Sony Xperia P İnceleme – Akıllı Telefon Saat Tablet Mobilbey.net

Sony Xperia P İnceleme

Sony Xperia P inceleme

Sony Xperia P İnceleme
Sony Xperia P, 4 inç büyüklüğündeki çok net ekranı, kaliteli kayıtlar yapabilen 8 MP kamerası, tasarımı ve müzik kalitesi ile öne çıkan bir telefon. İlk bakışta Xperia S modelinin küçük bir versiyonu sanılabilir. Ama ondan daha kullanışlı olduğunu söylememiz gerekli. Telefonun tasarımı da oldukça iyi. Gri renk bu telefona çok yakışıyor.

Menü tuşlarındaki kolaylık
Xperia S modelini incelerken en büyük problemin menü kontrol tuşları olduğunu söylemiştik. Xperia S’de menüyü kontrol edebilmek için simgeler ile ekran arasında kalan kısma basmanız gerekiyordu. Xperia P’de ise direkt olarak şeffaf kısmın üzerinde yer alan simgelere basmanız yeterli. Bu gerçekten çok ciddi bir konu. Bir çok Xperia S kullanıcısı (biz de dahil) sadece bu sebepten dolayı telefondan soğumuştuk. Ayrıca güç tuşunun yanda olması, telefonu tek elle kullanabilmek adına iyi bir düzenleme. Xperia S’de güç tuşu yukarıda olduğu için tek elle tuş kilidi yapmak mümkün değildi.

Sony Xperia P inceleme Anaekran

Ekran teknolojisi
Xperia P’nin ekranında Sony iki yeni teknolojisini kullanıyor. Bunlardan biri çoğu Xperia modelinde yer alan Bravia Engine teknolojisi. Bu teknoloji cihazınızla kaydettiğiniz fotoğraf ve videoları, Sony Bravia televizyonunuzdan izlerken görüntü kalitesinde kendisine özgü iyileştirme yapıyor. Çekilen görüntüler bu teknoloji sayesinde Bravia televizyonlarda daha canlı görünüyor. Ekrandaki WhiteMagic teknolojisi ise güneş ışığı altında ekranın daha iyi görünmesini sağlıyor. Bu dokunmatik ekranlı bir çok telefonun en büyük sorunlarından birisidir. Ekranın netliği ve canlılığı sizi şaşırtacak kadar güzel. Xperia P 2012’nin en parlak ekrana sahip akıllı telefonu da seçilmişti. Bu netlik ve parlaklığın arkasında Sony tarafından geliştirilen Reality Display teknolojisi var.

Ana ekran ve araç çubukları
Xperia P’de beş adet ana ekran kullanabiliyorsunuz. Bir ekrana en fazla 20 uygulama simgesi yerleştirilebiliyor. Ana ekranlara uygulamaların kısa yollarını ve widgetlarını da ekleyebiliyorsunuz. Telefonun dokunmatik hassasiyeti oldukça iyi. Mineral cam üzerinde çizilmeye dayanıklı, kırılmaz bir katman bulunuyor. Bu katman telefonun günlük kullanımda oluşabilecek ufak tefek çizilmelerini önlüyor. Yine de bir dokunmatik ekranlı telefon kullanıyorsanız her zaman ekran koruyucu film kullanınız. Üstten açılan araç çubuğu HTC, Samsung veya LG gibi fonksiyonel değil. Diğer markalarda bu açılan pencerede bağlantı kısayolları, sık kullanılan uygulamalar veya wingetlar bulunurken Sony’de sadece bildirimler yer alıyor.

Sony Xperia P inceleme Veri kullanimi

Kamera ve Video kaydı
8 MP kamerası bulunan telefonlar arasında en iyisi diyebileceğimiz kalitede fotoğraflar çekebiliyor Xperia P. Bir fotoğraf ortalama 1.9 MB yer kaplıyor. Full HD bir videonun 1 saniyesi yaklaşık 1.25 MB yer kaplıyor. Xperia P’nin hafızasının artırılamadığını ve bu durumun bazı kullanıcılar için büyük bir problem olduğunu söylemekte fayda var. 16 GB dahili hafızanın 13 GB’ı kullanıcılar için ayrılmış. Mağazadaki uygulamaların ortalama boyutlarının artması ve zamanla daha fazla depolama ihtiyacı sizi ileri de sıkıntıya sokabilir.

İNDİR: Sony Xperia P ile çekilen resimler

Hızlı kamera başlatma
Xperia P’nin kamerasında kullanışlı bir çok özellik mevcut. Mesela arka arkaya çok seri bir şekilde fotoğraf çekebiliyor. Fiziksel bir deklanşör tuşu olduğundan çekimlerinizi daha kolay ve net yapabiliyorsunuz. Hızlı kamera başlatma özelliği sayesinde, 1 saniyeden biraz fazla bir sürede telefonun ekranı kilitli olsa bile fotoğraf çekebiliyorsunuz. Hızlı başlatma aktif olduğunda, siz kamera uygulamasını başlatır başlatmaz cihaz hemen fotoğraf çekiyor.

Otomatik mod
Xperia P, bir kamerada olması gereken otomatik netleme ve flaş özelliklerine sahip. Sahne modunu otomatik yaparak ortamın durumuna ve çekeceğiniz nesnenin konumuna göre ayarlamalar yapabiliyor. Otomatik modda çok yakın bir nesneyi çekmek isterseniz cihaz hemen makro moduna geçiyor. Yada karanlık bir ortamda iseniz gece moduna geçiş yapıyor. Telefonu otomatik modda kullanmak herkes için iyi bir seçenek olur.

Panoramik çekim
Xperia P’de iki türlü panoramik çekim modu var. Birisi her telefonda olan ve aynı hizada geniş açılı çekim, diğeri ise 3D panoramik çekim. 3D panoramik çekimde cihaz 360 derecelik görüntü açısı sağlıyor. Ekrandaki yönlendirmeleri takip ederek fotoğraflarınızı daha kolay çekebiliyorsunuz. 0.3 MP ön kamerası ile internet üzerinden görüntülü görüşmeler yapabilirsiniz. Görüntülü görüşme şebeke üzerinden yapılamıyor. Aynı zamanda ön kamerayı ekran kilidi olarak da kullanabiliyorsunuz.

Sony Xperia P inceleme Müzik

Müzik ve Ses kalitesi
Sony cihazlarının tamamında müzik dinlemek gerçekten çok keyifli. Bazı özel modeller için paket içerisinden kulakiçi kulaklık çıkıyor. Bu kulaklık tipi kulaklar için, diğer tiplere göre daha zararlı olsa da ayrı bir müzik keyfi veriyor. Xperia P’nin kutusundan da kulakiçi kulaklık çıkıyor. Bizim ayarımız Saran ses menüsünden Stüdyo seçeneği. Bu seçenek her müzik parçası için ayrı bir keyif veriyor.

Kulakiçi kulaklık
Kulaklığın üzerindeki tek tuşu kullanarak çalan şarkıyı durdurup yeniden başlatabiliyor, bir sonraki parçaya ve bir önceki parçaya geçiş yapabiliyorsunuz. Bir sonraki şarkıya geçmek için tuşa arka arkaya iki kez, bir önceki şarkıya geçmek için ise üç kez basmanız gerekiyor. Kulaklık ile telefon görüşmelerinizi de gerçekleştirebiliyorsunuz. Telefon görüşmelerinizi kulaklıkla gerçekleştirirseniz, ortam gürültüsünü azaltma özelliğinden yararlanamazsınız. Bu özellik sadece normal konuşurken geçerli oluyor. Telefon tam dolu batarya ile yaklaşık 80 saat müzik oynatabiliyor.

Albüm bilgileri
Müzik oynatıcıdaki en beğendiğimiz özelliklerden biri de, telefona yüklediğiniz şarkıların albüm bilgilerini otomatik olarak indirebilmeniz. Müzik uygulamasına giriş yaptıktan sonra Seçenekler > Müzik bilgilerini İndir butonuna basarak telefonunuzdaki şarkıların albüm kapaklarını ücretsiz indirebilirsiniz. Telefona yüklediğiniz şarkıların lisanslı olmaz zorunluluğu yok. Sony’nin meşhur ekolayzır ayarı ClearBass Xperia P’de de var. Ayrıca XLOUD desteği ile de hoparlör sesini daha da iyileştirebiliyor.

Sony Xperia P inceleme Notlar

Batarya hakkında
Xperia P’nin bataryası da her Android telefon gibi 1 gün gidiyor. Bu artık alışkın olduğumuz bir durum. Xperia P ve Sony’nin diğer tüm modellerinde canımızı sıkan şey bildirim ışıkları. Bildirim ışıkları o kadar çok güç harcıyor ki yüzde yüz dolu olan bataryanız sabah kalktığınızda gece gelen bir e-posta yüzünden bitmiş olabiliyor. Bildirim ışıkları kapatılamadığı için bu sıkıntıyı her zaman yaşamak zorunda kalıyorsunuz. Telefonun bataryası kullanıclar tarafından çıkarılamıyor. Herhangi bir sebepten dolayı telefonun erkanı donar ve yanıt vermezse, yanıt verene ses açma tuşu ile birlikte güç düğmesine basılı tutunuz.

İlgini çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir