Sony Xperia Z1 İncelemesi – Akıllı Telefon Saat Tablet Mobilbey.net

Sony Xperia Z1 İncelemesi

Sony Xperia Z1 incelemesi

Sony Xperia Z1 İncelemesi
Su geçirmezlik özelliği ile öne çıkan Sony Xperia Z1, bir önceki Xperia Z modelinin donanım olarak geliştirilmiş halidir. Ekran boyutunda herhangi bir genişleme olmadığı halde telefonun boyutlarının büyüdüğünü ve daha ağır olarak karşımıza çıktığını görüyoruz. Bu tabi ki tasarımda biraz rahatsızlık veriyor. Xperia Z1, bir önceki modele göre daha güçlü bir işlemciye, daha güçlü bir kameraya ve daha güçlü bir bataryaya sahip. Üstelik kulaklık girişi de kapaklı değil. Bu Xperia Z’de en çok şikayet alan konulardan biri olmuştu. Telefonu önce kamera özelliğinden başlayarak anlatacağız. Diğer özellikler ise incelemenin devamında anlatılacaktır.

Sony Xperia Z1 incelemesi kilit ekranı
Kamera teknolojileri
Xperia Z1, kamera yönünden çok donanımlı ve önceki modellere göre çok üstün bir telefon. 20,7 MP kamerası bulunan telefonda Sony G lens bulunuyor. Bu Sony’nin normal fotoğraf makinelerinde kullandığı lenslerle aynı. Yeni görüntü işleme motoru BIONZ ve Exmor RS sensörü Xperia Z1’de bulunan diğer kamera teknolojilerinden bazıları. Ayrıca bir yenilik olarak AR Efektleri özelliği bulunuyor. AR Efektleri aynı zamanda bir Android uygulaması. Xperia Z1’de yüklü olarak geliyor. Siz de başka telefonlarda kullanmak isterseniz mağazadan yükleyebilirsiniz.

Sony Xperia Z1 incelemesi AR Efekti

AR Efektleri
Kamera konusuna önce AR Efektlerinden başlayalım. AR Efektleri 7 tane temadan oluşuyor. Ve kamerayı düz bir zemine tuttuğunuzda ortamı bu temalarla süslüyor. Efektlerin içinde hareket eden cisimler ve nesneler bulunuyor. Yerine göre çok gerçekçi ve eğlenceli oluyor. Kamerayı sağa sola çevirerek nesnelerin her yerde olduğunu görebilirsiniz. Uygun bir anı yakaladığınızda ise fotoğraf çekip saklayabilirsiniz.

Sony Xperia Z1 incelemesi AR Efekti

AR Efekti hareketleri
AR Efektleri içerisinde yer alan nesneleri parmağınızla istediğiniz yere taşıyabilirsiniz. Efeklerin gösterilmesi için tek şart kamerayı düz bir zemine doğru tutmanız olacaktır. Efektler istediğiniz gibi zemin üzerine oturmadıysa sol üst köşeden sıfırlama tuşuna basabilir veya elinizle cisimleri hareket ettirebilirsiniz.

Kamera tuşu:
Xperia Z1 ile hem ekran üzerinden hem de deklanşör tuşu ile fotoğraf çekebilirsiniz. Ekran üzerinde fotoğraf ve video tuşu aynı anda açık durumda. Mod değiştirme ile uğraşmadan o an ister hemen fotoğraf çekmeye başlayabilirsiniz ister hemen fotoğraf çekebilirsiniz. Xperia Z1’deki Kamera Hızlı Başlatma seçeneği, kamera açılır açılmaz fotoğraf veya video çekebilmesini sağlıyor.

Sony Xperia Z1 incelemesi kamera

Çekim modları:
Süper otomatik çekim modu her zaman kullanabileceğiniz, ayar yapmanıza gerek olmayan, ortamın ışık şartlarına göre kameranın ayarlarını Xperia Z1’in kendi yaptığı seçenektir. Telefonun kamerası ile çok kaliteli fotoğraflar çekebiliyorsunuz. Her telefonun karanlık ortamlardaki performansı kötüdür. Ama güneş ışığı altında gerçekten çok güzel sonuçlar veriyor. 20 MP olmasına karşın görüntülerin boyutu neredeyse 8 MP’lik fotoğraf makineleri ile aynı. Bu bize kapasiteden tasarruf sağlıyor. Mesela 41 MP’lik Nokia Lumia 1020 ile çekilen bir fotoğraf 10 MB’dan fazla yer kaplıyordu. Bunu işlemesi hem zaman alıyor hem de telefonun hafızasında ciddi yer kaplıyordu.

Sony Xperia Z1 incelemesi kamera 2

Info-Eye modu
Kameradaki Info-Eye modu, Google Goggles uygulamasına benzer bir uygulama. Fotoğraf karesi içerisindeki nesneler hakkında internetten araştırma yapıp size bilgi veriyor. Bu özelliği kullanabilmeniz için internet şart. Google Goggles uygulamasını ayrıca yüklemek yerine bu uygulamadan faydalanabilirsiniz. Telefon için bir el feneri widgetı yok. Ama kamera içerisinde el feneri işlevi var. Ama karanlıkta kaldığınızda önce kamerayı aömak ve sonrasında ışığı yakmak biraz zaman alacağı için mağazadan el feneri uygulaması yüklemenizi öneririz.

Sony Xperia Z1 incelemesi kamera 3

Gelişmiş Panoramik mod:
Diğer çekim modları arasında seri çekim felan bulunuyor. Bunları zaten biliyorsunuz. Farklı olarak panoramik çekim modu size bulunduğunuz ortamın 360 derece görüntüsünü elde etmenizi sağlıyor. Yani sadece sağdan sola doğru devam eden bir fotoğraf değil, yukarıya ve aşağıya doğru tüm kafanızı çevirerek görebileceğiniz her alanı çekmenize imkan veriyor. Ekrandaki yönlendirmeler sayesinde bu fotoğrafı çekebiliyorsunuz. Yani bu modu kullanarak mekanlarınıza 360 derece sanal tur yaptırma imkanı bulabilirsiniz.

Kamera Teknik Özellikler:
Kamera: 20.7 MP, (5256 x 3944 px, 4:3)
Sensör boyutu: 1/2.3 inç
Netleme: Sürekli Otomatik ve manuel
Video kaydı: Full HD (1080p@30fps)
Görüntü sabitleyici
ISO: 6400, HDR

Sony Xperia Z1 incelemesi kilit ekranı

Kamera performansı:
Telefonla çektiğimiz görüntülere aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz. Xperia Z1 ile çekilen bir fotoğraf ortalama 1.9 MB yer kaplıyor. Full HD videonun 1 saniyesi ise 2.3 MB yer kaplıyor. 16 GB dahili hafızası bulunan Xperia Z1, 64 GB’a kadar harici hafıza kartını destekliyor. 16 GB’lık hafızanın yaklaşık 11,5 GB’ı kullanıcı için ayrılmış. Bu hafızaya göre telefona yaklaşık 6300 fotoğraf sığar. Full HD formatında ise yaklaşık 87 dakika kayıt yapabilirsiniz.

İNDİR: Sony Xperia Z1 ile çekilen resimler

Sony Xperia Z1 incelemesi hesap-makinesi

Su altında fotoğraf ve video kaydı
Telefonun IP58 toza ve suya karşı dayanıklılık sertifikası bulunuyor. Bir önceki model Xperia Z ise IP57 sertifikasına sahipti. IP’den sonra yazılan 5 rakamı toza karşı sınırlı bir korumaya sahip olduğunu ifade ediyor. 8 rakamı ise suyun içerisinde uzun süreli korumasının olduğu anlamına geliyor. IP57’deki 7 ise suyun içerisinde daha kısa süreli dayanıklılık gösterdiğini ifade ediyor. Yani bir önceki modele göre su geçirmezlik özelliği geliştirilmiş. Bu sayede 1 metreye kadar olan derinliklerde cihazla fotoğraf ve video kaydı yapabiliyorsunuz. Ayrıca cihazınızın tozun çamurun içerisine düşmesi de herhangi bir tehlike arzetmiyor. Su altında video ve fotoğraf çekebiliyorsunuz. Video kayıtlarında aynı zamanda su altındaki sesler de kaydediliyor. Denize veya havuza giderseniz denemenizi öneririm. Telefonun tüm kapaklarının kapalı olduğundan emin olunuz.

Sony Xperia Z1 incelemesi uygulamalar

Su altında kullanırken dikkat edilecekler
Tatlı su dışında yapılan çekimlerde çok dikkat edilmesi gerekiyor. Telefonu deniz suyunun içerisinde fazla tutmamaya özen gösteriniz. Ayrıca denizden çıkınca telefonu hemen temiz su ile yıkayınız. Aksi halde tuzlu su, koruma parçalarının zamanla aşınmasına neden olacaktır. Bu ise kısa süre sonra telefonunuzun su geçirmezlik özelliğini kaybedeceği anlamına geliyor. Biz yine de Xperia Z1’in denizde kullanılmasını önermiyoruz. Fakat deniz altında kullananlar var ve telefonlarına bir şey olmuyor. Su geçirmezlik özelliğini “sıvı geçirmezlik” olarak da anlamayınız. Yani telefonu kola bardağının içine bırakıp 5 dakika bekleseniz cihazınızın koruyucu pilastikleri asit nedeni ile yıpranır ve içine sıvıyı alır. Bu ise tamiri mümkün olmayan bir arıza demektir.

Sony Xperia Z1 incelemesi internet

Basınçlı suya dikkat
Telefonun 1 metreye kadar su geçirmezlik sertifikasına sahip olmasının nedeni basınçla ilgilidir. Bu sebeple basınçlı suyu telefonun üzerine tutarak da su geçirmesine neden olabilirsiniz. Telefonunuz kirli suya düştüğünde yada yıkamak istediğinizde normal açılmış olan musluğun altında yıkayabilirsiniz. Yıkama işleminde kesinlikle bir deterjan veya sabun kullanmayınız. İlk bozulacak kısım ekran olur. Bahçeyi suladığınız hortumun ucunu sıkarak basınçlı hale getirip telefonun üzerine tutmayın. Telefonu yüzerken elinizde tutmayın, suyun içerisine yüksekten bırakmayın. Bu basınç telefonun su almasına neden olabilir.

Sony Xperia Z1 incelemesi alarm

Tasarım:
Telefonun tasarımı ile ilgili olarak görüş almak için bir çok kişiyle konuştuk. Xperia Z1’i eline alan herkesin ilk gösterdiği tepki telefonun alt ve üst kısmındaki 1 parmak kalınlığında olan boşluklar oldu. Alt kısımdaki boşluk üzerinde menü kontrol tuşlarının da olmaması bu kısmın tamamen gereksiz bir uzunluk olarak anlaşılmasına neden oluyor. Ayrıca ekran sağdan ve soldan da büyük boşluklara sahip. Xperia Z1’in yan kısmında bulunan masaüstü şarj noktası ise eleştirilerin ikinci noktası. Kullanıcılar telefonun kenarlarında bu tarz şeylerin olmasından memnun değil. Xperia Z1 rakipleri gibi kablosuz şarj özelliğine sahip olabilirdi.

Sony Xperia Z1 incelemesi uygulama mağazası

Uzun, geniş ve ağır bir telefon
Telefondaki bu tasarım eleştirilerinin haklı olduğunu gösteren bir karşılaştırma yapalım. Mesela LG G2. Telefonun ekranı 5.2 inç olup Xperia Z1’den 0.2 inç daha büyük. Buna karşılık LG G2’nin uzunluğu Xperia Z1’den 5.5 mm daha kısa ve genişliği ise 3.1 mm daha az. Bu karşılaştırmaya ağırlık konusunu da katabiliriz. Xperia Z1 rakiplerine oranla çok ağır bir telefon: 170 gram. 5.7 inç ekranı bulunan Galaxy Note 3 bile 168 gram ağırlığında.

Sony Xperia Z1 incelemesi takvim

Ana Ekran:
Xperia Z1’in 5 inç büyüklüğündeki ekranı, menü tuşları ekran üzerinde olduğundan dolayı 4.7 inçe düşüyor. Video dışında menü tuşu ekran üzerinde sürekli yer alıyor. En fazla 7 tane ana ekran ekleyebiliyorsunuz. Ana ekranın tekerlek özelliği yok. Yani ekranı sürekli sağa doğru çektiğinizde tekrardan en başa dönmüyor. Bu çok basit bir eksiklik gibi görünse de kullanım esnasında çok önemli oluyor.

Sony Xperia Z1 incelemesi ekran fark

Ekran kalitesi:
Ekran kalitesi ve dokunmatik hassasiyeti konusunda çok iyi. Renkler çok canlı. Ekran teknolojisi olarak iki yeni teknoloji ile karşılaşıyoruz: Triluminos ve X-Reality. Her ikisi de daha canlı görüntü sunmak için geliştirilmiş teknolojiler. Telefonun ekranı güneş ışığı altında da kolayca görülebiliyor. Ekran parlaklığını daha hızlı bir şekilde ayarlayabilmek için üst araç çubuğuna bir kısa yol koyulmuş. Buna bastığınızda parlaklık ayarı direkt olarak açılıyor. Daha önce parlaklık ayar menüsüne gidiyordu.

Ekran Teknik Özellikleri:

  • 5 inç büyüklük, 1080 x 1920 px çözünürlük
  • 1 inç başına 441piksel
  • Kapasitif TFT ekran
  • 16 Milyon renk

DEVAMI: Sony Xperia Z1 incelemesi 2. Bölüm

Sony Xperia Z1 ile ilgili haberler:
Sony Xperia Z1 Teknik Özellikleri
Sony Xperia Z1 Galerisi
Sony Xperia Z1 ile çekilen fotoğraflar

İlgini çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir