Sony Xperia L incelemesi – 2 – Akıllı Telefon Saat Tablet Mobilbey.net

Sony Xperia L incelemesi – 2

Sony Xperia L incelemesi 2. Bölüm

Sony Xperia L incelemesi – 2.Bölüm
Müzik Çalar:
Müzik dinlemeyi seviyorsanız Xperia L doğru bir tercih. Her bir Sony modeli incelememizde müzik çaların ne kadar iyi olduğundan bahsediyoruz. Bu incelememizde yine bahsedeceğiz. Basslı müzikleri dinlemeyi seviyorsanız Ayarlar > Ses Kalitesi > ClearAudio+ seçeneğini denemenizi öneririm. Fakat ses yüksekliği konusunda yine sıkıntımız var. Xperia L’deki ses şiddeti Xperia Z’den yüksek fakat daha da yüksek olmasını istiyoruz.

Sony Xperia L incelemesi – 1. Bölüm

Sony Xperia L incelemesi müzik

Ses geliştirmeleri:
Ses Geliştirmeleri bölümünde kullanıcı için düşünülmüş bir çok farklı ses ayarı bulunuyor. Çalan şarkıya özel ekolayzır ayarı yapabileceğiniz gibi, Surround ses ayarı kısmından Stüdyo, Gece Kulübü ya da Konser salonu gibi efektleri seçebilirsiniz. Bu efektlerin her biri birbirinden harika. Farklı parçalar için farklı deneyimler sunuyor. Telefonu arabaya bağlayıp müzik oynatıcı olarak kullanabildiğimden telefondaki tüm bu ayarlar ile arabada inanılmaz ses seviyelerinde harika müzikler dinleyebiliyorum.

Sony Xperia L incelemesi muzik

Müzik kontrolleri:
3.5 mm kulaklık yuvası telefonun üst kısmında bulunuyor. Burası kulaklık yuvası için en ideal yer. Cebinizde yada elinizde taşırken kulaklığa zarar verme gibi bir durum olmuyor. Çalan şarkıyı kulaklığı kullanarak durdurabiliyor ve yeniden başlatabiliyorsunuz. Ayrıca kilit ekranı üzerinden de müzik çaları kontrol edebiliyorsunuz. İsterseniz ana ekranınıza müzik çalar widgetını da ekleyebilirsiniz. Müzik çalara girip şarkı değiştirdikçe alttaki bildirim ışığının da farklı renklerde yandığını göreceksiniz. Yine üst araç çubuğunu aşağıya kaydırarak müzik kontrollerini gerçekleştirebilirsiniz.

Sony Xperia L incelemesi fmradyo

Throw özelliği:
Throw özelliği sayesinde telefonunuzda oynattığınız bir müzik veya videoyu Bluetooth veya kablosuz ağ bağlantısı üzerinden bir başka cep telefonu veya televizyon üzerinde görüntüleyebiliyorsunuz. Telefonların ekranlarının Full HD çözünürlüğe sahip olmasının temel nedeni de bu aslında. Artık cebimizdeki bu küçük cihazları video oynatıcı olarak kullanabiliyoruz ve DVD oynatıcı gibi ekstra cihazlara gerek kalmıyor.

Müzik bilgilerini indirme:
Müzik çaları açtıktan sonra Müziğim Sekmesinden Seçenekler > Müzik bilgilerini indir yolunu izleyerek telefonunuza attığınız şarkıların albüm bilgilerini indirebilirsiniz. Bunun için internete bağlı olmanız gerekmekte. Müzik bilgilerini indirdiğinizde şarkılarınızın tamamında artık albüm kapak resimleri olacak. Müzik bilgilerinin inmesi için telefonunuza attığınız şarkıların lisanslı olması gerekmez. TrackID uygulaması sayesinde kime ait olduğunu bilmediğiniz bir şarkının müzik bilgilerini görüntüleyebiliyor ve satın alabiliyorsunuz.

Sony Xperia L incelemesi kamera

Kamera Performansı
Xperia L’nin kamerası dış mekan, ters ışık ve karanlık ortamlarda iyi bir performans sunuyor. Yakın çekimlerde de çok başarılı. Bunun aksine hareketli görüntüleri kaydetme konusunda biraz sıkıntılar var. Işığın düşük olduğu zamanlarda netleme konusunda gecikmeler yaşanıyor. Yine de çektiği görüntüler çok iyi. Örnek fotoğraflara aşağıdaki bağlantıdan bakabilirsiniz.

İNDİR: Sony Xperia L ile çekilen fotoğraflar

HD video kayıt yapabiliyor
Xperia L ile çekilen bir fotoğrafın ortalama 2.45 MB yer kaplıyor. Telefonun kullanıcı için ayrılan dahili hafızası yaklaşık 5.5 GB. Buna göre başka hiçbir şey yüklemeden telefonun tüm hafızası ile yaklaşık 2300 fotoğraf çekebilirsiniz. 8 MP kamera ve çift çekirdekli olmasına karşın telefon ile Full HD video kaydı yapamıyorsunuz. Xperia L, en fazla 1280 x 720 px çözünürlüğünde HD video kayıtları yapıyor. HD videonun 1 saniyesi yaklaşık 850 KB yer kaplıyor.

Sony Xperia L incelemesi kamera2

Kameranın konumu:
Kamera telefonun arkasında büyük bir çerçeve içerisine yerleştirilmiş. Çok güzel bir görüntüsü var. Çerçevenin bu kadar büyük olmasının nedeni yansıyan ışıktan ekstra bir aydınlatma sağlaması. Telefonun flaşı var ama tek flaşlı. Bir kamera telefonu için eleştiri alabilecek bir durum. Güneş ışığı altında yaptığınız kayıtlarla, ışığın düşük olduğu ortamlarda yaptığınız kayıtlar arasında ciddi farklar olacaktır. Bu her telefonda olur. Flaş biraz olsun size ışık sağlar ve daha canlı renkler elde etmenize imkan verir. HDR modu ve Exmor sensör aslında düşük ışıklı ortamlarda daha net görüntüler almanızı sağlar. Bu gibi durumlarda telefonun HDR modunu açmanızı tavsiye ederiz. Telefonun içerisinde yüklü olan fotoğraf ve video düzenleme araçları ile çektiğiniz görüntüler üzerinde oynama yapabiliyorsunuz. Mağazadan ekstra bir araç indirmeye çok da gerek yok.

Sony Xperia L incelemesi film

Kamera Hızlı Başlatma
Xperia modellerinin tamamına yakınında bulunan Hızlı Başlatma özelliği sayesinde kamera açılır açılmaz kaydetmeye başlayabiliyor. Mesela telefon kilitli ve etrafınızda fotoğrafını çekmek istediğiniz bir şey gördünüz. Hemen kamera tuşuna basılı tutup, kamera uygulamasını başlatabilir ve yaklaşık 1 saniye içerisinde bir görüntü kaydedebilirsiniz. Bunun ayarını kamera ayarlarından bir kereliğine yapıyorsunuz. Telefon isterseniz fotoğraf isterseniz de video kaydı yapıyor.

NFC Özelliği:
NFC özelliği Sony modellerinde sadece multimedya içerik aktarımı için kullanılmıyor. NFC ile Sony Bravia televizyonunuzun kumandasına bağlanabiliyor ve fotoğraflarınızı ekstradan bir ayar yapmadan, kablo ve aktarma olmadan direkt televizyonunuzun ekranından izleyebiliyorsunuz. Ayrıca yeni çıkan Sony Personal Content Station istasyonuna da NFC destekli cihazlarınızı dokundurarak yedekleme yapabiliyorsunuz. Bu harika bir özellik. Yine kablosuz hoparlörlere dokunarak telefonunuzda çalajn şarkıyı hoparlörden dinleyebiliyorsunuz. NFC ile içerik paylaşma konusunda markalar arasında sıkıntılar oluyor. Sony modelleri kendi içlerinde veri aktarabilse de Samsung veya Nokia’ya veri gönderemiyor. Bu modellere göre de değişiklik gösterebiliyor. Siz bir cihaza NFC ile bağlandığınızda veri aktarımı Bluetooth üzerinden gerçekleşiyor. NFC sadece hızlı bir şekilde bağlantı kurmanızı sağlıyor. Xperia L’nin NFC alanı telefonun arka kapağı üzerinde logosu bulunan kısım. Bir cihazla telefonu eşleştirmek için bu alanı kullanacaksınız.

Sony Xperia L incelemesi ayarlar

Tarayıcı:
Biz incelemelerimizde hiç bir zaman Android işletim sisteminin İnternet tarayıcısını kullanmadık. Mağazadan Google Chrome tarayıcıyı indirip kullanıyoruz. Google Chrome’dan çok fazla bahsetmeye gerek yok. Zaten her türlü diğer tarayıcılardan üstün. Google hesabınızla oturum açtığınızda bilgisayarınızla senkronize çalışabiliyor. Bu en beğendiğimiz özelliği. İstediğiniz kadar sekme açabiliyorsunuz, telefon ala yavaşlamıyor. Xperia SP’deki Google Chrome için yapılan güncellemede mobil veri tasarrufu özelliği vardı. Xperia L’de henüz böyle bir güncelleme yok. Telefonun Xperia Link uygulamasını kullanarak internet bağlantınızı çevrenizdeki diğer kablosuz bağlantı özelliğine sahip cihazlarla paylaşabiliyorsunuz.

Sony Xperia L incelemesi tarayici

Uygulama mağazası:
Google Play uygulama mağazasını kullanarak yüz binlerce uygulamayı telefonunuza indirebilirsiniz. Telefon için hafıza kartı kullanmanızı önermiştik. Dahili hafızanın dolması telefonun yavaşlamasına neden oluyor. Google Play mağazasında Kategoriler kısmına girerseniz burada Sony tarafından hazırlanmış özel bir kategori de göreceksiniz. En kaliteli oyun ve uygulamaları Sony sizin için seçmiş oluyor. Bizden de bir uygulama tavsiyesi olarak Sans Studyo’nun tüm uygulamalarını indirebilirsiniz. Sony Select mağazası da yine size özel Sony tarafından seçilmiş, oyun, uygulama, film ve müzikleri içeriyor. Burdan bir hesap oluşturarak mağazadaki ücretli içeriği satın alabilirsiniz.

Sony Xperia L incelemesi google-plus

Sony Xperia L eksileri:

 • Full HD video kaydı yok
 • Ekranda Mobil Bravia desteği yok
 • Ekran farklı açılardan bakıldığında renk kaybına uğruyor
 • Ekran boyutuna göre çok büyük ve ağır
 • Menü kontrol tuşları ekranın içinde. Aktif kullanım alanı 4 inç. Telefonun alt kısmı oldukça uzun.

Sony Xperia L incelemesi hesap

İncelenen Cihaz hakkında:
Sony Xperia L (C2105)
Android Sürümü: 4.1.2
Ana Bant Sürümü: 8930B-BAAAANAZQ-12321-03-1027
Çekirdek Sürümü: 3.4.0-g7e50acb-dirty
Derleme Numarası: 15.0.A.1.31

Sony Xperia L incelemesi uygulama playstation

Sony Xperia L incelemesi – 1. Bölüm

Telefonla ilgili sorun ve sorularınızı yorum olarak bize iletebilirsiniz.

İlgini çekebilir

21 Responses

 1. rüya dedi ki:

  ben de bu telefonu kullanıyorum. ancan alttaki bildirim ışığı ayarları nerden yapılıyo bulamadım. telefonum şarjda değilken ne bildirim gelirse gelsin hiç ışık yanmıyo. ama şarjdayken yada albümde fotoğraf bakarken yanıyo. zaten mesaj geldiğinde ekran ışığı da yanmıyo,alttaki bildirim ışığı da yanmayınca sürekli bi tuşa basıp mesaj gelmiş mi diye bakmak zorunda kalıyorum

 2. Rnaa dedi ki:

  Xperia L kullanıcısıyım. Telefonuma ekran şifresi olarak bir pin olmuşturdum. Ancak her açtığımda şifre girmek gerçekten sorun olmaya başladı. İptal etmek istiyorum yalnız iptal söz konusu değil. Kaydırma ya da sekil bölümleri aktif değil. Tıklanmıyor. Fabrika ayarlarına dönmek dışında ne yapabilirim. Yardımcı olursanız sevinirim. İyi günler.

 3. Rnaa dedi ki:

  evet aktif değil tıklanmıyor.

 4. Rnaa dedi ki:

  Peki teşekkür ederim.

 5. alp dedi ki:

  bendede Xperia l var Yeni fark ettim ekranı yatay hale getirdiğimde sony logosunun altındaki kısımda ekranın 3-4 mm kısmında kaydırma yaparken gecikme oluyor bi senkron sıkıntısı var teknik bir sorun mu bu Video izlerken bir sıkıntı olmuyor resim bakarken veya metin okurken oluyor kopma şimdiden teşekkürler

 6. deniz dedi ki:

  Merhabalar bu gün Xperia L telefonuma güncelleme yaparken şu sorunla karşılaştım. Güncelleme sırasında telefonumun bağlı olduğu laptopum kapandı ve güncellemem yarım kaldı. Bu sırada telefonum da kendiliğinden kapandı. Telefonu açmayı denediğimde ekranda sadece kocaman bir SONY yazısıyla karşılaşıyorum ve başka hiç bir değişiklik olmuyor. Telefonum hala açılmadı. Şarjı azalmıştır diye düşünerek şarj aletine bağladım fakat her zaman yanan turuncu bildirim ışığı da uzun zamandır yanmıyor. Yardımcı olabilirmisiniz?

 7. süleyman dedi ki:

  Mrb telefondan müzik yada video indiremiyorum yrdımcı olur musunuz şimdiden tesekkurler

 8. emre dedi ki:

  Xperia l telefonum var aldığım zamanlar çok iyidi 4.2.2 güncellemesi gedi ve bir zaman sonra hafızanın yüzde 40 bile dolu değilken kapanmaya başladı ve çok sık oluyor peş peşe 7 kez kapandığı oldu Format attım hala aynı servise verdim Format attılar geri verdiler onlarda çok iyi biliyorum 2 saatte geri verdiler telefonumu ne yapmalıyım çok sinir bozucu tam önemli bir işim olduğu sırada kapanıyor bekliyorum açılıyor kendisi tekrar ama tuşları açar açmaz tekrar kapanıyor

 9. çağdaş dedi ki:

  Ben telefona format attım ama telefonun kendi içindeki resim ve müziklerde silindi nasıl geri alabilirim

 10. ayse dedi ki:

  Ben instagramda olan pano neresi çözemedim

 11. pınar dedi ki:

  merhaba,
  bu telefonu almayı düşünüyorum fakat henüz karar vermiş değilim,eleştirilerini okuyorum;
  telefonu sosyal medyada gezinmek,mesajlaşmak,fotoğraf çekmek için kullanıyorum,yüksek beklentilerim yok, aldığım telefonu bu nedenle uzun süreli kullanmak isterim ; sorun yaşamak ya da servisten gelmesini beklemek zorundan kalmayacağım bir akıllı telefon araştırıyorum…
  bu cihazı tavsiye eder misiniz? ya da hangi cihazları tercih etmeliyim , tavsiye de bulunabilir misiniz?
  teşekkürler.

  • Öncelikle telefonun şans işi olduğunu söylemekte fayda var. Çünkü ne zaman birine telefon önersem o cihazda bir sıkıntı çıkıyor 🙂

   Telefonla ilgili yorumlarımızı inceleme yazısında belirttik. Beklentilerinizi karşılayacak kaliteli bir telefondur.

 12. yusuf dedi ki:

  Bende samsung hd500 bluetooth kulaklık var telefonu m xperia L müzik menüsündeki trow bağlanmıyor yeni cihaz tara diyor ama bulamıyor tel görüşmesini yapabiliyorum ama müzik dinleyemiyorum yardım bekliyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir