Sony Xperia Z Ultra İncelemesi – Akıllı Telefon Saat Tablet Mobilbey.net

Sony Xperia Z Ultra İncelemesi

Sony Xperia Z Ultra incelemesi

Sony Xperia Z Ultra İncelemesi
Sony Xperia Z Ultra şaşırtıcı bir büyüklüğe sahip, su geçirmezlik özelliği ile öne çıkan, çok kaliteli ekrana, kaliteli kameraya ve hızlı işlemciye sahip bir telefondur. Geniş ekrana ihtiyaç duyan kullanıcılar için geliştirilmiştir. Donanımsal özellikleri üst seviyede olan cihazın ekranı 6.4 inç büyüklüğündedir. Ekran bu derece büyük olmasına rağmen, netlik ve kalite konusunda gerçekten çok üst düzeyde bir cihaz. Hassas dokunmatik ekranı size en iyi görüntüyü sağlamakta.

Telefon ve ekran boyutları
Diğer telefon incelemelerinde ve kullanıcı yorumlarında gördüğümüz “Boyutları çok büyük” şeklinde bir eleştiri yapmayacağız. Telefonun boyutları zaten belli. Alırken bunu görüyoruz. Bu kadar büyük bir cihazı almayı kabul edip sonradan bu eleştiriyi yapmak haksızlık olur. Zaten bu telefonun amacı “en küçük” olmak değil. Dev bir ekranı ve ona göre de gövdesi var. Büyük ekran arayanlar için üretilmiş. Fakat Xperiz Z1 incelemesinde yaptığımız alt, üst ve kenar boşluklarının fazla olması eleştirisini Xperia Z Ultra için de yapabiliriz. Keşke bu boşlukları biraz daha küçük tutabilseler. Bu konuda LG G2 tartışmasız rakibi olmayan bir telefon.

Tasarım
Xperia Z Ultra’nın beyaz rengi, siyah rengine göre daha kibar ve şık duruyor. Bir de mor rengi var. Bunu da tercih edebilirsiniz. Telefonun kulaklık yuvası kapaklı değil. Açık bir şekilde telefonun sol kısmına konumlandırılmış. Kapaklı olmaması çok iyi. Sim kart yuvası, hafıza kartı ve USB yuvası telefonun her iki yanında bulunan kapakların altına gizlenmiş. Xperia Z Ultra’nın kenar kısımlarındaki kapaklar çok güzel saklanmış. Sadece masaüstü şarj noktası tasarımı bozuyor.

Tek elle kullanım
Telefonun arayüzünü tek elle kullanım için özelleştiremiyorsunuz. Galaxy Note 3’deki tek elle kullanım ayarlamaları bu telefonda yok. Bu sebeple iki elinizle tutarak kullanmak durumundasınız. İlk defa ekran simgeleri küçülmüş ve ana ekrana tam 36 adet uygulama ekleyeceğiniz şekilde ayarlanmış. İşte bu büyük ekranlı bir telefon için iyi bir geliştirme. Menü kontrol tuşları normalden daha ince bir çizgi üzerinde ve ekranın içinde tam ortada konumlandırılmış. Sağa veya sola yaslama imkanı olsa telefonun temel özelliklerini tek elle kullanabilme imkanımız da olacaktı. Yazılım güncellemesi ile gelebilecek bir özellik. Xperia Z modeli de ilk çıktığında çok eksiklikleri vardı ama 6 ay içerisinde yapılan güncelleştirmelerle daha işlevsel bir hale geldi. Aynı durumun Xperia Z Ultra içinde geçerli olacağını söyleyebiliriz.

Suya dayanıklılık
Xperia Z Ultra, IP58 toza ve suya karşı dayanıklılık sertifikasına sahip. IP’den sonra gelen 5 rakamı Xperia Z Ultra’nın toza karşı sınırlı bir korumaya sahip olduğunu ifade etmekte. 8 rakamı ise suyun içerisinde uzun süreli bir dayanıklılık gösterdiğini belirtiyor. İlk çıkan su geçirmez cihazlarda IP57 sertifikası mevcuttu. Son cihazlarda ise sertifikaların IP58 olduğunu görüyoruz. Telefonu suyun altında kullanarak fotoğraf ve video kaydedebiliyorsunuz. Kulaklıklarınızı suyun altına sokmamak şartı ile müzik bile dinleyebilirsiniz. Yani telefonunuz suyun içerisinde olacak, kulaklık başlıkları ise suyun dışında. Tabi bunu yapmak için bir derdinizin olması gerekli. Su geçirmezlik özelliğine sahip telefon alanların çoğu etrafındakilere bunu ispatlama gayreti içerisine giriyorlar. Halbuki su geçirmezlik özelliği istenmeyen durumlar yada su altında video ve fotoğraf çekmek için geliştirilmiş bir şey. Yani her arkadaş buluşmasında illaki telefonunuzu su dolu bardağın içerisine atmanıza gerek yok.

Xperia Z Ultra incelememize kamera özelliği ile devam edeceğiz. Cihazla ilgili sorularınızı yorum olarak gönderebilirsiniz.

Sony Xperia Z Ultra ile ilgili haberler:
Sony Xperia Z Ultra Teknik Özellikleri
Sony Xperia Z Ultra ile çekilen fotoğraflar
Sony Xperia Z Ultra artıları eksileri

İlgini çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir