Sony Xperia Z1 incelemesi – 2 – Akıllı Telefon Saat Tablet Mobilbey.net

Sony Xperia Z1 incelemesi – 2

Sony Xperia Z1 incelemesi 2. Bölüm

Sony Xperia Z1 incelemesi – 2.Bölüm
Sony Xperia Z1 incelemesine 2. bölümle devam ediyoruz. İlk bölümde telefonun kamerasından, tasarımından ve ekranından bahsetmiştik. Bu bölümde ise Batarya, Müzik, İşlemci vb. gibi diğer özelliklerden bahsedeceğiz. İncelememizin ilk bölümünü okumayanlar buradan ulaşabilirler: Sony Xperia Z1 incelemesi 1. Bölüm Telefonla ilgili soru ve görüşlerinizi yorum olarak iletebilirsiniz.

Batarya hakkında
Xperia Z1’in kullanıcı tarafından değiştirilemeyen 3.000 mAh Li-Ion bataryası bulunuyor. Daha önce incelediğimiz Sony modellerine göre bataryası oldukça iyi. Xperia Z’deki bildirim ışığı aşırı derecede pil tüketirken Xperia Z1’deki bildirim ışığı çok daha az enerji tüketiyor. Ayrıca ayarlardan bildirim ışığını kapatabiliyorsunuz. Telefon günlük kullanımda sizi rahat bir şekilde idare edecektir. Çoğu kullanıcı telefonu 2 günde bir şarj edecektir.

Açılma süresi: 18 saniye
Şarj olma süresi: 65 dakika

Sony Xperia Z1 incelemesi batarya

Pil Stamina modu, Konum Tabanlı Wifi
Pil Stamina Modu sayesinde enerji tasarrufu sağlamak mümkün. Stamina modu ekran aktif değilken Mobil interneti ve Wifi’yi kapalı konumda tutmanızı sağlar. Ekran açıldığından bu bağlantılar otomatik olarak devreye girer. Konum tabanlı Wifi ise, şebekeden aldığı konum bilgilerinizi telefona kaydeder ve o bölgeye girdiğinizde Wifi özelliğini açar. Çıktığınızda ise wifi özelliğini kapatır.

Walkman Müzik Çalar
Walkman müzik çalar daha önceki modellerden farklı değil. Xperia Z’ye oranla müzik sesleri daha güçlü çıkıyor. Zaten her Sony incelememizde Walkman’ın ses kalitesinden uzun uzun bahsettik. Telefona attığınız şarkıları dinlemeden önce Walkman uygulamasını açıp Seçenekler’den müzik bilgilerini indir’i tıklayınız. Böylece telefondaki şarkılara ait albüm kapakları otomatik olarak cihazınıza yükleniyor. Seçenekler > Ayarlar’a bastığınızda efekler ve ses düzenlemeleri için bir çok başlık bulunuyor. Burada size önerim Stüdyo ve konser modlarında müzikleri dinlemeniz olacaktır.

Sony Xperia Z1 incelemesi walkman

Hoparlörün konumu
Müzik çalar hem kulaklık üzerinden, hem kilit ekranı aktifken, hem ana ekranda widget üzerinden hem de üst araç çubuğunu aşağıya indirdiğinizde açılan ekrandan kontrol edilebiliyor. Dışarıya ses çıkışı hoşunuza gitmeyebilir çünkü tek hoparlör var. Ama yine de berrak bir ses çıkışı var. Hoparlörün alt kısımda olması telefonu yan tutup oynadığımız oyunlarda bazen sıkıntı oluyor. Telefonu iyi kavramak için elimizle hoparlörü kapatmak durumunda kalabiliyoruz.

Sony Xperia Z1 incelemesi walkman

Throw özelliği:
Throw özelliğini kullanarak müziğinizi bir Bluetooth kulaklıktan, hoparlörden veya Bravia Tvnizden veya Wifi ağınıza bağlı başka bir cihazınızdan dinleyebilirsiniz. Walkman uygulamasına girip Seçenekler > Throw yolunu izleyiniz. Walkman özelliğinden kısaca bahsettik. Xperia SP ve Xperia Z incelemelerimizdeki Walkman başlıklarını okuyarak daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Oradaki açıklamalarımızdan farklı bir durum yok.

Sony Xperia Z1 incelemesi walkman

Açılır pencere özelliği
Menü tuşlarında bulunan en sağdaki pencereler simgesi iki işe yarıyor. Birincisi son kullandığınız uygulamaları listelemesi, ikincisi ise ekran üzerine mini pencereler açmamızı sağlayan uygulamalara ulaşmamızı sağlaması. Bu tuşa bastığınızda alt kısımda görünen uygulamaların tamamı bulunduğunuz ekranın üzerine bir pencere gibi açılmakta. İstediğiniz kadar mini uygulama açabilirsiniz üst üste. Sonrasında da bunları teker teker kapatabilir veya ekran üzerinde istediğiniz yere taşıyabilirsiniz. Her uygulamanın mini uygulaması yok. Daha fazla uygulama için mağazayı ziyaret etmeniz gerekiyor.

Sony Xperia Z1 incelemesi açılır pencere

İşlemci güç tüketimi
Xperia Z1 dört çekirdekli 2.2 GHz hızında Qualcomm MSM8974 Snapdragon 800 Krait 400 işlemciye sahip. Snapdragon işlemcilerin düşük enerji tüketiminden her zaman bahsediyoruz. Gerçekten hem çok performanslı hem de düşük enerji tüketimi sayesinde telefonu daha uzun süre kullanmanızı sağlıyor. İncelememiz sırasında Xperia Z1 hiçbir zaman donmadı ve kapanmadı. Sadece çok yoğun kullanımlarda bazı yan uygulamalarda kapanma yaşandı. Ama bu kapanmaların Xperia Z1 ile bir ilgisi yok, uygulama ile ilgili.

Sony Xperia Z1 incelemesi mesajlar

İşlemci performansı
Adreno 330 grafik kartı ile mağazadaki en büyük oyunları bile çok rahatlıkla çalıştırabiliyor. Telefonun ısınma problemi de yok. Saatlerce video izlememize ve oyun oynamamıza rağmen herhangi bir yavaşlama olmadı. Xperia Z1’in 2 GB RAM’inin de olması performansının üst seviyede olmasını sağlayan en büyük etkenlerden biri. Tabi telefon bu kadar güçlü diye Task Manager uygulamalarından birini kullanmayalım demiyoruz. Siz her zaman olduğu gibi telefonunuzu her gün mutlaka 1 kez kapatıp açın ve kaliteli bir task manager uygulaması kullanın.

Xperia Z1 yanıt vermezse
Telefonunuz kilitlenirse ses açma tuşu ve güç tuşuna telefon yanıt verene kadar yada yeniden başlayana kadar basılı tutunuz.

Xperia Z1 ekran görüntüsünü alma
Tüm Android 4 işletim sistemine sahip cihazlarda olduğu gibi Xperia Z1’de de ekran görüntüsü almak için ses kısma tuşu ile güç tuşuna aynı anda basmanız gerekiyor. Aldığınız ekran görüntüleri cihazınızda Pictures > Screenshots klasöründe depolanır.

Sony Xperia Z1 incelemesi galeri

Görüntülü Görüşme
Xperia Z1’nin ön yüzünde 2 MP Full HD bir kamera bulunuyor. Bu kamera ile hem fotoğraf çekebilir hem de video kaydedebilirsiniz. Görüntülü görüşme ise sadece sohbet servisleri üzerinden yapılabiliyor. Yani numara çevirerek şebeke üzerinden görüntülü görüşme yapamıyorsunuz.

Yavaş konuşma
Nerelerde kullanıldığını bir türlü anlamadığım bir özellik de Yavaş Konuşma seçeneği. Bu seçenek işaretli olduğunda sizi arayan kişinin konuşması yavaşlatılarak size veriliyor. Ses kalitesini düşüren bu seçeneği hızlı konuşan arkadaşlarımız için kullanmamız gerekiyor sanırım.

Sony Xperia Z1 inceleme Akıllı Bağlantı

Akıllı Bağlantı
Uygulama sayesinde cihaza bağladığınız şarj cihazı, kulaklık, veri aktarımı için telefon gibi bağlantılar karşısında telefonun ne yapması gerektiğini seçebilirsiniz. Bunun yanında Akıllı Bağlantının yeni özelliği olarak telefonu belli saatler içerisinde belli modlarda çalıştırabilirsiniz. Mesela saat 23:00 ile 07:00 arasında telefonu sessize al, Wifi ve interneti kapat gibi. Daha önce bu tür özellikleri NFC etiketlerine yükleyip kullanmamızı söyleyen Sony, etiketlerden vazgeçip Akıllı Bağlantı uygulamasına bu özelliği ekledi.

Sony Xperia Z1 inceleme cihaz-belleği

Bir uygulamayı kaldırma
Xperia Z1’deki arayüz birazcık değişik. Uygulamaların listelendiği ekranı açıp size göre sol köşedeki küçük düğmeye bastığınızda bir yan menü açılıyor. Bu menüyü kullanarak uygulamaları telefonunuzdan kaldırabilirsiniz. Bu menü içerisinde uygulamaları özelliklerine göre listeleme de bulunuyor.

SIM kartı takma
Xperia Z1 micro sim kartları desteklemekte. Sim kart yuvası çok ince olduğundan dikkatli davranmanızı tavsiye ederim. Yuvayı kırmanız durumunda sim kartınızı oraya yerleştirmeniz çok zor olacak.

Sony Xperia Z1 inceleme internet

İncelenen cihaz hakkında:
Model Numarası: C6903
Android Sürümü: 4.2.2
Ana Bant Sürümü: 8974-AAAAANAZQ-10270011-22
Çekirdek Sürümü: 3.4.0-perf-g66807d4-02450-g9a218f1
Derleme numarası: 14.1.G.2.257

Sony Xperia Z1 incelemesi 1. Bölüm

İlgini çekebilir

2 Responses

  1. Emrah ŞAHİN dedi ki:

    Öncelikle iyi çalışmalar…
    Bir telefon aldık android programını sildik cihazda Kamera açmama, video izleme anında ses kesilme qibi sorunlar meydana qeldi.
    3 kez servise gönderildi fakat cihaza data veri yükleme bilmem ne qibi zırt bırt şeyler yüklenip tekrar geri gönderildi. Bu cihazı neden adam gibi tamirini yapıp göndermezler anlamış değilim. Bir başka konu bu telefonun sıfırını neden göndermiyorlar ben buna ayrıntılı bir cevap vermenizi rica ediyorum. Sonuçta 2 milyar para az değil sizde aynı benim durumum da olabilirsiniz. acil cevap bekliyorum. Telefonu yapıp gönderseler tamam sıkıntı yok ama 3 sefer servisi gönderiliyor yine qeldiğinde aynı sorunları tekrarlaması yeni bir cihaz göndermenizi istettiriyor…

    • Merhaba, yazılım arızalarında telefon değişimi yapılmamaktadır. Telefonun değişmesi için son 12 ay içerisinde aynı yerden 3. kez yada farklı yerlerden 5. kez arıza yapmış olması gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir