Sony Xperia SP İncelemesi – Akıllı Telefon Saat Tablet Mobilbey.net

Sony Xperia SP İncelemesi

Sony Xperia SP incelemesi

Sony Xperia SP İncelemesi
Tasarımını çok beğendiğim ve satın almayı düşündüğüm nadir Sony modellerinden biri’de Xperia SP. Özellikle alt kısmındaki ışık efekti ve bu ışığın özelleştirilebilir olması çok etkileyici. Bataryası da uzun süreli kullanım sağlıyor. Ayrıca telefonun boyutu ve ağırlığı da tam yerinde. İdeal bir akıllı telefon diyebiliriz. Telefon 4.6 inç net ekranı, Çift çekirdekli 1.7 GHz işlemcisi, 8 MP Full HD kamerası ile öne çıkıyor. Cihazla ilgili sorularınızı inceleme yazısının altına yorum olarak yazabilirsiniz. Şimdi detaylara geçelim.

Sony Xperia SP incelemesi kilit ekranı

Tasarım harikası
Her açıdan görülebilen bildirim ışığı ve alüminyum dış yüzeyiyle bir tasarım harikası olan Xperia SP’nin ince bir arka kapağı bulunuyor. Bu kapağı açıp micro Sim kartınızı ve Hafıza kartını takıyorsunuz. Arka kapağı çıkarırken kapağın kenarındaki dişlere zarar vermemeye dikkat edin. Kapağı çıkarmak için zaten telefonun yanlarında yuvalar var. Buraları kullanın. Dişlerden birinin zarar görmesi durumunda kapak yerinden çıkacaktır. Telefonun sol kısmında ses açıp kapama tuşu, büyük bir güç/kilit tuşu ve kamera tuşu bulunuyor. Sağ tarafında ise micro USB bağlantı noktası bulunuyor. Alt kısımda aşağıda detaylı bir şekilde bahsedeceğimiz bildirim ışığı bölümü yer alıyor. Bu bölüm her anlamda telefona işlevsellik ve eşsiz bir görüntü katıyor. Telefonun bataryası çıkarılamıyor.

Sony Xperia SP incelemesi Işık

Bildirim ışığı
Tasarım, boyut ve ağırlık olarak tam yerinde bir cihaz. Telefonun alt kısmında cihazı ince bir şekilde kesen bir bildirim ışığı bulunuyor. Bu ışık duruma göre farklı renklerde yanarak size bilgi verebiliyor. Mesela ışığın görevleri arasında cevapsız bir bildirim olduğunu göstermek, müzik çalarda veya fotoğraflarda efekt sağlamak var. Mesela SMS için kırmızı, cevapsız çağrı için sarı renkte yanmasını sağlayabiliyorsunuz. Işık bölümü telefonun bir kesitinin tamamında yer aldığı için her açıdan görülebiliyor. Işık beyaz, turkuaz, sarı, yeşil, kırmızı, mavi ve mor renklerinde yanabiliyor. Işık müzik çalarda şarkının ritmine göre değişik renk ve hızlarda yanıp sönüyor. Fotoğraf galerisinde ise ekranda görünen resmin baskın olan rengine göre yanıyor. Siz fotoğrafları değiştirdikçe ışık da ekrandaki görüntüye göre değişiyor. Işık denetimine Ayarlar > Ekran > Işık efektleri yolunu kullanarak ulaşabilirsiniz.

Ekran kalitesi
Telefonun 720 x 1280 px çözünürlüğünde 4.6 inç ekranı bulunuyor. 1 inç başına 319 piksel düşüyor. Ekran 10 parmağa kadar dokunmalarınızı algılayabiliyor. Corning Gorilla Glass cam sayesinde çizilmelere karşı dayanıklı ekranının üzerinde yine Sony’e ait ekran koruyucu film bulunuyor. Menü kontrol tuşları ekran içerisine dahil edilmiş. Bunun hoşumuza gitmediğini daha önce söylemiştik. Alt kısımda bu durumun olumsuzluklarından bahsedeceğiz. Mobile BRAVIA Engine 2 destekli HD Reality Display çok net, canlı ve parlak bir ekran sunuyor. Sony Reality Display teknolojisine geçiş yaptıktan sonraki çıkardığı tüm modellerin ekranları gerçekten çok iyi. Eldiven modunu aktifleştirerek ellerinizde eldiven varken de telefonu çok rahat bir şekilde kullanabiliyorsunuz. Eldiven modunu her zaman açık tutmak bataryanın çabuk bitmesine neden olur. Bu yüzden sadece ihtiyacınız olduğunda açınız.

Sony Xperia SP incelemesi ana ekran

Menü kontrol tuşları
Ekran boyutu ile ilgili yine bir eleştiri yapacak olursak bu menü tuşlarının dokunmatik ekranın içine dahil edilmesi olacaktır. Ekran boyutu her ne kadar 4.6 inç olsa da telefonun kontrol menüsü bu ekranın içinde olduğundan aktif kullanım alanınız 4.3 inçe düşüyor. Menü tuşları sadece film izlerken gizleniyor. Oyun, uygulama ve diğer işlemlerin tamamında ekranda yer alıyor. Tuşlar ekran ile ışık bölümünün arasına ya da ışıkların üzerine yapılabilirdi. Bu sayede tam bir 4.6 inçlik ekran kullanabilirdik. Menü kontrol tuşlarının ekran içinde yer almasının şarjın çabuk bitmesine etkisi var. Ayrıca oyun oynarken telefonu ortalamakta zorlanmanıza neden oluyor. Çünkü telefonun kasasının tam ortası ile, aktif dokunmatik ekran yüzeyinin tam ortası aynı çizgi değil.

Kilit ekranı
Kilit ekranında müzik çalar ve kamera için iki kısayol simgesi bulunuyor. Bu tüm Sony modelleri için standart iki tuş. Kaydırarak müzik çaları veya kamerayı açabiliyorsunuz. Kamerayı telefon kilitliyken kamera tuşuna basılı tutarak da başlatabilirsiniz. Bir süre basılı tuttuğunuzda kamera açılacaktır.

Sony Xperia SP incelemesi ekran

Ana ekranlar
Ana ekrana alt alta 5 uygulama eklenebiliyor. En alt sıradaki uygulamalar tüm ana ekranlarda sabit bir şekilde duruyor. Ana ekranda klasör oluşturabiliyorsunuz ve uygulamaları bu şekilde kategorize edebiliyorsunuz. Klasör oluşturmak için ekrandaki bir uygulamayı diğerinin üzerine bırakın. Telefon çok yüksek olmadığı için tek elle kullanımı kolay. Ana ekranda üst kısma çok sık kullanmadığınız uygulamaları koymanız daha kolay bir kullanım sunar size.

Kısa yollar ve Widgetlar
Bazı modellerde el feneri daha önceden yüklenmiş olarak geliyordu. Xperia SP’de flaş olmasına karşın bu el feneri widgeti bulunmuyor. Bu çekirdek sürümünden kaynaklanan bir durum. Mağazadan bir el feneri uygulaması yükleyebilirsiniz. Üst araç çubuğunda Ses profili, Bluetooth, Wifi ve Mobil şebeke kısayolları ve Ayarlar menüsünün kısayolları bulunuyor. Bunları değiştiremiyorsunuz. Normalde bu kısım LG modellerinde 10’a yakın kısayol tuşunu bulunduruyor. Samsung’larda da bu menü özelleştirilebiliyor. Buraya bir kaç tane daha tuş eklenebilse iyi olurdu.

Sony Xperia SP incelemesi pencere

Ana ekrana widget veya kısayol ekleme
Ana ekrana widget, kısayol veya uygulama eklemek için ekranlardan birine basılı tutun ve açılan menüden seçim yapın. Uygulama menüsündeki bir uygulamayı da ana ekrana eklemek için üzerine basılı tutup üst kısımda çıkan “Ana ekrana ekle” butonuna basınız. Uygulama menüsünde uygulamalar alt alta 5 satır halinde listeleniyor. Her bir ekranda 20 uygulama yer alıyor. Bir uygulamayı kaldırmak için sağ üst köşedeki seçenekler tuşuna basınız ve Kaldır’ı seçiniz.

Batarya
Telefonun şarjı daha önce incelediğimiz Xperia modellerine göre çok iyi. Aktif bir kullanımda bile sizi rahatlıkla 1 gün boyunca idare edebiliyor. Teknik verilerde telefonun bekleme süresi 2G şebekede 635 saat, 3G şebekede 734 saat olarak görünüyor. Normalde bu sürelere ulaşmak için özel koşulları sağlamanız gerekiyor. Burada bu bilgileri vermişken şunu da belirtelim. Gördüğünüz gibi telefon 3G kapsama alanında daha uzun bekleme süresine ulaşıyor. Eğer 3G abonesi değilseniz, 3G abonesi olup telefonun Şebeke ayarlarından 3G/HSDPA’yı seçerseniz şarj konusunda biraz daha tasarruf sağlayabilirsiniz. 3G’yi sadece internet olarak düşünmeyin.

Sony Xperia SP incelemesi depolama

STAMINA modu:
Batarya tasarrufu sağlayan bu mod aktif iken, ekran kapalı olduğunda mobil verileri devre dışı bırakıyor. Ekran açık olduğunda mobil veri kullanımı yeniden aktif hale geliyor. Zayıf pil modu aktif iken pil belli bir seviyenin altına indiğinde bazı özellikleri devre dışı bırakmanızı sağlıyor. Pil tasarrufunda konuma bağlı Wifi uygulaması çok yararlı. Bu özelliği çok eski Symbian modellerinden hatırlıyoruz. Cihaz bu özellik aktif iken şebekeden konum bilgisi alıyor ve bunu kaydediyor. Telefon kaydedilen konum bilgisi alanına girdiğinde wifi otomatik olarak açılıyor ve daha önceden kaydettiğiniz wifi hattına bağlanıyor. Alanın dışına çıktığınızda da Wifi özelliği tekrar pasif hale geliyor.

Mesajlar ve E-posta
Aynı anda en fazla 50 kişiye toplu SMS gönderebiliyorsunuz. Sınırsız mesaj kaydı bulunuyor. Toplu SMS gönderirken bazen hatalar oluşabiliyor. Mesela 3 mesaj uzunluğunda bir SMS yazıp 50 kişiye göndermeyi denediğimizde telefon bazen kilitlendi ve mesajları gönderemedi. Tek mesajlık toplu gönderilerde ise hiçbir sıkıntı olmuyor. Burada dikkat etmeniz gereken konu bir gönderim başlattığınızda mesajların telefondan çıkması için biraz beklemeniz. Arka arkaya beklemeden 50 şer kişilik mesaj gönderimleri yaptığınızda cihaz yine kilitlenebiliyor.

Sony Xperia SP incelemesi mesaj

Açılır pencereler
Telefonun menü kontrol tuşlarında yer alan en sağdaki tuş son kullanılan uygulamaları ve çok kullanılan bazı kısayolları listeliyor. Bu kısa yolları değiştirmek için mağazadan buraya uygun kısayollar indirmeniz gerekmekte. Buradaki kısa yolları kullanarak açtığınız uygulamalar mevcut ekranın üzerine küçük bir pencere şeklinde açılıyor. Mesela tarayıcıdasınız ve hesap makinesini kullanmak istediniz. Tarayıcı kapanmadan direkt olarak bir hesap makinesi açılıyor ve iki uygulamayı da aynı anda kullanmaya devam ediyorsunuz.

Son kullanılan uygulamalar
Son kullanılan uygulamaları, parmağınızla tutup ekranın dışına atarak kapatabilirsiniz. Yine de uygulama mağazasından Task Manager uygulamasını yüklemenizi öneririz. Telefonun hızlanması için çok fayda sağlıyor ve arka planda çalışan uygulamaları durduruyor. Batarya performansı açısından da oldukça etkili.

Sony Xperia SP incelemesi kişiler

Sony Select
Sony Selecet uygulaması, Sony tarafından oluşturulan uygulama, oyun ve müzik içeriklerinin toplandığı yerdir. Bunu Sony’nin kendi uygulama mağazası gibi düşüneceksiniz. Bir Sony hesabı açarak içerik indirebilirsiniz.

Google Keep
Google Keep servisi başladığından beri Android cihazlarındaki Notlar uygulaması yerine Keep uygulamasını kullanmaya başladık. Keep uygulamasında notlarınız çevirim içi olarak depolanıyor ve telefondan kaydettiğiniz bir nota internet bağlantısı gerçekleştirebilecen tüm cihazlardan ulaşabiliyorsunuz. Keep uygulaması ile sadece yazılı değil sesli notlar da alabilirsiniz. Telefonunuza format atsanız bile Google hesabınızı telefona tanımladığınızda notlarınız geri geliyor.

Sony Xperia SP incelemesi saat

Akıllı bağlantı
Akıllı bağlantı cihaza bağlayacağınız aksesuarlar için otomatik bir işlem yapılmasını sağlayan bir özelliktir. Mesela telefona kulaklığı bağladığınızda müzik oynatıcının veya radyonun otomatik başlaması gibi. Akıllı bağlantı sayesinde Bluetooth ile telefonunuza bağlanan bir cihaz olduğunda ne yapacağınızı da seçebiliyorsunuz.

NFC
NFC özelliği sayesinde bu özelliğe sahip diğer cihazlara resim, video veya MP3 gönderebiliyorsunuz. Ayrıca NFC etiketleri satın alarak telefona önceden tanımladığınız ayarların NFC etiketini okuması halinde aktifleşmesini sağlayabiliyorsunuz. NFC etiketi yönetimi için mağazadan küçük bir uygulama indirmeniz gerekiyor. Kutu içerisinden NFC etiketi çıkmıyor. NFC konusunda üreticiler tarafında bir ortaklık söz konusu olmadığından çoğu farklı marka NFC üzerinden birbirine veri gönderemiyor.

İNCELEMENİN DEVAMI: Sony Xperia SP incelemesi 2. bölüm

Sony Xperia SP ile ilgili haberler:
Sony Xperia SP
Sony Xperia SP Galeri
Sony Xperia SP artıları eksileri
Sony Xperia SP ile çekilen fotoğraflar

İlgini çekebilir

8 Responses

 1. Özlem Tekin dedi ki:

  Kilit ekranındaki yazıyı nasıl değiştireceğim?

 2. Kendi Fikri dedi ki:

  Telefondaki aynı anda en fazla 50 mesaj sınırını nasıl kaldırabiliriz. Aynı anda 300-400 kişiye mesaj göndermemiz gerekiyor. 50-50 bölmek çok zaman kaybı.

  • mives dedi ki:

   Uzun bir zamandır ben de arıyorum bu sorunun cevabını. Xperia 4.1 ve üstü android ler için neden toplu sms in 50 kişiden fazlasını göndermiyor, çözemedim. Hatta bunun için rootladım. Ama yine bulamadım, Sms Limit uygulamaları varmış. Ben sms Limit unlock diye bi uygulama kurdum(root gerekiyor). En fazla 100 é çıktı. Samsung larda wanam xposed ile 10 kişi sınırı 999 kişiye çıkıyor. Hatta buna gerek bile yok normal toplu sms uygulamaları 450 kişiye (S4mini) gönderebiliyor. Neyse bir bu sınır kalkarsa veya ihtiyaç kalmazsa ben de sorunu çözersem(O Ho oooo) 🙂

 3. cafer dedi ki:

  Xperia sp de görüntülü konuşma yok mu özelliklerinde var yazıyor insanları mi kandırıyorlar acaba …

 4. Lale dedi ki:

  Xperia sp telefonumda güç tuşuna uzun süre bastığımda çalışmıyor. Ekran görüntüsü alamıyorum hatta telefonu kapatamıyorum bile. Tuş sıkıntısız çalışıyor ama dediğim gibi basılı tutarak yaptığım tüm şeyleri şu an yapamıyorum. Neden olduğunu ve nasıl çözüldüğünü biliyprsanız lütfen yardımcı olun. Şimdiden teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir