Vodafone 10 Gündür Şikayete Cevap Vermedi – Akıllı Telefon Saat Tablet Mobilbey.net

Vodafone 10 Gündür Şikayete Cevap Vermedi

Vodafone Şikayet

Vodafone 10 gündür şikayete cevap vermedi
7 gün 24 saat kesintisiz hizmet verdiğini iddia eden Vodafone, müşteri şikayetleri konusunda duyarsız davranıyor. 12 ay fiyat değişikliği yapmayacağını söylediği Double tarifesinin 19 TL olan fiyatını 22 TL’ye çıkarıp bu konudaki şikayetlere cevap vermiyor. Tarife fiyatının değişeceği müşterilere gönderilen bir SMS ile belirtildi ve şuan tarifenizde paket yenileme ücreti 22 TL.

Vodafone ilgilenmiyor
Vodafone internet sitesinden, Sikayet sitelerinden, Sosyal medyadan yapılan tüm şikayetlere rağmen “verdiğiniz söze ne oldu?” sorusuna bir cevap alamadık. Müşteri Hizmetleri bu konuda sessiz. Sosyal medyada olumsuz bir yorum yazdığınızda hemen ilgilendiğini gösteren mesajlar atan Vodafone, bu tür mesajlara hiç bakmıyor.

Yüksek komisyon yalan söyletiyor
Vodafone numara taşıma konusunda bayilere yüksek komisyon veriyor. Bu yüksek komisyon karşılığında da bayiler müşterileri yanlış yönlendiriyor veya yanlış bilgiyi bilerek beyan ediyorlar. Fiyatın 12 ay boyunca değişmeyeceğini özellikle söyleyen bayiler yüzünden yüzbinlerce insan şaşkınlık içerisinde. Sebebi ise abone başına alacağı paranın hesabını düşünüp müşteriye değer vermeyen bayiler.

Konuyla ilgili Vodafone’dan bir cevap gelirse buradan paylaşacağız.

İlgini çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir