Sony Xperia SP İncelemesi – 2 – Akıllı Telefon Saat Tablet Mobilbey.net

Sony Xperia SP İncelemesi – 2

Sony Xperia SP incelemesi - 2. Bölüm

Müzik Çalar:
Ses kalitesi konusunda eleştireceğimiz fazla bir şey yok aslında. Çok yüksek sesli müzik dinlemeye alıştığımızdan Sony modellerinin ses çıkışları bize hep düşük geliyor. Sony bunu kullanıcıların kulaklarının zarar görmemesi için yapıyor. Üst limit Nokia ve LG’de biraz daha fazla. Yani aynı parçayı bir Nokia modelinde daha yüksek ses çıkışı ile dinleyebilirsiniz. Kulaklıkla kullanıldığında Surround Ses desteği sunuyor. Her incelememizde bu menü altındaki Stüdyo ses tercihinin çok etkileyici olduğundan bahsediyoruz.

Sony Xperia SP incelemesi – 1. Bölüm

Surround Ses modları:
Bazı otomobillerde telefonunuzu araca bağlayıp müzik çalar olarak yine telefonunuzu kullanabiliyorsunuz. Yani telefon sadece depolama alanı olarak değil aynı zamanda müzik çalar olarak da görev yapıyor. Telefonun kulaklık yuvasını kullanarak arabanızla bağlantı sağlayıp müzik çaları açtığınızda çok daha kaliteli ses elde edebiliyorsunuz. Yine Surround Ses menüsü altındaki Kulüp modu özellikle hareketli parçalarda inanılmaz keyif veriyor. Sanki çalan şarkı arabanın derinlerinden geliyormuş gibi bir hava veriyor. İmkanınız varsa bunları denemenizi öneririm.

Sony Xperia SP incelemesi - mÜzik

Throw özelliği:
Throw özelliği sayesinde telefonunuzda oynattığınız bir müzik veya videoyu Bluetooth veya kablosuz ağ bağlantısı üzerinden bir başka cep telefonu veya televizyon üzerinde görüntüleyebiliyorsunuz. Telefonların ekranlarının Full HD çözünürlüğe sahip olmasının temel nedeni de bu aslında. Artık cebimizdeki bu küçük cihazları video oynatıcı olarak kullanabiliyoruz ve DVD oynatıcı gibi ekstra cihazlara gerek kalmıyor.

Diğer müzik çalar ses denetimleri:
Müzik çalarda bulunan diğer ses denetimleri arasında Clear Audio+, Ekolayzır ayarları, Net stereo, Clear Phase, xLoud ve Dinamik normalleştirici bulunuyor. Bunun dışında cihazın alt kısmında bulunan ışık müziğin ritmine göre farklı renk ve hızlarda yanıp sönerek görsel bir şölen sunuyor. Özellikle karanlıkta telefon oldukça harika görünüyor. Telefonun FM Radyo ve Radyoda RDS desteği de bulunuyor. Teknik verilere göre tam dolu batarya ile yaklaşık 39 saat müzik dinlenebiliyor. Bu günlük kullanımda 6 saate kadar düşebilir.

Sony Xperia SP incelemesi gmail

Müzik bilgilerini indirme:
Müzik çaları açtıktan sonra Müziğim Sekmesinden Seçenekler > Müzik bilgilerini indir yolunu izleyerek telefonunuza attığınız şarkıların albüm bilgilerini indirebilirsiniz. Bunun için internete bağlı olmanız gerekmekte. Müzik bilgilerini indirdiğinizde şarkılarınızın tamamında artık albüm kapak resimleri olacak. Müzik bilgilerinin inmesi için telefonunuza attığınız şarkıların lisanslı olması gerekmez. TrackID uygulaması sayesinde kime ait olduğunu bilmediğiniz bir şarkının müzik bilgilerini görüntüleyebiliyor ve satın alabiliyorsunuz.

Movie Studyo uygulaması
Telefonun güçlü işlemcisi sayesinde hem Full HD videolar kaydedebiliyor hem de telefonunuza attığınız Full HD filmleri sorunsuzca izleyebiliyorsunuz. Movie Studyo uygulamasında ise Xperia SP’nizdeki fotoğraf ve videoları kullanarak yeni klipler oluşturabiliyorsunuz. Fotoğraflarınızı birleştirip, müzik ve yazı ekleyerek bir klip oluşturabilirsiniz. Yada çektiğiniz videoları istediğiniz yerlerinden kesebilirsiniz. Yine uygulama içerisinde bir çok efekt mevcut. Bunları da kullanarak daha etkileyici projeler hazırlayabilirsiniz.

Sony Xperia SP incelemesi saat

Kamera performansı:
En başta söylediğim gibi Xperia SP’yi her anlamda çok beğendim. Kamera da beğendiğimiz yanlarından biri. Arka arkaya hızlı bir şekilde fotoğraf çekebilmesi ve video kaydı devam ederken yine fotoğraf çekebilmek çok güzel özellikler. Xperia SP hem arka hem de ön kamera ile video kaydı sırasında fotoğraf da çekebiliyor. Telefonun kamerası ile 8 MP (4:3) yada 5 MP (16:9) oranında fotoğraflar çekebiliyorsunuz.

Kamera özellikleri:
Kamera özellikleri arasında Gülümseme modu, Hızlı başlatma, HDR ve Görüntü sabitleyici gibi özellikler bulunuyor. Gülümseme modu, ekrandaki insan yüzlerini algılıyor ve fotoğrafı kaydetmek için insanların gülümsemesini bekliyor. Hızlı Başlatma özelliği sayesinde kamera açılır açılmaz hemen bir fotoğraf çekiyor. Eğer etrafınızda çok hareketli bir hayat varsa ve herşeyi yakalamak istiyorsanız bu özellik tam size göre. HDR modu artık çoğu üst modelde standart olarak geliyor. Düşük ışıkta ve ışığın ters geldiği açılarda bu modu kullanmanız kalite açısından en üst düzeyde fayda sağlıyor.

Sony Xperia SP internet

Kamera modları:
Kamera uygulamasını başlattığınızda sol kısımda sık kullanılan kısayollar yer alıyor. En üstte ise çekim modları var. Kamera için ince ayarlar yapmayı bilmiyorsanız Süper Otomatik modu seçmeniz yeterli. Süper Otomatik modda telefon duruma göre kendini çok iyi bir şekilde ayarlayabiliyor. Yakın çekim ise makro moduna geçiyor, karanlık ise gece modunu açıyor. Çekim modları menüsünde resim çekerken kullanabileceğiniz efektler de yer alıyor. Çok fazla efekt var, bunları sırayla deneyebilirsiniz. Efektlerin en güzel özelliği henüz kayıt yapmadan önce aktif olması.

Sony Xperia SP ile çekilen fotoğraf ve videolar:
Sony Xperia SP ile çekilen bir fotoğrafın kapladığı yer ortalama 2.25 MB. Telefonun kullanıcı için ayrılan boş hafızası ile yaklaşık 2500 fotoğraf çekebilirsiniz. Xperia SP ile çekilen FULL HD bir videonun 1 saniyesinin kapladığı alan ise 2.3 MB. HD video kaydında ise 1 saniyelik görüntü 1.57 MB yer kaplıyor. Böylece dahili hafızaya yaklaşık 40 dakika Full HD video veya 60 dakikalık HD video sığdırabiliyorsunuz. Bu değerler sizin için düşük ise hafıza kartı alarak cihazın hafızasını 32 GB kadar artırabiliyorsunuz.

İNDİR: Sony Xperia SP ile çekilen resimler

Araç modu
Telefonun uygulamalar menüsünde yer alan Araç modu uygulaması çalıştırdığınızda sık kullandığınız uygulamaların ekrandaki simgeleri daha büyük görüntülenir. Farklı bir arayüze sahip bu uygulama temel fonksiyonlara dikkatiniz dağılmadan kolayca ulaşabilmeniz için yapılmıştır. Araç modunda ana ekranda Navigasyon, Müzik çalar, Ayarlar ve numara çevirici tüm ekranı kaplayacak şekilde büyültülmüştür. Ana ekrana kendinizde istediğiniz bir uygulamayı ekleyebiliyorsunuz.

Sony Xperia SP uygulama

Numara gizleme ve Çağrı bekletme ayarları
Numaranızı gizlemek veya hattınızla görüşme yaparken yeni bir çağrı gelirse, gelen çağrıyı hatta tutmak istiyorsanız Ayarlar > Çağrı Ayarları > Ek ayarlar kısmında Numaranızın gizli olup olmayacağını ve çağrı bekletme özelliğini kullanabilirsiniz.

Görüşme esnasındaki Ses denetimleri
Yapacağınız telefon görüşmelerinin kaliteli bir şekilde gerçekleşmesi için hem şebeke tarafından hem de telefon üreticisi tarafından yapılması gereken ayarlar var. HD ses kalitesi artık ülkemizdeki tüm operatörler tarafından destekleniyor. Tabi telefonunuzun da buna uyumlu olması gerekli. Xperia SP’de uyumlu cihazlar arasında. Bunun yanında ekstradan karşı tarafın sesini artırma özelliği de bulunuyor. Ayrıca karşı tarafın konuşmasını da yavaşlatabiliyorsunuz. Yavaşlatma etkin olduğunda bazen karşı tarafın heceleri düşebiliyor. Bunu kendiniz deneyerek nasıl olduğunu yorumlayınız. 2. dahili mikrofon sayesinde ortam gürültüsünün de karşı tarafa gönderilmesini engelleyebiliyor. Bu özellik kulaklıkla yapılan görüşmelerde kullanılamıyor.

Xperia SP mobil interneti kapatma
Mobil interneti devre dışı bırakmak için Ayarlar > Diğer > Mobil Şebekeler > Mobil veri trafiği işaretli olmayacak. Yada Ayarlar Veri Kullanımı Mobil veri trafiği kapalı olacak.

Sony Xperia SP tarayici

Kilit ekranı duvar kağıdını değiştirme
Ayarlar > Ekran > Ekranı kilitle > Duvar kağıdı yolunu izleyerek kilit ekranındaki resmi değiştirebilirsiniz.

Isınma problemi var mı?
Sony Xperia SP’nin ısınma problemi yok. City Island oyununu 20. Seviyeye kadar oynadık. Daha önce bazı telefonlarda aşırı ısınmadan kaynaklı yavaşlamanın olduğunu belirtiyorduk. Ama Xperia SP de böyle bir durum olmadı. Oyun oynarken ekranın minimum ışık seviyesinde olmasına dikkat edin. Bu telefonun aşırı ısınmasını önleyecektir. Ayrıca hiç bir zaman telefonda donma veya yavaşlama gibi durumlar olmadı. Telefon inceleme boyunca hiçbir zaman kendi kendine kapanmadı.

Telefonun USB modunu değiştirme
Ayarlar > Xperia > Bağlantı ayarları yolunu izleyerek cihazın bilgisayara bağlandığında hangi modda çalışacağını seçebilirsiniz.

DLNA bağlantısı
DLNA bağlantısını kullanarak aynı ağ üzerindeki cihazlara bağlanabilir ve telefonunuzu medya sunucusu olarak kullanabilirsiniz. Cihazla çektiğiniz video ve fotoğrafları, aktarma işlemine gerek kalmadan diğer cihazlardan izleyebilirsiniz. Wifi Direct özelliği ile cihazlar arası veri aktarımı oldukça hızlı olduğundan telefonun içindeki filmi takılma olmadan rahatlıkla televizyonunuzdan izleyebilirsiniz.

Sony Xperia SP Tarayıcı 2

Xperia SP yanıt vermezse
Telefonunuz kitlenirse ses açma tuşu ve güç tuşuna telefon yanıt verene kadar yada yeniden başlayana kadar basılı tutunuz.

Xperia SP ekran görüntüsünü alma
Tüm Android 4 işletim sistemine sahip cihazlarda olduğu gibi Xperia SP’de de ekran görüntüsü almak için ses kısma tuşu ile güç tuşuna aynı anda basmanız gerekiyor. Aldığınız ekran görüntüleri cihazınızda Pictures > Screenshots klasöründe depolanır.

Bir uygulamayı kaldırma
Telefondaki bir uygulamayı silmek için uygulamalara basın ve sağ üstteki alt alta duran üç noktaya basın. Açılan pencereden Kaldır’ı seçin ve kaldırmak istediğiniz uygulamanın üzerine basın.

Sony Xperia SP Genel

İncelenen Xperis SP’nin sürüm numarası
Android 4.1.2 Jelly Bean
Model: C5303
Derleme No: 12.0.A.1.211

Sony Xperia SP incelemesi – 1. Bölüm

Sony Xperia SP ile ilgili haberler:
Sony Xperia SP
Sony Xperia SP Galeri
Sony Xperia SP artıları eksileri
Sony Xperia SP ile çekilen fotoğraflar

İlgini çekebilir

9 Responses

 1. kadir dedi ki:

  Teşekkürler, güzel inceleme olmuş. Sen aldın mı telefonu?

 2. murat dedi ki:

  sony xperia sp de numara cevirerek görüntülü konuşma varmı teşekürler

 3. celal dedi ki:

  Sony Xperia Sp C5303 C5302
  Problemleri – Sorunları
  Not : Bu modeldeki telefondan bende 2 adet var
  1- Telefon rehberinden bir kişiyi aramak için ( arama yap ) dokunduğunuzda ekran ışığı sönüyor.
  2- a) Konuşma esnasında telefonu elinize alıp numara yazmak istediniz ve telefonu kulaktan ayırdınız ekran ışığı gelmiyor .
  b) Telefon görüşme esnasında telefon kulağınızda olmasına rağmen telefonun ekran ışığı sönmüyor
  3- Güneşli bir havada kimseyi aramayın aramaya bastığınız anda telefon ekranı kapanıyor .
  4- Müzik dinlediniz keyifle ve bitti kulaklığı telefondan çıkardınız ,sonrasında arama yapmak istediniz arama yapılırken telefonun kulaklık ahizesinden ses gelmediğini göreceksiniz
  5- Güç düğmesine ( açma-kapama) bastığınızda ekranda rengarenk düz çizgiler meydana geliyor ve ana ekran gelmiyor.
  6- Pil tüketimi kesinlikle çok hızlı bitiyor 2 saatlik internet (wi-fi) kullanımında neredeyse tükeniyor.
  7- Yatay düz zeminde ekran dokunmatiği çalışmıyor ( çok sık rastlıyorum )
  8- Yatay düz zeminde ekran kendiliğinden dönüyor.
  9- Telefona google playden yüklediğiniz uygulamalar ve oyunlarda birden KAPATILDI diye sizi oyun ve uygulamadan atıyor.
  10- Bildirim ışığı walkman ,video ve fotoğraf dışında kesinlikle çalışmıyor.
  11- Wifi bağlantısı çok zayıf modem ile aranızda engel olmamasına rağmen en fazla 3 metre mesafede dahil çekim gücü 1 Çizgiye düşüyor .
  12- İnternette sörf yaparken telefon öyle bir ISINMA yapıyorki elleriniz terliyor .
  13- Cihaz bir gecede maksimum % 1 pil tüketirken birden bire % 30 – % 40 oranında tükendi.
  14- Cihazın şarjı tamamen bittikten sonra Sony Xperia Sp C5303 C5302 modelinin kutusundan çıkan orjinal şarj aleti ile şarja bağladığımda bildirim ışığı KIRMIZI renkten YEŞİL renge geçmedi (çünkü şarj olmadı)
  15- Cihazın şarjı olmadığını görünce güç diğmesine basarak telefonu açmak istedim ama kesinlikle telefon açılmadı.

  Önemli Dikkatli Okuyun Lütfen
  SONY MOBİLE ve TELESERViCE tamamen kendi çıkarları doğrultusunda kararlar vermektedir.
  Müşteri memnuniyeti hakkında bilgi sahibi olamamışlar .
  Bu büyüklükte bir markanın bunu yapmasına çok şaşırdım
  Dikkat edin Sony Mobile Xperia SP C5303 C5302 modeline elinizi sürmeyin asla satın almayın
  Dikkat alırsanız eğer TELESERViCE ‘den çıkamazsınız ve şikayetlerinizi dinlemez yardımcı olmazlar .
  Paranızla rezil ederler .

  Teleservice – Garanti Servisinde Yaşayacaklarınız
  Telefonu verirken YUKARIDA YAZDIĞIM problemleri ( sorunları ) içeren bir not yazıp verdim.
  Telefonumun KESİNLİKLE TAMİR GÖRMEME sini istediğimi belirttim yasal hakkım .
  Serviste telefonumu teslim alırlarken fiziksel sorunlarına bakıldı ve sadece arka kapağımda 2 cm2 lik bir bölümde soyulma olduğunu yazdılar .
  Diğer yerlerinde güç düğmesi ses ve kamera düğmelerinde hiç bir sorun aşınma problem yoktu.
  Servise telefonumun değişimi istiyorum dedim.
  Servise para iadesi istiyorum dedim servis formuna PARA İADESİ yazamadıklarını söylediler.
  Servis bir kaç gün sonra telefonumun sorunları çözmüş teslim etmeye hazırmış ve ona rağmen aramadı ben bunu TELESERViCE’ nin bana verdiği servis formunda internetten takip edebilmemiz için verdiği kullanıcı adı ve şifresi ile girerek gördüm .
  Telefonu teslim alırken TELESERViCE’nin yaptığı gibi bende fiziksel kusurlarına bakmak istedim.
  Telefonu elime aldığımda
  Güç düğmesinin içine çöktüğünü gördüm
  Telefonumun ekranındaki çizilmesine karşı korumak için yapıştırdığım ekran filminin yerinden söküldüğünü ve tekrar yapıştırırken içinde kocaman bir hava balonu bıraktıklarını
  Telefonumun aldığımda Metal dış yüzeyin yerine oturmadığını ve bildirim ışığının altında boşluk kaldığını gördüm.
  Telefonun ekranının alt sol köşesinin diğer köşelerinden yüksekte kaldığını gördüm.
  Telefonun sorunlarının ek bir kağıda yazmıştım ve servis çalışanı formu oluştururken şikayetler ektedir diye belirtti.
  Teslim ettikleri servis formunda telefonunuza güncel software yüklenmiştir yazıyordu sadece
  Ama benim şikayetlerimin yazdığı ( EK ) kağıdım kayıptı.
  Neye dayanarak telefonumu tamir ettiler.

  TELESERViCE ANKARA NECATİBEY ŞUBESİ müdürü ile GÖRÜŞMEMİZ
  Müdürümüz yanında benim telefonumu onaran teknik bir personel ile benimle kouştu
  Onlara şöyle sorumaya başladım !
  Soru : benim sorunlarımın problemlerimin yazdığı servis formundada belirtilen sorunlar problemler ektedir diye belirtildiği el yazım ile yazdığım kağıt nerede (EK)
  Cevap : Yok ve gülerek kayboldu .
  Soru : O halde siz neye dayanarak hangi soruna karşılık olarak telefonumu onardınız
  Cevap : sessizlik
  Soru : Benim telefonumun tamir gördüğüne inanıyorum fiziksel kusurlar bırakmışsınız onarırken ve simetrisini bozmuşsunuz güç düğmesi içine çökmüş Metal dış yüzeyin alt bölümü oturmamış ve ekran filmimi neden yerinden çıkarmışsınız diye sordum
  Cevap : Biz telefonunuza sadece yazılım ile müdehale ettik dediler .
  Soru : Neden telefonumun kasası yerine oturmadı neden güç düğmesi çöktü neden ekranımın sol alt köşesi dışarda kaldı dedim
  Cevap : Belkide siz yaptınız siz bozdunuz bizim üstümüze atıyorsunuz diye bana iftira atmaya çalıştılar kötü niyetli olduğumu söylediler ve buna bir arkadaşım şahit oldu.
  Soru : O halde siz bozmadınız telefonumun içi açılmadı peki bunu kabul ettik ama bu fiziksel sorunun bir açıklamasını yapın o zaman bu ürün AYIPLI MAL dedim bunu sizde görüyorsunuz bana servis raporu verin buna karşılık dedim
  Cevap : Malesef veremeyiz oldu ve başlarından savmak için ellerinden gelen davranışı sergilediler.
  Soru : Biz o kadar para verdik lütfen bir çözüm bulalım SONY MOBİLE ile görüşelim durumu ilk ağızdan TELESERViCE’den duysunlar dedim
  Cevap : Bizi ilgilendirmez dediler bizde TÜRKİYE CUMHURİYETİ TÜKETİCİ MAHKEMESİNE vereceğimiz belirterek servisten çıktık.

  NOT : TELESERViCE benim telefonum sorunları yazan EK kağıdı kaybetti , benim ve herkesin yasal hakkı olan 4 kere aynı problemden 5 kere farklı problemden dolayı onarım görmüş cihazın değişim hakkına ve para iadesi isteme hakkını yediler
  Şimdi benim cihazım tamire tekrar gitse aynı sebepten ben bunu kanıtlayamıyorum .
  SONY MOBİLE ve TELESERViCE tamamen kendi çıkarları doğrultusunda kararlar vermektedir.
  Müşteri memnuniyeti hakkında bilgi sahibi olamamışlar .
  Bu büyüklükte bir markanın bunu yapmasına çok şaşırdım
  Dikkat edin Sony Mobile Xperia SP C5303 C5302 modeline elinizi sürmeyin asla satın almayın
  Dikkat alırsanız eğer TELESERViCE ‘den çıkamazsınız ve şikayetlerinizi dinlemez yardımcı olmazlar .
  Paranızla rezil ederler .

 4. dilan dedi ki:

  sony xperia sp güncellemeden sonra ekran görüntüsü alma özelliği yok sanırım. Bilginiz var mı ? yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

 5. ersin dedi ki:

  arkadaşlar ben ilk defa sony bir ürün olan xperia sp aldım keşke samsung s3 mini alsaydım da sony telefon almasaydım sony almayın ne alıyorsunuz alın

 6. vuqar dedi ki:

  Almak istediğim telefon amma bazı incelemeleri izledim sesi düşük,kulaklıkla da bir şey duyulmuyor falan diyorlar. Öneriyorsunuz mu bu telefonu?

 7. hajju dedi ki:

  arkadaşım sakın almayın bu telefona bende var çok pişmanın sony telefonda çok kötü çok ekran kararıyo sonra yeniden başlıyor telefon görüntülü konuşma yok iphone ile samsung arasında seçim yaparsan samsung alın en iyi telefon odur.1.samsung 2.iphone 3.htc 4.LG 5.nokia 6.sony çöp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir