Sony Xperia Z inceleme – 2 – Akıllı Telefon Saat Tablet Mobilbey.net

Sony Xperia Z inceleme – 2

Sony Xperia Z inceleme

Sony Xperia Z inceleme – 2.Bölüm
Kamera performansı
Xperia Z, 13 MP çözünürlüğünde fotoğraflar çekebiliyor ve Full HD kalitesinde video kayıtları gerçekleştirebiliyor. Kamera çözünürlüğünün yüksek olmasına karşın bir deklanşör tuşu yok. Kamera uygulamasını açtığımızda ortamın çevresel faktörlerine göre ayar yapabileceğimiz bir çok seçenek geliyor. Öncelikle ayarlardan anlamayanlar için yada çekim yaparken ayarlarla uğraşmak istemeyenler için Süper Otomatik modun nasıl çalıştığını anlatalım.

Sony Xperia Z inceleme kamera

Süper otomatik mod
Süper Otomatik mod, ortam sensörü sayesinde ışığın şiddetini ve nesneye olan uzaklığınızı ölçerek kamera modunu ona göre ayarlıyor. Yakın çekim yapıyorsanız hemen makro moduna geçiyor. Karanlıkta iseniz gece moduna geçiyor. Bunun dışında Normal mod, siyah-beyaz çekim modu, nostalji vb. gibi bir çok renkli ve mozaik çekim modları bulunuyor. Çekim modları arasında panoramik çekim, ve arka arkaya hızlı fotoğraf çekimi de bulunuyor. Telefonla su altında fotoğraf ve video kaydı yapabilirsiniz.

Sony Xperia Z ile çekilen fotoğraflar
Xperia Z ile çekilen bir fotoğrafın ortalama boyutu 2.56 MB yer kaplıyor. Telefonla yüzlerce fotoğraf çektik. Çektiğimiz fotoğraflar arasında en yüksek boyuta sahip olan fotoğraf 4.49 MB yer kaplıyordu. En düşük yer kaplayan fotoğraflar ise gece modunda çektiklerimiz oldu. Gece modunda çekilen fotoğraflar 1 MB’ı geçmedi. En küçüğü 204 KB yer kapladı. Telefonla çekilen Full HD videonun 1 saniyesinin kapladığı yer 2.2 MB. Xperia Z saniyede 30 kare Full HD video kaydedebiliyor.

İNDİR: Sony Xperia Z ile çekilen resimler

Kamera Teknik Özellikleri:

  • 13.1 MP arka kamera, en fazla 4128 x 3096 çözünürlük
  • Arka kamerada Full HD video kaydı 1080p@30fps
  • 16x dijital yakınlaştırma
  • 4.1mm f/2.4 lens
  • Minimum çekim mesafesi 10 cm
  • 2.2 MP ön kamera, Full HD video kaydı

Xperia Z depolama alanı
Telefonun hafızasını göz önüne aldığımızda 16 GB’lık kısmı yaklaşık 12 GB’ı kullanıcı için ayrılmış. Başka hiçbir şey yüklemeden sadece fotoğraf çekseniz Xperia Z ile yaklaşık 4800 fotoğraf kaydedebilirsiniz. Yine bu hafızaya sadece video kaydetseniz, Full HD kalitesinde yaklaşık 90 dakika sesli kayıt yapılabilir. Telefonun 64 GB’a kadar hafıza kartı desteği bulunuyor. İhtiyacınıza göre bu hafızayı yükseltebilirsiniz.

Sony Xperia Z inceleme kamera

Kameradaki teknolojiler:
HDR modu (Video HDR, dünyada ilk önce Sony Xperia Z’de kullanılmıştır), Exmor RS destekli düşük ve ters ışıkta daha iyi sonuçlar almanızı sağlayan bir fotoğraf ve video kaydetme modudur. Güneşe karşı yapacağınız çekimlerde yada düşük ışıklarda bu özelliği aktifleştirmeniz gerekmektedir. Telefonunuzun ekranı o kadar net ve canlıdır ki zaten siz kötü çekseniz bile Exmor RS ile fotoğraf otomatik olarak düzelir. Exmor RS’nin görüntüyü iyileştirmesi için beklemenize yada bir ayar yapmanıza gerek yoktur. Fotoğraf görüntülenme esnasında iyileştirilip gösterilir.

Sony Xperia Z inceleme kamera

Hızlı başlatma:
Sony modellerindeki bu özelliği çok seviyorum. Hızlı başlatma ile kamera uygulamasını açtıktan sonra herhangi bir tuşa basmanıza gerek kalmadan açılır açılmaz görüntü kaydetmeye başlıyor. İster fotoğraf için hızlı başlatma ayarlayabilirsiniz, isterseniz de video kaydı için. Sahne modlarına girerek daha bir çok ayar ve seçenek görebilirsiniz. Video kaydı sırasında 1 MP’lik fotoğraflar çekebiliyorsunuz. Seri çekim modu ile saniyede 10 kare ve 9 MP çözünürlükte sınırsız sayıda çekim yapabilirsiniz. Siz elinizi ekrandaki deklanşörden bırakana kadar Xperia Z taramalı tüfek gibi çekmeye devam eder.

Sony Xperia Z inceleme galeri

Ön kamera:
2.2 MP ön kamerası bulunan Xperia Z’de bu kamera ile video kaydı yapabiliyorsunuz. Exmor R teknolojisi ön kamerada da bulunuyor. Şebeke üzerinden görüntülü görüşme yapılamıyor. Sadece internet bağlantısını kullanarak sosyal ağlarda ve mesajlaşma servislerinden görüntülü görüşme yapılabiliyor.

Fotoğraf galerisi:
Galeri sayfasında çektiğiniz görüntülerin tamamı (videolar da dahil) olmak üzere, telefona sonradan yüklediğiniz fotoğraflar ve sosyal ağlardaki fotoğraflarınız da yer alıyor. Albümler sekmesinden klasörlediğiniz fotoğraflara ulaşabilirsiniz. Galeri sayfası açık iken parmaklarınızı birleştirip açarak resimlerin diziliş boyutlarını ayarlayabilirsiniz. SenseMe SlideShow ile çektiğiniz görüntüleri sesli bir videoya dönüştürebilirsiniz. Slidelar için çok güzel efektler bulunuyor.

Sony Xperia Z inceleme galeri

Ekran görüntüleri:
Fotoğrafların kapladığı alandan bahsetmişken parantez olarak şunu da belirtelim. Ekran Full HD çözünürlükte. Bu sebeple aldığınız ekran görüntüleri de 1080 x 1920 px çözünürlüğünde bir boyuta sahip. Yani ekran görüntüleri de aynı fotoğraf gibi yer kaplıyor. Mesela Google Maps uygulamasından aldığımız bir ekran görüntüsünün boyutu, çok fazla detay olmasından dolayı 4.17 MB yer kaplıyordu. Fakat diğer ekran görüntülerinin ortalama boyutu 1.5 MB civarında.

Sony Xperia Z inceleme galeri

Batarya:
Batarya bir telefon için en önemli konulardan biri. Büyük ekran, yüksek kapasiteli işlemci ve yüksek donanım bataryanın çabuk bitmesine neden oluyor. Ama Xperia Z’de durum biraz farklı. Qualcomm Snapdragon S4 Pro işlemcisi çok az enerji tüketiyor. Bu konuda Snapdragon işlemcilerin diğerlerine göre çok iyi olduğunu söyleyebiliriz. Ciddi anlamda enerji tasarrufu sağlıyor. Dört çekirdek birbirinden bağımsız bir şekilde çalıştığından, ihtiyacınıza göre çekirdekler devreye giriyor.

Pil Stamina modu, Konum Tabanlı Wifi
Telefonunuza yüklediğiniz uygulamalar sonucunda arka planda çalışan bir çok uygulama telefonunuzun bataryasının çabuk bitmesine neden olabilir. Bunu engellemek için bir task Manager uygulaması kullanabilirsiniz. Ayrıca Ayarlarda yer alan Pil Stamina Modu sayesinde enerji tasarrufu sağlamak mümkün. Stamina modu ekran aktif değilken Mobil interneti ve Wifi’yi kapalı konumda tutmanızı sağlar. Ekran açıldığından bu bağlantılar otomatik olarak devreye girer. Konum tabanlı Wifi ise, şebekeden aldığı konum bilgilerinizi telefona kaydeder ve o bölgeye girdiğinizde Wifi özelliğini açar. Çıktığınızda ise wifi özelliğini kapatır.

Sony Xperia Z inceleme batarya

Batarya ne kadar gidiyor?
Yapılan yazılım güncellemeleri ile birlikte batarya performansı da artmış. Xperia Z’de Li-ion 2330 mAh kapasiteli pil bulunuyor. Bu pil kullanıcı tarafından değiştirilemiyor. Normal bir kullanımda (40 dk. telefon görüşmesi, mesajlaşma, mailler, 1 saat internet ve biraz oyun) bir gününüzü tamamlayabiliyorsunuz. İnceleme sırasında daha da yoğun şekilde kullandık, bir sürü fotoğraflar çektik, video kayıtları yaptık ve müzik dinledik. Batarya konusunda sıkıntılı bir cihaz değil.

Sony Xperia Z inceleme verisayacı

Bildirim ışığını kapatın
Cevapsız çağrı, SMS yada e-posta gibi gelen içerikler için bir bildirim ışığı bulunuyor. İşte sizi batarya konusunda sıkıntıya sokabilecek tek şey bu. Bunu bir örnekle açıklarsak ne demek istediğimizi daha iyi anlayacaksınız. Mesela tam dolu batarya ile telefonu bir kenara koydunuz ve siz uyudunuz. Siz uyuduktan 1 saat sonra bir sms geldi. Eğer bildirim ışığınız açık ise sabah kalktığınızda telefonunuzun şarjının bitmiş olduğunu göreceksiniz. Teknik verilerde tam dolu batarya ile ilgili olarak ekranı hiç açmadan ve internete bağlanmadan 40 saate yakın müzik dinleyebileceğiniz veya 11 saat telefon görüşmesi yapabileceğiniz veya 550 saat bekleme modunda kalabileceği yazıyor.

İşlemci performansı
Dört çekirdekli 1.5 GHz işlemcisi bulunan Xperia Z’nin ısınma kaynaklı problemlerin dışında herhangi bir sıkıntısı bulunmuyor. Telefonun ince yapısı ve büyük ekranı işlemcinin çabuk ısınmasına neden oluyor. Bu da tabiki oyun performansını direkt olarak etkiliyor. Ama bu durum çoğu ince telefonlar için geçerli. Biz incelememiz sırasında şehir kurma oyunlarını indirip uzun süre oynadık. Zamanla telefonda donmalar yaşanmaya başladı. Bu donmalar çok kısa süreli olup ara sıra oluyordu. 2 GB RAM telefonun arka planda uygulama çalıştırma gücünü göstermekte ve bu konuda da çok iyi. İki uygulama arası geçişlerde hiçbir takılma veya yavaşlama yaşamadık. Telefonun ekranında donma sorunları yaşanmadı ve işlemcinin kilitlenmesine bağlı yeniden başlamalar olmadı.

İşlemci güç tüketimi
Dört çekirdekli Snapdragon S4 Pro işlemci sürekli aynı anda çalışmadığından güç tüketimi oldukça düşük. Telefon ihtiyaç duydukça diğer çekirdekli devreye sokuyor ve size maksimum performansın yanında en düşük pil tüketimini de sunuyor. Cihazın oyun performansında iyi olmasında Adreno 320 grafik kartının da etkisi büyük. Güç tüketimi konusunda Snapdragon işlemcileri her zaman destekliyoruz.

HD Voice ses desteği
HD Voice ses desteği ile telefon konuşmalarının olabilecek en yüksek seviyede gerçekleşiyor. Operatör desteğine bağlı olan HD Voice ses desteği sayesinde ortam sesleri filtrelenerek karşı tarafa iletiliyor. Böylece konuşmalarınız daha anlaşılır oluyor. Operatörünüz HD Voice desteği sunmasa bile telefonun sahip olduğu ikinci mikrofon aynı işlevi gerçekleştiriyor.

Sony Xperia Z inceleme – 3. Bölüm
Sony Xperia Z inceleme – 1. Bölüm

İlgini çekebilir

1 Response

  1. İnceleme sırasında Xperia Z kendi kendine kapanma ve donma gibi sorunlar çıkardı. Bunlarla birlikte çok sık bir şekilde şebeke hatası verdi. Bu sebeple hem telefonu kullanma hem de iletişim kurma anlamında sıkıntılar yaşadık. Bu problemlerin tamamı Sony tarafından incelendi ve güncelleme ile düzeltileceği açıklandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir