofis belgelerini görüntüleme
 • Yakınlık sensörü, Ortam ışığı sensörü
 • Tam dolu batarya ile 6 saat konuşma veya 530 saat bekleme
 • Konuşma esnasında ortam gürültüsünü azaltan 2. mikrofon
 • 3.2 MP kamera, Video kaydı, Konum bilgisi ekleme
 • Android 4.1 (Jelly Bean) işletim sistemi
 • Tek çekirdekli 1 GHz Qualcomm MSM7227A Snapdragon Cortex-A5 işlemci
 • 512 MB RAM, Adreno 200 grafik işlemcisi
 • 3,5 mm kulaklık, FM Radyo, RDS desteği
 • Pil kullanıcı tarafından değiştirilebiliyor

Sony Xperia E eksileri:

 • Ekran netliği çok düşük, 1 inç başına 165 piksel
 • İşlemcisi zayıf, RAM değeri düşük
 • Kamerasında otomatik netleme yok, flaş yok
 • Ön yüzünde kamera yok

GALERİ: Sony Xperia E Galeri

Cihaz Özellikleri: Sony Xperia E

İlgini çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir