Sony Xperia Z İncelemesi – 3 – Akıllı Telefon Saat Tablet Mobilbey.net

Sony Xperia Z İncelemesi – 3

Sony Xperia Z inceleme

Sony Xperia Z İncelemesi – 3.Bölüm
Müzik ve Video
Xperia Z’nin kutusundan kulakiçi kulaklıklar çıkıyor. Kulakiçi kulaklık müzik dinlemeyi sevenler için dünya ile olan bağlantınızı kesip tamamen parçaya odaklanmak anlamına geliyor. Sony Walkman gerçekten ses düzenlemeleri yapabileceğiniz bir çok ayara sahip ve bu ayarlar size inanılmaz bir müzik kalitesi sunuyor. Müzik dinlemeye başlamadan önce şarkılarınızın tamamını telefona atınız ve Mzüik Bilgilerini indiriniz. Bunu Walkman > Seçenekler > Müzik Bilgilerini indir yolunu izleyerek yapacaksınız. Bu sayede albüm kapakları telefonunuza inecek ve görsel anlamda daha iyi bir görüntü sunacak.

Sony Xperia Z incelemesi - müzik

Sony Xperia Z incelemesi – 1. Bölüm
Sony Xperia Z incelemesi – 2. Bölüm

Kulaklık ses seviyesi
Cihazın kutusundan çıkan kulak içi kulaklığın tasarımı bildiğimiz kulaklıklara göre biraz farklı. Dışarıya doğru uzun bir yapısı var. Takıp çıkarması kolay oluyor. Son ses seviyesi bize biraz az geldi. Tabi bu, kulakların çok yüksek şiddette müzik dinlemeye bağlı olarak ileride zarar görmesini engellemek için alınmış bir önlem. Evde veya iş yerinde sorun olmasa da dışarıda gezerken ortam biraz gürültülü ise daha yüksek sese ihtiyaç duyuyorsunuz. Ekolayzır ayarlarından tüm çubukları en yukarıya getirerek sesi biraz daha yükseltebilirsiniz.

Sony Xperia Z incelemesi - muzik

Walkman Sonsuz düğmesi
Oynatma ekranındaki sonsuz düğmesine basarak çalan şarkının sözlerini, kareoke videolarını veya direkt videosunu arayabilirsiniz. Throw özelliğini kullanarak müziğinizi bir Bluetooth kulaklıktan, hoparlörden veya Bravia Tvnizden veya Wifi ağınıza bağlı başka bir cihazınızdan dinleyebilirsiniz. Ses kalitesi konusunda Xperia Z size bir çok seçenek sunuyor. ClearAudio+ ayarını kullanarak Sony’nin özellikle netlik konusunda iyi sonuçlar veren seçeneğini kullanabilirsiniz. Fakat bu seçenek şarkının sesini biraz azaltıyor. Hoparlör çıkış sesi yüksek olmasına karşın kulaklıktan aynı yükseklikte ses alamıyoruz.

Sony Xperia Z incelemesi - muzik 3

Ses ayarları
Ses geliştirmeleri menüsünde şarkıya göre bile ekolayzır ayarı yapabiliyorsunuz. Surround ses ayarları bizim vazgeçilmez özelliklerimizden birisi. Şarkıları genelde burada yer alan Stüdyo ayarında dinliyoruz. Kulaklıktaki sesi ciddi anlamda değiştiriyor ve benzersiz müzik keyfi veriyor. Aracınızda, telefonunuzu bir müzik oynatıcısı olarak kullanabilme özelliği varsa (bizim aracımız da var) bu tür ses ayarlarını yaparak hoparlörlerden üstün kalitede ses çıkışı sağlamanız mümkün. Surround ses ayarlarından “Konser” i seçtiğinizde çalan şarkı sanki arabanın derinlerinden geliyormuş gibi çıkıyor. Kulaklık ayarlarındaki net stereonun kapalı kalması daha iyi. Bazen şarkılarda sağ ve sol kulaklıklara özel sesler yapılıyor. Net stereoda bu sesler iki kulaklıktan da eşit geliyor.

Sony Xperia Z incelemesi - muzik 4

Şarkı tekrarlama
Müzik çalarda tek bir şarkıyı sürekli dinlemek için albüm kapak resmine bir kez dokunun. Albüm kapak resminin hemen yanında dört tane simge çıkacak. En alttaki simge bu işe yarıyor. Albüm kapak resmine tekrar tıklayarak bu düğmeleri kapatabilirsiniz. Bir şarkıyı zil sesi yapmak için Walkman uygulamasında Müziğim sekmesinden Parçalar’a basarak tğm şarkıları listeleyiniz. Ardından şarkının üzerine basılı turun ve açılan menüden Zil sesi olarak ayarlayı seçiniz.

Sony Xperia Z incelemesi harita

Yavaş konuşma
Çağrı ayarlarında yer alan bu özellik yaptığınız telefon görüşmelerinde karşı tarafın konuşmasını yavaşlatır. Çok işe yaradığı söylenemez çünkü ses kalitesi düşüyor. Yanlışlıkla bu seçeneği açmış olanlar telefonlarının bozulduğunu sanmasınlar.

Sony Select
Sony Select uygulaması, Sony tarafından önerilen uygulama ve oyunları size listeler. Bazen ücretli uygulamalar Sony kullanıcılarına ücretsiz sunuluyor. Bu tür uygulamaları Sony Select uygulaması üzerinden takip edebilirsiniz.

Akıllı Bağlantı
Sony’nin kullanışlı uygulamalarından biri. Daha önce LiveWare Yöneticisi olarak bildiğimiz bu uygulama daha da geliştirilerek şimdiki halini almış. Uygulama sayesinde cihaza bağladığınız şarj cihazı, kulaklık, veri aktarımı için telefon gibi bağlantılar karşısında telefonun ne yapması gerektiğini seçebilirsiniz. Mesela kulaklık taktığımda Walkman uygulaması otomatik aç gibi.

Sony Xperia Z incelemesi sony select

Mobile Bravia Engine 2
Sony tarafından Bravia televizyonlarda kullanılan bu teknoloji diğer modellere göre geliştirilmiş versiyonu ile Xperia Z’de uygulanmış. Mobile Bravia Engine 2 ile desteklenen çok net ve süper parlak full HD Reality ekran inanılmaz netlikte görüntüler sunuyor. Çektiğiniz fotoğrafları ekranda görüntülerken telefonun otomatik olarak renk ve ışık ayarları yaptığını göreceksiniz.

Home tuşu
Home tuşuna basılı tuttuğunuzda ekranda bir eksen içerisinde Google logosunu göreceksiniz. Bu hangi ekranda olursanız olun anında sesli ve yazılı olarak Google’da veya telefonun kendi içeriğinde arama yapmanızı sağlar.

Sony Xperia Z incelemesi ekran

Bir uygulamayı kaldırma
Telefondaki bir uygulamayı silmek için uygulamalara basın ve sağ üstteki alt alta duran üç noktaya basın. Açılan pencereden Kaldır’ı seçin ve kaldırmak istediğiniz uygulamanın üzerine basın.

SIM kartı takma
Xperia Z micro sim kartları desteklemekte. Sim kartınızı takarken önce sim kart kapağını açın ve yuvanın içinde bulunan parçayı çıkarın. Sim kartınızı bu parçanın üstüne, manyetik alanı telefonun arka yüzüne bakacak şekilde oturtun ve parçayı tekrar sim kart yuvasına yerleştirin.

NFC ile bağlantı özellikleri:
NFC artık tüm telefonlarda karşılaştığımız bir özellik. Henüz çok yaygın bir şekilde kullanılmasa da yakın zamanda kredi kartları da dahil olmak üzere tüm manyetik kartların yerini alacak bir özellik. NFC ile bu özelliğe sahip iki telefon arasında içerik paylaşabilirsiniz. İçerik paylaşmak için iki telefonun NFC alanlarını birbirine dokundurmanız yeterli. Kablosuz hoparlörünüz varsa, telefonunuzda çalan parçayı hoparlörden dinlemek için dokundurmanız yeterli.

Sony Xperia Z incelemesi kronometre

Görüntüyü televizyona aktarma
Sony Bravia televizyonların kumandasında bulunan NFC özelliği sayesinde, telefonunuzu televizyonunuzun kumandasına dokundurarak, telefonun ekranını televizyona aktarabilirsiniz. Thow özelliği ile müziklerinizi veya filmlerinizi aynı ağa bağlı televizyon, bilgisayar veya cep telefonları ile paylaşabilirsiniz.

Öne çıkan özellikler:

 • Su geçirmez lik
 • Toza dayanıklılık
 • Ön ve arkada bulunan kırılmaz cam
 • Elyaf poliamid cam çerçeve
 • Dört çekirdekli işlemci
 • Dengeli batarya performansı
 • Üstün kamera kalitesi
 • Gelişmiş müzik oynatıcısı
 • Süper net Sony Bravia Engine 2 destekli Realty ekran
 • İnce yapısı
 • Kablosuz özellikler (NFC, görüntü aktarımı, diğer cihazlarla içerik paylaşımı)

sony-xperia-z-inceleme-tarayici

İncelenen cihaz hakkında:
Model Numarası: C6603
Android Sürümü: 4.2.2
Çekirdek Sürümü: 3.4.0-gba62870
Derleme numarası: 10.3.A.0.423

İncelememiz sona ermiştir. Diğer bölümlere göz atabilir veya telefonla ilgili soru ve sorunlarınızı yorum yazarak bize iletebilirsiniz.

Sony Xperia Z incelemesi – 1. Bölüm
Sony Xperia Z incelemesi – 2. Bölüm

Sony Xperia Z ile ilgili haberler:
Sony Xperia Z Galeri
Avea Sony Xperia Z Kampanyası
Turkcell Sony Xperia Z kampanyası
Vodafone Sony Xperia Z kampanyası
Sony Xperia Z ile çekilen fotoğraflar
Sony Xperia Z artıları eksileri

İlgini çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir