Sony Xperia Z İnceleme – Akıllı Telefon Saat Tablet Mobilbey.net

Sony Xperia Z İnceleme

Sony Xperia Z incelemesi

Sony Xperia Z inceleme
Mart 2013’de Sony Xperia Z test cihazı gelmişti ve incelememiz için bize 5 günlük bir süre tanınmıştı. Bu süre içerisinde alelacele cihazı test etmeye çalıştık. Yetersiz olduğunu düşündüğümüz için de Ekim 2013’de cihazı tekrar test etmek üzere aldık. İnceleme yazımızı yeni test verilerine göre güncellemekteyiz. Çünkü Xperia Z’nin yazılımı geçen 7 aylık süre içerisinde inanılmaz derecede değişmiş. Yazılım güncellemeleri ile birlikte cihazın işlevselliği ve kullanım kolaylığı artmış. Şimdi cihazla ilgili yorumlarımıza başlayalım:

En dayanıklı Akıllı Telefon
Sony Xperia Z su geçirmezlik özelliği ile öne çıkarılan bir cihaz olarak kullanıcıların beğenisine sunuldu. Cihazın bu özelliği akıllı telefonlar arasında bir ilk olması sebebi ile şaşkınlıkla karşılandı. Telefon suya dayanıklılığının yanında toza karşıda dayanıklı. Ayrıca ön yüzündeki çizilmeye karşı dayanıklı cam ve camın üzerindeki koruyucu film de ekstradan bir koruma sağlamakta. Xperia Z’yi saran çerçevenin malzemesi cam elyaf poliamiddir. Bu malzeme otomobil parçalarında metalin yerine kullanılan malzemeyle aynıdır. Kısacası Xperia Z dayanıklı bir akıllı telefondur.

Öne çıkan özellikler
Telefonun öne çıkan diğer özellikleri arasında dört çekirdekli 1.5 GHz işlemcisi, 13.1 MP kamerası, Full HD çözünürlükteki 5 inçlik ekranı bulunmakta. Telefonun boyutları 5 inç ekranı bulunan Galaxy S4’den biraz daha fazla. Ön yüzünde hiçbir tuş bulunmuyor. Menü kontrolleri dokunmatik ekranın içerisinde yer alıyor. Telefonun sol yanında Güç/Kilit tuşu ve ses açıp kapama tuşları bulunuyor. Kamera çözünürlüğü yüksek olmasına karşın bir deklanşör yok. Deklanşörün olmaması büyük boyutlardaki cihazlarda ekrana basarak fotoğraf çekme işini zorlaştırıyor.

Su geçirmezlik özelliği
Uluslararası IP55 ve IP57 standartlarına sahip olan Xperia Z’nin su geçirmezlik özelliği üzerindeki kapaklar kapalı iken 1 metre suyun altında 30 dakika boyunca dayanacak kadar geçerli. Bu telefonunuz suya düştüğünde hiç telaşlanmadan sudan çıkarmanız için yeterli bir zamanın olduğu anlamına gelmektedir. Xperia Z ile su altında fotoğraf ve video kaydı yapmak mümkün. Musluğun altına tutmak, yüzerken kullanmak veya suya fırlatmak ise biraz tehlikeli. Telefonun su geçirmezlik özelliği belirli bir basınç seviyesine kadardır. Bu yüzden telefona basınçlı su uygulamak su geçirmesine neden olabilir.

Sony Xperia Z incelemesi Kilit Ekranı

Su altında tüm işlemleri yapabiliyor
Cihazın üzerindeki mikrofon, ikinci mikrofon ve hoparlör gibi delikler açık olduğu halde su geçirmiyor. Keşke bu durum kulaklık yuvası ve USB bağlantı noktası için de geçerli olsa. Cihaz suyun altında iken her türlü işlemi yapabiliyor. Suyun altında konuşmayı başarabilirseniz yine Xperia Z ile bunu yapmak mümkün.

Koruyucu Kapaklar
Xperia Z’nin çevresinde kulaklık yuvası, sim kart, hafıza kartı ve USB bağlantı noktasının su geçirmesini engelleyen kapaklar mevcut. Bu kapaklar, özel yapısı sayesinde dışarıdaki suyun cihazın içine temas etmesine engel oluyor. Fakat bu kapaklar yüzünden ortaya kullanım zorlukları da çıkıyor. Mesela müzik dinlerken yada telefonunuzu şarj ederken sürekli bu kapakları açıp kapatmak durumundasınız. Kapaklar çok sık açılıp kapandığı için zamanla deforme olabilir ve cihazın belli bir süre sonra su geçirmezlik özelliğini yitirmesine neden olabilir.

Sony Xperia Z incelemesi Ana ekran

IP Sertifikaları
IP55 ve IP57 sertifikalarının anlamı sırası ile şöyledir. IP55 toza karşı tam bir koruma sağlamasa da cihazın çalışmasını engellemeyecek şekilde koruma sağlar. IP57 ise suya karşı belirli bir basınç ve belirli bir süre içerisinde tam koruma sağlar anlamındadır. Cihazın camı çizilmeye karşı dayanıklıdır. Sony neredeyse tüm cihazlarına fabrika çıkışlı olarak ekran koruyucu film takmaktadır. Fakat bu ekran koruyucu filmler piyasadan satın aldığımız ekran koruyucu filmlere benzememekte. Çok daha dayanıklı ve ekranda hiç belli olmayacak kadar ince.

Xperia Z’yi denizde su altında kullanabilir miyim?
Kullanım kılavuzuna dikkatli baktığınızda denizde kullanmamanız gerektiği yazıyor. Sebebi ise suyun içerisinde bulunan tuz ve asitlerin telefonun parçalarına zarar vererek su geçirmesine neden olmasıdır. Biz telefonu denizde kullandık. Suyun altında çekimler yaptık. 10-15 dakikalık su altı çekimleri sonrası telefonu temiz suyla duruladık ve herhangi bir sorun olmadı. Siz de bu şekilde kullanabilirsiniz.

Sony Xperia Z incelemesi Ana ekran

Hangi durumlarda su geçirir?
Kapaklar açıksa su geçirir bunu biliyoruz. Su geçirmezlik özelliği basınçla alakalı bir durumdur. Siz telefonu çok şiddetli akan bir musluğun altına koyarsanız su geçirebilir. Yada havuza telefonla birlikte atlarsanız yüksek basınçtan dolayı yine su geçirebilir. Sıcak suya, tuzlu suya yada asitli bir içeceğin içine düşmesi durumunda yine su geçirebilir. Bu gibi durumlarda cihazı hemen temiz bir suyla iyice durulayın ve kurumasını sağlayın. Aksi halde sıvının içerisindeki maddeler telefonunuzun parçalarına zarar verir. Sıcak su, koruma kapaklarının lastiklerini gevşeteceğinden cihaz kısa süre sonra su geçirecektir. Ayrıca sıcaklık ekrana da ciddi derecede zarar verir.

Sony Xperia Z incelemesi uygulamalar

Tasarım
Xperia Z’yi eline alan herkesten ele çok iyi oturduğunu ve bir güç hissi verdiğini duyuyoruz. 7.9 mm’lik kalınlığı, köşeli yapısı ve gövdesinde kullanılan malzeme sayesinde bunu yapıyor olmalı. Tasarım olarak çok şık bir cihaz. Özellikle mor rengi çok güzel. Aynı zamanda ayna gibi de kullanabiliyorsunuz. Telefonu cepte taşımak biraz zor, çünkü boyutları malum. Ama insanlar artık telefonlarını elde taşımaya başladı. Bu yüzden boyut artık ikinci planda kalıyor.

Sony Xperia Z incelemesi son kullanılanlar

Ekran boyutu
Telefonun ekranının 5 inç büyüklüğünde olmasından dolayı, küçük ekranlı cihazlara oranla daha işlevsel bir kullanım sunmasını bekliyorduk. Büyük telefonlarda tek elle kullanım imkanı çok az oluyor. Samsung, büyük boyutlu ekranlar için cihazlara özel yazılım geliştirse de diğer üreticilerin bu konuda geride kaldığını görüyoruz. Xperia Z’de bu şekilde. Ekran çok büyük ama ana ekrana yine alt alta 5 ikon yerleştirilebiliyor. Xperia sola’nın ekranı 3.7 inç ve o ekranda da siz 5 simgeyi alt alta koyabiliyorsunuz. Ortaya şöyle bir durum çıkıyor: Ekranınız büyük ama simgelerin arasındaki mesafe uzun olduğundan dolayı tek elinizle tüm uygulamalara ulaşmak mümkün değil.

Sony Xperia Z incelemesi Araç çubuğu

Ana ekranda klasör oluşturma
Ayrıca Arama, Hesap Makinesi vb. gibi uygulamalar için de tuşları sola veya sağa yanaştıran özel bir ayar yok. Bu durum ister istemez sizi iki elle kullanıma zorluyor. Ana ekrana klasör yerleştirip sık kullandığınız uygulamaları, parmağınızın ulaşabileceği noktalarda klasörlerde tutarsanız sorunu biraz olsun çözmüş oluyorsunuz. Ana ekranda bir klasör oluşturmak için bir uygulamayı alıp diğerinin üzerine bırakınız. Otomatik olarak klasör oluşacaktır.

Ana ekran Widget
Telefonun ekranı her ne kadar 5 inç olsa da, menü tuşları ekranın içine dahil edildiğinden dolayı aktif kullanım alanı 4.7 inçe düşüyor. Menü tuşları sadece video izlerken kaybolduğundan dolayı aslında telefon 4.7 inç diyebiliriz. Başlangıçta 5 adet ana ekran geliyor. Siz bu ekranları doldurursanız otomatik olarak yeni ekranlar oluşturuluyor. Bir ekrana Widget eklemek için ekran üzerine basılı tutun. Açılan menüden widget ve kısayol ekleyebilirsiniz. Uygulama listesindeki bir uygulamayı da ana ekrana eklemek için üzerine basılı tutup ekranda çıkan yönlendirmeyi takip ediniz.

Sony Xperia Z incelemesi facebook

Açılır pencere özelliği
Menü tuşlarında size göre en sağdaki pencereler tuşu ile hem son açtığınız uygulamaları görebilir hem de ekranda açılır pencere şeklinde kullanabileceğiniz mini uygulamaları açabilirsiniz. Son kullanılan uygulamalar listesini temizlemek için, uygulamanın görüntüsüne basılı tutup ekranın dışına doğru atınız. Mini uygulamaları kullanmak için ise, uygulama simgesine basmanız yeterli. Bu uygulamalar bir çok yerde çok işimize yarıyor. Mesela bir internet sayfası üzerinde iken hesap makinesi lazım olursa mini hesap makinesini kullanabilirsiniz.

Mini uygulamalar
Mini hesap makinesi tüm ekranların üzerinde açılır ve arka tarafta tarayıcı açıkken işlem yapmanızı sağlar. Hesap makinesini ekran üzerinde istediğiniz yere taşıyabilirsiniz. Tarayıcının üzerine bastığınızda ise hesap makinesi soluklaşır. Siz bu uygulamayı kapatana kadar ekranda kalmaya devam eder.

Sony Xperia Z incelemesi google

Kilit ekranı:
Kilit ekranı yapılan güncelleme ile daha işlevsel bir duruma kavuşmuş. Artık telefonun kilidini açmadan, ekranı sağa sola çekerek önceden eklediğiniz uygulamalara direkt ulaşabiliyorsunuz. Bu yeni arayüz tamamen Sony’e ait. El feneri ve notlar için kullanabilirsiniz.

Ekran teknik özellikler:
Xperia Z’nin 1080 x 1920 px çözünürlükte Full HD bir ekranı bulunuyor. Ekran piksel yoğunluğu 1 inç başına 443 piksel. Bu yoğunluk, bu boyuttaki bir ekranın ulaşabildiği son nokta olarak belirtildi. (Telefon ilk çıktığı zaman) Gerçekten de çok net ve canlı renklere sahip bir ekranı var. Sony Mobile BRAVIA Engine 2 desteğine sahip ekran, genellikle cihazın kenarlarında yaşanan görüntü kalitesinin bozulmasını engelliyor. Reality Display teknolojisi ile renkler çok daha net, çok daha canlı ve parlak görüntüleniyor. OptiContrast teknolojisi sayesinde ekranın güneş ışığı altında görünebilirliği iyi.

Sony Xperia Z incelemesi mesajlar

Xperia Z yanıt vermezse
Telefonunuz kitlenirse ses açma tuşu ve güç tuşuna telefon yanıt verene kadar yada yeniden başlayana kadar basılı tutunuz.

Xperia Z ekran görüntüsünü alma
Tüm Android 4 işletim sistemine sahip cihazlarda olduğu gibi Xperia Z’de de ekran görüntüsü almak için ses kısma tuşu ile güç tuşuna aynı anda basmanız gerekiyor. Aldığınız ekran görüntüleri cihazınızda Pictures > Screenshots klasöründe depolanır.

Görüntülü Görüşme
Xperia Z’nin ön yüzünde 2.2 MP Full Hd bir kamera bulunuyor. Bu kamera ile hem fotoğraf çekebilir hem de video kaydedebilirsiniz. Görüntülü görüşme ise sadece sohbet servisleri üzerinden yapılabiliyor. Yani numara çevirerek şebeke üzerinden görüntülü görüşme yapamıyorsunuz.

Açılma süresi: 20 saniye
Şarj olma süresi: 75 dakika

Sony Xperia Z incelemesi 2. Bölüm
Sony Xperia Z incelemesi 3. Bölüm

Sony Xperia Z ile ilgili haberler:
Sony Xperia Z Galeri
Avea Sony Xperia Z Kampanyası
Turkcell Sony Xperia Z kampanyası
Vodafone Sony Xperia Z kampanyası
Sony Xperia Z ile çekilen fotoğraflar
Sony Xperia Z artıları eksileri

İlgini çekebilir

33 Responses

  1. Hasan dedi ki:

    Telefonda şebeke sorunu yaşıyorum zaman zaman kendisi hattan düşüyor ben farkına bile varmıyorum servise gönderdim yazılım atıp gönderdiler yine düzelmedi ne yapmam lazım.

    • Aynı şikayetle yeniden gönderin. Arızayı çözüp gönderirler ve arıza yine devam ederse tekrar aynı şikayetle servise gönderip servis raporları ile mahkemeye başvurunuz. Dava dilekçenizde ürünün yenisini yada parasının iadesini isteyebilirsiniz.

  2. atilla dedi ki:

    Arkadaslar gercekten inanilmaz bi tel tasaruf modunda kulanirsaniz 2 gun sarjngidiyo ama ben 3 gun oldu tellimi satmak zorun dayim istiyenlere 1200 saticam 535 315 7592 faturasi her seyi sfir kutusunda duruyo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir