UKOME Elektrikli Scooter Düzenlemesini Reddetti

UKOME Elektrikli Scooter Toplantısını Görüşmeyi Reddetti

İstanbul Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) toplantısında elektrikli scooter kiralama girişimlerine yönelik talep edilen düzenleme oy birliği ile reddedildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan ve kiralama hizmeti veren firmalarla, elektrikli scooter kiralayan kullanıcıları ilgilendiren yönerge verilen hizmeti hukuki bir zemine oturtmayı amaçlıyordu. Sektörde faaliyet gösteren firmalar, ulaşım uzmanı olan akademisyenler ve sivil toplum kuruluşlarının fikirleri alınarak oluşturulan taslak metinde elektrikli scooterların temel özellikleri, uyulması gereken kurallar, ihlaller ve verilecek cezalar yer alıyordu.

Her Elektrikli Scootera Bir Plaka

Yönerge İstanbul’da hizmet verecek kiralama şirketlerinin İBB’den lisans almasını zorunlu kılıyor. Kiralama hizmetinde kullanılan elektrikli scooterların aynı bir taksi plakası gibi her yönden görünecek şekilde bir plakası olması gerekecek. Böylece kural ihlali yapan elektrikli scooter kullanıcıları plaka ile ihbar edilebilecek ve kullanıcılara ceza kesilebilecek. Her elektrikli scooterda devrilme sensörü bulunacak ve herhangi bir sebeple kaza yapan kullanıcının aracı otomatik olarak merkeze acil durum sinyali gönderecek. Scooterlar yayaların yoğun olduğu kaldırımlarda kullanılamayacak ve istenilen her yere parkedilemeyecek.

Yasaklara Uyan Yok

Elektrikli scooter kullanımı özellikle İstanbul’da oldukça fazla. Hem bireysel olarak scooter kullanıcısı çok var hem de çok fazla kiralama firması var. Her firmanın kendisine ait kullanım şartları mevcut. Her ne kadar scooterları 18 yaşından küçüklerin kiralaması, alkollü kullanılması ya da birden fazla kişinin binmesi yasak olsa da buna uyan yok. Bu durum ister istemez kazaların da önünü açıyor. Scooterlara plaka takmak ve ihlalleri bildirmek iyi bir fikir gibi görünüyor.

“UKOME Elektrikli Scooter Düzenlemesini Reddetti” hakkında 1 yorum

  1. Bisiklet kullanımıyla ilgili kurallar ne ise, aynısı geçerli olmalı sadece yeterli.
    Elektriksiz kay kay scooterlarda çok farkli degil onlarada ayni uygulama olsun, minicik çocuklara da ceza yazilsin…
    Tekeri olan her araca da…
    Bilemiyorum hayatı kolaylastiran çevre kirliligini azaltan bir çok şeyi de zorlaştırmali dngellemeli mi acaba?
    Karşıyım, abartilmamali..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir