Sony Xperia L İncelemesi – Akıllı Telefon Saat Tablet Mobilbey.net

Sony Xperia L İncelemesi

Sony Xperia L incelemesi

Sony Xperia L İncelemesi
Sony Xperia L için kullanıcıların en çok memnun kaldığı telefon diyebiliriz. Xperia E tasarımının büyük versiyonu olan Xperia L, çift çekirdekli 1 GHz işlemcisi ile şaşırtıcı derecede performans sağlıyor. Her ne kadar tasarımı çok beğenilse de bizim bu konuda ciddi eleştirilerimiz var. Batarya konusunda “az yakan” modeller arasında olduğunu söyleyebiliriz. İnceleme sırasında bizi şaşırtan yüksek grafik isteyen oyunları bile zorlanmadan ve fazla ısınmadan çalıştırabilmesi oldu. Telefon ısınıyor elbette ama bu yüzden kapanıp yeniden açılmıyor. Telefonu tam performanslı kullanabilmek için dahili hafızayı %75’den fazla doldurmayınız. Bu gerçekten iyi bir performans için çok önemli. Şimdi detaylı incelememize başlayalım.

Sony Xperia L incelemesi – 2. Bölüm

Sony Xperia L incelemesi kilit ekranı

Genel yapısı:
Telefonun tasarımının Xperia E’ye benzediğini söylemiştik. 4.3 inç büyüklüğünde bir ekranı bulunan cihazın arka kapağı çıkarılabiliyor. Normal sim kart kullanıyor ve batarya kullanıcı tarafından değiştirilebiliyor. Arka kapağı çıkarmak biraz zor geldi bize. Telefonun sağ üst köşesinde küçük bir yuva var. Tırnağınızı buraya takarak kapağı yukarı doğru ittirip çıkarabiliyorsunuz. Telefonun alt kısmında dışarıdan bakıldığında orada bir ışık olduğu belli olmayacak bir bildirim alanı var. Telefonun kavisli yapısı bize Sony Ericsson Xperia Arc S modelini hatırlatıyor. Tabi Xperia L, Arc S kadar ince ve zarif değil. Telefon sol tarafındaki kilit tuşu çok dışarıda kaldığından dolayı zamanla deforme olmaya başladı. Ayrıca ses açma-kapama ve kamera tuşları küçük ve zayıf olduğundan bazen kullanırken sıkıntı oluyor.

Sony Xperia L incelemesi ana ekran

Tasarım
Telefonun tasarımını beğendiğimi söyleyemem. Ekranın içine yapılan menü kontrol tuşlarını sevmiyorum. Çünkü telefon 4.3 inç ekrana sahip olmasına rağmen bizim aktif kullanım alanımızı 4 inçe düşürüyor. Menü kontrol tuşları tüm oyun ve uygulamalarda açık kalıyor ve 4.3 inç olarak aldığımız telefonu 4 inç olarak kullanmamıza neden oluyor. Ayrıca normal tuşlara göre daha fazla enerji kaybına neden oluyor. Xperia L’nin tasarımına baktığımızda menü kontrol tuşlarının ekranın hemen altına yapılabilecek durumda olduğunu görüyoruz. Buna rağmen o kısım boş. Ayrıca telefon yukarıdan ve aşağıdan incelerek uzuyor. Buna göre yaklaşık 2,5 cmlik telefonun alt kısmından ekrana kadar olan kısım tamamen gereksiz bir uzama.

Telefonun orta noktası
Telefonun alt kısmındaki bu uzamaya ekranın içindeki menü tuşlarını da dahil ettiğimizde, telefonun orta noktası ile aktif kullanabildiğimiz dokunmatik ekranın orta noktası aynı çizgide olmuyor. Bu ise telefonu yan çevirerek oynadığımız oyunlarda, oyun karakterini ortalamamızı zorlaştırıyor.

Sony Xperia L incelemesi uygulama ekranı

Bildirim ışığı
Telefonu çevreleyen şeridin arkasına gizlenmiş, alt kısımda bulunan bildirim ışığı cevapsız çağrılarda, okunmamış SMS ve e-postalarda, müzik oynatıcıda, telefon şarj olurken ve fotoğraf galerisini gezerken yanıyor. Xperia SP’deki gibi her bildirim için farklı renkte yanması için ayarlanamıyor. Telefon şarjı azaldığında kırmızı yanıyor ve şarja taktığınızda bataryanın durumuna göre önce sarı ve sonrasında da yeşil oluyor. Fotoğraflara bakarken de değişik renklerde yanıyor.

Sony Xperia L incelemesi arama

Ekran kalitesi
Telefonun 480 x 854 px çözünürlüğünde 4.3 inç ekranı bulunuyor. 1 inç başına 228 piksel düşüyor. Ekran 4 parmağa kadar dokunmalarınızı algılayabiliyor. Çizilmelere karşı dayanıklı ekranının üzerinde yine Sony’e ait ekran koruyucu film bulunuyor. Menü kontrol tuşları ekran içerisine dahil edildiğinden telefonun aktif ekranı 4 inç. Donanımı ve özellikleri iyi olmasına karşın, ekran Mobile BRAVIA Engine destekli değil. Yine de ekran kaliteli ve net görüntüler sunuyor. Telefonun ekranında eldiven modu yok. Ekran güneş ışığı altında çok da iyi olmasa da yine de ikonlar görünecek şekilde bir performans sunuyor.

Sony Xperia L incelemesi mesaj

Hafıza kartını takmak
Hafıza kartını takmak için bataryayı çıkarmanız gerekiyor. Sim kart için ise böyle bir durum söz konusu değil. Zaten hafıza kartı bir kere takılan bir şey. Bu durum günlük kullanım zorluk çıkarmaz. Ama bazı insanlar var ki her gün çok defa sim kartını çıkarıp değiştiriyor. Zaten bu tarz cihazlar kapağının çok defa açılıp kapanması ile kısa sürede deforme olabilecek cihazlar. Bu gibi şeylerden kaçınmak gerekiyor.

Ana ekran
Telefonun kilit ekranı açıldıktan sonra sayısını değiştiremeyeceğiniz 5 ana ekranı bulunuyor. Samsung’larda ana ekran bir tekerlek gibi sola kaydırdıkça tekrar başa dönüyor. Fakat Sony modellerinde bu özellik bulunmuyor. En sola gittiğinizde başa dönmek için ekranı bu kez diğer tarafa çekmeniz gerekiyor. Ana ekrana altalta 5 uygulama olmak üzere toplam 20 uygulama kısayolu koyabiliyorsunuz. Telefonun boyutu çok ideal olduğundan tek elle tüm ekrana ulaşmak mümkün. Ekran hassas olduğu için rahat bir şekilde kullanabiliyorsunuz.

Sony Xperia L incelemesi galeri

Kısa yollar ve Widgetlar
Widgetlar LG ve Samsung modelleri kadar zengin değil. Ama elinizdeki telefonun akıllı bir telefon olduğunu düşünürsek mağazadan indireceğiniz yeni uygulamalarla telefonunuzu daha işlevsel hale getirebilirsiniz. Kısayol yada widget eklemek için ekrana parmağınızı basılı tutun ve menünün açılmasını bekleyin. Ana ekran ve uygulama ekranında, klasör oluşturabiliyor ve seçtiğiniz uygulamaları bu klasörde saklayabiliyorsunuz. Bu size yerden tasarruf sağlıyor. Yeni bir klasör oluşturmak için bir uygulamayı diğerinin üzerine getirip bırakınız.

Sony Xperia L incelemesi uygulama ekrani 2

Hesaplar:
Çevremizde gözlemlediğimize göre çoğu akıllı telefon kullanıcısı, sahip olduğu telefonun özelliklerinin neredeyse yarısından azını kullanıyor. Akıllı telefonlar reklamlarda sadece Facebook ve Twitter’a girmekten ibaretmiş gibi gösterildiği için, insanlar maillerine yine tarayıcıdan bakmaya, bir yere gideceklerinde ise navigasyon yerine insanlara adres sormaya devam ediyorlar. Ayarlar > Hesaplar kısmından Yeni hesap ekle tuşunu kullanarak sahibi olduğunuz hesapları ekleyebilir ve uygulamalar üzerinden daha kolay bir yönetim sağlayabilirsiniz.

Sony Xperia L incelemesi google play

Batarya
Telefonun bataryası çok iyi olmasa da sizi rahatlıkla 1 gün idare edebilecek düzeyde. Daha yüksek kapasiteli bir pil bulabilirseniz bunu kullanıp süreyi uzatmanız mümkün. Yada yanınızda yedek batarya taşıyabilirsiniz. Sonuç olarak pil değiştirilebilir olduğundan tek parça telefonlara göre daha avantajlısınız. Telefonun teknik verilerinde batarya ile ilgili 498 saat bekleme süresi ve 8,5 saat konuşma süresi verilmiş. Bu değerlere tüm şartların en uygun olduğu test ortamlarında ulaşılıyor. Siz günde 45 dakika konuşma, 1-2 saat internet, 1 saat oyun ve 1-2 saat müzik ile çok rahat idare edersiniz.

Sony Xperia L incelemesi stamina

STAMINA modu:
Son çıkan tüm Sony modellerinde artık bir standart olan Pil Stamina modu size pil ömrünü uzatmak için güç tasarrufu sağlıyor. Güç tasarrufu konusuna internette mutlaka rastlamışsınızdır. 3G’yi kapatın, Wifi ve Bluetooth’u kapatın, ekranın parlaklığını kısın, arka planda çalışan uygulamaları kapatın gibi şeyler. Bunları kapattığınızda zaten elinizdeki telefon Nokia 3210’dan farksız oluyor. Bize tüm bu özellikler açık iken güçten tasarruf sağlayan telefonlar lazım. Bu yüzden Sony Xperia L, düşük enerji tüketen Qualcomm MSM8230 Snapdragon işlemci kullanıyor. Ayrıca Stamina modunda ekran kapalı olduğunda mobil veri bağlantısı kapatılıyor. Ciddi anlamda bir tasarruf sağlıyor. Bununla birlikte internete sadece evinizdeki ve iş yerinizdeki kablosuz ağdan bağlanıyorsanız “Konuma Bağlı Wifi” özelliğini kullanın. Bu özellik sayesinde telefon şebeke yardımı ile konumunuzu belirliyor ve belirlenen bu konuma geldiğinde wifiyi açıyor. Bu konumun dışına çıkıldığında da wifiyi otomatik olarak kapatıyor.

Sony Xperia L incelemesi Akıllı Bağlantı

Mesajlar
Aynı anda en fazla 50 kişiye toplu SMS gönderebiliyorsunuz. Sınırsız mesaj kaydı bulunuyor. SMS sayacı yok. Daha sonra göndermek için taslak mesajlar oluşturabiliyorsunuz. Mesajlar menüsüne girdiğinizde size gelen mesajın yanındaki kişi resmine basarsanız, rehberdeki o kişi ile ilgili kayıt bilgileri ekranın üstüne küçük bir pencerede açılıyor. Bu menüyü kullanarak o kişiye doğru arama yapabilir, mesaj gönderebilir, e-posta atabilir ya da sosyal ağ hesaplarından ulaşabilirsiniz. Mesajlar telefon yeni açıldığında hemen görünmeyebiliyor. Bunun için bir süre bekleyiniz. Çok fazla mesaj kaydetmeniz durumunda normal olarak telefonun yavaşladığını belirtelim.

Numara gizleme ve Çağrı bekletme ayarları
Numaranızı gizlemek veya hattınızla görüşme yaparken yeni bir çağrı gelirse, gelen çağrıyı hatta tutmak istiyorsanız Ayarlar > Çağrı Ayarları > Ek ayarlar kısmında Numaranızın gizli olup olmayacağını ve çağrı bekletme özelliğini kullanabilirsiniz.

Sony Xperia L incelemesi alarm

Xperia L mobil interneti kapatma
Mobil interneti devre dışı bırakmak için Ayarlar > Diğer > Mobil Şebekeler > Mobil veri trafiği işaretli olmayacak. Yada Ayarlar Veri Kullanımı Mobil veri trafiği kapalı olacak.

Kilit ekranı duvar kağıdını değiştirme
Ayarlar > Ekran > Ekranı kilitle > Duvar kağıdı yolunu izleyerek kilit ekranındaki resmi değiştirebilirsiniz.

Isınma problemi var mı?
Sony Xperia L’nin ısınma kaynaklı ortaya çıkan problemleri yok. World at Arms ve Virtual City Playground gibi yüksek grafik ve RAM isteyen oyunları oynamamıza rağmen çok yüksek oyun seviyelerine kadar zorlanmadan geldik. Normalde bu oyunları her telefon için deniyoruz. Özellikle Virtual City Playground oyununda, hangi telefon olursa olsun 40. seviyeden sonra cihaz zorlanmaya başlıyor. Harita üzerinde gezinmekte ve görev vermekte zorlanıyorsunuz. Aynı durum Xperia L’de de oldu fakat telefon ısındığı için kapanmadı hiç.

Telefonun USB modunu değiştirme
Ayarlar > Xperia > Bağlantı ayarları yolunu izleyerek cihazın bilgisayara bağlandığında hangi modda çalışacağını seçebilirsiniz.

Sony Xperia L incelemesi arkaplanda

Telefon inceleme sırasında kapandı mı?
Telefonun hafızasında 300 MB boşluk kalacak kadar doldurduğumuzda ciddi sıkıntılar oluyor. Telefonu kullanmak çok mümkün olmuyor. Ara sıra kapanıp açılıyor. Mesaj yazarken klavyeye bassanızda harfler ekranda çıkmakta geri kalıyor. Hafızayı sonuna kadar doldurmadıktan sonra herhangi bir sıkıntı olmuyor.

Xperia L yanıt vermezse
Telefonunuz kitlenirse ses açma tuşu ve güç tuşuna telefon yanıt verene kadar yada yeniden başlayana kadar basılı tutunuz.

Xperia L ekran görüntüsünü alma
Tüm Android 4 işletim sistemine sahip cihazlarda olduğu gibi Xperia L’de de ekran görüntüsü almak için ses kısma tuşu ile güç tuşuna aynı anda basmanız gerekiyor. Aldığınız ekran görüntüleri cihazınızda Pictures > Screenshots klasöründe depolanır.

Bir uygulamayı kaldırma
Telefondaki bir uygulamayı silmek için uygulamalara basın ve sağ üstteki alt alta duran üç noktaya basın. Açılan pencereden Kaldır’ı seçin ve kaldırmak istediğiniz uygulamanın üzerine basın.

Açılma süresi: 40 saniye
Şarj olma süresi: 80 dakika
SAR Değeri: 0.69 W/kg

Sony Xperia L incelemesi – 2. Bölüm

Sony Xperia L ile ilgili haberler:
Sony Xperia L Galeri
Sony Xperia L artıları eksileri
Sony Xperia L ile çekilen fotoğraflar
Avea Sony Xperia L kampanyası
Vodafone Sony Xperia L kampanyası

İlgini çekebilir

25 Responses

 1. Hüseyin Hikmet Genç dedi ki:

  Şuana kadar birçok telefon inceleme sitesinde yazılar okudum. Ancak sizin kadar güzel ve detaylı bir inceleme yapana rastlamadım. Çok teşekkür ederim ve başarılarınızın devamını dilerim..

 2. Mehmet dedi ki:

  Siteniz çok başarılı tebrikler birde byeaz ıphone 5c için detaylı bir inceleme bekliyoruz teşekürler

  • Teşekkür ederiz. iPhone 5C incelemesi 1 ay içerisinde yayında olacak. İncelemelerimizi yaparken telefonu gerçek bir kullanıcı gibi her türlü ortamda denemeye gayret gösteriyoruz. Bu bazen elimizde pazar poşetleri ile oluyor, bazen araç kullanırken, bazen yolculukta bazen de uyumak için yattığımızda.

 3. rıfat kök dedi ki:

  Bende xperia L kullanıyorum telefonu şarjdan çektikten 2 saat sonra bitiyor şarjı 2 defa garantiye yolladım gene aynı ne yapmam gerekiyor bilmiyorum hiç tavsiye etmiyorum cihazı

 4. ebru dedi ki:

  Mesaj geldiğinde alttaki bildirim ışığı yanmıyor sürekli girip bakmak zorunda kalıyorum bunu aayarlayabiliyor muyuz

  • Ayarlardan bildirim ışığını mesajlar için açmanız gerekiyor.

   • ebru dedi ki:

    Mesaj ayarlarından bildirim ışığını açtım ama sadece şarjda iken mesaj bildirim ışığı yanıyor diğer durumda yanmıyor

    • Çok ilginç. Telefonu sıfırlayın isterseniz. Devam ederse servise gönderirsiniz diyeceğim ama uzun iş. Bu tür arızalarda da telefonu görmeden bir şeyler söylemek zor oluyor.

     • ebru dedi ki:

      Telefonu sıfırladım ama hala mesaj ışığı yanmıyor

      • Emin olmak için tekrarlamak istiyorum. Ayarlar kısmında bildirim ışığı ile ilgili kısmı açtınız. ve sonra ekran kilitli iken biri size mesaj attı ve buna rağmen bildirim ışığı yanmadı. Eğer bu şekilde ise telefonunuzun yazılımında bir sorun var demek ki. Telefonu sıfırladığınız halde düzelmediyse sizin yapabileceğiniz tek şey servise gitmek olacaktır.

 5. .... dedi ki:

  Multimedya mesajı alamıyorum ve gönderemiyorum ne yapmam lazım mesaj ayarlarındaki multimesajı ayarlarına evet al dedim yine de mesaj indirilmedi diyor. Gönderdiğimde ise iletilemedi mesaj ayarı yapıldığında gönderilecek sıraya alında diyor

  • Hattınızı taktığınızda ayarların otomatik olarak yapılmış olması gerekliydi. Abonesi olduğunuz operatörü arayarak otomatik ayar göndermelerini isteyiniz.

   • .... dedi ki:

    Ayarlar- xperia- intermet ayarlarınıı indirerek yapmam gerekiyormuş onu yaptım ve mesaj geldi ve gönderildi

 6. HAKAN dedi ki:

  Lütfen bu telefonun sesle ilgili sorun olduğun seste parazit ve kesilmeler olduğunuda yazarmısınız Forumlarda bu şikayetlerle ilgili onlarca şikayet var aldığım teli 3 gün sonra Ankaray a gönderdiler sıfır tel geldi aynı sorun ondada var

 7. Oğuz dedi ki:

  Telefonumda led flash yanmıyo çok zayıf nasıl düzelte bilirim

 8. Oğuz dedi ki:

  Bir de telefonu şifreledim şimdi çıkartamıyom lütfen yardımcı olun

 9. Hakan dedi ki:

  Bende sony xperia z,kullanıyorum fakat telefon gosumesı yaparken ön Panel yanı ekran ışığı yazmıyor,nasıl duzeltebılırım

  • Telefonu kulağınıza yaklaştırdığınızda ekran ışığı otomatik kapanır. Bu güç tasarrufu yapmanız içindir. Sensörün üzerini parmağınızla kapatırsanız ekran ışığı da kapanır.

 10. Samet ÖZ dedi ki:

  xperia L kullanıcısıyım GPS’i hiç çalıştıramadım. pusula, navigasyon gibi uygulamalar doğal olarak çalışmıyor.(tüm ayarları açmama rağmen) garantiye yollayacağım galiba…

 11. Harun dedi ki:

  İxperia l telefonun kilit ledigimde ekranda ozet yazısını al yazıyo r neden acaba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir